PDA

View Full Version : COLTUL INCEPATORULUI!!

Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7

popav
2nd September 2009, 23:06
Mai am si un laptop dar el nu are port serial ci usb.Iar problema cu arsul nu se pune deoarece pana acum nu am folosit mufa seriala nici de la PC si nici de la Rec.

popav
2nd September 2009, 23:09
la PC am port serial si am cabluri numai seriale nu cu usb.

loasca
3rd September 2009, 14:43
Salutari vin si eu cu o problemă, am pe bloc o antenă parabolica nu e offset , lasata de un vecin am conectato la diseq dar nu reusesc sa receptionez semnal de la lnb , ce mi se pare ciudat , lnb ul are feed horn, din care iese un cablu cu 2 fire ce rol are acest feedhorn, e posibil ca din aceasta cauză să nu intre nimic de pe satelit, după pozitia in care se află antena este reglata pe astra

playom
5th September 2009, 00:46
buna seara.
am si eu cateva intrebari in legatura cu instalarea unui humax va-fox, antena este una offset, lnb nu stiu.
am acest sistem de aproape 2 ani dar nu l-am folosit niciodata. recent m-am mutat langa arad si aici nu este cablu.
oricum am zis ca nu mai vreau cablu.
problema mea este ca orice asi incerca nu stiu la ce satelit se leaga, eu banuiesc ca ar fi astra1 si nu am decat posturi nemtesti, ceva franceze si 1-2 italiene.
decoderul are dvb si viaaccess dar cardul imi zice ca e expirat din 1980...
nu stiu ce fel este, nu are decat o culoare aurie, nu scrie nimic pe el.
daca ma poate ajuta cineva, eventual si cu un loc de unde pot lua un card, asi fi recunoscator.
eventual PM daca informatiile nu pot fi furnizate pe forum.
multumesc mult

SLAman
5th September 2009, 12:16
Salutari vin si eu cu o problemă, am pe bloc o antenă parabolica nu e offset , lasata de un vecin am conectato la diseq dar nu reusesc sa receptionez semnal de la lnb , ce mi se pare ciudat , lnb ul are feed horn, din care iese un cablu cu 2 fire ce rol are acest feedhorn, e posibil ca din aceasta cauză să nu intre nimic de pe satelit, după pozitia in care se află antena este reglata pe astra
Probabil este un LNB mai vechi, cu o singura polaritate, iar pentru schimbarea polaritatii (V-H) se folosea un polarotor alimentat prin cablul cu 2 fire.

horatyu
5th September 2009, 14:02

cumpara mai bine un LNB din comert si schimba si cablul coaxial ..ca s-a invechit mult daca e acelasi de pe vremea vecinul :lolsign: de vechimea antenei imi dau seama din descrierea LNB-ului

feedhorn-ul ala focalizeaza mai bine semnalul si dispart "parazitii" asa numitul zgomot dar influenta calitatea semnalului

horatyu
5th September 2009, 14:08
buna seara.
am si eu cateva intrebari in legatura cu instalarea unui humax va-fox, antena este una offset, lnb nu stiu.
am acest sistem de aproape 2 ani dar nu l-am folosit niciodata. recent m-am mutat langa arad si aici nu este cablu.
oricum am zis ca nu mai vreau cablu.
problema mea este ca orice asi incerca nu stiu la ce satelit se leaga, eu banuiesc ca ar fi astra1 si nu am decat posturi nemtesti, ceva franceze si 1-2 italiene.
decoderul are dvb si viaaccess dar cardul imi zice ca e expirat din 1980...
nu stiu ce fel este, nu are decat o culoare aurie, nu scrie nimic pe el.
daca ma poate ajuta cineva, eventual si cu un loc de unde pot lua un card, asi fi recunoscator.
eventual PM daca informatiile nu pot fi furnizate pe forum.
multumesc mult

zi ce canale sunt si asa o sa iti spunem satelitul sau vezi aici : www.flysat.com sau www.lyngsat.com ...etc

despre card nu stim ce vrei tu sa vezi
daca vrei ceva romanesc sunt operatori romani care ofera:Dolce,Digi, Focus, boom ,akta

vin iti instaleaza o antena si vezi
daca vrei altceva... atunci e mai complicat
ori iti iei un receptor care suporta un soft modificat (patch-uit) unde exista un emulator de key care deschide un anumit pachet

poti lua un receptor pe linux la vreo 3-4 milioane care are mufa ethernet si se poate face sharing pe net si vezi tot , dar trebuie studiata problema plus ca iti trebuie internet

playom
6th September 2009, 01:45
stimate coleg iti multumesc. voi mai face ceva experiemente si voi posta aici... asta cand voi mai avea timp. oricum, sa inteleg ca decoderul pe care il am nu e cine stie ce?
pe net am gasit soft patch pentru el dar momentan nu am cablu de date pentru el si momentan chiar nu este o prioritate.
inca o data multumesc.

javrica
6th September 2009, 09:32
Playom, si eu am inceput cu o antena de 0.9 mostenita de la fostii proprietari ai apartamentului unde stau. Dupa un an de ignoranta :sad: am cumparat un dm500 clona (~350 roni), am vanturat neul si m-am bagat la sharing cu cei fara card. Iti dau ceva dureri de cap sfaturile contradictorii :D dar cu putina rabdare o scoti la capat :ok:

loasca
7th September 2009, 13:32
multumesc de raspuns am să cumpăr alt lnb (bănuiesc că trebuie unul pentru antene parabolice nu offset) pe care va trebui să l prind de feedhorn-ul vechi revin cu rezultate.
Ce e ciudat faptul că la un blindscan pe verticală am semnal de 46-53%, iar pe orizontală 23-35% calitate 0 la ambele

nirolf
7th September 2009, 22:00
tocmai calitatea este cea de care ai nevoie.

vms333
15th September 2009, 14:33
Buna, am si eu o problema: m-am chinuit sambata trecuta sa reglez o antena la o casa pe Eutelsat W2 16E si nu am reusit nici in ruptul capului sa prind semnal. Imi arata semnal 60% si calitate 5%, iar dupa mici ajustari am reusit sa ajung la 65%, dar daca umblam putin la azimut sau elevatie scadea semnalul. Am reusit insa sa prind Astra 19.2E cu semnal peste 70% / calitate 50% - maximum!. Ceea ce mi se pare f. ciudat este faptul ca in aceeasi pozitie unde aveam semnal pe Astra imi intra si Sirius 5E :dontgetit: cu semnal f. slab insa... desi, pe unii transponderi mergeau canalele... Pana la urma am lasat antena pe 45E cum era si inainte. Acolo, calitatea semnalului ajunge pana la 90-95% ! Singura explicatie la care m-as putea gandi este ca nu imi intra Eutelsat din cauza unui copac, desi nu prea infrunzit, care este mai inalt ca si casa pe care e montata antena, acesta aflandu-se la ~ 15-20m de casa / antena. Ma gandesc ca din cauza asta nu mi-a intrat nici pe Astra mai mult de 50% calitate. Mentionez ca in fata Intelsatului de la 45E nu e nimic, doar cer liber. Dar nu inteleg fenomenul legat de Sirius. Mi se pare cam mare distanta 5E-19E totusi... Si daca mi-a intrat Astra, de ce nu imi intra si Eutelsat-ul ? Configuratia mea este: antena 0.9FE, LNB Inverto Single Black Ultra, Opticum 4100C FTA. Va multumesc :D

mangusta
15th September 2009, 14:38
Ai grija ca la 49e LNB-ul era rotit spre stanga ( vazut din spate ) si la 16e se pune la verticala sau usor rotit spre dreapta !!!

vms333
15th September 2009, 14:53
Stiu, l-am lasat rotit putin spre dreapta cand am incercat sa relgez antena.

horatyu
15th September 2009, 15:43
Stiu, l-am lasat rotit putin spre dreapta cand am incercat sa relgez antena.

zi ce canale ai prins tu de pe sirius?

sau ce canale ai avut pe astra ca poate nu e satelitul de care spui tu

cred ca cel mai bin e prinzi hotbird ca are semnal mai puternic pe toate transponderele si apoi muti putin de tot antena sa stanga si mai umbli la elevatie , adica o lasi putin mai pe spate dar foarte putin

vms333
15th September 2009, 15:52
Nu tin minte exact ce canale imi intrau pe Sirius, dar ma gandesc ca era ceva greseala, deoarece imi intrau canale germane FTA, unele care existau si pe Astra, desi imi arata clar ca sunt pe Sirius 5E. E posibil sa fie gresit introdusi satelitii in receptor ? Adica sa imi arate ca sunt pe Sirius, dar de fapt sa receptionez un tp tot de pe Astra ? Pe Astra imi intra cam ce apare pe pagina lyngsat: MTV Deutschland, 3sat, Arte, ZDF, RTL, RTLII, KiKa etc. Sunt sigur ca eram pe Astra deoarece receptionam unele canale ce nu apar pe Hotbird (ZDF Infokanal, ZDF Theatrekanal, ZDF Dokukanal)

genugeo85
16th September 2009, 09:21
Ambii sateliti au anumiti transponderi cu date identice, adica frecventa, polaritate si SR. De aceea ai senzatia, comutand pe Sirius, ca ai semnal de pe acel satelit, cand de fapt semnalul e tot de pe Astra...

cazanradudaniel
18th September 2009, 16:20
Salutare oameni buni.
Sunt si eu recentul detinator al unui DM800 HD si nu prea receptionez si eu ceva programe HD...
Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Multumesc anticipat!

isr2002
18th September 2009, 16:50
Salutare oameni buni.
Sunt si eu recentul detinator al unui DM800 HD si nu prea receptionez si eu ceva programe HD...
Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Multumesc anticipat!

Da' pe forum de cind? Tot proaspat? :smoke:
Cind l-ai cumparat cum si ce te-ai gindit ca o sa vezi cu el?

cazanradudaniel
18th September 2009, 17:03
Nou si pe forum.
Il am cam de o saptamana si de-abia m-am mai prins sa-l mai butonez.
Dar de... am auzit si eu de nenea ccc asta si am zis sa incerc si eu sa vad care e treaba cu el. Am gasit acum vreo 2 zile pe 9 grade est un pachet (hello hd parca) care s-a vazut o seara free si mi-a cam placut recunosc. As vrea sa vad cateva programe HD macar gen NGC, Discovery... De sky-uri am mai auzit ca sunt foarte misto dar... pt asta ar trebui sa ma ajute si pe mine un cunoscator...

cspic
21st September 2009, 16:10
buna ziua,

sper sa fi postat intrebarea mea pe pagina potrivita

voi locui in bruxelles si as dori sa receptionez posturi romanesti (iar cele internationale cu subtitrare romaneasca, gen discovery etc). care ar fi varianta optima (si din punct de vedere al pretului) pe care mi-o recomandati. lar este ca trebuie sa achizitinez ceva din romania pt ca fimele imilare din belgia nu au in grila extinsa deca cel mult tvr international. multumesc anticipat

horatyu
21st September 2009, 19:32
buna ziua,

sper sa fi postat intrebarea mea pe pagina potrivita

voi locui in bruxelles si as dori sa receptionez posturi romanesti (iar cele internationale cu subtitrare romaneasca, gen discovery etc). care ar fi varianta optima (si din punct de vedere al pretului) pe care mi-o recomandati. lar este ca trebuie sa achizitinez ceva din romania pt ca fimele imilare din belgia nu au in grila extinsa deca cel mult tvr international. multumesc anticipat

cam greu de ales

nu stiu ce buget ai tu ...
daca vrei poti lua o cartela de la Akta si un receptor compatibil ...gen echosmart

daca vrei sa vezi doar FTA ( free to air) orice receptor de satelit

uite aici vezi satelitii unde poti receptiona gratis programe romanesti
http://flysat.com/tv-ro.php

sau poti lua un receptor pe linux DM 500 care legat la internet si setat corespunzator deschide o gramada de canale

danutz68
5th October 2009, 11:46
Buna,
As vrea sa imi recomandati ce suport de antena sa cumpar. Offsetul are 1,25, am si un HH3800 dar inca nu stiu ce suport sa cupar. Antena va fi montata pe bloc, cred ca pe zidul de pe casa scarii (sper).

thisisjames
5th October 2009, 13:25
Click Here to Know More (http://www.google.com)

costelmarius
6th October 2009, 18:48
Am o antena circulara de 1,9m si suportul de prindere al LNB-ului este ca in imagine.Diametrul interior este de 60 mm.
http://img242.imageshack.us/img242/38/img39681.th.jpg (http://img242.imageshack.us/i/img39681.jpg/)

Vreau sa cumpar acest LNB: http://www.digisat-systems.ro/index.php/LNB-Single/Inverto-lnb-03-dB/Detailed-product-flyer.html
Si acest feedhorn: http://www.digisat-systems.ro/index.php/SATELLITE-ACCESORIES/FEEDHORH/Detailed-product-flyer.html
Sa inteleg ca diametrul feedhorn-ului este de ~60 mm si il strang cu acele 3 suruburi?

dx4567an
7th October 2009, 04:55
Sa inteleg ca diametrul feedhorn-ului este de ~60 mm si il strang cu acele 3 suruburi?[/QUOTE]

Diametrul feedhornului este undeva pe la 48 mm, dar cel mai indicat este sa-l masori. Apoi la un strungar faci on colier adaptor de la 60 mm la 48 mmm.
Bafta !dx4567an

RedoXat
9th October 2009, 23:19
Va rog sa-mi spuneti ce receptor ieftin pe care l-as putea cumpara din Romania stie sa faca blind scan.

Multumesc anticipat

horatyu
10th October 2009, 11:15
Va rog sa-mi spuneti ce receptor ieftin pe care l-as putea cumpara din Romania stie sa faca blind scan.

Multumesc anticipat

echosmart 771 e cam la 140 lei

dar poti lua unul 791 ca are si cititor de card sau 792 ca are in plus si mufa de internet

uledu
11th October 2009, 09:48
Salutari la toata lumea,

sunt nou in domeniu, si as dori cateva sfaturi de la cunoscatori. Vreau sa-mi fac un sistem pt locuinta noua. Eu m-am gandit la un offset de cel putin 1m, un lnb cu 4 iesiri iar la receiver m-am blocat. ce-mi recomandati?

deja am citit topicul cu DM 500 (47 de pagini) dar am inteles ca originale nu mai gasesc. ce e acum la moda pana in 350 ron, si care sa fie "destept" ,am si router? si de unde sa-l cumpar ?stau in cluj.

merci mult

uledu

horatyu
11th October 2009, 10:37
Salutari la toata lumea,

sunt nou in domeniu, si as dori cateva sfaturi de la cunoscatori. Vreau sa-mi fac un sistem pt locuinta noua. Eu m-am gandit la un offset de cel putin 1m, un lnb cu 4 iesiri iar la receiver m-am blocat. ce-mi recomandati?

deja am citit topicul cu DM 500 (47 de pagini) dar am inteles ca originale nu mai gasesc. ce e acum la moda pana in 350 ron, si care sa fie "destept" ,am si router? si de unde sa-l cumpar ?stau in cluj.

merci mult

uledu

http://digitalsatelit.ro/shop/index.php asta e din cluj

da e ok o clona gen optibox 550 sau soleron
dar sa intrebi sa aiba MAC de original sa nu mai ai nici o indoiala

savin stelian
11th October 2009, 10:41
salut, daca ''umbli '' dupa ce e ieftin , pregateste te de multe , multe batai de cap . recomandarea mea : un DM 500+ si mult , mult studiu individual : http://www.satmedia.ro/Receivere-Digitale/Dreambox/Dreambox-DM-500-+.html
bafta .

smv167
11th October 2009, 11:10
pai 800-350=450 totul in ron
ce inseamna un offset triax+motor h-h + lnb
+ un offset noname + lnb quad

tot incerc sa ma dumiresc ce ar face in plus un dm500 fata de echosmart 791 pe un singur satelit ??:idea:

uledu
11th October 2009, 13:33
http://digitalsatelit.ro/shop/index.php asta e din cluj

da e ok o clona gen optibox 550 sau soleron
dar sa intrebi sa aiba MAC de original sa nu mai ai nici o indoiala
merci de sfat, optibox 550 am gasit in oferta la ei, soleron nu. o sa le fac o vizita

salut, daca ''umbli '' dupa ce e ieftin , pregateste te de multe , multe batai de cap . recomandarea mea : un DM 500+ si mult , mult studiu individual : http://www.satmedia.ro/Receivere-Digitale/Dreambox/Dreambox-DM-500-+.html
bafta .
sa inteleg ca e original si costa 800 ron. cam multisor

pai 800-350=450 totul in ron
ce inseamna un offset triax+motor h-h + lnb
+ un offset noname + lnb quad

tot incerc sa ma dumiresc ce ar face in plus un dm500 fata de echosmart 791 pe un singur satelit ??:idea:
aici, m-ai bagat in ceata. sa inteleg ca tu ai lua de 800 ron toate alea, care sunt impreuna mai destepte decat un dm500?
multumesc tuturor celor care si-au rapit cateva minute sa imi raspunda.

uledu

smv167
12th October 2009, 03:13
Soleron la Mondoplast sau Elstar ( si vezi ca e mai scump ).
cu 450 + clona 350 .
Pai eu ma refeream la antena fixa care face dreamboxul un snobism costisitor .

michaelro2001
23rd October 2009, 14:45
Salut!
E primul meu post pe acest forum.
De aproximativ 4 luni tot citesc despre sateliti, Hd, azimut, etc pe forumuri. am tot studiat si am zis ca sa iau si eu o antena si un receider Hd
Am gasit pe okazii la cineva un ansamblu complet:
http://www.okazii.ro/catalog/33345698/Set-receptie-satelit-digital-HD-Antena-motor-HD-receiver-.html
si am intrat in posesia lua acum doua zile. ieri am gasit un baiat care stia sa monteze, am urcat pe bloc si am pus antena.
Azinoapte pana la ora doua am stat de am butonat, dar se pare ca teoria e mai usoara decat practica.

Nu receptionez decat 3 sau 4 sateliti: Hotbird, Hellas, Astra si cam atat.
Programe mai deloc si despre HD, nimic. Am luat lista cu FTa Hd si nu am gasit nici un program.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? orice e beinevenit.
Multumesc!

repty74
31st October 2009, 23:20
O lista cu posturile HD FTA si codate se poate gasi la http://en.kingofsat.net/hdtv.php
Sunt ceva posturi HD free pe ASTRA 19' Est pe transponderi puternici.
Spor la vanatoarea de posturi HD.

horatyu
1st November 2009, 15:29
O lista cu posturile HD FTA si codate se poate gasi la http://en.kingofsat.net/hdtv.php
Sunt ceva posturi HD free pe ASTRA 19' Est pe transponderi puternici.
Spor la vanatoarea de posturi HD.

aici parca sunt mai vizibile http://flysat.com/hdtv.php desi sunt acelasi

horatyu
1st November 2009, 15:37
astazi pachetul DIGITURK de pe 7est este free chiar si cele HD de aici

poate e doar asa de reclama

si pe 42 est e liber la turci

manu3l
3rd November 2009, 19:13
salut.. am si eu o problema si as fi recunoscator dak m`ar putea ajuta cineva, am instalt progdvb 6.23 si imi da eroare de genul the cineplayer decoder cannot find a valid license si nu stiu ce este

manu3l
3rd November 2009, 19:16
ma poate ajuta cineva? va rog frumos

pufosu76
7th November 2009, 23:42
Salut tuturor! Sunt si eu la inceput de drum.Ma gandesc sa imi fac si eu o antena cu tot ce trebuie.De fapt sunt abonat la Boom,de la care vreau sa folosesc antena si Lnb-ul.As vrea sa imi cumpar un receiver dar sunt atat de multe informatii,incat nu mai stiu ce sa cred.Am vazut printre altele un Opticum 7300L 2CX Plus PVR cu iesire HDMI si marturisesc ca la prima vedere pare ok.Sunt incantat de iesirea HDMI,deoarece am un Lcd.Poate aud cateva pareri de la cei care se pricep cu adevarat.In plus as mai vrea sa stiu si cam ce pot sa mai fac cu el.Se pot folosi soft-uri pentru a receptiona si "codatele''? Si daca da,atunci cum ar trebui sa procedez,care ar fii pasii?Mutumesc anticipat tuturor care imi vor oferi un raspuns.

SatWien
8th November 2009, 00:36
Welcome onboard!
Antena si LNB-ul de Boom pot constitui un punct de plecare, dar o sa trebuiasca sa o muti pe un alt satelit care sa-ti ofere mai multe posibilitati de a vedea ceva.
Nu stiu ce ai putea vedea cu receiverul de care intrebi, dar parerea mea e ca ar trebui sa te orientezi catre un DM800 sau chiar DM8000, daca iti permiti.
Ce buget vrei sa pui la bataie? De la asta ar trebui sa pleci cand iti faci calculele.

chello_dan
8th November 2009, 22:14
cum reusesc sa fac sa bag si un upgrade la un 1160na sa pot bag coduri? ms anticipat.

bibbicu
8th November 2009, 22:52
nu reusesti sa faci sa bagi!:drunk:

plictis
19th November 2009, 21:28
Buna,

am o conserva de la digi, cu 1.2m Fe. merita sa adaug inca un feed sau chiar 2 feeds pe satelitii vecini avand in vedere ca o sa vad doar cele FTA? daca merita care ar fi optiunile pentru "vecini"? daca ne uitam la http://www.lyngsat.com/atlantic.html observam vecinii. considerand dimensiunile unui LNB ce poate fi atasat langa cel existent si capacitatea de reflectie a reflectorului ce sateliti invecinati as putea receptiona?

de ce toti sau marea majoritate a voastra a celor care stiu ce vorbesc pe aici pe forum preferati DM 800 sau DM 8000? ma intereseaza pe viitor un receiver HD, iar DM cu HD e cam piperat. vorba aia... nu pot convinge nevasta dom'le :lol: . Merita sa cumpar o clona?

smv167
19th November 2009, 23:40
1. pe o antena tipica ( 0,8 m ) poti merge pina la +/- 14 grade ( au chiar suport dedicat 1w - 13E ) , pe 1,2m probabil poti ajunge la 16E .
Atentie la suport , sa permita o distantare mai mare a LNB urilor si o deplasare pe verticala ceva mai mare .
Poti incerca cu LNB monobloc de 3 grade pentru 1W - 4/5W sau monobloc la 6 grade pentru 1w-5E .
Dca sint probleme cu semnalul pe feed poti incerca sa pui feedul in focar .
2.Suport sw functional cu doua clase peste concurenta si hw mai bine gindit; pentru un pasionat doar de uitat la TV pretul este criteriul de baza atunci alte marci sint solutia .Daca-ti asumi ceva riscuri ( adica sa ramii cu un gunoi dupa un atac sw sau o garantie hw indoielnica de cele mai multe ori ) .... multi zic ca da .

decebaldlc
5th December 2009, 17:37
ajutatima sunt incepator
daca se poate explicatimi ca la un copil de 6 ani :)
:lolsign:

am un strong 4355 evo cu softul original
doresc sa ii cumpar un cam

ma bate gandul la un DIABLO LIGHT Modul,Ver2,3 de la peruvision
vede receiveru srt 4355 evo camul asta?

ii trebuie si cartela cred dar de care ?
sugestii plz

funcard 4,5,6 care?
sau
goldcard

TITANIUM CARD

sau

PLATINIUM CARD

cred ca ii mai trebuie si un

PROGRAMATOR MFP-2

mai trebuie ceva?
in afara de cam cartela si programator>?

e greu sa programez cartela?

e bine ce gandesc sau nu>?

merita sa le cumpar sau e mai bine un receiver nou

exista o alta varianta de receiver la care sa renunt la cam cartela si programator?

daca da care>?

eventual ceva adrese de net nr de tel plz

ceva idei?

:lightbulb:

decebaldlc
5th December 2009, 17:38
mentionez ca sunt din timisoara:pizza:
:notworthy:

smv167
5th December 2009, 19:54
Cumpara un receiver nou Dreambox 500 ( la TehnicB sau la Mondoplast in TM ) si nu mai trebuie CAM , Programator sau Card
Citeste la sectiunea dreambox la tutorial

r3b3l1
5th December 2009, 20:35
am uitat care e diferenta intre 00 si 01 ... daca e 01 trebuiesc in primele doua randuri bagate ,sau in ultimele doua randuri ? se intelege la ce ma refer .

Multumesc

putin ajutor ? ca stau si ma uit la idiotul de diaconescu ..ca atata mai prind ... va rog

ragli
5th December 2009, 21:44
Poti lua o clona de DM500 de buna calitate de aici http://www.okazii.ro/catalog/35952912/cutiuta-cu-vise-dreambox-decodeaza-tot-ce-se-poate-.html

bibbicu
5th December 2009, 23:12
am uitat care e diferenta intre 00 si 01 ... daca e 01 trebuiesc in primele doua randuri bagate ,sau in ultimele doua randuri ? se intelege la ce ma refer .

Multumesc

putin ajutor ? ca stau si ma uit la idiotul de diaconescu ..ca atata mai prind ... va rog

La casierie la RDS ai intrebat? E mult 14 lei pt tine? Pe luna.

r3b3l1
5th December 2009, 23:45
La casierie la RDS ai intrebat? E mult 14 lei pt tine? Pe luna.

nu vreau polemica, nu isi are rostul ... decat o interminabila discutie cu tine pe motivul : de ce free si nu cu X RON pe luna ... iti zic doar ca: :bandana: Traim in Romania ... si asta ne ocupa tot timpul .. :clap: ..asa ca ...

Respect RDi ...

mazso74
7th December 2009, 14:39
Va salut . Sunt din tarnaveni si un big incepator. Am un dreambox dm500s instalat pt digi.intrebarea mea daca ma poate servi cineva cu o linie digi sau upc pt programele maghiare .daca are cineva rabdare de-a invata un incepator as- i multumi f.tare

zottya
7th December 2009, 17:09
Poti lua o clona de DM500 de buna calitate de aici http://www.okazii.ro/catalog/35952912/cutiuta-cu-vise-dreambox-decodeaza-tot-ce-se-poate-.html
Vad ca mac adress se incepe cu 09......Pe asta se poate se pune si gemini de 4.20 in sus , fara grija?

eugen.popp
23rd December 2009, 10:05
Salutare!

Mi-am cumparat un tv samsung 22b650. Acesta are un slot common interface.
Mentionez ca sunt conectat la reteaua analogica UPC bucuresti. Televizorul mi-a gasit la scanare cam 200 de posturi digitale, din care 99% codate.

Din ce am citit pana acum, am inteles ca se poate cu un card pe acel common interface decripta semnalul. Intrebarea este cum se foloseste acesta. Sunt sigur ca la upc, nu vand doar cardul...

Puteti sa imi spuneti ce fel de card imi trebuie pentru a vedea posturile digitale primite pe reteaua upc (bine nu ma astept sa decodeze si hbo de exemplu :)) )

Multumesc anticipat!

isr2002
23rd December 2009, 10:38
Nu cred ca se poate, din pacate.

blueboy_gigel
29th December 2009, 13:19
Salutare baieti am un reciver Metronic K-box single 441320 si nu prind decat 4 canale (libere) otv dtv si inca 2 am fost l un tehnic sa mi-lpirateze si mi-a zis ca ii trebuie bagate toate frecventele de la canale m-ar putea ajuta cineva ?
Multumesc Anticipat

smv167
13th January 2010, 02:00
nu ai aflat bine , via/conax au mers/merg ; despre restul nu este curaj sa se afirme nimic .

Shinny
16th January 2010, 21:26
Ce receiver imi recomandati?
Opticum 4100c,7100c,4060cx sau cele de la digi?
Cum fac update de soft la ele ma intereseaza adica daca au usb sau ceva pe acolo nu stiu ca sunt incepator..Daca de pe cele de la digi ma pot conecta pe alt satelit..antena care o primesti de la ei e mobila sau toate sunt mobile ?
Cam atat deocamdata sau poate imi puteti recomanda alt receiver pana in 200 ron mai bun ca acestea e foarte bine.
Multumesc anticipat.

smv167
17th January 2010, 03:27
Opticum 4100c
cablul serial null-modem ( cumperi odata cu receiverul )
pentru antena mobila cumperi motor_HH

Shinny
17th January 2010, 14:06
Bun sa zicem ca imi iau un opticum 4100c.Ce motor pt antena recomandati nu prea scump ca nu prea am fonduri deocamdata :)?

smv167
18th January 2010, 13:38
Daca ai mufa euroscart sau RCA la televizor poti lua linistit si 4000C sau 4050C , fac acelasi lucru dar nu au iesire pentru intrarea de antena a TVului
Daca vrei sa folosesti o antena digi ia mai bine un LNB twin ( adica cu doua iesiri ) - poz 4 aici http://www.tehnicb.ro/convertoare_satelit.htm
Daca vrei neaparat motor ia Opticum DM 2400 / DM 2800 / DM 3800
motorul il poti lua mai tirziu :D

r3b3l1
23rd January 2010, 20:43
Salutare .
Se ia un LCD Samsung LE32B350 care pana acum a fost aprovizionat de un Optibox Prima CX PVR READY iar imaginea era cam aiurea. l-am montat pe un alt tv .
Acum pt acest Lcd am de ales ca si cadou fie un Optibox EXTRA HDMI PVR READY (dual USB 2.0) fie un Opticum 7300V 2CX Plus PVR ?
Deja am testat Opticum 7300V 2CX Plus PVR pe LCD ,dar nu am avut cablu HDMI ,l-am testat pe Euroscart -RCA si mi s-a parut ca se vede mai bine , mai clar decat vechiul Optibox Prima ....

Ce sa aleg dintre cele 2 recivere HDMI?

Se simte ceva calitate prin HDMI?
P.S.: le folosesc intr-o zona fara internet ..ca altfel as fi optat pentru un DM cu siguranta :D
P.P.S. : au fost ,sunt si vor fi folosite pe jiji...(daca ajuta cu ceva la intrebarea legata de calitate).
Multam.

r3b3l1
24th January 2010, 16:51
Imi da si mie cineva un sfat ? :(

r3b3l1
24th January 2010, 22:30
Salutare .
Se ia un LCD Samsung LE32B350 care pana acum a fost aprovizionat de un Optibox Prima CX PVR READY iar imaginea era cam aiurea. l-am montat pe un alt tv .
Acum pt acest Lcd am de ales ca si cadou fie un Optibox EXTRA HDMI PVR READY (dual USB 2.0) fie un Opticum 7300V 2CX Plus PVR ?
Deja am testat Opticum 7300V 2CX Plus PVR pe LCD ,dar nu am avut cablu HDMI ,l-am testat pe Euroscart -RCA si mi s-a parut ca se vede mai bine , mai clar decat vechiul Optibox Prima ....

Ce sa aleg dintre cele 2 recivere HDMI?

Se simte ceva calitate prin HDMI?
P.S.: le folosesc intr-o zona fara internet ..ca altfel as fi optat pentru un DM cu siguranta :D
P.P.S. : au fost ,sunt si vor fi folosite pe jiji...(daca ajuta cu ceva la intrebarea legata de calitate).
Multam.

Ma ajuta cineva?

metters
10th February 2010, 01:22
Ma poate ajuta cineva cu softul pentru
Optibox EXTRA HDMI PVR READY (dual USB 2.0)??? Multumesc

bogdan1780
11th February 2010, 16:50
Salut. Dupa o multa, si sper, utila analiza, am hotarat sa cumpar DM800 + USB Wifi. Am o intrebare, care sper sa nu fie cu suparare venind de la un novice:
Pe acest DM800 pot pune, si daca da, in ce conditii, o cartela originala Sky Italy sau Sky Germany pentru a viziona programele lor HD? Sau sunt obligat sa pun cartela doar in receiverul lor?
Presupunand ca la stadiul tehnic la care sunt nu voi reusi nici o alta metoda mai ieftina de a vedea acele programe.
Merci.

iosi
11th February 2010, 16:53
Salut. Dupa o multa, si sper, utila analiza, am hotarat sa cumpar DM800 + USB Wifi. Am o intrebare, care sper sa nu fie cu suparare venind de la un novice:
Pe acest DM800 pot pune, si daca da, in ce conditii, o cartela originala Sky Italy sau Sky Germany pentru a viziona programele lor HD? Sau sunt obligat sa pun cartela doar in receiverul lor?
Presupunand ca la stadiul tehnic la care sunt nu voi reusi nici o alta metoda mai ieftina de a vedea acele programe.
Merci.

Da.Se poate pune,fara mari probleme.
Vei gasi ajutor pe forum, dupa ce esti pregatit cu receptor si card.
Salutare.

livyuss
11th February 2010, 17:49
Ma poate ajuta cineva cu softul pentru
Optibox EXTRA HDMI PVR READY (dual USB 2.0)??? Multumesc

salut intrea pe site www.infosatelit.hi2.ro (http://www.infosatelit.hi2.ro) si gasesti softu

erast
17th February 2010, 08:19
Buna ziua! Am receptor dublu la digi si LNB twin pe ROM 1 mi-a scazut semnalul pe frecventele pe verticala 12,531 si 12,717 calitatea ajungand la 23 si 35. A fos cineva de la digi sa regleze antena in urma sesizarii depuse de mine dar nu a ridicat semnalul decat sa mearga si cand se inoureaza iar nu merge. Am schimbat cablele intre ele din receptor la LNB imput si acum pe ROM 2 am semnal slab si la ROM 1 este bun calitate 80. Ce poate fi LNB defect? Va rog frumos un sfat. Va multumesc mult. :notworthy:

mirceas1955
17th February 2010, 08:38
Buna ziua! Am receptor dublu la digi si LNB twin pe ROM 1 mi-a scazut semnalul pe frecventele pe verticala 12,531 si 12,717 calitatea ajungand la 23 si 35. A fos cineva de la digi sa regleze antena in urma sesizarii depuse de mine dar nu a ridicat semnalul decat sa mearga si cand se inoureaza iar nu merge. Am schimbat cablele intre ele din receptor la LNB imput si acum pe ROM 2 am semnal slab si la ROM 1 este bun calitate 80. Ce poate fi LNB defect? Va rog frumos un sfat. Va multumesc mult. :notworthy:

schimba cablurile intre ele la lnb , si iti dai seama daca este lnb-ul sau cablu de vina.

erast
17th February 2010, 08:50
schimba cablurile intre ele la lnb , si iti dai seama daca este lnb-ul sau cablu de vina.

Am schimbat la intrarea in receptor dinspre LNB si acum pe ROM1 am semnal bun si pe ROM2 este slab deci cred ca nu este cablu

pinpinu
21st February 2010, 23:03

ciudat pt ca pe verticala digi are semnalul mai bun. daca mai ai lnb-ul simplu incerca cu el si vezi diferentza (asta daca ai cum sa-l schimbi fara sa modifici pozitia antenei). pe celelate transpondere ce calitate ai? este posibil ca nici antena sa nu fie pozitionata f bine dar cred ca totusi lnb-ul twin este de vina.

erast
22nd February 2010, 08:14
Am rezolvat am inlocuit LNB si a revenit la normal.Multumesc pentru sfat. :cheers:

bogdan1780
22nd February 2010, 22:16
salut din nou. am primit echipamentele mult dorite. ma poate ajuta cineva cu niste setari pentru un dm800hd si usb wifi pentru cccam sky italy sau alte pachete hd? pm daca e ok.
merci.

bobu40
10th March 2010, 23:53
caut offset 1,4m aluminiu cu montura pt HH.
VA MULTUMESC.

anoty
11th March 2010, 17:17
daca cumpar o antena dish cu 6lnb uri single pot da semnal printr-un amplificator la 4 receptoare sau e neaparat nevoie de lnb uri quad

pe toate receptoarele vad in spatele lor sat in si loop out
daca vin cu antena satelit 1lnb in sat in si plec din loop out in sat in la al2lea recpetor mai am nevoie de twin sau quad?

:book:(atentie incepator)

adolf hauer
11th March 2010, 18:27
caut offset 1,4m aluminiu cu montura pt HH.
VA MULTUMESC.

Incearca aici, http://www.digisat-systems.ro/index.php/Offset/View-all-products.html, daca esti in preajma.Daca nu la alte magazine de profil din zona ta. Atentie la H-H, probabil iti trebuie un 3800 la marimea offset-ului pe care ti l-ai propus. Si atentie la rezistenta la vant, ancorare etc...Mult succes!:shifty:

adolf hauer
11th March 2010, 18:41
salut din nou. am primit echipamentele mult dorite. ma poate ajuta cineva cu niste setari pentru un dm800hd si usb wifi pentru cccam sky italy sau alte pachete hd? pm daca e ok.
merci.

Bogdane ai de citit cam mult pe tema asta.Gasesti ceva aici http://cardsharing.us/forum/sky-italy/109-cccam-how-setup-sky-italy-nds2-card-6.html, dar cu siguranta daca vei cauta prin forumuri, vei da de combinatia cccam/oscam. Pe DM 800 HD, cardul Sky It functioneaza cu Oscam in combinatie cu Cccam ( si aici iti alegi singur versiunea - eu personal folosesc V2,1.4 ). Dupa ce iti instalezi imaginea ( eu folosesc E2 V4,70, insa tu poti utiliza ce doresti, inclusiv ply-uri ), poti descarca de pe net combinatia de mai sus.Daca imaginea nu va fi stabila ( cu freeze-uri ), atunci revino pe forum pentru alte lamuriri...Mult succes!:clap:

bobu40
11th March 2010, 19:08
mersi mult. am gasit 1,4 al offset dar cu montura polara. stiu ca la montura asta merge doar acuator montat. cred ca trebuie sa ma multumesc cu 1,2 al de firma adica scump 200-300e.

adolf hauer
14th March 2010, 16:55
mersi mult. am gasit 1,4 al offset dar cu montura polara. stiu ca la montura asta merge doar acuator montat. cred ca trebuie sa ma multumesc cu 1,2 al de firma adica scump 200-300e.

Da, varianta e mai scumpa cu actuator si pozitioner, insa nici asa de mult cum crezi tu. Mai gasesti in Bucuresti antene si aici http://www.peruvision.ro/produse.php?lang=ro&categorie=3&producator=2. Problema este legata de ce anume ti-ai propus sa vezi...:ok:

bobu40
14th March 2010, 22:56
vreau franta anglia hd tot ce se poate tehnic fara sa ma arunc la prime focus de 2 sau 4 metri din cauza pretului si a infrastructurii mai complicate. dar acum am de facut o alegere intre dm800hd pvr si dm500hd. aici nu am gasit nici o comparatie directa. m ar ajuta mult o parere de la cei care au deja dm500hd.
multumesc!

costelo
14th March 2010, 22:59
vreau franta anglia hd tot ce se poate tehnic fara sa ma arunc la prime focus de 2 sau 4 metri din cauza pretului si a infrastructurii mai complicate. dar acum am de facut o alegere intre dm800hd pvr si dm500hd. aici nu am gasit nici o comparatie directa. m ar ajuta mult o parere de la cei care au deja dm500hd.
multumesc!

pai citeste pe aici:
http://www.rdi-board.com/forumdisplay.php?f=13

ady01
15th March 2010, 13:49
salut tuturor cunoscatorilor si respect
am si eu cateva intrebari cum ar fi:
1.Care e cel mai bun receiver (care sa se poata decoda bineinteles)
2.Ce softuri trebuie pentru al decoda
3.De unde pot lua softurile necesare pentru al decoda
mentionez ca il vreau doar pentru pachetul discovery si ceva posturi romanesti,dar daca se poate mai mult de atata nu ma supar.
Am o parabola ce sa folosit pentru DOLCE cred ca e buna nu stiu LNB_ul daca se poate folosi da il schimb nui problema.am citit pe forum da nu am gasit ce vreau si nu prea ma timpt sa l iau de la cap la coada.:cheers:

andrei_iulian
17th March 2010, 21:11
LNB dublu nu e tot aia cu LNB twin ?

Sp@rtacus
17th March 2010, 22:04
LNB dublu nu e tot aia cu LNB twin ?
Ba da, acelasi lucru

eox80
26th March 2010, 12:28
Daca ma poate dumiri si pe mine cineva.Opticum 4000C functioneaza cu share max?Daca cunoaste cineva fenomenul il rog sa ma ajute sau sa ma indrume catre un link valabil.caut ca descreieratul de vreo 2 saptamani si nu gasesc nimic.

johnycolo
8th April 2010, 13:57
salutare
pentru o instalatie de sateliti la o vila conteaza ce cablu tb folosit intre lnb si multiswitch si intre multiswitch si prize daca distantele sunt de max 50m (atat pana la lnb cat si pana la prize) ??? Sistemul are 16 prize (cu posibilitatea de a mai monta pt 8 prize ceva intermediar).

multumesc pt ajutor

tamosro
12th April 2010, 13:40
salut tuturor cunoscatorilor si respect
am si eu cateva intrebari cum ar fi:
1.Care e cel mai bun receiver (care sa se poata decoda bineinteles)
2.Ce softuri trebuie pentru al decoda
3.De unde pot lua softurile necesare pentru al decoda
mentionez ca il vreau doar pentru pachetul discovery si ceva posturi romanesti,dar daca se poate mai mult de atata nu ma supar.
Am o parabola ce sa folosit cred ca e buna nu stiu LNB_ul daca se poate folosi da il schimb nui problema.am citit pe forum da nu am gasit ce vreau si nu prea ma timpt sa l iau de la cap la coada.:cheers:
zici ca ai antena dolce da ce marime ca si marimea conteza
si daca zici ca esti incepator puneti un motor pt inceput si vezi cum e cu satelitii

r3b3l1
10th May 2010, 01:43
salutare , folosesc un opticum 7300v cu o parabola d-aia mare de la boom .
in afara de gigi , stiu ca pe intelsat/thor unde sunt eu pozitionat mai sunt si alti operatori (telenor ,canal digital ,etc ) si as dorii sa stiu ce trebuie sa fac(instalat , dezinstalat , modificat etc ) ca sa prind PE LANGA GIGI TiVi si alte pachete . :whistle:

Multam & respect rdi community

florin2222
10th May 2010, 07:57
dai o scanare si daca nu adauga frecvente Thor 3/5/6 & Intelsat 10-02 at 0.8W - LyngSat (http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.lyngsat.com%2F1west.html&rct=j&q=lyngsat.com++0.8w&ei=75fnS5GZGYWjOIzv4cEE&usg=AFQjCNEx26gK9_u3IRxFnEab9cePGFM5sA)

[/URL][URL="http://www.lyngsat.com/atlantic.html"] (http://www.google.ro/url?url=http://www.lyngsat.com/atlantic.html&rct=j&ei=GpbnS8ylKseFOM698bYE&sa=X&oi=smap&resnum=1&ct=result&cd=5&ved=0CCIQqwMoBDAA&q=lyngsat.com&usg=AFQjCNGLrB_s-EvoJVrTrkbEcC1gUucfKw)

doublel
25th May 2010, 12:01
Salutare, m-am mutat in bucuresti si vreau sa imi pun antena ca acasa,
dar nu stiu de unde sa gasesc sina multifeed sa prind intel si astra
sau eventual intel hotbird astra. Toata lumea imi zice ca nu e posibil
decat intel si hotbird, cea ce mi se pare destul de stupid pentru ca stiu
ca astra ar fi cam 2 cm mai departe, insa de unde sina multifeed?? :dontgetit:

savin stelian
25th May 2010, 13:05
http://www.satmultimedia.ro/Accesorii-/Suport-LNB/Gibertini.html

http://www.satmultimedia.ro/Accesorii-/Suport-LNB/Triax.html

http://www.satmultimedia.ro/Accesorii-/Suport-LNB/Opticum.html

http://www.satmultimedia.ro/Suport-LNB/Emme-Esse.html

ovidiumarius
25th May 2010, 13:50
Salutare, m-am mutat in bucuresti si vreau sa imi pun antena ca acasa,
dar nu stiu de unde sa gasesc sina multifeed sa prind intel si astra
sau eventual intel hotbird astra. Toata lumea imi zice ca nu e posibil
decat intel si hotbird, cea ce mi se pare destul de stupid pentru ca stiu
ca astra ar fi cam 2 cm mai departe, insa de unde sina multifeed?? :dontgetit:

Daca vrei multifeed mai bine pune o antena multifocuss iar daca folosesti lnb monobloc poti pune o gramada pe ea (eu am 28.5E + 19.2E + 16E +13 E + 1W +4/5W si se mai pot pune).

http://www.satmultimedia.ro/Antene-Satelit/Opticum/Opticum-Multifocus-Antenne-T-85.html?flypage=0

doublel
25th May 2010, 16:23
asta cautam merci de ajutor :sorcerer:
asta multifocus la 2 mil arata bine
http://www.satmultimedia.ro/vmchk/Antene-Satelit/Opticum/Opticum-Multifocus-Antenne-T-85.html?flypage=0
sau asta
http://www.satmultimedia.ro/Accesorii-/Suport-LNB/Gibertini/Gibertini-Aluminum-Bracket-4-x.html
la care se mai adauga antena
plus suportul de pus pe perete.
thx one more time ;)

ovidiumarius
25th May 2010, 17:25
asta cautam merci de ajutor :sorcerer:
asta multifocus la 2 mil arata bine
http://www.satmultimedia.ro/vmchk/Antene-Satelit/Opticum/Opticum-Multifocus-Antenne-T-85.html?flypage=0
sau asta
http://www.satmultimedia.ro/Accesorii-/Suport-LNB/Gibertini/Gibertini-Aluminum-Bracket-4-x.html
la care se mai adauga antena
plus suportul de pus pe perete.
thx one more time ;)

Gilbertini are suportul pentru lnb-uri mai mic, eu iti recomand multifocuss-ul pentru ca e facut dupa ce folosesc eu (Maximum T85/E85) si sunt foarte multumit de aceasta antena.

stroakle
26th May 2010, 11:47
Salutare, sper sa fi postat unde trebuie :

Am o problema : am doua decodoare Hyundai HSS-1160NA, si o antena. Pentru a vedea independent pe doua televizoare, deci fara ca cele doua decodoare sa fie interconectate intre ele, aseara am montat pe antena :

1. suport DIGI-Hotbird pt. 2 LNB- uri
2. doua LNB Twin
3. doua DiseqC

Conectarea la antena am facut-o conform schemei atasate :

http://img52.imageshack.us/img52/2374/schemaw.png

Problema este ca nu sunt sigur daca conexiunile sunt facute corect, ori poate fi vreo setare ce trebuie facuta pe decodoare, insa
nu receptionez ambii sateliti simultan (Digi si Hotbird).

Ma puteti ajuta cu vreun sfat ?

Merci frumos.

zottya
26th May 2010, 12:08
Trebuie sa umbi la setarile din receiver.La setari alegi, diseq 1.1, si alegi la LNB 1 jiji, iar la LNB2 Hotbird.Parca.

Kroky
26th May 2010, 12:12
1. Schema este corecta.
2. Mai intai trebuie sa vezi daca cele 2 LNB-uri sunt pozitionate corect: legi primul receiver direct la LNB-ul pentru digi si vezi daca ai imagine. Apoi la fel, te legi direct la LNB-ul pentru Hot Bird. Daca si aici ai imagine, LNB-urile sunt pozitionate cirect si treci la punctul 3.
3. Conectezi o intrare de la LNB-ul digi la intrarea 1 (sau A) a unui comutator Diseq si o intrare a LNB-ului HotBird la intrarea 2 (sau B) a comutatorului. La fel conectezi si celalalt comutator Diseq.
3. In receivere setezi in menu la LNB Settings: pentru Intelsat/Thor diseq 1 si pentru HotBird diseq 2.

stroakle
26th May 2010, 12:20
Trebuie sa umbi la setarile din receiver.La setari alegi, diseq 1.1, si alegi la LNB 1 jiji, iar la LNB2 Hotbird.Parca.

Am incercat si asa, receiverul acesta nu are la setari tip diseqc 1.1... merci oricum.

stroakle
26th May 2010, 12:25
@ Kroki

Exact asa am facut. Se pare insa ca softul receiverului nu e capabil sa gestioneze corect toata treaba asta cu disecq-ul... o sa insist la calitatea semnalului, reglez pana obtin cea mai buna calitate semnal ( ca nu e destul..., si poate fi si asta cauza... ) si eventual fac un update de soft, o sa verific ce versiune am deja instalata.

Kroky
26th May 2010, 14:28
Receiverul merge perfect cu comutator diseq... scrie exact ce este afisat pe pagina din menu-ul LNB-urilor.
Ce comutator folosesti? S-ar putea sa ai necazuri cu anumite comutatoare no-name.

stroakle
26th May 2010, 15:45
Receiverul merge perfect cu comutator diseq... scrie exact ce este afisat pe pagina din menu-ul LNB-urilor.
Ce comutator folosesti? S-ar putea sa ai necazuri cu anumite comutatoare no-name.

In vreo ora ajung acasa si ma uit pe cutie... habar n-am ce-am luat, dar oricum am cumparat ceea ce mi-au recomandat cei de la magazin...
O sa scriu si ceeste afisat, cum sa nu....

Merci mult.

stroakle
26th May 2010, 21:25
OK, i-am dat de capat pana la urma, intr-adevar conectarea la antena a fost ok (incepusem sa am indoieli la un moment dat...). S-a rezolvat din setari. Comutatoarele diseqc sunt ok, marca Digiline (habar n-am daca-s soi...) iar twinurile sunt nemtesti, Megasat Twin LNB Diavolo 0,1 dB. ( cica-s si HD-Ready... ). N-am reusit sa fac sa-mi intre RAI-urile italiene, dar oricum cica ar fi codate, mai nou...

Merci tuturor pentru sprijin, job done !

florinpv2002
2nd June 2010, 21:18
rog ajutor.doresc sa instalez in spania barcelona o antena dolce achizitionata din ro si nu receptionez gram de semnal,am pus la antena si un receiver de la digi si am putere semnal 90la100.cel de dolce a functionat in ro.

isr2002
2nd June 2010, 21:58
E destul daca greu cu acel receiver - mai ales daca esti (foarte) incepator. Cum incerci sa faci? Ai fixat in receptorul de digi o frecventa de Dolce?

frend
3rd June 2010, 13:56
Salut
Ma poate ajuta cineva?
optibox 550 ca server (gbox) cu cartela TVR si skystar HD2 ca client (ACAMD)sa fac share acasa.
Cum si unde trebuie sa scriu liniile?

genugeo85
6th June 2010, 12:11
Am achiziţionat, de ocazie(f. ieftin), un lnb tip LNBFR8-Q(ACER) cu datele:
Frequenza ingresso 10.7 12.75 GHz
Frequenza uscita 950 2150 MHz
Frequenza oscillatore 9.75 10.6 GHz
Guadagno 55 dB
Figura di rumore 0.3 dB
Attacco feed Standard 40 mm.
Frequenze uscite SCR Ch. 1 (1210 MHz)
Ch. 2 (1420 MHz)
Ch. 3 (1680 MHz)
Ch. 4 (2040 MHz)
Frequenze uscita universale 950 1950 / 1100 2150 MHz
SPLITTER 2 VIE
Frequenza 5 2400 MHz
N. ingressi 1
N. uscite 2
(datele sunt luate de pe un forum italian)
Am nţeles că SCR=Satellite Channel Router. mi poate explica cineva cum se foloseşte ieşirea SCR?
Mulţumesc anticipat!

gabokill77
13th June 2010, 20:23
As vrea sa stiu si eu daca pot folosi si eu card sharing cu Hummy 5400, si daca da ce setari si soft sa pun pe el? Poate ar trebui sa-mi iau un Dreambox sau altceva, dar poate merge ceva si cu Humax asta vechi. Astept un raspuns!

r3b3l1
16th June 2010, 17:39
Salutare .

Detin un Opticum 7300v , momentan patchuit , si ma gandeam daca se va lasa intunericul cu N3 si nu vor aparea patchuri pt N3 , pot sa bag in el o cartela de la digi ? se poate cumpara cartela de la digi (fara echipament ) ?

harry75
16th June 2010, 18:26
Salutare .

Detin un Opticum 7300v , momentan patchuit , si ma gandeam daca se va lasa intunericul cu N3 si nu vor aparea patchuri pt N3 , pot sa bag in el o cartela de la digi ? se poate cumpara cartela de la digi (fara echipament ) ?Cartela fara receptor nu se poate,iar ca sa o folosesti in alt receptor o sa ai nevoie de codul de imperechiere(bk&rsa).

claudiu666
17th June 2010, 05:18
Va salut pe toti si nu vreau sa va suparati pe mine dar de 5 ore ma chinui sa gasesc raspunsurile pe forumuri si nu pre m-am lamurit.

M-am mutat in Anglia si vreau sa receptionez Gigi Tv sau alte servicii autohtone Focus, Dulce faza e ca "specialisti" sunt multi da cam toti in Londra eu locuiesc in Bristol si aici pot sa va zic ca 100lire costa o reglare a antenei. Cam mult sincer .

Am antena offset 0.8m deja pusa pe casa cablu tras , receiver urmeaza sa achizitionez ceva Dumnica de prin targ . Am inteles eu ca Gigi trece pe Nagra 3 so adio . Merg patchuite altele Dulce , Fucus? Nu vreau sa prin 100 canale macar cateva romanesti. Solutii?

Ce receiver sa achizitionez? Nu vreau sa investec mult in el mergand pe principiul ca s-ar putea sa nu imi iasa deci probabil ca prin targ voi gasi modele mai vechiute sau de genul primite la Virgin sau Sky firmele de genul Rds de aici
. Reglarea antenei e chiar un lucru asa complex as reusi sa fac asta?

Daca imi iese asta ma apuc si de download offline :D

iulisan
17th June 2010, 21:51
Salut.De vreo 2 saptamani s-a facut intuneric pe Discovery Ro iar de ieri si pe Realitatea si Antena 3.Or fi trecut pe N3 sau e de la mine problema deoarece nu vad niciun post despre asta...Merci.

javrica
17th June 2010, 21:59
Te-ai deranjat macar sa cauti?

http://forum.paytv.ro/showthread.php?goto=newpost&t=111545

DanielR
18th June 2010, 18:28
salut.sunt novice in domeniu si am o problema daca ma puteti ajuta.
folosesc 3 splittere wtr-1, si pierd semnalul pentru cateva secunde.cine bruiaza semnalul sau ce este facut gresit.

va multumesc.

parazitii
23rd June 2010, 09:39
salutare tuturor.
ma puteti ajuta si pe mine?
am un reciver strong 6202 pvr, si de pe mult prea cunoscuta data de 11.06.2010 (de altfel ca toata lumea de pe toate forumurile), nu mai vad decat Utv si cateva prostii de programe.
care e smecheria cu codu secret si cu key-urile astea ca nu merge.
de ex: nu gasesc la reciverul meu unde sa introduc codul manual, adica, la cum am inteles de pe forum tre sa intru in "meniul secret" . cum sa fac sa introduc keyul in meniul secret, sau care e modalitatea cea mai buna.
va multumesc! fac cinste :P:P:P

isr2002
23rd June 2010, 09:54
Modalitatea cea mai buna e sa faci un abonament oficial la unul din providerii DTH. Vremurile cand mergeau cu chei s-au dus.

tica1975
26th June 2010, 20:10
Buna

Am un Echomart DSB792S HQ si as dori sa vad cum merge prin sharing.
Antena e reglata pe pozitia 1 grade west.
Am gasit o documentatie, dar nu stiu sa fac totul de acolo si nu am nici o linie cccam. Cine are asa ceva l-as ruga sa ma ajute.
Multumesc

alexipopa
28th June 2010, 21:44
salutare. intentionez sa-mi iau un receiver kaon de la focus sat pentru a-l folosi pentru receptia canalelor fta digitale de pe astra 19,2E. imi poate spune cineva daca a incercat si i-a reusit? sau ar trebui sa-i 'fac' ceva receiverului? sau sa ma las pagubas si sa investesc mai mult intr-un alt receiver... ? multumesc mult pentru raspuns :)

mateda
29th June 2010, 12:02
Sanatate!

Experienta mea este limitata la (doua) KSF-100SCO. Cu softul original poti urmari canale FTA numai cu cardul Focussat in receptor (care trebuie cumparat, nu?). Pe net gasesti "ce si cum" pentru re-softare, astfel incat sa nu ai nevoie si de card. Varianta este recomandabila daca esti macar putin ... "minitehnicus".
Daca nu esti, sau nu te intereseaza, ia-ti un receptor FTA nou, cu garantie si ... plug&play.

Succes!

mateda
29th June 2010, 15:00
Sanatate!

Poate sa fie adevarat, doar ca colegul a specificat "programe FTA pe Astra la 19E2".
Nu pare sa fie vorba despre programe romanesti ...

alexipopa
29th June 2010, 16:18
nu prea am inteles... eu am o antena satelit directionata pe astra si receptionez canalele in format analogic, ptr ca am un receiver analogic. ceea ce vreau eu sa stiu este ca, daca voi conecta receiverul oferit de la cei de la focus sat direct la antena mea satelit,fara sa utilizez cardul lor, voi reusi sa receptionez canalele de pe astra? nu ma intereseaza cele romanesti...ca sincer nu prea ai la ce sa te uiti. si daca receiverul trebuie re-softat, cum se face asta? imi cer scuze ca pun multe intrebari insa as vrea sa apelez la aceasta varianta din considerente economice - e mai ieftin;)
multumesc pt raspunsuri.

smv167
30th June 2010, 01:57
atentie !! sa fie KSF-100SCO
dupa schimbarea software vei putea vedea FTA fara sa ai cardul Focus in receiver .
pentru schimbarea software ai nevoie de un cablu null-modem ( serial cu inversarea 2<->3 intre mufe )

alexipopa
30th June 2010, 09:02
am inteles in sfarsit:) ieri eram prea obosit. multumesc!

infotechproximi
7th July 2010, 14:18
Deci... cu ce sa incep... Daca vrei sa iti iei un second atunci configuratia minima care ti-o recomand este: Procesor 1,5 GHz reali (preferabil Intel) Memorie RAM: 512 Mb DDR (256 e putin in ziua de azi) e de preferinta sa iti iei memorie DDR (nu SDRAM) HDD: 40 Gb - iti ajunge... Placa video: nu conteaza ca doar nu vrei jocuri, deci ceva slab e ok Carcasa: sursa e importanta, sa aibe macar 350W DVD-RW: avand in vedere cai 1 mil unul nou eu zic ca merita, daca ai deja pe astalalt calculator atunci un DVD-ROM simplu iti ajunge... ...astea ar fi mai importante... restul raman la alegerea ta... daca as sti exact la ce vrei sal folosesti as putea sa te ajut mai mult... In principiu procesorul e important dar atata timp cat e peste 1.5 GHz deja pt rapiditate conteaza foarte mult memoria RAM... dupa procesor asta e cea mai importanta... pt calculatoarele noi e recomandat 1024 Mb (adica 1G)... pt un second 256 MB ar merge dar avand in vedere ca pui Windows XP iar procesorul e mic iti recomand sa pui memorie 512 Mb... __________________________________________________ _____ Used Auto Parts (http://www.autopartsinc.com) | Used Car Parts (http://www.autopartsinc.com)

DanielR
11th July 2010, 21:10
folosesc 3 splittere wtr-1, si pierd semnalul pentru cateva secunde.cine bruiaza semnalul sau ce este facut gresit.

va multumesc.
referitor la aceasta problema am pus soft ALI3329C&E mcas 4.62.am inteles ca nu e bun softul este adevarat? ce pot face?:book:

manix
12th July 2010, 10:42
Salutare.Am o antena montata pe Thor 2_3 0.8W . Am facut un abonament la digi,dar ei sunt pe Intelsat 10-02 1.0 W.Trebuie sa repozitionez antena sau se vede tot fara probleme?Mentionez ca sunt in italia.mersi

isr2002
12th July 2010, 12:00
E bine si asa.

manix
13th July 2010, 13:11
Pe thor se vad toate programele ca si pe intelsat ? :shifty:

isr2002
13th July 2010, 13:36
Este aceeasi pozitie a antenei. Doar alte frecvente.

onic11
13th July 2010, 21:33
salutare tuturor.
ma puteti ajuta si pe mine?
am un reciver strong 6202 pvr, si de pe mult prea cunoscuta data de 11.06.2010 (de altfel ca toata lumea de pe toate forumurile), nu mai vad decat Utv si cateva prostii de programe.
care e smecheria cu codu secret si cu key-urile astea ca nu merge.
de ex: nu gasesc la reciverul meu unde sa introduc codul manual, adica, la cum am inteles de pe forum tre sa intru in "meniul secret" . cum sa fac sa introduc keyul in meniul secret, sau care e modalitatea cea mai buna.
va multumesc! fac cinste :P:P:P
Salut!
am si eu un receptor strong 6202, dupa 2 zile de chin am aflat cum se intra in meniul secret, dai meniu formezi 1004 si pentru citeva secunde acolo unde scrie meniu apare ceva care trebue sa scrie pacht enamble deci apare numai citeva secunde pe urma mergi la informati sistem si mai formezi inca o data 1994 sau 9999si iti apare lista cu coduri, apesi butonul albastru de pe telecomanda adica treci la altele si pe urma butonul verde sa ajungi la nagara 2, pe urma selectezi primul rind din telecomanda si dai ok si editezi primul rind de coduri primele 8 coduri ok si treci la aldoile rind de sub el si urmatoarele 8 okadersa mea de mai [email protected]

soned
17th July 2010, 19:33
salut si face-ti treaba buna aici ajutand pe cei ce nu stiu.
intrebarea mea este ce rol are smart card-ul ce se gaseste in interiorul acestui receptor si de ce da eroare la pornire acest receptor in lipsa acestui card ?
multumesc anticipat.

soned
18th July 2010, 12:46
nimic, nu stie nimeni???

alexipopa
26th July 2010, 19:26
pentru inceput multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebarile anterioare.
cum sunt nou in domeniu as vrea sa va intreb de ce fel de 'scule' as avea nevoie pentru a pozitiona o antena pe 19,2 grade est? ma refer la masurarea azimuth-ului. deocamdata am aceste date> Azimuth (magn): 185.88 / Azimuth (true): 191.37 / Elevation: 35.17. m-ar putea ajuta cineva cu o 'traducere' a datelor si cu eventuale indicatii privind modul de instalare a antenei?
va multumesc mult de tot!!!

Kroky
27th July 2010, 00:47
Azimutul si elevatia nu te ajuta mult, sunt prea aproximative pentru o reglare corecta a antenei. Mai intai orientezi antena spre sud, apoi fixezi elevatia (cele mai multe antene au gradatie pe suportul din spate). Pui receiverul pe un canal de pe Astra 19E, te joci in menu pana obtii pagina cu level si quality, apoi misti usor antena stanga dreapta si sus jos pana obtii un maxim la quality. Cand nu esti pe satelit ai quality zero (sau pana in 10%, depinde de receiver). Cand quality creste brusc peste 30%, esti pe satelitul care trebuie si trebuie sa faci reglajul fin. Atentie, poti obtine quality si cand esti pe 28E (in cazul asta nu ai imagine si trebuie sa rotesti antena cam 9 spre Vest ca sa ajungi la Astra 19E). Nu este usor pentru un incepator, ai sa vezi, dar merita sa incerci.

alexipopa
28th July 2010, 20:05
multumesc pt indicatii:ok:

eofed1981
29th July 2010, 12:08
sa va expun o problema. de vreo saptamana tot caut pe net o solutie pt urmatoarea problema: suntem 2 familii in aceeasi casa. una din ele are un sistem akta functionabil cu receiver globo 7010. cum as putea lega un al doilea receiver dar de la digi la acest sistem? vreau asa din 2 motive:
1 nu mai avem loc si de antena de la digi si
2 as fi interesat de canalele mediaset de pe satelitul hotbird.
as putea oare lega direct digi din globo? daca da cum sau ce alta sol ar mai fi? eventual si ce mi-ar mai trebui.
multumesc anticipat!

mateda
29th July 2010, 15:35
Sanatate!

Dezavantajul major al solutiei cu receptoare legate in serie (prin loop) este ca cele de rang 2+ (in enunt receptorul de Digi) au acces doar la satelitul/subbanda/polaritatea pe care o "comanda" la un moment dat receptorul de rang 1 (in enunt receptorul de Akta). Este vorba despre tensiuni de alimentare a lnb-ului si alte semnale speciale pentru comanda DiseqC-ului, nu intram in detalii. In concluzie, intr-o solutie cu loop, daca "Akta" receptioneaza de la satelitul Sirius si "Digi" receptioneaza tot de la satelitul Sirius. Nu poate transmite DiseqC-ului supra-comanda de comutare pe ... HotBird sa zicem.
Asa ca, solutia pe care o recomand este echiparea cu lnb-uri twin pentru satelitii care-l intereseaza pe "Digi" (in enunt 13E si 0,8V) si legarea separata a cate unei iesiri din aceste lnb-uri la receptorul de Digi printr-un switch 2 la 1.
Succes !

eofed1981
29th July 2010, 19:11
multumesc mult! asa ma cam gandeam si eu! zilele astea pot reusesc sa le leg dar cred ca voi avea nevoie de setari la digi pt diseqc.

pwddd
3rd August 2010, 14:30
Salut!
am si eu un receptor strong 6202, dupa 2 zile de chin am aflat cum se intra in meniul secret, dai meniu formezi 1004 si pentru citeva secunde acolo unde scrie meniu apare ceva care trebue sa scrie pacht enamble deci apare numai citeva secunde pe urma mergi la informati sistem si mai formezi inca o data 1994 sau 9999si iti apare lista cu coduri, apesi butonul albastru de pe telecomanda adica treci la altele si pe urma butonul verde sa ajungi la nagara 2, pe urma selectezi primul rind din telecomanda si dai ok si editezi primul rind de coduri primele 8 coduri ok si treci la aldoile rind de sub el si urmatoarele 8 okadersa mea de mai [email protected]
salutari!
am si eu o problema cu un strong 6202, am urmat toti pasii pe care i-ai spus mai sus, dar dupa ce introduc codurile si cand dau ok sa memoreze nu reuseste.
daca stie careva cum fac sa imi memoreze codurile va rog ajutati-ma. astept reply

kukakers
3rd August 2010, 15:49
hola..as vrea daca se poate niste informatii referitoare la un card digitv,sunt abonat de mai bine de 3 ani..totul ok,dar locatie e departe de tara,ce sa facem...as vrea sa cumpar un decodor idbox hd,am o cartela tvr ,se pot folosi aceste cartele in acest decodor?daca da modalitatea de citire,daca am nevoie de un pcmcia?decodorul de la digitv..mai are putin ...:mad: si anul acesta nu putem pleca in ro..criza etc...as vrea sa inregistrez emisiuni..la care sa ma pot uita..pt ca mai toata ziua la munca...un salut si numai bine...se pare ca softul e compatibil cun un dreambox 8000 hd.

stelux
3rd August 2010, 16:31
hola..as vrea daca se poate niste informatii referitoare la un card digitv,sunt abonat de mai bine de 3 ani..totul ok,dar locatie e departe de tara,ce sa facem...as vrea sa cumpar un decodor idbox hd,am o cartela tvr ,se pot folosi aceste cartele in acest decodor?daca da modalitatea de citire,daca am nevoie de un pcmcia?decodorul de la digitv..mai are putin ...:mad: si anul acesta nu putem pleca in ro..criza etc...as vrea sa inregistrez emisiuni..la care sa ma pot uita..pt ca mai toata ziua la munca...un salut si numai bine...se pare ca softul e compatibil cun un dreambox 8000 hd.

Reinoieste contractul cu digi prin cineva care vine in tara,e la juma de pret fata de ce iti cer aia prin peninsula,si iti aduce si noua cartela,nu e mult hai doua zile de munca pentru pachetul full+cinemaurile pe un an de zile,dar reinoit in tara .Cartela tvr e citita in rec cu viacces,e 2.6.Un idbox e pe la 230 euro nou,poate si mai ieftin ,dar la banii astia poti cauta un dm 800 hd pvr second hand ...cu riscurile de rigoare.

kukakers
3rd August 2010, 18:50
Reinoieste contractul cu digi prin cineva care vine in tara,e la juma de pret fata de ce iti cer aia prin peninsula,si iti aduce si noua cartela,nu e mult hai doua zile de munca pentru pachetul full+cinemaurile pe un an de zile,dar reinoit in tara .Cartela tvr e citita in rec cu viacces,e 2.6.Un idbox e pe la 230 euro nou,poate si mai ieftin ,dar la banii astia poti cauta un dm 800 hd pvr second hand ...cu riscurile de rigoare.
..mersi pt inf...dar idea era sa cumpar un dec hd asa mai bunicel..etc...ca sa pot pune cele 2 cartele..una de digitv...tvr...eu am 2 antene de 1m-locatia mea e barcelona(montmelo)...una cu un motor stab120..care pe timpuri o foloseam pt canal+...as vrea sa profit de motor..pt ca sta acalo mai e 2 ani...eu am cartela noua...pt nagra3..care mi-a fost schimbata anul trecut sau cam asa ceva..reinoirea contr nu e problema..ca e pe numele lui mama...in fine..ce decodoare citesc cartele digitv...banuiesc ca e destul de complicat...ca as scapa..de hyundai hss1160...

xyznicu
5th August 2010, 08:54
salut. sunt incepator. ma scuzati daca intrebarea mea este idioata. nu sunt abonat la nicio firma care comercializeaza programe prin satelit( digi, dolce...). am antena + lnb si un reciver opticum 4000c. pot sa receptionez intr-un fel programele televiziunii nationale (tvr1, tvr2...) sau alte programe romanesti? si cum sa procedez? multumesc

Mayerling
5th August 2010, 10:15
salut. sunt incepator. ma scuzati daca intrebarea mea este idioata. nu sunt abonat la nicio firma care comercializeaza programe prin satelit( digi, dolce...). am antena + lnb si un reciver opticum 4000c. pot sa receptionez intr-un fel programele televiziunii nationale (tvr1, tvr2...) sau alte programe romanesti? si cum sa procedez? multumesc

Pentru TVR1 si TVR2 ai nevoie de cartela, nu transmit FTA.
Pentru restul, uite aici cam ce poti recepriona FTA (free) :
http://www.lyngsat.com/freetv/Romania.html

L.E.
Daca ai antena fixa, fara motorizare, sau un singur LNB, atunci pe Eutelsat Sesat 1 la 16.0E ai cea mai buna oferta.

http://i860.photobucket.com/albums/ab166/Mayerling_photos/print-2-3.jpg

xyznicu
5th August 2010, 15:30
Pentru TVR1 si TVR2 ai nevoie de cartela, nu transmit FTA.
Pentru restul, uite aici cam ce poti recepriona FTA (free) :
http://www.lyngsat.com/freetv/Romania.html

L.E.
Daca ai antena fixa, fara motorizare, sau un singur LNB, atunci pe Eutelsat Sesat 1 la 16.0E ai cea mai buna oferta.

http://i860.photobucket.com/albums/ab166/Mayerling_photos/print-2-3.jpg
merci mult. dar cum pozitionez antena pentru receptia Eutelsat? o pozitionez pur si simplu spre est?

Mayerling
5th August 2010, 15:55
merci mult. dar cum pozitionez antena pentru receptia Eutelsat? o pozitionez pur si simplu spre est?

Sa spui prima data locatia ta. Adica de unde esti, localitatea ajunge. Ca in functie de locatie, difera directia satelitului.

kukakers
5th August 2010, 19:43
buna...ce decodaore citesc cartele de digitv....merg numai cu perechea?sau este si alta optiune?

xyznicu
6th August 2010, 07:03
Sa spui prima data locatia ta. Adica de unde esti, localitatea ajunge. Ca in functie de locatie, difera directia satelitului.

jud valcea, loc. pausesti maglasi, sat pietrari

Supaplex
6th August 2010, 09:52
buna...ce decodaore citesc cartele de digitv....merg numai cu perechea?sau este si alta optiune?

Salut,

Daca nu ai pe cineva sa extraga b*xkey si r*akey din rec oficial, nu poti folosi cardul in alt receptor.
Iar referitor la IPBox HD, este un rec bun, dar trebuie sa fii expert linux ca sa faci cardul TVR sa mearga in el.

Mayerling
6th August 2010, 10:11
jud valcea, loc. pausesti maglasi, sat pietrari

Locatia ta este la 24,1 grade Est, deci satelitul cautat il gasesti orientand antena spre dreapta ta (cand esti in spatele antenei) cu aproximativ 8,1-8,3 grade.
Daca pana aici iti e clar si crezi ca te descurci, poti trece la cautare. Daca nu ai mai facut deloc asa ceva, spune si vei gasi indrumare in continuare, cum trebuie sa procedezi, pasii de urmat.

xyznicu
6th August 2010, 12:51
Locatia ta este la 24,1 grade Est, deci satelitul cautat il gasesti orientand antena spre dreapta ta (cand esti in spatele antenei) cu aproximativ 8,1-8,3 grade.
Daca pana aici iti e clar si crezi ca te descurci, poti trece la cautare. Daca nu ai mai facut deloc asa ceva, spune si vei gasi indrumare in continuare, cum trebuie sa procedezi, pasii de urmat.

antena trebuie sa fie indreptata spre sud sau est? un prieten mi-a spus ca acum e indreptata pe satelitul thor.

Kroky
6th August 2010, 13:35
Daca sigur esti pe Thor (adica vezi OTV, DDTV, etc.) atunci misti antena spre est cam 15-16 (cum stai in spatele antenei spre stanga). Eutelsat 16E se gaseste exact intre Astra si Hot Bird. Inainte sa o misti, marcheaza (zgarii cu ceva ascutit) pozitia lui Thor, ca sa stii de unde ai plecat. Cel mai simplu este sa gasesti Hot BIrd si apoi Astra, le marchezi si dupa aia pozitionezi antena intre ele.

eox80
6th August 2010, 14:50
Daca sigur esti pe Thor (adica vezi OTV, DDTV, etc.) atunci misti antena spre est cam 15-16 (cum stai in spatele antenei spre stanga). Eutelsat 16E se gaseste exact intre Astra si Hot Bird. Inainte sa o misti, marcheaza (zgarii cu ceva ascutit) pozitia lui Thor, ca sa stii de unde ai plecat. Cel mai simplu este sa gasesti Hot BIrd si apoi Astra, le marchezi si dupa aia pozitionezi antena intre ele.
Scuze ca ma bag si eu in discutie poate ca musca in lapte.:) dar am o intrebare.In momentul de fata prinzi programe de pe satelitul thor sau e doar indreptata inspre satelit? daca esti pozitionat pe satelitul thor5 pe langa ce a zis Kroky cred ca ar trebui sa o si lasi pe spate vreo 2 grade( elevatia antenei) pentru a avea sanse sa prinzi Eutel W6.
Daca nu e pozitionata nici cum e un pic mai greu pana intra primul satelit. daca nu o ai reglata nici cum ar fi bine pentru prima data sa rogi pe cineva sa o regleze si stai langa el restul tine de tine. mie mi s-a parut usor.

Mayerling
6th August 2010, 16:00
antena trebuie sa fie indreptata spre sud sau est? un prieten mi-a spus ca acum e indreptata pe satelitul thor.

Daca esti pe Thor atunci faci exact cum ti-a recomandat @Kroky, vii cu reglajul spre EST. Cam 2/3 din distanta de la pozitia actuala si SUD. Cam pe acolo ar fi 16 grade.
Dar daca totusi nu ai experienta si inclinare spre domeniul tehnic, mai bine cheama un prieten sau cunoscut care a mai facut asa ceva, ii dai o bere doua, si cu multa atentie, urmaresti ce face el, adica ii furi meseria.
Si daca ai pe cineva priceput sa-ti faca, eu vin cu propunerea sa-ti iei si un motor H-H, ca stii cum e zicala, pofta vine mancand. O sa te saturi repede numai de 16 grade, si o sa vrei si altceva, de ca sa umbli de 2 ori la reglajele antenei, o faci de la inceput o singura data.
Succesuri.
Daca mai ai nelamuriri, vom fi aici cu lamuriri.

gabrielro22
7th August 2010, 11:48
Ma poate ajuta cine si pe mine cu un sfat ptr. un Skymaster dx 24 slimline (tuner sharp)ce cod trebuie sa introduc si unde sa pot introduce key pentru programele cryptate?

eox80
9th August 2010, 08:56
Ma poate ajuta cine si pe mine cu un sfat ptr. un Skymaster dx 24 slimline (tuner sharp)ce cod trebuie sa introduc si unde sa pot introduce key pentru programele cryptate?
In primul rand ar trebui schimbat softul cu unul bun cu meniu scecret.Asta e ceva clona de Strong daca nu ma insel.seria 4XXX sau 6XXX.ai aici niste instructiuni de rezolvare:
http://www.frocus.net/main.php?lng=ro&rzd=statii

DanielR
10th August 2010, 15:20
NU mai prind antenele pe eutelsat sa schimbat ceva .11132v14815.N24 si favorit le prind pe 11046h10555.??

DanielR
10th August 2010, 16:13
NU mai prind antenele pe eutelsat sa schimbat ceva .11132v14815.N24 si favorit le prind pe 11046h10555.??
AM GASIT:ok:11132V16296:book:

alexipopa
16th August 2010, 19:32
Salutare tuturor!
Va deranjez cu o intrebare - sper sa-mi poata cineva spune: se pot conecta doua antene satelit la un singur receiver, folosind un splitter de cablu la care se inverseaza 2 x out/in, respectiv 1 x in/out? sau e musai sa folosesc un splitter diseqc?
daca a incercat cineva varianta cu splitterul simplu, imi poate confirma?
va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
:)

isr2002
16th August 2010, 19:37
Doar diseqc merge.

alexipopa
16th August 2010, 19:45
Doar diseqc merge.
multumesc mult pentru raspuns. ma temeam ca doar asa se poate...
o seara frumoasa!

artom
22nd August 2010, 20:10
Salutare! Stie cineva cum se realizeaza share-ul unei cartele de pe un dreambox 500, pe un opticum multiroom?! Multumesc!

doru58
26th August 2010, 21:39
AM GASIT:ok:11132V16296:book:

mersi pt precizare

DanielR
29th August 2010, 17:40
am 3 receptoare in sharing wtr-1 ,semnal bun 2 antene sirius ,cam max .schimbat soft ali.se opresc pt 2-3 secunde ce sa fac

DanielR
29th August 2010, 18:00
mersi pt precizare
Scopul rdi forum este de a ajuta chiar daca esti incepator sau expert in tehnica receptoarelor satelit.daca am deranjat pe cineva sory.{am pierdut nopti antregi pt a citi tot}incearca un incepator de a ajuta alt incepator .RDI THE BEST

napster1
29th August 2010, 20:29
in curand o sa-mi cumpar un sistem de receptie tv prin satelit cu motor H_H, locatie 20 km langa Suceava
pana acum am pus ochii pe urmatorele:
Offset antena,1,25m triax design (200ron) sau antena 1,15m,steel (135ron)
http://www.digisat-systems.ro/index....-products.html (http://www.digisat-systems.ro/index.php/Offset/View-all-products.html)
LNB Inverto SINGLE - Black Premium (23ron)
http://www.digitalsatelit.ro/lnb-inverto-single.html
H-H MOTOR,OPTICUM 2400 (165ron) sper sa fie bun pt 1,25 (daca nu, sa-mi recomandati altceva)
http://www.digisat-systems.ro/index....uct-flyer.html (http://www.digisat-systems.ro/index.php/SATELLITE-ACCESORIES/-H-MOTOROPTICUM-2400/Detailed-product-flyer.html)
receptor OPTICUM 4000 C (160ron) sau poate un KAON (de la Focussat)
cablu (vreo 10 m) si cam atat, sper sa nu fi uitat ceva.
accesorii pt sustinere pot confectiona, iar instalarea o sa mi-o faca un vecin
daca stie altcineva o oferta mai buna pt mine sa-mi zica, nu tin sa receptionez programe HD sau alte chestii, doar ca receptorul sa fie compatibil ca, poate, o sa ma abonez la DIGI, FOCUSSAT sau AKTA si mai mult la sf de sapt merg la tara si vreau sa mai vad altceva decat rebuturile de programe stiute
vreau sa stiu daca in zona mea pot avea acces de la 90.0E pana la 30.0W ?
tin sa receptionez canale germane (19.2E), italiene (13.0E), franceze(5.0W) si MBC-urile fie de pe 26.0E, fie de pe 7.0W si in cele din urma FTA romanesti http://www.flysat.com/tv-ro.php
others ideas ?

smv167
29th August 2010, 20:53
motor HH Optibox DM3800 - duce antene mai mari / mai grele
ai uitat cele 4 mufe F :D
receptorul focus kaon ksf100sco are cititor pt card si vei putea folosi cardul de la focussat / akta / TVR

alte modele ieftine , de cumparat :
- opticum / orton 4060 CX plus ( cele cu CX au cititor de card )
- amiko ssd 560 CX ( cele cu CX au cititor de card )

modelele actuale de receptoare focussat ( ksf260sco sau ksf280sco ) sint doar pentru focussat si pentru cardul cu care au fost initializate .
receiverul opticum 4000c nu are cititor de card

nu te lua dupa cei ce scriu fara sa gindeasca :
- posibilitatea de pozitionare a antenei intre 30w <-> 90E pentru orice motor hh din comert este limitata de conditiile concrete ( copaci , cladiri , retele de curent etc ) si nu de tipul receiverului sau motorului .

tavii
6th September 2010, 21:05
Intradevar comoditatea,dar si un examen ma fac sa nu caut si sa intreb direct.Am dth dolce sd si pt a nu plati 6 eu rtc-ului in plus pt hd,programe care sint la liber terestru,plus 58+tva reciverului hd de la ei,as vrea sa stiu daca exista un reciever combo:dvb-t hd(mpeg 4)+dvs(satelit) sd pt cartela dolce.Adica un singur reciever sa prind prog dolce cu cartela respectiva si prog hd terestre free cu antena.Sau am vazut ca exista combo hd ,adica hd si terestru si satelit,va functiona cartela mea de dolce sd in recieverul hd?M-ar interesa prima varianta daca ar exista si cit costa?de unde il pot lua etc.Multumesc anticipat

insecticid
12th September 2010, 15:49
Nu ma pot decide ce antena offset sa achizitionez (o voi monta undeva pe langa Vatra Dornei cu abonament Digi):
a)un offset Opticum D100 cm TRX
sau
b)aceasta

Antena satelit 1,2 m offset-produsa de o firma din Portugalia SINUTA (a mai auzit cineva de aceasta firma sau are cineva o astfel de antena?)
Tip
Offset
Diametru (mm)
1100x1200
Distanta focala (mm)
710
F/D RATIO
0,64
Eficienta (%)
70
Material reflectorizant
Otel galvanizat
Grosime antena
0,6 - 1
Offset
22
Gain @ 10,7 GHz
40,8
Gain @ 11,7 GHz
41,5
Gain @ 12,7 GHz
42
Inclinatie
min 5 / max 90
Azimut
360

Vreau sa montez 2-3 lnb-uri pentru a prinde mai multe canale.

tifos6mai
18th September 2010, 00:57
Salut vreau sa imi aduc un LCD din U.S.A si am auzit ca unele nu functioneaza pe frecventa noastra.Imi poate spune cineva ce caracteristici trebuia sa aiba sa il pot folosi la noi in tara ?

lawoo
21st September 2010, 17:20
Am urmatoarea eroare: can not open serial port cand fac upgrade.Am incercat cu toate com-urile.Am un cablu usb-rs232 pe un laptop cu windows7.Un how to mi-ar fi de mare ajutor.Merci

genugeo85
21st September 2010, 18:27
...Am un cablu usb-rs232 pe un laptop cu windows7...

Inseriaza-l cu un null-modem...

avaya
25th September 2010, 00:29
Salutare am si eu o intrebare am o antena de 80 cm de la boom,asa si am pus un lnb monblock,dual( inverto dual blackpro de 6 mm) distanta intre lnb-uri,si am unu pe astra 19 grade si unu hotbird 13 grade e acest monblock are incorporat diseq si am pus 1,2 hotbird si respectiv 2,2 pe astra la receiver,idea e la ce vroiam eu sa ajung defapt vreau sa mai pun un lnb single pe alt satelit nu conteaza,am doar un singur cablu pana pe bloc ,pot pune un diseq 2,1 si sa intru cu lnb dual si cu cel single si cum fac setarile la receiver sau nu merge idea mea ,sau alta varianata daca aveti... va multumesc

pytonu
25th September 2010, 09:05
Ar trebui sa mearga.
Vezi aici diverse configuratii http://www.satlex.ro/ro/1participant-type_conf_1p_3s.html

In receptor la diseqc 1.0 trebuie sa gasesti setarile pentru LNB-uri ca de exemplu 1A, 1B, 2 ...nu mai stiu exact. Te joci si tu putin cu setarile si trebuie sa mearga

mateda
25th September 2010, 19:46
Sanatate!
Pentru orice doresti sa afli este important sa ne spui ce receptor ai, ca sa primesti raspunsuri la concret.
Pentru ce vrei sa faci ai nevoie de un comutator 2/1 optiune, care-i destul de scump. Mai bine folosesti 3 lnb-uri single si un diseqc 4/1. Avantaje : sigur iesi mai ieftin + poti face reglajul lnb-urilor mult mai fin + mai poti instala un lnb daca doresti.
Parerea mea.

avaya
25th September 2010, 21:59
Da am uitat receiver este un opticum 4060cx iar instalatia o am deja facuta si am un lnb monoblock 6 grade,in functiune nu mai am cum schimba ,intrebam daca merge sa pun un diseq sa intru pe o intrare cu lnb monoblock si pe cealanta intrare sa intru cu lnb single si sa plec la receiver ,si din receiver sa pot seta nustiu ,eu am in continuare la reciver 1/2, 2/2, 1/4, 2/4, 3/4 si tot asa pana la 16/16

panduruu
5th October 2010, 06:26
am ceva nelamuriri cu oscam server ,reader si grupul.de ce se seteaza grup1 si de ce este grup 1,2,3 de exemplu va multumesc

chris-walter
5th October 2010, 08:50
am ceva nelamuriri cu oscam server ,reader si grupul.de ce se seteaza grup1 si de ce este grup 1,2,3 de exemplu va multumesc

howto oscam: Serverul lor este down altfel postam linkul.

Pentru fiecare card, pe care il rulezi in dream sau linux server(card propriu nu virtual) se creaza un group si se alege un port.

oscam.conf(5) osc

NAME
oscam.conf - main configuration file for OSCam

SYNOPSIS
The main configuration file for OSCam contains global parameters such as debugging, logging, monitor, protocols
and anti-cascading. sections in oscam.conf are nonrecurring. The [global] section is required. All other sections
are optional.

DESCRIPTIONS
The [global] section
serverip = IP address
bind service to specified IP address, default:all

cachedelay = milli-seconds
value to delay cached requests, default:0

logfile = filename|/dev/null|/dev/tty|syslog
logging target, default: /var/log/oscam.log

disablelog = 0|1
1 = disable log file, default:0

disableuserfile = 0|1
1 = avoid logging although logfile is set, default:0

pidfile = filename
PID file, default:no PID file

usrfile = filename
log file for user logging, default:none

log file format:

date
time
CWs per second
username
IP address of client
TCP/IP port
CWs found
CWs from cache
CWs not found
CWs ignored
CWs timed out
CWs tunneled
login time in unix/POSIX format
logout time in unix/POSIX format
protocol

cwlogdir = path
directory for CW logging, default:none

clienttimeout = seconds
value for client process to wait for key, default:5

fallbacktimeout = milli-seconds
time falling back to fallback reader, default:2

clientmaxidle = seconds
value for client process being idle before disconnect, default:120

bindwait = seconds
value to wait for bind request to complete, default:120

netprio = priority
network priority, default:system given

resolvedelay = seconds
delay for DNS resolving, default:30

clientdyndns = 0|1
1 = enable DNS resolving of clients, if you have already defined a hostname for your clients the parameter must
be 1, otherwise no authentication will be possible for this clients, default:0

sleep = minutes
time waiting for inactive users, default:none, can be overwritten per user in oscam.user

unlockparental = 0|1
1 = unlock parental mode option to disable Seca pin code request for adult movie, default:0

nice = -20..+20
system priority, default:99

serialreadertimeout = milli-seconds
timeout for serial reader, default:1500

maxlogsize = kbytes
max log file size, default:10

waitforcards = 0|1
1 = wait for local SCs on startup before opening network ports, default:1

preferlocalcards = 0|1
1 = try decoding on local cards first, default:0

readerrestartseconds = seconds
seconds beetween restarts, 0 = disable reader restart, default:5

saveinithistory = 0|1
1 = save SC init history to /tmp/.oscam/reader<number>, default:0

readerautoloadbalance = 0|1
loadbalance level:

0 = loadbalance disabled, ECMs go to all readers (default)
1 = fastest reader first, after 5 ECMs the reader with the fastest
response time will be selected
2 = oldest reader first, reader with the longest no answer
3 = lowest usage level, the usage level will be calculated by the
sum of 5 ECMS response times, the higher a reader is busy, the
higher is usage level

readerautoloadbalance_save = 0|counts
save autoloadbalance statistics:

0 = saving of autoloadbalance statistics disabled (default)
counts = save autoloadbalance statistics every counts ECMs

To save CPU power a minimum counts of 100 is recommended.

The [monitor] section
port = 0|port
UDP port for monitor, port=0 monitor disabled, default:0

serverip = IP address

nocrypt = IP address|IP address range[,IP address|IP address range]...
unsecured monitor connection, default:none

example: nocrypt = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

aulow = minutes
time no EMM occurs so that client is set to low, default:30

monlevel = 0|1|2|3|4
monitor level:

0 = no access to monitor
1 = only server and own procs
2 = all procs, but viewing only, default
3 = all procs, reload of oscam.user possible
4 = complete access

monlevel can be overwritten per user in oscam.user

hideclient_to = seconds
time to hide clients in the monitor if not sending requests, 0 = disabled, default:0

appendchaninfo = 0|1
1 = append channel name on log messages, default:0

The [webif] section (only if web interface module enabled)
httpport = port
port for web interface, 0 = disabled, default:none, required

httpuser = username
username for password protection, default:none

httppwd = password
password for password protection, default:none

httpcss = path
path for external CSS file, default:none

httptpl = path
path for external templates, default:none

httprefresh = seconds
status refresh in seconds, default:none

httptpl = path
path for external templates, default:none

httphideidleclients = 0|1
1 = enables hiding clients after idle time set in parameter hideclient_to, default:0

httpscript = path
path to an executable script which you wish to start from web interface, default:none

httpallowed = IP address|IP address range[,IP address|IP address range]...
http web interface connections allowed, default:none
example: httpallowed = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

httpdyndns = hostname
http web interface connections allowed, default:none
example: httpdyndns = my.dynexample.com

httpreadonly = 0|1
1 = read only modus for web interface, default:0

The [camd33] section
port = 0|port
TCP/IP port for camd 3.3x clients, 0 = disabled, default:0

serverip = IP address

nocrypt = IP address|IP address range[,IP address|IP address range]...
unsecured camd 3.3x client connection, default:none

example: nocrypt = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

passive = 0|1
1=force passive camd 3.3x client, default:0

key = 128 bit key
key for camd 3.3x client encryption, default:none

example: key = 01020304050607080910111213141516

The [camd35] section
port = 0|port
UDP port for camd 3.5x clients, 0 = disabled, default:0

serverip = IP address

The [newcamd] section
mgclient = 0|1 (for beta testing only)
1 = enable mgcamd extended newcamd protocol, allowing for a single connection to work with mutliple providers,
default:0

key = DES key
default key for newcamd client encryption, default:none

example key = 0102030405060708091011121314

port = port[{DES key}]@CAID[:ident][,ident]...[;port[{DES key}]@CAID[:ident][,ident]...]...
TCP port/DES key/CAID/ident definitions, default:none

example: port = 10000@0100:100000;20000{01020304050607080910111213 14}@0200:200000,300000,400000

Each CAID requires a separate port. If you don't specify a DES key for a port, the default DES Key will be
used.

serverip = IP address

allowed = IP address|IP address range[,IP address|IP address range]...
client connections allowed from, default:none

example: allowed = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

keepalive = 0|1
0 = disable keepalive, default:1

The [radegast] section
port = 0|port
TCP/IP port for radegast clients, 0=disabled, default:0

serverip = IP address

allowed = IP address|IP address range[,IP address|IP address range]...
client connections allowed from, default:none

example: allowed = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

user = username
user name for radegast client

The [serial] section
device = <user>@<device>[:baud][?option1=value1[&option2=value2]]
parameters:
user = account
device = serial device name
option = timeout = milli-seconds, timeout for connection,
default:50
delay = milli-seconds, additional delay between two
characters, default:0

supported serial devices:
HSIC (humax sharing interface client)
SSSP (simple serial sharing protocol)
bomba (BOMBA firmware)
dsr9500 (DSR 9500)

The [cs357x] section
port = 0|port
UDP port for camd 3.57x clients, 0 = disabled, default:0

serverip = IP address

suppresscmd08 = 0|1
0 = CMD08 enabled, 1 = CMD08 disabled, default:0

The [cs378x] section
port = 0|port@CAID[:ident][,ident]...[;port@CAID[:ident][,ident]...]...
TCP port/CAID/ident definitions for camd 3.78x clients,0 = disabled, default:0

example: port = 10000@0100:100000;20000@0200:200000,300000,400000

Each CAID requires a separate port.

serverip = IP address

suppresscmd08 = 0|1
0 = CMD08 enabled, 1 = CMD08 disabled, default:0

The [cccam] section
port = 0|port
TCP/IP port for CCcam clients, 0 = disabled, default:0

version = <main version>.<version>.<sub version>
define CCcam version, default:none

example: version = 1.2.34

build = <4-digit number>
define CCcam build, default:none

example: build = 5678

reshare = level
reshare level for CCcam clients, default:none

0 = no resharing
1 = resharing for direct peer only
2 = resharing for direct peer and next level
x = resharing for direct peer and next x level

The [gbox] section
password = password
password for gbox server

maxdist = distance
maximum distance to gbox servers, default:5

ignorelist = filename
listing of providers to be ignored, format: G:{<CAID><provider ID>}, default:none

example: G:{01001234}

onlineinfos = filename
file to store online information, default:none

cardinfos = filename
file to store card information, default:none

locals = <CAID><provider ID>[,<CAID><provider ID>]...
backwards sharing of local cards,default:none

example: locals = 01001234,02005678

The [dvbapi] section (only if DVB API module enabled)
enabled = 0|1
1 = DVB API enabled, default:0

Create file /tmp/.pauseoscam to pause DVB API, e.g. if STB goes into standby and OSCam remains as SC server
only.

user = username
user name for DVB API client, default:anonymous

ignore = <CAID>[,<CAID>]...
CAIDs to be ignored, default:none

priority = <CAID>:<provider ID>[,CAID:<provider ID>]...
CAIDs and provider IDs to be prioritized, default:CAIDs and provider IDs of local SCs will be prioritized

au = 0|1
1 = enable AU, default:0

pmt_mode = 0|1|2|3
PMT mode:
0 = use camd.socket and PMT file, default
1 = disable reading PMT file
2 = disable camd.socket
3 = read PMT file on startup only

boxtype = dbox2|dreambox|duckbox|ufs910|ipbox|ipbox-pmt|fortis
set boxtype, auto detection of DVB API will be aspired, default:dreambox

ipbox with camd.socket support, currently only with PGI image version 0.6 or above, verified on HD models only

ipbox-pmt can be used on any DGS based images (with or without camd.socket support), verified on HD models only

The [anticasc] section (only if anti-cascading enabled)
enabled = 0|1
1 = enabled anti-cascading, default:0

numusers = quantity
anti-cascading: user per account, 0 = anti-cascading disabled, default:0

sampletime = minutes
duration of sample, default:2

samples = quantity
quantity of samples over limit, default:10

penalty = 0|1|2
level of penalty:

0 = only logging
1 = send fake CWs
2 = disbable user temporary

default:0, penalty can be overwritten per user in oscam.user

aclogfile = filename
file for anti-cascading logging, default:none

fakedelay = milli-seconds
fake delay time, default:1000

denysamples = quantity
How many samples should be penalized?, default:8

MONITOR
monitor commands:

· login <user> <password>

login (for unencrypted connections only)

· setuser <user> <parameter>=<value>

set parameter for user

· exit

exit monitor

· log <on|onwohist|off>

enable|enable without hitory|disable logging for 2 minutes

· status

list of current processes and clients

· shutdown

shutdown OSCam

· reload

reinit user db, clients and anti-cascading, for newcamd connections: after reloading the ident, please restart
newcamd client

· details <PID>

details about selected PID

· debug <level>

set debug level (monlevel > 3 required)

debug level mask:
0 = no debugging (default)
2 = ATR parsing info, ECM dumps, CW dumps
4 = traffic from/to the reader
8 = traffic from/to the clients
16 = traffic to the reader-device on IFD layer
32 = traffic to the reader-device on I/O layer
64 = EMM logging
255 = debug all

· version

show OSCam version

· commands

show all valid monitor commands

WEB INTERFACE
· template system

The web interface allows you to create your own template. For developing your own template request the orignal
template with the non-linked page savetemplates.html. Store your own template in the directory specified by
httptpl.

· SSL connection to the web interface

The Apache module mod_proxy can be used to proxy requests to the web interface. With this module it's also pos‐
sible to use a SSL connection to the web interface.

ProxyRequests Off
<Proxy *>
Order deny,allow
Allow from all
</Proxy>
ProxyPass /oscam/ http://localhost:8080/
ProxyPassReverse /oscam/ http://localhost:8080/

For further information please read the Apache documentation.

· known issues

Login is not possible by now with the Safari browser because of incorrect stale flag handling. Increasing the
AUTHNONCEVALIDSECS in oscam-http.h would be a workaround, but also a small security risk.

EXAMPLES
[global]
logfile = /var/log/oscam/oscam.log
usrfile = /var/log/oscam/oscamuser.log
pidfile = /var/run/oscam.pid

waitforcards = 1

[monitor]
port = 988
monlevel = 1
nocrypt = 127.0.0.1

[webif]
httpport = 8888
httpuser = myusername
httppwd = mypassword

[newcamd]
key = 0102030405060708091011121314
port = 10000@0100:100000;20000{01020304050607080910111213 14}@0200:200000,300000,400000

[radegast]
port = 30000
user = radegastuser
allowed = 127.0.0.1,192.168.0.0-192.168.255.255

[camd33]
port = 40000
serverip = 192.168.0.1
key = 01020304050607080910111213141516

[cs378x]
port = 50000@0300:600000

SEE ALSO
list_smargo(1), oscam(1), oscam.ac(5), oscam.cert(5), oscam.guess(5), oscam.ird(5), oscam.provid(5),
oscam.server(5), oscam.services(5), oscam.srvid(5), oscam.tiers(5), oscam.user(5)
oscam.conf(5)

selfsatfan
13th November 2010, 12:04
Salut!

Va rog frumos sa imi spuneti daca sunt fiabile antenele plate pentru satelit de la Selfsat:http://www.selfsat.ch/index.htm
Intentionez sa o folosesc la Roma pentru Hotbird!
In acelasi timp mai am doua intrebari:
1. Pot receptiona cu aceasta antena la Roma un semnal bun pe Intelsat (Digitv) sau Thor (Focussat)?
2. Daca folosesc un offset de 120 cm cu hotbird central, voi avea semnal ok pe lnb secundar orientat pe Intelsat (Digitv) sau Thor (Focussat).

Multumesc!

Unuseroarecare
13th November 2010, 12:30
Pentru antena de 120 mai bine invers : Digi in cel central si HotBird in cel secundar .

Depinde ce antena Selfsat : sunt 3 modele daca nu ma lasa memoria .

selfsatfan
13th November 2010, 13:55
Modelul de antena Selfsat este: H21D-IT
http://www.selfsatitalia.it/approfondimento.asp?ID=1457&idtiponews=675

Spun ca e ok pentru sky Italia HD!

radu daniel
3rd January 2011, 20:52
Buna
Daca poate cineva sa imi spuna din zona Banatului(Timis:Caras-Severin)chiar si din zona Hunedoara: Drobeta Tr-Severin daca a receptionat 7W(Nilesat) .
Eu unul in Caras_Severin nu am reusit sa am semnal pe Nilesat 7w nici chiar cu antena de marimea de 1 40.Sau poate pozitia mea pentru acest satelit ca plasament lasa de dorit............?
Rugamintea mea este daca cineva a reusit sa aiba semnal sa-mi impartaseasca si mie din experienta lui.

Multumesc si astept pareri.

profesionistul
8th January 2011, 00:00
In Turnu Severin.....antena motorizata.....am semnal fara probleme.

isr2002
8th January 2011, 11:40
..............................................

radu daniel
8th January 2011, 12:39
In Turnu Severin.....antena motorizata.....am semnal fara probleme.

Salut,profesionistu
Multumesc frumos pentru informatia data o sa ramin dator la tine cu o informatie.Am sa mai incerc cind timpul va fi mai bun putin. Daca diferenta dintre noi este de 200 km maxim, cu siguranta si la mine trebuie sa mearga,poate mai trebuie incercat cu alt lnb mai puternic sau e posibil sa am un obstacol si sa nu pot receptiona semnalaul satelitului din cauza lui, am sa mai incerc oricum.........Multumesc inca odata.

barghy
8th January 2011, 13:05
Confirm si eu ca pe antena 1,4 m este undeva la limita semnalul. Deja cu antena de 1.1m sunt probleme. Locatia mea este in Resita, la aprox 130 KM de Severin.

radu daniel
8th January 2011, 21:00
Confirm si eu ca pe antena 1,4 m este undeva la limita semnalul. Deja cu antena de 1.1m sunt probleme. Locatia mea este in Resita, la aprox 130 KM de Severin.

Salutare barghi
Multumesc frumos pentru informatia pe care mi-ai dat-o.Ne desparte doar vre-o 35 de km unul de altul ma bucur ca suntem conjudeteni.Am incercat pe la sfirsitul lui Noiembrie sa prind acest satelit cind nu aveam obsatcole minore, (locuiesc la casa )copaci infrunziti......Imi urca doar la <NIVEL>82% maxim dar la <CALITATE> 0 nimic si de asta ma-m gandit sa cer niste pareri la cei cu locati cat mai aproape de a mea.Am sa mai incerc mai in Primavara poate...........poate cine stie am sa reusesc.Multumesc inca odata si sanatate multa.

c.adrian
9th January 2011, 14:53
Buna
Daca poate cineva sa imi spuna din zona Banatului(Timis:Caras-Severin)chiar si din zona Hunedoara: Drobeta Tr-Severin daca a receptionat 7W(Nilesat) .
Eu unul in Caras_Severin nu am reusit sa am semnal pe Nilesat 7w nici chiar cu antena de marimea de 1 40.Sau poate pozitia mea pentru acest satelit ca plasament lasa de dorit............?
Rugamintea mea este daca cineva a reusit sa aiba semnal sa-mi impartaseasca si mie din experienta lui.

Multumesc si astept pareri.
incearca sa gasesti satelitul pe un transporder mai puternic de ex.10911 v 27500 ,daca vezi programele de pe amos si poti roti antena citiva mm. spre vest ar trebui sa mearga

silviu_80
9th January 2011, 18:51
Buna, am o antena de dolce si un receptor amika, si as vrea sa trec antena de pe satelitul Hellas pe altul, de preferat la 28,2 E, dar nu stiu daca se poate receptiona acest satelit cu o antena de dolce. Mentionez ca sunt din Petrosani si nu ma prea pricep la treburile astea singurul satelit care am reusit sa il gasesc este turksat dar nici asta nu prea imi merge bine. multumesc si scuze daca am scris vreo tampenie.

radu daniel
9th January 2011, 20:35
incearca sa gasesti satelitul pe un transporder mai puternic de ex.10911 v 27500 ,daca vezi programele de pe amos si poti roti antena citiva mm. spre vest ar trebui sa mearga

Salut c.adrian
Multumesc pentru sfat ,dar sa sti ca primul lucru pe care la-m facut am reglat antena pe 4w si apoi am incercat te rog sa ma crezi pret de aproape 3 ore. Referitor la transportere am incercat pe aproape toate dar din pacate nimic, dar cum spuneam mai sus <NIVEL> 80-82% maxim dar la <CALITATE> 0 din pacate.Asta e.........merg mai departe si cu siguranta am sa mai incerc.Merci inca odata pentru sfat.

isr2002
9th January 2011, 23:05
De la Amos dai putintel antena mai jos si mai in dreapta (privind antena din spatele ei, fireste). Conteaza si receptorul cu care faci asta. Unele sint mai lente in reactie si poti trece prin pozitia buna fara sa iti arate rapid miscare pe linia calitatii.

mateda
10th January 2011, 09:09
...de preferat la 28,2 E, dar nu stiu daca se poate receptiona acest satelit cu o antena de dolce...
Eu receptionez 28.2E (transponderii non-DX) cu o antena Kathrein de 60 cm si lnc-ul Strong de 0,5 :ok:
Pe meridianul 23.5 E , daca aveai dubii ...

radu daniel
10th January 2011, 14:52

Salut c.adrian
Multumesc pentru sfat ,dar sa sti ca primul lucru pe care la-m facut am reglat antena pe 4w si apoi am incercat te rog sa ma crezi pret de aproape 3 ore. Referitor la transportere am incercat pe aproape toate dar din pacate nimic, dar cum spuneam mai sus <NIVEL> 80-82% maxim dar la <CALITATE> 0 din pacate.Asta e.........merg mai departe si cu siguranta am sa mai incerc.Merci inca odata pentru sfat.

radu daniel
10th January 2011, 15:13
De la Amos dai putintel antena mai jos si mai in dreapta (privind antena din spatele ei, fireste). Conteaza si receptorul cu care faci asta. Unele sint mai lente in reactie si poti trece prin pozitia buna fara sa iti arate rapid miscare pe linia calitatii.

Buna isr2002
Multumesc pentru sfat am incercat si ce mi-ai spus tu dar din pacate nimic.Unde cred ca nu am lucrat destul este elevatia acolo cred ca mai trebuie cautat inca .Iar referitior la receptor am reglat 10 sateliti toti credema manual fara vreun satfinder si a raspuns exceptional din punct de vedere al semnalului.Am sa imi reiau treaba asta mai incolo cind se va incaizi putin cu speranta ca am sa reusesc de asta data.Multumesc inca odata.

maestrofree
13th January 2011, 21:05
Salutare, o rugaminte mai caraghioasa, exista cineva pe forumul asta sa imi explice ca unui incepator cum sa fac o linie sharing sa mearga?
De ex: deschizi cu dcc si gasesti fisierul 1 intri in el si il redenumesti .....
Va rog mult, am o linie de sharing de la un om cu suflet mare si nu stiu ce sa fac cu ea, va rog ajutati-ma. Am citit vreo 2 tutoriale dar tot nu ma descurc singur.
Daca este cazul sunt dispus sa si platesc, sunt disperat, de ceva timp nu mai vad nimic la televizor.
Mentionez ca am un dm 500s si pana acum vreo cateva zile imi dadea un prieten prin sharing.
Sper ca m-am facut inteles, repet sunt incepator si nu stiu ce sa scriu mai exact.
Multumesc anticipat.

mateda
14th January 2011, 09:39
...Mentionez ca am un dm 500s si pana acum vreo cateva zile imi dadea un prieten prin sharing...Nu trebuie decit sa pui noua linie C (cea de la omul cu suflet mare) in locul celei de la prietenul care "iti dadea prin sharing" - daca se facea tot cu cccam. Asta se face in fisierul CCcam.cfg pe care-l gasesti pe calea /var/etc/CCcam.cfg
Daca folosesti DCC, poti sa editezi "pe loc" fisierul cfg.
Folositor ?

maestrofree
14th January 2011, 10:52
Nu imi vine sa cred, MERGE.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor, sper sa intorc candva favorul.
Alta intrebare, sa dau reshare la linie si sa iau de la altineva la schimb, cum fac?

Nu trebuie decit sa pui noua linie C (cea de la omul cu suflet mare) in locul celei de la prietenul care "iti dadea prin sharing" - daca se facea tot cu cccam. Asta se face in fisierul CCcam.cfg pe care-l gasesti pe calea /var/etc/CCcam.cfg
Daca folosesti DCC, poti sa editezi "pe loc" fisierul cfg.
Folositor ?

mateda
15th January 2011, 11:19
...sa dau reshare la linie...cum fac?Ca regula generala, dreptul de reshare l-a stabilit omul cu suflet mare si se deduce din structura liniei C primite de la el. Daca ti-a permis s-o dai mai departe, trebuie sa faci un tandem de linii F/C . Linia F o treci in CCcam.cfg si linia C o comunici urmatorului partener de share. De la acesta primesti linia C intocmita de el, iar pe aceasta o adaugi celei primite de la omul cu suflet mare. Structura si "strategia" liniilor F/C le gasesti in fisierul CCcam.cfg care este explicit - in limba engleza.

nel_com
15th January 2011, 13:10
Daca este cazul sunt dispus sa si platesc, sunt disperat, de ceva timp nu mai vad nimic la televizor.
Salut. Un abo la AKTA, UPC sau DOLCE, te va scoate din disperare, si o sa vezi la tv pe DM500 (cu DIGI e mai greu), indiferent daca oamenii au sau nu suflet mare. Studiaza ofertele, vezi ce ti se potriveste, si o sa fi multumit. Crede-ma pe cuvant! Bafta!

bobu40
31st January 2011, 18:43
va salut.
am urmatoarea problema la motor, cind misc ant de pe un sat pe altul motorul o ia razna. misca aiurea antena est west trece prin dreptul sat comandat (am semnal 1,2 sec) si continua cu miscarea est west la infinit.
nu stiu ce sa ii fac! am verificat dreamu(dm800pvr) pe alta inst , merge perfect , am verificat cablul (oricum e scurt 6m) e ok , motorul are zile cand merge perf (din ce in ce mai rare 1 din 10). inst mea dream 800hd pvr (original) motor stab hh120 ant gibertini 120(diseqc1,2)
va multumesc.

bayarionus
7th February 2011, 11:48
va salut,
sunt destul de nou in domeniu si am nevoie de ajutorul vostru:

cum as putea sa receptionez serviciile digiturk in romania?
ce tip de confirgurate (antena / reciever) am nevoie pentru constanta?

mentionez ca pana acum o luna am fost abonat dolce iar cei care au venit sa recupereze recieverele si cartelele mi-au lasat "cadou" antena si lnb-ul.
din cate stiu antena are diametrul de 60cm. imi poate fi folositoare pentru digiturk? si daca nu :) .. ce pot receptiona cu aceasta antena pe teritoriul constantei?

multumesc frumos pt eventualele raspunsuri

radu daniel
7th February 2011, 12:52
va salut,
sunt destul de nou in domeniu si am nevoie de ajutorul vostru:

cum as putea sa receptionez serviciile digiturk in romania?
ce tip de confirgurate (antena / reciever) am nevoie pentru constanta?

mentionez ca pana acum o luna am fost abonat dolce iar cei care au venit sa recupereze recieverele si cartelele mi-au lasat "cadou" antena si lnb-ul.
din cate stiu antena are diametrul de 60cm. imi poate fi folositoare pentru digiturk? si daca nu :) .. ce pot receptiona cu aceasta antena pe teritoriul constantei?

multumesc frumos pt eventualele raspunsuri

Salut
Ai aici o mapa cu acoperirea Turksat-42E si ai o acoperire foarte buna ca locatie.Bafta la instalat.
http://www.turksat.com.tr/content/view/187/199/

Iar ca a doua varianta ar fi 7E-EutelsatW3A unde ai din nou o acoperire buna
http://www.lyngsat.com/ew3a.html

Sa auzim de bine si bafta

DanielR
12th February 2011, 17:00
am 3 receptoare optibox legate in sharing legate separat la lnb se opreste pt citeva secunde imaginea ma puteti ajuta cu o rezolvare!wireless este cauza!credeti ca este mai bine cu cablu nul modem .care sa fie problema!:wallbash:

DanielR
12th February 2011, 17:09

va multumesc.

Kroky
13th February 2011, 10:51
In primul post spui ca receiverele sunt legate separat la LNB, in al doilea ca folosesti splittere... Cum sunt legate in realitate? Ai un LNB Quad sau un LNB single si splitter? Daca folosesti splitter atunci intreruperea poate aparea la schimbarea unui canal pe alta polarizare.
Ce fel de intrerupere este? Trebuie sa stabilesti daca este datorita pierderii de semnal sau e ceva legat de decodare. Se intampla si pe canalele libere?

DanielR
13th February 2011, 22:48
In primul post spui ca receiverele sunt legate separat la LNB, in al doilea ca folosesti splittere... Cum sunt legate in realitate? Ai un LNB Quad sau un LNB single si splitter? Daca folosesti splitter atunci intreruperea poate aparea la schimbarea unui canal pe alta polarizare.
Ce fel de intrerupere este? Trebuie sa stabilesti daca este datorita pierderii de semnal sau e ceva legat de decodare. Se intampla si pe canalele libere?
nu folosesc splittere sunt legate la un lnb Quad au fost legate si separat la trei antene.canalele gratuite merg.ali3329c 1.0.5 cred ca este de la decodare.daca ma poti ajuta te rog

radu daniel
14th April 2011, 21:38
Salut

Care imi dati si mie o linie sharing contracost bineinteles?
Ne putem intelege in PM

cogeiul
9th May 2011, 15:35
cum se seteaza cccam prio va rog sa ma ajutati cu un sfat bun merci

cogeiul
1st June 2011, 14:28
Imi spune cineva cum sa imi pun canalele in cccam.prio
nu stiu cum se configureaza va rog sa ma ajutati
cum sa imi pun canalel in prioritate

lucab
13th July 2011, 08:54
buna ziua,
am un dm500s pe care nu l-am mai folosit demult ,de pe vremea nagra2,si aseara am incercat sa actualizez providerii de pe satelitul Thor 5/6,unde se prinde Gigi tv in ideea de a prinde si Mupc.Mentionez ca totul mergea bine anterior ,iar acum am caderi de semnal ff dese.Cum pot remedia problema?

nirolf
13th July 2011, 10:03
doar receiverul nu l-ai mai folosit sau si antena ? ar fi posibil sa trebuiasca antena reorientata.

lucab
13th July 2011, 10:12
doar receiverul nu l-ai mai folosit sau si antena ? ar fi posibil sa trebuiasca antena reorientata.
pai mergeau amandoua (antena si receiverul),caci acum 2 zile am primit linia.......totul mergea ok pina am facut operatiunea, am inlocuit fisierele sattelites.xml ,bouquets;etc. cu dreamedit cu alte fisiere ``rdi settings``care le-am gasit aici pe site
p.s.multumesc pt promptitudine

coconut
13th July 2011, 10:49
Imi spune cineva cum sa imi pun canalele in cccam.prio
nu stiu cum se configureaza va rog sa ma ajutati
cum sa imi pun canalel in prioritate

cccam.prio este pentru a pune prioritare caid-urile de la provideri sa-ti deschida in functie de liniile pe care le ai , care local deschide mai bine il pui primul in cccam.prio

ex. discovery science , history samd de pe UPC (focus sat) pot fi deschise cu card focus,card UPC sau card canal digital nordic , ordinea lor am pus-o mai jos :

P: 0b02:000000
P: 0d02:000000
P: 0b00:000000

care din acest local deschide mai bine il pui primul in lista ,eu am pus primul focus sat

la sky italia ai caid-uri 09cd,093b,0919

eu am asa pus :

P: 09cd:000000
P: 093b:000000
P: 0919:000000

daca deschide mai bine cu 093b il pui primul in lista sau daca nu ai schimb cu acest local 09cd il lasi la urma

ex.

P: 093b:000000
P: 0919:000000
P: 09cd:000000

sper ca ai inteles........asa trebuie sa faci cu toate , in functie de ce linii ai

coconut
13th July 2011, 10:59
Salut

Care imi dati si mie o linie sharing contracost bineinteles?
Ne putem intelege in PM

Nu mai cauta linii contracost , pe acest forum cit si pe alte forumuri te-as sfatui sa nu mai faci cereri de genul asta , cauta sa-ti faci un abonament legal , iar daca vrei sa faci sharing te sfatuiesc sa-ti faci abonament la focus !

sau poti lua carduri pe un an Redlight Elite, satisfaction,XXL dar sunt multi care nu fac schimb cu asa ceva

lucab
15th July 2011, 07:41
pot instala o imagine pe un dm500s prin DCC 295? care dintre imagini ete mai stabila?(dreambox-ul meu este clona)

romero69
17th July 2011, 10:26
pot instala o imagine pe un dm500s prin DCC 295? care dintre imagini ete mai stabila?(dreambox-ul meu este clona)
Incearca Nabilo dark-Star 2.La mine se misca foarte bine!
Bafta!
sI FOLOSESTE Dreamup si null-modem(cablu).

lucab
18th July 2011, 08:46
Incearca Nabilo dark-Star 2.La mine se misca foarte bine!
Bafta!
sI FOLOSESTE Dreamup si null-modem(cablu).
am reusit .....multumesc de ajutor.

lucab
18th July 2011, 08:51
pe satelitul thor 2/3(unde se prinde gigitv) se prinde si muupc? nu il gasesc nicicum la provideri desi i-am dat scanare de n ori.este vreo smecherie?cum actualizez satelitii?precizez ca am un dm 500 s cu nabilo darkstar2 si ccam

iezuit777
18th July 2011, 09:03
pe satelitul thor 2/3(unde se prinde gigitv) se prinde si muupc? nu il gasesc nicicum la provideri desi i-am dat scanare de n ori.este vreo smecherie?cum actualizez satelitii?precizez ca am un dm 500 s cu nabilo darkstar2 si ccam

unele raspunsuri le gasesti la sectiunea dreambox :holiday:

saayacoolu157
18th July 2011, 09:34
Nu mai cauta linii contracost , pe acest forum cit si pe alte forumuri te-as sfatui sa nu mai faci cereri de genul asta , cauta sa-ti faci un abonament legal , iar daca vrei sa faci sharing te sfatuiesc sa-ti faci abonament la focus !

sau poti lua carduri pe un an Redlight Elite, satisfaction,XXL dar sunt multi care nu fac schimb cu asa ceva

ia un dolce :)

lucab
18th July 2011, 10:19
unele raspunsuri le gasesti la sectiunea dreambox :holiday:

multumesc! si pt restul?

r3b3l1
2nd August 2011, 07:40
salutare ... care este cel mai bun/nou soft pentru opicum 7300v ci2cx si eventual unde il gasesc?
am gasit eu pe un site aceste 4 versiuni de soft (cred ca si ultimul )
Opticum_7300CI2CX_vfd_emu_AMSTAR_1.0.90.rar
Opticum_7300CI2CX_vfd_conax_AMSTAR_1.0.90.rar
Opticum_7300CI2CX_emu_AMSTAR_1.0.90.rar
Opticum_7300CI2CX_conax_AMSTAR_1.0.90.rar

Dar nu stiu care este versiunea potrivita aparatului meu /nu stiu care este diferenta intre acele versiuni..... ? :confused:
Ce alte fisiere mai trebuiesc updatate ?

Sursa http://www.tv-files.info/index.php?directory=Other%20receivers/J-K-L-M-N-O/Opticum&PHPSESSID=3ba1f64dfe215aa0f4cb37e365ffca93

Mentionez ca am acum instalata pe el versiunea ...... 1.0.78 parca .

Totodata as dorii sa stiu si eu daca :

1 il pot imperechea prin orice metoda ( chiar si milogirea de operatorul de la callcenter :drunk: ) cu un card Dolce ?
2 exista pe net vreun fisier care sa-l adaug si sa imi incarce toti satelitii posibili ? ma refer aceasta mare lista de la http://ro.kingofsat.net/satellites.php si sa nu mai ma chinui eu sa bag manual atatea frecvente / sateliti ?
3. singura mea posibilitate este momentan sa-l folosesc pe 39` E (hellas sat ) ...ce pot(cam stiu deja de la http://ro.kingofsat.net/pos-39E.php ) sa prind cu el .... (exceptand dolcele) /si mai ales CUM POT SA FAC SA PRIND SI ALTE CANALE ??? ?
4. Updateul eventual poate fi facut prin usb ?

M-ar ajuta nespus un PM cu un link de download la un pack cu tot ce imi trebuie ca sa il aduc la zi .
Apreciez foarte mult comunitatea RDI-board .... si mai ales userii care sunt cu adevarat amabili si ne invata si pe noi ..astia mai "slabi de ingeri":angel: (a se citii incepatori) si ne ajuta .

eu1967
2nd August 2011, 08:20
'' 1 il pot imperechea prin orice metoda ( chiar si milogirea de operatorul de la callcenter ) cu un card Dolce ? ''

salut , raspunsul e ....vise , vise ..... :)

afaco
2nd August 2011, 12:44
Ultimile softuri (1.1.12) le gasesti pe aici http://www.ijachouf.com/sat/globo/3329E_VFD/

Imperecheat cu cartela DOLCE - NU
Update prin USB - DA
Alte canale - cu antena motorizata si ai de unde alege si romanesti destule.

lucab
10th August 2011, 19:50
unde schimb satellites.xml?cum pot sa imi fac eu o lista tinind cont ca am doar un lnb ?am un dm 500s si ma uit pe thor 1w
multumesc!

gladix
10th August 2011, 19:56
www.satellites-xml.eu/
alegi satelitii descarci si pui in dream cu ftp

lucab
10th August 2011, 20:03
www.satellites-xml.eu/ (http://www.satellites-xml.eu/)
alegi satelitii descarci si pui in dream cu ftp
am inteles,am generat,dar unde anume in dm sa il pun?am gasit undeva ca in:var\etc

mateda
11th August 2011, 09:14
Salut !

Vezi daca te ajuta asta http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=62765
Daca nu, fa si tu o scanare pe satelit si ai rezolvat problema ...

Bafta.

lucab
11th August 2011, 22:23
am facut scanarea.....nu gaseste muupc la furnizori.chiar nu are nimemi un dm 500 s ?eu am cautat fisierul in dream cu total commander si nu am gasit nimic......sunt la un pas de depresie...:hammer:

lucab
13th August 2011, 13:13
Am rezolvat problema cu ajutorul unui prieten vechi,ruk 22.Celor care scriu pe forum doar sa scrie,plini de morga ,emfaza si curgandu-le stiinta din buzunare,fara a da detalii exacte le multumesc pt nimic.

mateda
13th August 2011, 14:42
Celor care scriu pe forum doar sa scrie,plini de morga ,emfaza si curgandu-le stiinta din buzunare,fara a da detalii exacte le multumesc pt nimic.Da si tu niste nume, sa nu intram la idei degeaba ...
Si ce-i muupc ?

lucab
13th August 2011, 18:47
muupc este f...sat sau .pc caci acum sunt impreuna

p.s. nu dau nume caci nu vreau circ dar la problema mea cu actualizarea transponderilor raspunsul era:
1.te bagi pe http://satellites-xml.eu/
2.generezi fisierul pt satelitul dorit
3.descarci dreamset 234
4.editezi fisierul cu ajutorul acestui program(buchete,favorite,...)scotind providerii nedoriti
5.transferi in dm 500s fisierul cu ajutorul acestui program
6.dai reboot la conserva (prin scoaterea cablului de alimentare)
7.revii pe forum daca ceva merge rau
Cam asa ceva......eu am primit de o luna numai raspunsuri pline de ^^ghicitori^^ si ^^indrumari^^ ,justificarea fiind :^^..numai asa inveti..^^
p.p.s. cand o sa aiba cineva nevoie de sfaturile mele,o sa le demonstrez ^^meseriasilor^^ ca se poate ^^invata^^ si altfel,ajutand omul sa isi faca o baza de cunostinte solida.......
p.p.p.s.ma refeream la adeptul unui ordin fondat de
Ignațiu de Loyola

Priti
10th October 2011, 09:51
Salutare,
am o nelamurire in legatura cu un DiseqC 2/1
problema este urmatoarea:
am o antena cu un singur lnb
am o antena cu un lnb monoblock de 6 grade
cum pot face sa unesc cele 2 lnb-uri avand in vedere ca lnb-ul monoblock are deja incorporat un diseqC 2/1, se poate sa mai folosesc inca un diseqC 2/1?

mateda
10th October 2011, 15:31
... cu un switch de tip "optiune", cam ca aici http://www.satlex.ro/en/1participant-type_conf_1p_3s.html (monoblocul este un ansamblu de 2 lnb-uri single legate printr-un switch de tip "pozitie").
Bun venit si ... Succes !

Priti
11th October 2011, 09:06
Multumesc de ajutor :ok:

adysan1
11th October 2011, 22:06
Salut , sunt nou pe acest forum si incepator intr-ale satelitului asa ca va rog sa ma scuzati daca nu ma exprim asa cum trebuie . Dilema mea este urmatoarea : am intrat in posesia unui receptor amiko ssd-550 si in perioada imediat urmatoare vreau sa cumpar un card tvr . Intrebarea mea este daca cardul tvr va merge pe acest aparat , avand versiunea de soft startrack 1.3.88 luata de aici : http://www.sat-universe.com/showthre...t=amiko+ssd550 . Alta nedumerire pe care o am este legata de versiunile de soft de pe linkul dat mai inainte , am incercat versiunea galaxy xbox 1.3.89 si versiunea startrack 1.3.88 , le-am probat " la rece " ( antena este instalata la tara ) intrand prin meniuri . Am observat ca cu softul galaxy xbox am cateva taste inversate la telecomanda si imi apare in meniu o optiune de editare key , pe cand la softul startrack imi functioneaza corect toate tastele telecomenzii dar nu am optiunea de editare key in meniu . Va rog sa-mi dati un sfat , care din cele doua versiuni de soft credeti ca ar fi mai potrivita pentru conserva mea . Multumesc

radu daniel
12th October 2011, 21:20
Buna
Daca poate cineva sa imi spuna din zona Banatului(Timis:Caras-Severin)chiar si din zona Hunedoara: Drobeta Tr-Severin daca a receptionat si ce semnal are si cu ce antena(cm) satelitul 36 E. Am vazut ca este foarte la limita semnalul si am inteles ca prin Nordul tari se receptioneaza chiar bine cu antene de 1 20cm este semnal bun care urca pina la 80%.
Multumesc anticipat celor care vor raspunde.
Salutari numai si numai de bine si sanatate maxima.

sorinache
20th October 2011, 18:49
Buna seara, sunt incepator, salutam pe toti membrii RDI !

sorinache
20th October 2011, 19:02
Buna ziua, am un DM 500 legat la net, o parabola de aluminiu de 1,8,primite de la un binevoitor, am nevoie de o linie de share.. pt un centru social pentru copii, vizibil pe asociatiasfmaria.ro .Ma poate ajuta cineva intr-un scop caritabil ? Am un card upc dar nu-l mai pot plati.
Multumesc celor care m-au indrumat si celor care mi-au dat o sansa.
Nu stiu sa configurez linia de share.
Multumesc.

luciand1956
21st October 2011, 10:05
Buna ziua, am un DM 500 legat la net, o parabola de aluminiu de 1,8,primite de la un binevoitor, am nevoie de o linie de share.. pt un centru social pentru copii, vizibil pe asociatiasfmaria.ro .Ma poate ajuta cineva intr-un scop caritabil ? Am un card upc dar nu-l mai pot plati.
Multumesc celor care m-au indrumat si celor care mi-au dat o sansa.
Nu stiu sa configurez linia de share.
Multumesc.Am lasat PM pentru ajutor.

Priti
25th October 2011, 15:40
Salutare,
dupa cum spune si titlul am o problema cu programele nemtesti de pe Astra 19E, unele se vad ziua bine si cum se apropie seara le scade semnalul pana cand nu se mai vad deloc, dimineata isi revin, in schimb alte programe raman cu semnalul stabil 95-99%.
Stie cineva vreo solutie pentru problema asta? Mentionez ca antena este un offset de 85cm.
Multumesc

iooon
25th October 2011, 17:05
locatia?

iar ca raspuns subiectiv,posibil problema este dimensiunea antenei....si totusi banuiesc ca locuiesti in Germania dupa dimensiunea antenei....da mai multe detalii,de cand ce si cum...lnb,receptor etc

SAMadrian
25th October 2011, 18:44
locatia?

iar ca raspuns subiectiv,posibil problema este dimensiunea antenei....si totusi banuiesc ca locuiesti in Germania dupa dimensiunea antenei....da mai multe detalii,de cand ce si cum...lnb,receptor etc

La dimensinea antenei daca ar locui in germania i-ar ajunge si ptr vecini semnalul sau ptr vreme rea ploaie sau zapada,banuiesc ca undeva in romania in vest,eu in caras-severin aveam o antena de 1,20 si mai facea figuri semnalul

Priti
26th October 2011, 08:43
Locuiesc in Brasov :biggrin:
Am un echosmart 771 si lnb nu mai stiu exact... Initial m-am gandit si eu ca problema ar fi dimensiunea antenei dar totusi unele grograme au intre 95-99% semnal si raman stabil iar unele dispar peste noapte...

florin2222
26th October 2011, 10:02
schimba lnb-ul

Priti
26th October 2011, 10:42
Am revenit,
LNB-ul este un Amiko Premium 0.1dB

Dupa cum am studiat situatia programele care sunt de pe Astra 1H au problema cu scaderea semnalului peste noapte. Ar putea fi de vina antena, sa fie prea mica?
Conform LyngSat ar fi la limita antena mea de 85cm
http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra1h.html

iooon
26th October 2011, 13:23
precum spuneam,chiar ma si miram la 85 diametru,de aia ziceam ca stai in DE

vezi ca sant topicuri deschise pe aceasta tema ca sa vezi dimensiunea cat mai precisa.....banuiesc ca de la 1.2m in sus

@sanadriam se pare ca nu ai inteles mesaju meu,daca e in DE la 85 e normal sa nu fie antena si l am rugat sa specifice ce instalatie are

iar a doua,mi se parea straniu ca in ro in anumite locatii sa ai antena de 85 ptr astra

de aceea l am rugat sa spuna locatia si totodata si ce aparatura detine(asta din urma doar daca locuia in DE)

Priti
26th October 2011, 13:38
Multumesc de sfaturi

precum spuneam,chiar ma si miram la 85 diametru,de aia ziceam ca stai in DE

vezi ca sant topicuri deschise pe aceasta tema ca sa vezi dimensiunea cat mai precisa.....banuiesc ca de la 1.2m in sus

@sanadriam se pare ca nu ai inteles mesaju meu,daca e in DE la 85 e normal sa nu fie antena si l am rugat sa specifice ce instalatie are

iar a doua,mi se parea straniu ca in ro in anumite locatii sa ai antena de 85 ptr astra

de aceea l am rugat sa spuna locatia si totodata si ce aparatura detine(asta din urma doar daca locuia in DE)