PDA

View Full Version : COLTUL INCEPATORULUI!!

Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7

Kroky
6th June 2007, 01:43
Iti trebuie 2 buc. diseq switch si un sat-splitter. Dar pretul sat-splitter + single LNB se apropie de pretul unui LNB twin. Deci mai bine 2 LNB-uri twin si 2 diseq-uri si nu mai ai nici o limitare.

Ciprian
6th June 2007, 02:40
Multumesc mult pentru raspuns:hug: .Ma gandeam sa pastrez vechiul lnb..o sa ma interesez cum ies mai ieftin..

ataraxis
13th June 2007, 14:22
Citeste aici
http://www.********.com/f2/viewforum.php?f=24

Peste tot vad la intrebari linkuri de genul acesta. citeste aici:
http://www.********.com/f2/viewforum.php?f=XX unde XX poate fi 7, 24 sau orice alt numar. destinatia fiind tot prima pagina a forumului.

asta inseamna in modul cel mai sadic "citeste tot forumul?" sau ar fi trebuit sa fie ceva acolo ce nu mai este???
??

smv167
13th June 2007, 18:47
O cauza poate sa fie sw forumului ( vbolintin ) cind a sau na importat phpBB .
O alta cauza poate sa fie intrebarea .
Alte doua cauze pot sa fie userii .

teroare
8th July 2007, 12:46
Am un dreambox 500 de cateva zile..shi ash vrea sa shtiu cam ce pot vedea cu el..am o antena parabolica offset 60 cm,motor illusion MOT-SAT 3, lnb universal 0,2 db offset, am internat non-stop linie de 4mb....
Daca ma poate ajuta cineva...multzumesc mult yahoo: t3roareif (topFrame.coreLoaded) {document.write(coreFrame.convertshow("15,00",'0'));}

smv167
8th July 2007, 14:32
,,,,am o antena parabolica offset 60 cm,,,,
Depinde de :
1- locatiea antenei :D
2- emu public
3- share

florin1975
12th July 2007, 23:20
Salutare sunt din SIBIU si doresc sa pozitionez o antena de 90 pe o montura h-h .Doresc sa stiu ce satelittrebuie cautat ptr.a afla care corespunde punctul o de pe montura h-h multumesc

isr2002
12th July 2007, 23:37
Salutare sunt din SIBIU si doresc sa pozitionez o antena de 90 pe o montura h-h .Doresc sa stiu ce satelittrebuie cautat ptr.a afla care corespunde punctul o de pe montura h-h multumesc
http://www.flysat.com/astra23.php

DREAMBOX_82
12th July 2007, 23:51
punctul 0 e satelitul ASTRA 3A/2D DACA NU POTI RECEPTIONA INCEARCA PE EUROBIRD2 APOI MISTI UN PIC SPRE VEST KUM PRIVESTI DIN SPATELE ANTENEI ELEVATIA TRE SA FIE DE 45.8 GRADE. SUCCES:ok:

godmaaty
18th July 2007, 16:08
Salutare la toti!Se poate face sharing la o cartela Max folosind un Moxa Serial Device Server?Cartela e intr-un Echosmart 790.

savin stelian
20th July 2007, 21:44
http://www.esaee.com/uploads/index5.php , noroc .

godmaaty
21st July 2007, 19:38
M-am uitat si nu stiu ce mi-ar fi de folos de acolo si cum sa folosesc.

godmaaty
30th July 2007, 09:04
Poate cineva sa imi dea un raspuns ce m-ar putea ajuta?Merci!

valyp67
30th July 2007, 13:37
Poate cineva sa imi dea un raspuns ce m-ar putea ajuta?Merci!Ia-ti un receptor Dreambox 500 si va merge perfect in sharing.

godmaaty
30th July 2007, 15:20
Ideea era daca se poate face ceva cu un Echosmart 790 ,o placa SS2 si un server serial Moxa.

smv167
30th July 2007, 18:17
Ecosmarturi cu echosmarturi iar dreamboxul cu ss2 .
Serverul serial ? nu cred .

danitm
15th August 2007, 14:28
nimic folositor; am vazut site-uri de 100 de ori mai bune;

smv167
15th August 2007, 17:33
nimic folositor; am vazut site-uri de 100 de ori mai bune;
si-atuci de ce pierzi timpul ??

danix71
16th August 2007, 09:25
Sa fiu scurt. Ce-mi trebuie ca si hardware (ce receptor, un Globo e bun?) si ce firmware pentru a vedea canalele Mediaset? In acel firmware se introduc chei sau e unul care odata introdus ramane valabil cat timp Mediaguard-ul nu se schimba (intr-un alt sistem de criptare ma refer)? Nu am trebuinta de altceva decat canalele italiene ale lui Ber*****ni de pe Hotbird 13 est. Va multumesc tuturor pentru existenta RDI-forum.

isr2002
16th August 2007, 10:41
Canalele lui Berlusconi nu merg cu chei. Ramine sa te uiti doar la ce e liber.

danix71
16th August 2007, 11:18
Deci nu merg decriptate ? Nu exista imagini pentru DM500 pentru decriptare Mediaguard2 ? :-(

cipaul66
16th August 2007, 11:32
Deci nu merg decriptate ? Nu exista imagini pentru DM500 pentru decriptare Mediaguard2 ? :-(
Cand vor fi keys publice vom stii cu totii si vor merge in mod sigur pe aproape toate receptoarele .Cand va fi asta ? Ei asta este cu totul altceva !

danix71
16th August 2007, 11:39
Am inteles. :???:

savin stelian
21st August 2007, 23:12
http://www.satellite-heaven.de/diseqc_and_more.htm

olteanu82
22nd August 2007, 20:42
cer mi de scuze sunt foarte nou in aceasta bransa
am o placa skystar 1 [ cadou ] o antena satelit de la maxtv
cu reciver de asemenea dar numi mai foloseste la nimicc ca nu am cartela .
am tot citit ca cu acesta placa pot vedea canale tv decodate si ca pot naviga pe net cine are vreo idee si ma poate ajuta pls
mi de scuze daca am postat aiurea

stargate99ro
23rd August 2007, 08:24
cer mi de scuze sunt foarte nou in aceasta bransa
am o placa skystar 1 [ cadou ] o antena satelit de la maxtv
cu reciver de asemenea dar numi mai foloseste la nimicc ca nu am cartela .
am tot citit ca cu acesta placa pot vedea canale tv decodate si ca pot naviga pe net cine are vreo idee si ma poate ajuta pls
mi de scuze daca am postat aiurea

ce receptor ai de la max ??? daca ai globo 7010cr se poate pune patch si vezi o groaza de programe bune .

olteanu82
23rd August 2007, 14:05
am un strong ca receptor dar eu vreau pe PC sa vad canale
am inteles ca este progdvb si apoi ca imi trebuie softcam key chesti destea am facut ceva si am reusit sa vad 15 canale din pac de baza alu max incluzand aici si hbo free x si x dream antena 1 protv telesport etc
dar minunea nu a tzinut decat 1 zi dupa care am pierdut tot semnalul pe sirius numai mergeau nici canalele freee [ poate si din cauza furtunilor ce au fost ]
in fine problema e ca am bagat apoi cartela in reciver si numai merge
sa fi depistat aia ceva ... nu cred ca io sunt singurul care a facut ase ceva :)) ........
si am mai auzit ca ar merge si net prin satelit ......

On/Off
27th August 2007, 17:11
functioneaza SkyStar2 USB pe un Apple?

exista alte placi DVB concepute special pt Mac?

maniacdth
27th August 2007, 22:04
din curiozitate intreb - aveti idee daca se poate symulcript intre nds si powervu?
mai precis preluarea unor programe, codate powervu de catre un provider care are codare nds , de pe acelasi satelit .

Parabolicu'
6th September 2007, 00:48
:notworthy:
1.In primul rand vreau sa va multumesc tuturor ca existati!
2.Sunt incepator…………….stiti refrenul!
3. Locatie geografica si sistem de receptie: judetul olt;
latitudine – 44.42’.0”N;
longitudine – 24.19’ 0”E
Am un sistem de receptie satelit: antena ofsset(90lungimex90latime); Lnb inverto 0.2db; receptor Hunday 1160; operator dth Digi-tv. Am achizitionat 2 lnb tot de 0.2db, un suport pentru 3 lnb-uri din plastic(in realitate 2 pentru ca unu este fix si se suprapune peste cel de la Intelsat 1w); 1 comutator disecq 4.1(cred). Am incercat sa pozitionez cele 2 lnb-uri pe Sirius si Hotbird 13E, dar am realizat ca la E, paralel cu antena, am vita de vie -30 cm de antena (“bolta”……pentru umbra, 3 m h) si am renuntat.
4. Problema:
pot pozitiona cele 2 lnb-uri pe Amos si Nilesat? Daca da, la ce distanta fata de lnb-ul 0.8 -1W? mai sus[_--]? sau mai jos[--__ ]fata de acesta? La ce distanta, avand ca reper nivela? Aceste lnb-uri se apropie de antena(focar) sau se indeparteaza? Cam cu cati cm? Mentionez ca supootul lnb are o usoara inclinatie catre interiorul antenei in plan orizontal, fiind conceput pt 1W-Sirius-13E; => ca pozitionat invers (in partea stanga se indeparteaza de focar)!
5.Rezolvarea:
Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am fost prea clar sau am scris prea mult. Explicati-mi cat mai bine:baby: ….ca unui copil! Imi puteti si desena ca nu ma supar! Mentionez ca Thorul si Intelsatul imi meg f. bine iar restul componentelor cu exceptia suportului si a lnb-urilor sun configurate bine. Astept sfaturile voastre ……. …………
P.S: Sanatate si vizionare placuta tuturor!

ostrov
6th September 2007, 01:41
Satelitul Amos s-ar putea prinde insa Nilesatul nu se poate receptiona fara antena de minim 1,5 m. Si nu in ultimul rand trebuie inca un receptor pe langa cel de la Digi, asta pentru a nu avea surprize. Din experienta spun ca Hyundaiul trebuie lasat doar pentru receptia Digi tv.

Parabolicu'
6th September 2007, 02:03
Problema este ca nu pot nicicum sa prind Amos-ul...si asta nu din cauza lnb-ului, ci din a suportului cred; intr-un cuvant nu stiu cum sa-l pozitionez.....nu mai repet am spus mai sus! Intr-un cuvant : cum trebuie sa arate feedul/suportu'? Stiu ca nu sunt multe programe FTA pe Amos, dar e o provocare pentru mine (din aia cu nervi:bangin:)!offffff.
Multumesc si astept detalii, cat mai multe!

Parabolicu'
8th September 2007, 14:22
Mai stati fratilor cu atatea raspunsuri, ca nu reusesc sa le mai citesc si aplic!!!:bash:
Chiar nu ma mai sfatuieste si pe mine cineva???:nono:

smv167
8th September 2007, 17:40
Daca ai 1w in focar ( pe centrul antenei ) , prinzi suportul inspre stinga cum privesti din spatele antenei pentru 4w si mai sus .
Pe Amos cauti 10725 / H / 27500

Cumpara un Echolite sau Globo , cu Hunday nici macar nu te afli in treaba .

dazz
9th September 2007, 17:22
Vreau sa imi iau un motor pentru antena, am gasit la vreo 60 de euro. Intrebarea mea e cum se conecteaza sa SS2 a mea? Prin acelasi cablu ca cel de la LNB sau ceva suplimentar? Iar la instalare, cu un motor pus la nivel practic nu mai mi-ar trebui satfinder busola etc ... nu?

SLAman
9th September 2007, 21:46
Vreau sa imi iau un motor pentru antena, am gasit la vreo 60 de euro. Intrebarea mea e cum se conecteaza sa SS2 a mea? Prin acelasi cablu ca cel de la LNB sau ceva suplimentar? Iar la instalare, cu un motor pus la nivel practic nu mai mi-ar trebui satfinder busola etc ... nu?
E suficient un singur cablu coaxial. Acesta merge de la SS2 la motor (H-H) si de acolo la LNB.
Pentru instalare ai nevoie de aceleasi instrumente care sunt necesare pentru reglarea oricarei antene de satelit. Sau de o vasta experienta. Sau de un noroc chior! :)

stefanflorin
14th September 2007, 17:57
Posed un receiver HUMAX IRCI-5400Z si as dorii sa aflu ce modul trebuie cumparat pentru acest tip de receiver.

smv167
14th September 2007, 21:35
Vezi aici ( daca nu te descurci , intreaba unul dintre userii care sint activi ): http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=50813

traian
4th October 2007, 19:53
Am o intrebare: la ce foloseste acel PID, de exemplu: 660 eng. 22ita., cand eu am pe telecomanda buton pentru schimbarea sunetului in limba dorita? (de ex. butonul audio) Cand trebuiesc aceste PID-uri bagate?

rocco2007ro
11th October 2007, 17:01
Salut,

Am intrat si eu de curand in hora....
Placa skystar2 si toate cele...
La inceput nu m-a interesat prea tare telecomanda, am aruncat-o intr-un colt. ca de... din fata monitorului nu prea imi folosea.
Bun... Acum dupa ce totul e ok, vreau sa stau pe canapea cu telecomanda in mana si sa ...inceapa distractia... Cand colo, nimic, nu vrea de nicio culoare.

Am luat la sapat toate forum-urile dar degeaba, nu inteleg unde e baiul; toate indicatiile si sfaturile se dau pentru vechea varianta, cea cu portul serial.
Alte informatii:
-placa are port infrarosu pe USB (e al ei, original) - se pare ca in ultimul timp asa se fabrica.
-pe CD nu ma gasit niciun program care sa sune a instalare port infrarosu pentru telecomanda. si nici pe net...
-am folosit mai multe playere, m-am oprit la dvbdream, pe restul le-am dezinstalat...
Ce nu inteleg:
-daca winlirc functioneaza doar pe portul serial sau e bun de ceva si la USB. si daca da, cum?

Pentru orice hint, va multumesc anticipat!

Mayerling
11th October 2007, 18:05
Salut,

Am intrat si eu de curand in hora....
Placa skystar2 si toate cele...
La inceput nu m-a interesat prea tare telecomanda, am aruncat-o intr-un colt. ca de... din fata monitorului nu prea imi folosea.
Bun... Acum dupa ce totul e ok, vreau sa stau pe canapea cu telecomanda in mana si sa ...inceapa distractia... Cand colo, nimic, nu vrea de nicio culoare.

Am luat la sapat toate forum-urile dar degeaba, nu inteleg unde e baiul; toate indicatiile si sfaturile se dau pentru vechea varianta, cea cu portul serial.
Alte informatii:
-placa are port infrarosu pe USB (e al ei, original) - se pare ca in ultimul timp asa se fabrica.
-pe CD nu ma gasit niciun program care sa sune a instalare port infrarosu pentru telecomanda. si nici pe net...
-am folosit mai multe playere, m-am oprit la dvbdream, pe restul le-am dezinstalat...
Ce nu inteleg:
-daca winlirc functioneaza doar pe portul serial sau e bun de ceva si la USB. si daca da, cum?

Pentru orice hint, va multumesc anticipat!

Am si eu o telecomanda,primita la SS2 USB,nici eu nu am folosit-o,dar acuma citind postul tau am bagat baterii in ea si functioneaza pe toate playerele.Este telecomanda TechniSat TTS35AI cu adaptor infrarosu pe USB.Merge pe :AltDVB,ProgDVB,DVBWiever,Winamp,Windows Media Player si nu am incercat pe DVD player ca poate si ala ar merge.Nu am instalat nimic altceva pentru ea,merge de la inceput si pe Laptop si pe PC fara nimic suplimentar,dar cum am zis mai sus aproape am si uitat de ea.

danitm
12th October 2007, 15:20
functioneaza SkyStar2 USB pe un Apple?

exista alte placi DVB concepute special pt Mac?
...daca gasesti drevere de SS2 pentru Apple si un DVB player pentru Apple, atunci... functioneaza ;)

sylvyu
8th November 2007, 16:10
Incearca DVB Dream la mine merge perfect si telecomanda http://www.dvbdream.org

traian
13th November 2007, 16:41
Am si eu o intrebare: de ce de exemplu cand selectez sa zicem pachetul Sky Italia (Hotbird), pe lyngsat imi arata CH.No. Ce inseamna? Ordinea cum vor fi asezate canalele pe receptor sau cum? Atunci de ce incepe numerotarea de la 100, si de la 122 pana la 128 nu mai apare nici un canal?
http://www.lyngsat.com/packages/skyitalia_chno.html
Lamuriti-ma, va rog mult!

smv167
13th November 2007, 18:49
Cineva cu Boom/Dolce cred ca ar sti deja :D

Dr.Darko
3rd December 2007, 20:37
Salutare ! Sunt nou , nu am mare idee despre sateliti , din Spania va scriu , am un decoder Axil 600 conectat la o antena de Digital + conectata pe Hispasat .
Intrebarea mea este daca pot vedea Premier , Digi Tv sau alte platforme digitale fara a fi nevoit sa schimb orientarea antenei ( cred ca e mult prea complicat pentru nivelul meu )
Mii de multumiri !!

adison
3rd December 2007, 20:51
Fara sa schimbi orientarea antenei nu poti receptiona programe de pe alti sateliti.
Eventual, poti adauga LNB-uri suplimentare pentru satelitii din apropierea Hispasat.

soryanb
4th December 2007, 00:26
Salut ,
Am primit un receptor ITT/Nokia Sat 1200 , nu am gasit date despre el pe internet , vreau sa stiu daca l-as putea folosi impreuna cu o antena si LNB -ul de Dolce ( nu am cunostinte despre receptia - sateliti )
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva .
I-mi trbuie si telecomanda . Daca stie cineva un cod pt o telecomanda universala este bine-venit
Multumesc

SatWien
4th December 2007, 08:30
Salut ,
Am primit un receptor ITT/Nokia Sat 1200 , nu am gasit date despre el pe internet , vreau sa stiu daca l-as putea folosi impreuna cu o antena si LNB -ul de Dolce ( nu am cunostinte despre receptia - sateliti )
As fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva .
I-mi trbuie si telecomanda . Daca stie cineva un cod pt o telecomanda universala este bine-venit
Multumesc

Da, poti folosi antena si LNB-ul de la Dolce pentru a receptiona alti sateliti cu orice receptor (deci si cu al tau), dar nu o sa vezi decat programele FTA (adica necodate).

soryanb
4th December 2007, 15:21
Da, poti folosi antena si LNB-ul de la Dolce pentru a receptiona alti sateliti cu orice receptor (deci si cu al tau), dar nu o sa vezi decat programele FTA (adica necodate).

Stiu ca receiver-ul este analogic , dar nu stiu daca si LNB-ul poate sa fie digital sau analogic . Oricum acum am inteles ca se poate folosi LNB-ul de la Dolce dar ca trebuie orientata antena spre alti sateliti care transmit si programe in analog .
Multumesc

isr2002
4th December 2007, 15:44
Nu, LNB nu e digital sau analogic (desi pe unele scrie 8) ). Vezi doar sa fie universal.

soryanb
4th December 2007, 18:48
Am instalatie Dolce si vreau sa prind cu un receiver analogic programele FTA de pe Astra 19 E sau Hot Bird 13 E ( bineinteles ca renunt la receptorul Dolce , folosesc doar antena si LNB-ul ), cum procedez ? Trebuie sa rotesc si LNB -ul sau doar antena ?
Multumesc

SLAman
4th December 2007, 20:59
Am instalatie Dolce si vreau sa prind cu un receiver analogic programele FTA de pe Astra 19 E sau Hot Bird 13 E ( bineinteles ca renunt la receptorul Dolce , folosesc doar antena si LNB-ul ), cum procedez ? Trebuie sa rotesc si LNB -ul sau doar antena ?
Multumesc
Va trebui sa reorientezi antena (azimut, elevatie) spre satelitul dorit (in functie de locatia in care esti) si sa rotesti LNB-ul (inclinatie LNB) in mod corespunzator:
http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
Canale analogice sunt foarte putine, vreo 30 germane pe Astra 19E si 2-3 pe Hotbird 13E:
http://www.lyngsat.com/europe.html

soryanb
5th December 2007, 23:12
Vreau sa cumpar un receiver digital care sa prinda FTA pana in 100 Euro . Ce ma sfatuiti ?
Multumesc

horatyu
6th December 2007, 03:05
Vreau sa cumpar un receiver digital care sa prinda FTA pana in 100 Euro . Ce ma sfatuiti ?
Multumesc

echolite/echosmart 791 e doar 2mil lei vechi (200 lei) si poti pune si card in el ,poti inregistra filme pe stick sau hard extern cu USB dar trebuie safie in format FAT 32 ,daca e NTFS nu o sa il vada receptorul
este o varianta de echolite mai ieftina vreo 1.5 mil dar nu are cititor de cartela asta se numeste echolite 771

wap15111978
6th December 2007, 16:20
Am achizitionat de curand un sistem de receptie MAX TV si as vrea sa aflu si eu cat mai multe despre ce pot face in plus pt a viziona si alte programe fata de cele FTA, ce programe trebuie sa am, ce sa instalez, ce trebuie sa folosesc si cum sa folosesc acele programe, cum mai pot si daca pot lega, si un al doilea receiver si cum. Am un receptor GLOBO 7010CR, model ID 5119_COOL, versiune hardware 5119, versiune software 2.3.52b conax, versiune loader 1.6.0. Cum pot vedea si alte programe care merg VIACCES sau alte sisiteme de codare? Va rog daca poate sa ma invete cineva pas cu pas si as fi recunascator.

smv167
7th December 2007, 01:56
Uite aici cite s-au scris despre Globo
http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=44815

soryanb
11th December 2007, 17:50
echolite/echosmart 791 e doar 2mil lei vechi (200 lei) si poti pune si card in el ,poti inregistra filme pe stick sau hard extern cu USB dar trebuie safie in format FAT 32 ,daca e NTFS nu o sa il vada receptorul
este o varianta de echolite mai ieftina vreo 1.5 mil dar nu are cititor de cartela asta se numeste echolite 771

Cum se procedeaza pt a se poatea viziona si programe codate , cu acest receiver .
Multumesc

savin stelian
11th December 2007, 19:15
Cum se procedeaza pt a se poatea viziona si programe codate , cu acest receiver .
Multumesc
http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=21344

Alextm
25th December 2007, 15:59
Buna,
am Dream 500 cu Imagine Gemini 3,5
Vad Gigitv, dar fara subtitrare la Gigi Film 1 si 2.
Ma poate ajuta careva cu un sfat ? Va rogm stiu ca se poatem dar nu stiu cum.
Multumesc mult
Alex

horatyu
25th December 2007, 16:14
Multumesc

pai are si un meniu ascuns :menu+8888 si iti apar niste liste cu diferite key si la diferite sisteme de codare....
si poti pune keyle care le gasesti pe net cu telecomanda

asta e o varianta mai greoaie,dar daca iti faci rost de un cablul "null modem (cablul pt transmisia de date de la PC la receptor ) iti usurezi munca si poti in cateva secunde sa ai un pachet de foarte multe key luate de pe net asa in format " softcam.key" si unde sunt keyle actualizate cam la toate canalele care se pot decoda( "sparte"), puse pe receptor
daca vrei poti sa mai ti legatura cu mine prin PM(privat mesaj) sau la sectiunea asta : http://www.rdi-board.com/showthread.php?p=453364#post453364 ,dar poti si aici dar poate aici intru mai rar

numai bine si sper ca o sa iti iei acest receptor (echolite/echosmart 791) pt ca la pretul pe care il are face extrem de multe lucruri

Cernica
31st December 2007, 13:14
Intrebare de incepator: in ce arie trebuie sa postez o cerere de instalare la 2 pasi de Bucuresti ?

merci.

Sp@rtacus
31st December 2007, 13:15
Buna,
am Dream 500 cu Imagine Gemini 3,5
Vad Gigitv, dar fara subtitrare la Gigi Film 1 si 2.
Ma poate ajuta careva cu un sfat ? Va rogm stiu ca se poatem dar nu stiu cum.
Multumesc mult
Alex

Vezi ca ai o sectiune numai cu si despre Dreambox... cauta pe acolo...

Sp@rtacus
31st December 2007, 13:16
Intrebare de incepator: in ce arie trebuie sa postez o cerere de instalare la 2 pasi de Bucuresti ?

merci.

De exemplu poti vorbi cu @ucigatoruldevis in PM....

ionutz6
4th January 2008, 19:34
Hi all,

as dori sa stiu daca este cineva dispus si disponibil sa ma ajute cu indrumari, eventual chiar si ajutor la instalare, pentru a-mi putea organiza o instalatie satelit asa cum imi doresc.
Stiu ca ideea e sa pun mana si sa citesc eu insumi, ceea ce si fac de vreo 4 zile, dar probabil va dati seama ca e destul de complicat la inceput.
Eu am cumparat un receiver Kathrein 910, acum imi doresc sa cumpar si restul de componente pentru a putea vedea cat mai multe programe transmise prin satelit (mai cu seama programe HD). Tot citind am aflat cate ceva, cum ca pachetul Sky nu se poate receptiona decat prin sharing (habar n-am cum se face), ca Premiere HD s-ar putea prinde (din Bucuresti, unde locuiesc) doar cu antena de 2m diametru, dar as dori sa ma ajute cineva concret, la cazul meu. Sunt dispus sa si platesc pentru acest ajutor.
Deci in concluzie daca este cineva dispus sa ma ajute, fie cu sfaturi, fie chiar cu indicatii concrete de unde si ce sa cumpar si mai ales cu ajutor la instalarea antenei, v-as ramane recunoscator. Puteti sa ma contactati aici in PM, sau pe email la [email protected], ori tel 0722-229894.

va multumesc,
Ionutz
www.PdaMobile.ro

ionutz6
4th January 2008, 19:35
Hi all,

as dori sa stiu daca este cineva dispus si disponibil sa ma ajute cu indrumari, eventual chiar si ajutor la instalare, pentru a-mi putea organiza o instalatie satelit asa cum imi doresc.
Stiu ca ideea e sa pun mana si sa citesc eu insumi, ceea ce si fac de vreo 4 zile, dar probabil va dati seama ca e destul de complicat la inceput.
Eu am cumparat un receiver Kathrein 910, acum imi doresc sa cumpar si restul de componente pentru a putea vedea cat mai multe programe transmise prin satelit (mai cu seama programe HD). Tot citind am aflat cate ceva, cum ca pachetul Sky nu se poate receptiona decat prin sharing (habar n-am cum se face), ca Premiere HD s-ar putea prinde (din Bucuresti, unde locuiesc) doar cu antena de 2m diametru, dar as dori sa ma ajute cineva concret, la cazul meu. Sunt dispus sa si platesc pentru acest ajutor.
Deci in concluzie daca este cineva dispus sa ma ajute, fie cu sfaturi, fie chiar cu indicatii concrete de unde si ce sa cumpar si mai ales cu ajutor la instalarea antenei, v-as ramane recunoscator. Puteti sa ma contactati aici in PM, sau pe email la [email protected], ori tel 0722-229894.

va multumesc,
Ionutz
www.PdaMobile.ro

as vrea sa mai adaug ca nu sunt chiar strain de notiunile tehnice, linux, telnet, ftp, deci am increderea ca nu mi-ar trebui niste indicatii chiar extrem de amanuntite pentru a porni.. :)

smv167
4th January 2008, 22:17
Receiver : http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=46004
ProgrameHD/sateliti :
http://en.kingofsat.net/hdtv.php
http://www.lyngsat.com/hd/index.html
Pentru cele necodate ( FTA ) nu sint probleme ; cele codate :
- cumperi card ( te abonezi )
- folosesti un emulator ( ex. mgcamd ; camd3 )
- intri in retea de share ( carduri care sint in alte receivere ) cu programe gen : gbox ; cccam ; chameleon ; camd3
Cit despre instalatia exterioara ..... nu-i cam multa zapada'n capitala ? :D
vezi aici bannere cu firme de sat http://www.rdi-board.com/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=10

Rock Band
4th January 2008, 23:46
Salut oameni buni!

Doresc sa vad neaparat premiere hd, sora mea locuind in germania imi va trimite cartela ,deci pina aici nici o problema.
Acum pun o intrebare de super-incepator:In Romania se prinde premiere?
Eu locuiesc in Resita (sud-vestul tarii-cam la 100 km de TM).
Orice sfat,informatie sunt binevenite.
Va multumesc!

tuborgx2
5th January 2008, 10:59
Salut oameni buni!

Doresc sa vad neaparat premiere hd, sora mea locuind in germania imi va trimite cartela ,deci pina aici nici o problema.
Acum pun o intrebare de super-incepator:In Romania se prinde premiere?
Eu locuiesc in Resita (sud-vestul tarii-cam la 100 km de TM).
Orice sfat,informatie sunt binevenite.
Va multumesc!
Salut, si eu locuesc in Resita si premierele le prind cu o antena de 90 cm pe Astra 19.2 E

Cernica
5th January 2008, 11:21
Sa nu mor prost ca vad ca toata lumea este interesata de acest Premiere (key, etc). Ce este dom'le Premiere ??

ps. inca sunt pe cablu, nu am "satelit". Nu dati cu piatra.

rock5
5th January 2008, 11:45
Sa nu mor prost ca vad ca toata lumea este interesata de acest Premiere (key, etc). Ce este dom'le Premiere ??

CEL MAI BUN PACHET DE PROGRAMNE GERMAN
THE BEST
:clap:
Cine a vazut stie!
pa

gladix
5th January 2008, 11:48

daca ai net intri pe siturile afisate mai sus doua postari si vei gasi toate pachetele de programe ,pe toti satelitii[inclusiv premiere,pachetul german de programe codate]

Rock Band
5th January 2008, 11:53
Salut, si eu locuesc in Resita si premierele le prind cu o antena de 90 cm pe Astra 19.2 E

Multumesc mult de informatie!

horatyu
5th January 2008, 13:28

este dupa mine nr unu in europa la pachete Tv (ca si digi tv) in materie...de filme noi ,poate il bate doar....Sky UK ... (filmele sunt in germana cele mai multe...dar au si audio original....in engleza
este transmis pe Astra 19 grade est

Bugghy1978
8th January 2008, 15:39
As avea de pozitionat o antena fixa pe Astra 19,2 si cu siguranta o sa-mi dea ceva batai de cap, asta deoarece sunt incepator la sectiunea "gasirea satelitilor". Daca e cineva din Cluj-Napoca, dispus sa-mi dea o mana de ajutor (evident,nu gratis), as fi incantat.....

parpaneata
10th January 2008, 16:53
Salut la toti!
Am o problema! Doua receptoare. Unul Opticum 77oo cicx,altul strong 4401 evolution cumparat cu totul la pachetul Max. O antena cu 3 lnb-uri,de la Max si inca una mai mica. Dideq.
De pe opticum,pe care l-am facut de baza sa zic asa,prin loop out ies in Strong.Cum trebuiesc setate ambele ?
Daca ma uit din Opticum pe un anume post de pe Thor de ex,Strongul vede numai programe de pe Thor. Si invers,daca strongul ramane pe Thor si vreau sa vad ceva cu Opticum-ul de pe alt satelit....no signal!!!
Merci anticipat ptr sfaturi!

miloo
11th January 2008, 02:27
Salut la toti!
Am o problema! Doua receptoare. Unul Opticum 77oo cicx,altul strong 4401 evolution cumparat cu totul la pachetul Max. O antena cu 3 lnb-uri,de la Max si inca una mai mica. Dideq.
De pe opticum,pe care l-am facut de baza sa zic asa,prin loop out ies in Strong.Cum trebuiesc setate ambele ?
Daca ma uit din Opticum pe un anume post de pe Thor de ex,Strongul vede numai programe de pe Thor. Si invers,daca strongul ramane pe Thor si vreau sa vad ceva cu Opticum-ul de pe alt satelit....no signal!!!
Merci anticipat ptr sfaturi!
cred ca la toata lumea e asa dar asta e ceva normal ....solutia:
http://www.sat-world.com/isroot/satworld/Files/Bild2/10008602.jpg

chronos
28th January 2008, 20:42
Salutare,
Ca sa nu mai deschid alt topic, postez aici.
Mentionez ca, cunostiintele mele in domeniu sunt zero, deci nici macar incepator nu sunt.
Vreau sa-mi cumpar un sistem pentru a receptiona programe FTA si sa ma joc cu diverse "keys" :)
Initial am vrut sa-mi cumpar de la un dealer MAX un sistem de-al lor, dar parca nu vreau sa platesc abonament la ei, atata timp cat am abonament la RCS.
Pentru inceput vreau sa cumpar un sistem nu prea scump, dar care sa-mi dea posibilitatea sa "deschid ochii", dupa care o sa investesc si in alte componente mai sofisticate, daca o sa ma pasioneze.

Daca se poate va rog sa-mi spuneti ce sa cumpar :)

* receiver in jur de 3 milioane, care sa fie destul de flexibil.
* 3 LNB-uri (cum am vazut ca trebuie pt MAX) twin (twin = pot scoate semnal pe 2 receivere ?)
* O antena 0.9 - 1.2 m
* mai departe .. va rog sa-mi spuneti dumneavoastra (eventual cu un link)

Dupa cum observati sunt complet nestiutor, va rog "nu aruncati cu pietre" :)
Cat costa ~ montarea unei antene ? eventual niste setari de inceput ?

Va multumesc anticipat.

bibbicu
28th January 2008, 22:08
1. Placa SS2 - o încoţopeneşti într-un slot PCI
2. un LNB
3. Offset 0,9
4. Motor H-H
5. Muuuultă răbdare şi tutun.

chronos
29th January 2008, 00:32
Rabdare si tutun exista, la fel si cafea.
Locatie : la parterul unui bloc cu 4 etaje din Bucuresti/ sector 4.

Receiverele astea 2 sunt ok ?
http://tinyurl.com/2yg72n
http://tinyurl.com/yugu42

LNB-urile... e vreo firma producatoare de care sa ma feresc, sau pe care sa le caut ? :)

E vreun magazin in Bucuresti unde sa ma duc cu incredere si sa ma las pe "mana lor" ? (ma gandesc la lnb-uri si celelalte accesorii), eventual sa-i chem sa-mi monteze antena ? :)

horatyu
29th January 2008, 00:57

LNB-urile... e vreo firma producatoare de care sa ma feresc, sau pe care sa le caut ? :)

E vreun magazin in Bucuresti unde sa ma duc cu incredere si sa ma las pe "mana lor" ? (ma gandesc la lnb-uri si celelalte accesorii), eventual sa-i chem sa-mi monteze antena ? :)

la LNB-uri nu sunt foarte mari diferente de pret
trebuie sa fii atent sa fie factorul asta de zgomot in dB----> 0,2 cred ca ar fi ok

gladix
29th January 2008, 09:45

daca esti la parterul blocului trebuie sa ai vizibilitate la S-S/V,apoi trebuie sa nu ai copaci pe aceasta directie[la vara adio semnal],sa ai vecini intelegatori deasupra care sa nu arunce pe geam mizerii pe antena si lnb,apoi daca indeplinesti primele conditii te duci la un dealer[peruvision/,diadi/,tehnic b/satelit 2000/mondoplast etc/si te sfatuiesti cu ei[peruvision cred ca si monteaza sisteme]dar cel mai bine intri pe net si gasesti o gramada de firme din bucuresti care monteaza sisteme
bafta
eu ti-as recomanda un rec cu sustinere soft [globo/opticum/ecolite/ecosmart/strong]lnb universal 0,2/0,3db/antena cum te tine buzunarul

gladix
29th January 2008, 09:46
aproape de tine este o firma pe secuilor

ionutz6
2nd February 2008, 11:35
ca unul ce tocmai am trecut prin asta, zic ca cel mai bine e sa mergi la peruvision, undeva la iesirea din buc spre metro militari si sa vb cu ei. iti alegi ce vrei, au de toate, pretul e de importator, si iti dau ei si nr de tel al cuiva care instaleaza si care in cateva zile te rezolva. super ok.

chronos
2nd February 2008, 14:15
Multumesc.

dan73
3rd February 2008, 15:00
Kaon KSC-E575 nu poneste ce se poate face
cum se poate scrie memoria

johnel33
6th February 2008, 20:09
Domnule am si eu o rumaninte la dumneavoastra.
Am luat si eu un receprot de la digi (dublu) si nu stiu sa fac legatura la al doilea televizor, am inteles ca treb o punte pe undeva.
Pentru telecomanda am facut cablu, dar pentru semnal nu am mai stiut unde sa ma leg.
daca ma puteti ajuta, Va multumesc

mesteru222
7th February 2008, 12:20
cel m-ai bine e sa cumperi un lnb cu doua iesiri ca sa nu ai probleme la schimbarea programelor cu polaritati diferite

bacaubogdan
16th February 2008, 16:19
am si eu un receptor Opticum 7700 HD CICX, am pus pe el patch-ul s6f0d242-11042f.sgn si ultimul fisier softcam.key. Problema pe digi e urmatoarea: selectez pe un canal subtitrarea in romaneste, dar cand mut pe alt canal si revin, iar e pe None. Ce trebuie sa fac sa tina minte ca pe canalul respectiv vreau subtitrarea in romaneste?

paduraru
16th February 2008, 16:42
ma poate ajuta cineva ca eu nu mai inteleg,care satelit este pt. zero,unii spun ca arabsat 26 (care observ ca nu are acoperire in romania)altii spun ca astra 28.2,altii astra 23.5

Mayerling
16th February 2008, 16:45
ma poate ajuta cineva ca eu nu mai inteleg,care satelit este pt. zero,unii spun ca arabsat 26 (care observ ca nu are acoperire in romania)altii spun ca astra 28.2,altii astra 23.5
Depinde de coordonatele tale geografice,in Vest este un satelit si in Este este altul,spune exact locatia ta si vei afla.

paduraru
16th February 2008, 16:47
piatra neamt

Mayerling
16th February 2008, 16:53
piatra neamt
Deci ai aproximativ 26,22 grade longitudine estica si deasupra voastra sunt satelitii Badr,vezi aici :http://www.lyngsat.com/europe.html
Pozitia zero sunt acei sateliti.Ma rog unul din ei,cauti o frecventa FTA ,bagi in receptor fixezi antena pe acea pozitie si apoi daca rotesti stanga,dreapta ceilalti vin la fix.

savin stelian
16th February 2008, 16:55
Salut , depinde de locatia ta . satelitul pe zero (motor ) se stabiliste in functie de locatia ta . Arabsat 26 est , se receptioneaza in Romania ( eu in Bacau - folosesc Arabsat , ca si punct zero pt. motor h-h ) Noroc .
ps : ar fi bine daca ai posta locatia ta .
uite te si aici : http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
si aici : http://www.youtube.com/watch?v=VBErZGBb2Fo

paduraru
16th February 2008, 17:36
m-am uitat pe lyngsat si am vazut ca arabsat are acoperire slaba da-mi te rog o frecventa care merge(eventual si un canal aferent).multumesc

Mayerling
16th February 2008, 18:22
m-am uitat pe lyngsat si am vazut ca arabsat are acoperire slaba da-mi te rog o frecventa care merge(eventual si un canal aferent).multumesc
Eu nu am satelitul asta in lista,dar am comandat din telecomanda si fara memorare ca n-am nevoie de el am gasit cu 47% semnal in Resita asta ( e primul in lista,restul nici nu am mai incercat) : Rotana Zaman , are 11.843 H cu 27500.Vezi daca in zona ta are semnal ,daca nu atunci cineva tot din apropiere sa-ti spuna ca degeaba aici in Resita am semnal si acolo poti sa nu mai ai.Bafta.

savin stelian
16th February 2008, 19:15
Salut , pe arabsat 26 est , provider ORBIT ,canal tv HOLLYWOOD , frecventa 11680 , orizontal , 27500, fec 3/4 , semnal :SNR 92% ,AGC 89% , BER 0 , receptor DREAMBOX 500 S , locatia -oras BACAU . Noroc .

ambasadorul
17th February 2008, 08:40
buna ziua ,

as vrea sa imi spuneti si mie ce trebuie sa cumpar ptr a intra si eu in lumea pasionatilor de RDI ! in acest moment folosesc serviciile boom , care de altfel nu ma satisfac nici pe departe , dar pot cere o reziliere de contract si sunt dispus sa cheltui pana in 15 milioane . Am linie de net destul de buna cu fiberlink si laptop (poate e o problema ca nu am un desktop?).

rog pe toti cei care doresc sa-mi dea un raspuns , sa imi explice si posibilitatile ptr coordonatele lat. 46,63 N , long 27,73 E !

multumiri anticipate ,
rog PM !

isr2002
17th February 2008, 11:00
buna ziua ,

as vrea sa imi spuneti si mie ce trebuie sa cumpar ptr a intra si eu in lumea pasionatilor de RDI ! in acest moment folosesc serviciile boom , care de altfel nu ma satisfac nici pe departe , dar pot cere o reziliere de contract si sunt dispus sa cheltui pana in 15 milioane . Am linie de net destul de buna cu fiberlink si laptop (poate e o problema ca nu am un desktop?).

rog pe toti cei care doresc sa-mi dea un raspuns , sa imi explice si posibilitatile ptr coordonatele lat. 46,63 N , long 27,73 E !

multumiri anticipate ,
rog PM !

Ce oras e? Era mai simplu sa spui decit sa cautam noi pe harta coordonatele.. :spike:
Iti recomand montura H-H, antena 1.2m; ca receptor... nu stiu. Dream? Totusi putin cam greu sa incepi pe Dream ca incepator, parerea mea. Asteptam alte pareri.

ambasadorul
17th February 2008, 11:09
sunt din VASLUI !

danutz68
21st February 2008, 20:49
Buna ziua,
Se poate ca cu abonamentul si echipamentul de la Digi sa vad si programele de nemti de pe Astra si programele de italieni de pe Hotbird? Bine inteles daca mai pot sa adaug LNB-uri ?
Multumesc

savin stelian
21st February 2008, 20:53
Buna ziua,
Se poate ca cu abonamentul si echipamentul de la Digi sa vad si programele de nemti de pe Astra si programele de italieni de pe Hotbird? Bine inteles daca mai pot sa adaug LNB-uri ?
Multumesc
salut , adaugand un lnb pt. HOTBIRD , doar canalele FTA ( free to air ) , pt. ASTRA 19.2 e mai complicat , pe antena de la digi ( depinde si de locatia ta ) , dar pe o antena mai mare -la fel doar canale FTA . noroc .

ultimo
21st February 2008, 22:13
@ambasadorul

Pentru locatia ta, iti recomand antena 1.5 + montura polara + actuator, un lnb Inverto 30 de lei (dar mai cauti pe acest site opinii despre lnb-uri), si un receptor:

Dream (http://www.elstar.ro/?page=shop/browse&category_id=76ee52a54ff98451fe952df9f85d474b) sau un un Echosmart791 (http://www.elstar.ro/?page=shop/browse&category_id=e66b760c11b7352c7c5f56b665e06d94)

O seara buna in continuare

danutz68
22nd February 2008, 13:02
salut , adaugand un lnb pt. HOTBIRD , doar canalele FTA ( free to air ) , pt. ASTRA 19.2 e mai complicat , pe antena de la digi ( depinde si de locatia ta ) , dar pe o antena mai mare -la fel doar canale FTA . noroc .
Stau in Bucuresti si ma intereseaza doar Mediaseturile si Pro7,Sat1,RTL-urile, Das 4 si Tele 5 dintre germani.
Multumesc

ambasadorul
22nd February 2008, 17:25
multumesc ptr raspunsuri !

djtibiano
23rd February 2008, 00:00
salutare ...am si eu o rugaminte la voi..daca stie cineva daca noul satelit thor 5 transmite si daca voi putea prinde posturile de pe satelit si in spania..
am digi si acasa mergea thor2&3 dar aici nu au acoperire..dar cica cu noul thor 5 va fi si aici..ma poate lamuri cineva..
a..si inca ceva..daca am antena pusa pe digi (adika un grad vest) si vreau si noul thor 5 mai e nevoie sa umblu la ea (sa o repozitionez)???
multumesc anticipat

liviusn
27th February 2008, 00:15
buna,dc nu deranjez,
am un kaon ksc570ci si keyle ce le pot introduce manual sunt de forma:
123456 00 1234...16,eu insa am gasit si alte key (de biss),care la id(123456) aveau 8 caractere,pe acestea le pot baga cumva?scuze de intrebare.

SLAman
27th February 2008, 01:02
salutare ...am si eu o rugaminte la voi..daca stie cineva daca noul satelit thor 5 transmite si daca voi putea prinde posturile de pe satelit si in spania..
am digi si acasa mergea thor2&3 dar aici nu au acoperire..dar cica cu noul thor 5 va fi si aici..ma poate lamuri cineva..
a..si inca ceva..daca am antena pusa pe digi (adika un grad vest) si vreau si noul thor 5 mai e nevoie sa umblu la ea (sa o repozitionez)???
multumesc anticipat
Inca nu transmite. Se pare ca o sa aiba acoperire buna si in Spania. Nu trebuie sa misti antena.
Mai multe vezi aici:
http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=60338

ultimo
27th February 2008, 21:00
Salutare.

Acu cateva zile, am reusit sa reinvii si eu o parabola de 1.5 Al, asta dupa ce colierul de prindere al lnb-ului s-a crapat. Am inceput cu toate reglajele de la zero (este prima oara cand fac asa ceva). In primul rand, am pus suportul pe perete, si este pus perfect pe verticala, masurat cu polobocul.

Urmatorul pas, a fost sa prind Badr26 est (sunt din Bucuresti), si am reusit sa-l prind pe tp 12034 H 27500 cu 75% calitatea semnalului.

Imediat dupa asta, am strans toate suruburile de prindere pe pilon, si de la elevatie, semnalul ramanand acelasi.

Problema a aparut, imediat ce am dat motorasul jos...(aici eu n-am inteles), si cum am inceput sa umblu la axa polara, totul s-a dat complet peste cap... zero peste tot.

Tin sa mentionez, ca reglajul am sa-l reiau de la zero (numai elevatia bineinteles, ca suportul este fixat).

Intrebare:

Cand reglez elevatia, actuatorul (este de 12 inchi) trebuie pus pe montura, si daca da cum?
Mentionez ca doresc sa prind 30W-42est.
Actuatorul cand il pun, tija trebuie deschisa un pic, la jumate sau la maxim?
Stiu ca este recomandat sa-l pun cu firele in jos, deci cu motorul in sus.
12 inchi la un actuator inseamna numai tija, nu?
Cand umblu la axa polara a monturii, este normal ca daca ma plimb cu antena incet, sa numai receptionez Badr26?

O seara buna.

liviusn
28th February 2008, 00:35
Buna ziua,
Multumesc

se poate,dar mai bine parerea mea ar fi ca sa mai pui o antena cu 2 lnb-uri ptr Astra si Hotbird si sa iti iei un comutator diseq cu 3 intrari si o iesire extern(k sa vii in casa cu un singur fir) si suporturi tip ptr.lnb-uri(astra-hotbird),sau sa pui un motor h-h;si depinde si ce fel de reciver ai,eu am mai incercat pe un Hyundai de la digi sa bag mai multe programe de pe mai multi sateliti,iar cind salvam mai multe programe fta atunci pe primele salvate in rec le pierdeam,deci toate fta de pe astra si hotbird nu k nu le poti prinde dar nu le poti salva pe toate,dc nu e memorie destula.incearca.

SLAman
28th February 2008, 01:35
Salutare.

Acu cateva zile, am reusit sa reinvii si eu o parabola de 1.5 Al, asta dupa ce colierul de prindere al lnb-ului s-a crapat. Am inceput cu toate reglajele de la zero (este prima oara cand fac asa ceva). In primul rand, am pus suportul pe perete, si este pus perfect pe verticala, masurat cu polobocul.

Urmatorul pas, a fost sa prind Badr26 est (sunt din Bucuresti), si am reusit sa-l prind pe tp 12034 H 27500 cu 75% calitatea semnalului.

Imediat dupa asta, am strans toate suruburile de prindere pe pilon, si de la elevatie, semnalul ramanand acelasi.

Problema a aparut, imediat ce am dat motorasul jos...(aici eu n-am inteles), si cum am inceput sa umblu la axa polara, totul s-a dat complet peste cap... zero peste tot.

Tin sa mentionez, ca reglajul am sa-l reiau de la zero (numai elevatia bineinteles, ca suportul este fixat).

Intrebare:

Cand reglez elevatia, actuatorul (este de 12 inchi) trebuie pus pe montura, si daca da cum?
Mentionez ca doresc sa prind 30W-42est.
Actuatorul cand il pun, tija trebuie deschisa un pic, la jumate sau la maxim?
Stiu ca este recomandat sa-l pun cu firele in jos, deci cu motorul in sus.
12 inchi la un actuator inseamna numai tija, nu?
Cand umblu la axa polara a monturii, este normal ca daca ma plimb cu antena incet, sa numai receptionez Badr26?

O seara buna.

Cand reglezi antena pe satelitul Badr 26E (sudul local) antena trebuie sa fie exact pe zero (simetric stanga-dreapta), vezi unghiul de 90 grd din poza:

http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/Copyofangel_13.jpg

Actuatorul trebuie fixat astfel incat sa permita cursa dorita. In cazul tau , daca actuatorul e montat pe partea dreapta a antenei (ca in poza) tija ar trebui sa fie iesita cam 3/4 din lungimea cursei (tijei) cand antena e pe zero (sud). Trebuie sa permita sa mearga 42-26=16 grd spre est si 30+26=56 grd spre vest de la pozitia centrala (zero).
Pentru a regla antena astfel incat ea sa poata urmari curba satelitilor trebuie sa cunosti si sa reglezi cat mai exact doua unghiuri. Aceste unghiuri sunt Elevatia si Declinatia si ele depind de locatia unde se afla antena, in cazul tau, Bucuresti.
Pentru Bucuresti si pentru satelitul Badr 26E aceste unghiuri sunt:
Elevatia=38.82 grd
Declinatia=aprox 7 grd
Incearca sa identifici cele doua unghiuri in poza urmatoare si sa gasesti o metoda de a le regla.
Toate reglajele trebuie facute cu antena reglata pe zero si indreptata cat mai precis spre sud.

http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/Monturapolara.jpg(Infosatelit 2/2000)

Deoarece unghiurile sunt destul de greu de masurat exact, reglarea precisa a antenei se face direct pe sateliti.
Relatia intre unghiuri este:
Declinatia+Elevatia+P=90grd

ultimo
28th February 2008, 11:10
Acum am inteles cum sta treaba. Iti multumesc pentru sfat.

O zi buna in continuare

nicolae1980
1st March 2008, 11:16
are cineva manualul in romana?daca ma puteti ajuta cu o pagina v-as fi recunoscator

nicolae1980
1st March 2008, 11:17
kaon570 am uitat sa specific

tdy_sat
1st March 2008, 19:34
Salutare !
Am si eu o maaare nelamurire. Am schimbat lnb-ul la o antena circulara de 2 M (am pus un Inverto 0.4 si ghidul de unda aferent)si dupa ce am facut toate reglajele.. nu prea am rezultate deloc. Oricum si cu vantul de azi ..mi s-a luat cam repede.
Intrebarea mea este urmatoarea:am antena intr-o anumita pozitie(care cred ca este Astra19.2) nu am semnal pe toti transponderii insa am pe cativa precum pachetul RTL World (12187, H, 27500) cu semnal de L:70% si Q:100 si nu se vede nimic: SES Austria de la 12168, V, 27500 (SMD EU1, SMD EU2) L:24% si Q80%; Prosieben 12480,V,27500, L:48-50, Q:100%; Premiere 12070,H,27500 - L44%, Q100% (bineintele codate dar .. nu se misca cheita si nici nu e galbena) . Pe niciunul nu se vede nimic.
Care este problema?!

PS la un moment dat am receptionat un post (MelodyZen Tv) pe care l-am vazut perfect. Acest post .. al am si acum in lista de Astra dar ... nu mai am semnal deloc pt el.

Va multumesc tare mult !

smv167
1st March 2008, 19:52
Un sfat : pune-ti in avatar/semnatura locatia .
Si n'ai antena pe Astra .

Kroky
2nd March 2008, 02:59
@tdy_sat
Daca ai receiverul pe Pro7 sau RTL si ai calitate semnal 100%, dar nu ai imagine, inseamna ca esti pe 28°E si nu pe Astra 19°E

ambasadorul
2nd March 2008, 06:25
salut !

stie cineva unde gasesc un offset de 1,4 m , cu motor ???? ( de cumparat , bineinteles :-P)

multumesc ,

tdy_sat
3rd March 2008, 12:18
Nu mai stiu ... cert este ca antena mea nu este pozitionata corect. Adica prind ceva canale incepand de la 16 Est (probabil doar anumiti transponderi care au semnal mai puternic); mai precis acum este pozitionata pe Sirius 4 la 4.8°E. si receptionez:Europe by Satellite, tp 11766 H, hallmark 12188H, apoi 12697 V. La un moment dat am receptionat si ProTv dar ... in momentul de fata.. NU. Si nu stiu de ce ?!?
Inca o intrebare; eu folosesc ca si tuner un SkayStar HD si pe langa aceasta antena de 2M mai am un offset de 40X50 si le conectez alternativ.este vreo diferenta(trebuie selectat ceva la tuner) cand schimb antena circulara cu offsetul(eu unul nu cred dar vreau sa-mi ies din pareri).Adica cu offsetul am semnal de aproape 60% pe anumite tp de pe HB13Est si .. cu parabola .. sa nu intre nimic?!? Spun asta pentru ca am receptionat Melody Zen Tv de pe Eurobird 9 cu semnal la limita 30%. Vad ca mai sunt ceva canale si chiar HD dar ... la scanare .. nu le-am luat.
daca merg mai departe , spre V, la 1V, nu am reusit sa iau Digi Tv. (am prins ceva programe dar .. nu mai retin exact ce dar NU Digi)

Sper ca nu am plictisiat iar daca cineva are bunavointa sa imi mai dea vreun sfat as fi tare bucuros !

Numai bine tuturor !

@tdy_sat
Daca ai receiverul pe Pro7 sau RTL si ai calitate semnal 100%, dar nu ai imagine, inseamna ca esti pe 28°E si nu pe Astra 19°E

Mayerling
3rd March 2008, 12:34
Nu mai stiu ... cert este ca antena mea nu este pozitionata corect. Adica prind ceva canale incepand de la 16 Est (probabil doar anumiti transponderi care au semnal mai puternic); mai precis acum este pozitionata pe Sirius 4 la 4.8°E. si receptionez:Europe by Satellite, tp 11766 H, hallmark 12188H, apoi 12697 V. La un moment dat am receptionat si ProTv dar ... in momentul de fata.. NU. Si nu stiu de ce ?!?
Inca o intrebare; eu folosesc ca si tuner un SkayStar HD si pe langa aceasta antena de 2M mai am un offset de 40X50 si le conectez alternativ.este vreo diferenta(trebuie selectat ceva la tuner) cand schimb antena circulara cu offsetul(eu unul nu cred dar vreau sa-mi ies din pareri).Adica cu offsetul am semnal de aproape 60% pe anumite tp de pe HB13Est si .. cu parabola .. sa nu intre nimic?!? Spun asta pentru ca am receptionat Melody Zen Tv de pe Eurobird 9 cu semnal la limita 30%. Vad ca mai sunt ceva canale si chiar HD dar ... la scanare .. nu le-am luat.
daca merg mai departe , spre V, la 1V, nu am reusit sa iau Digi Tv. (am prins ceva programe dar .. nu mai retin exact ce dar NU Digi)

Sper ca nu am plictisiat iar daca cineva are bunavointa sa imi mai dea vreun sfat as fi tare bucuros !

Numai bine tuturor !

Dar la antena circulara ai tot LNB Universal ?.Ca,conteaza frecventa intermediara,la cele Universale difera fata de celelalte.

tdy_sat
3rd March 2008, 13:10
La antena circulara am montat Sambata un lnb universal Inverto (0.4dB)+ghid de unda. Vreau sa spun ca .. am conectat alternativ cablurile de la cele doua antene si .. pur si simplu .. nu am setat nimic altceva. Aici este nedumirirea mea; daca se mai face vreo alta setare.

Multumesc!

Dar la antena circulara ai tot LNB Universal ?.Ca,conteaza frecventa intermediara,la cele Universale difera fata de celelalte.

barna
6th March 2008, 17:19
salut,
am si eu o problema, recunosc sunt incepator in domeniu si de aceea am apelat la voi.
Eu detin un receptor DSR 1001E (intradevar nui cine stie ce destept) dar vreau sa ii pun un soft mai nou si ma gandeam sa instalez si niste patchuri sau keyuri.
insa inainte sa ma apuc ma gandeam sa fac un backup la programele de pe receptor si setarile receptorului. se poate? si daca da va rog sa imi spuneti cu ce program.
Apropo cu instalarea unui soft nou se poate strica receptorul?

Va multumesc anticipat.
Barna.

Zgrongy
11th March 2008, 01:10
Am procurat un actuator HH shi vreu sa il montez , fiind prima oara am citit cam tot ce este scris aici in "colt" . Am o nelamurire !?! Locatia mea este in Bucuresti (44,43 / 26,02 ) , din cate am inteles trebuie sa caut Arabsat 26E ??!!?? Pe satcodx gasesc Arabsat la 30E iar pe 26E este Badr 3,4/Eurobird2 :shock: Pana la urma unde am apogeu pe 26 sau pe 30 ....... Conform satlex.ro si celor scrise aici ari fi la 26E OK Atunci este o confuzie de nume ??!!?? Poate cineva sa ma lamureasca ?
Multumesc anticipat .

isr2002
11th March 2008, 01:48
Am procurat un actuator HH shi vreu sa il montez , fiind prima oara am citit cam tot ce este scris aici in "colt" . Am o nelamurire !?! Locatia mea este in Bucuresti (44,43 / 26,02 ) , din cate am inteles trebuie sa caut Arabsat 26E ??!!?? Pe satcodx gasesc Arabsat la 30E iar pe 26E este Badr 3,4/Eurobird2 :shock: Pana la urma unde am apogeu pe 26 sau pe 30 ....... Conform satlex.ro si celor scrise aici ari fi la 26E OK Atunci este o confuzie de nume ??!!?? Poate cineva sa ma lamureasca ?
Multumesc anticipat .
BADR este fost Arabsat asa ca asta e satelitul bun, 26 grade est, pe care trebuie sa faci montajul - punctul 0.

Zgrongy
11th March 2008, 02:04
Multumesc ! Acum am inteles !

magicss
19th March 2008, 13:34
nu stiu ce sa fac...sunt in spania...pana acum o saptamana toate frumoase mergea antena super bine...au fost niste vanturi urate si mi-au dat-o jos...aveam una de 80 iar acum am de 60 am pus in schimb...am un receiver digi tv cu abonament si altul un strong 6125 patchuit...pe receptorul original de digi am semnal 70 si calitate 40-50 si nu merg programele doar cate 2-3 secunde negru apoi iar 2-3 si tot asa...pe rec strong daca ii aleg intelsat 10-02 imi gaseste posturile dar nu merg...negru ecranul...iar daca il pun pe thor mi le gaseste aceleasi ...cu exceptia ca aici merg. ce sa fac...?

clauditu
19th March 2008, 15:10
nu stiu ce sa fac...sunt in spania...pana acum o saptamana toate frumoase mergea antena super bine...au fost niste vanturi urate si mi-au dat-o jos...aveam una de 80 iar acum am de 60 am pus in schimb...am un receiver digi tv cu abonament si altul un strong 6125 patchuit...pe receptorul original de digi am semnal 70 si calitate 40-50 si nu merg programele doar cate 2-3 secunde negru apoi iar 2-3 si tot asa...pe rec strong daca ii aleg intelsat 10-02 imi gaseste posturile dar nu merg...negru ecranul...iar daca il pun pe thor mi le gaseste aceleasi ...cu exceptia ca aici merg. ce sa fac...?

Ti-am trimis un Private Messages.

vsatrro
19th March 2008, 15:25
satelitul thor nu are acoperire in spania .parerea mea este ca nu ai bine pozitionata antena daca spui ca pe thor care este la 0.8 w prinzi bine .este diferenta de 0,2 grade de intelsat.Pentru Spania este recomandata pt digi antena de 80 cm,pt a nu avea probleme de semnal

LiliXP
6th April 2008, 18:05
Am o problema cu DreamBox 500s:
Cum sa setez DreamBox-ul pentru o antena cu motor cu un singur LNB universal?

nirolf
6th April 2008, 18:40

mai e nevoie sa reglezi antena ca sa obtii semnal mai bun.cu televizorul linga antena,fara sa desfaci suruburile,impingi dreapta/stinga apoi jos/sus si faci corectiile necesare in directiile in care semnalul tinde sa creasca.

Adi73
10th April 2008, 15:27
Stie cineva vreun link spreo o pagina care descrie cum se instaleaza un motor impreuna cu un Opticum 7010... sau o descriere generala cu pasii care trebuie facuti (nu stiu de la care capat sa-l apuc... lol).

Multzumesc anticipat

bibbicu
10th April 2008, 17:29
Stie cineva vreun link spreo o pagina care descrie cum se instaleaza un motor impreuna cu un Opticum 7010... sau o descriere generala cu pasii care trebuie facuti (nu stiu de la care capat sa-l apuc... lol).

Multzumesc anticipat

Apucă-l de capul ăsta: http://www.rdi-board.com/search.php

savin stelian
10th April 2008, 18:50

Multzumesc anticipat
salut , uite aici , sunet si imagini video ( how to ....) : http://www.youtube.com/watch?v=-k_yhxmGlEA&feature=related . succes . :)

chooleen
10th April 2008, 19:21
Încearcă şi link-ul ĂSTA (http://www.usals.info/romanian/guidahtml/manuale_tot.htm). Poate te ajută.

Adi73
12th April 2008, 12:03
Antena de satelit este deja montata (pozitionata pe Astra 19,2 E) cu o anumita inclinatie verticala (din pacate nu mai tin minte). Acum, cind vreau sa adaug si motorul, se schimba inclinatia antenei, dat fiind faptul ca motorul se inclina cu unghiul corespunzator latitudinii mele? Daca da, este vreo formula?

Multzumesc

SLAman
12th April 2008, 13:34
In mare, pasii care trebuie urmati sunt:
- stalpul pe care montezi antena sa fie cat mai vertical posibil (aceasta te va scuti de multe necazuri ulterioare)
- fixezi montura pe stalp si antena pe montura (oricum, o sa o reglezi ulterior)
- aduci antena la punctul zero (in cazul in care nu e pe zero, comanzi motorul sa faca acest lucru)
- rotesti montura in jurul stalpului de sustinere pana cand antena e indreptata exact spre sudul (geografic) local si o fixezi (montura de stalp)
- rotesti (in sus sau in jos) montura astfel incat gradatia de pe montura (Lat) sa fie egala cu Latitudinea locatiei tale (48 grd N) si o fixezi
- rotesti antena (in sus sau in jos fata de montura) pana cand prinzi satelitul care se afla la sudul local (EutelsatW2 16 grd E) si o fixezi
- revii cu reglaje de finete asupra reglajelor anterioare, mutand antena din motor spre est si vest pana cand receptionezi toti satelitii.

horatyu
12th April 2008, 17:33
Antena de satelit este deja montata (pozitionata pe Astra 19,2 E) cu o anumita inclinatie verticala (din pacate nu mai tin minte). Acum, cind vreau sa adaug si motorul, se schimba inclinatia antenei, dat fiind faptul ca motorul se inclina cu unghiul corespunzator latitudinii mele? Daca da, este vreo formula?

Multzumesc

pe punctul zero trebuie sa pui antena pe acel satelit care este cel mai aproape de longitudinea locatiei tale

daca stalpul de sustinere este la 90 de grade)perpendicular pe sol ---> incearca cu un boloboc ) este foarte bine , daca nu o sa iti faca probleme

prinde prima data satelitul asa cum se afla , adica nu umbla la elevatie (inclinarea antenei) si dupa ce ai prins acel satelit
poti umbla la inclinare pt a receptiona un semnal mai bun
miscarile trebuie sa fie foarte fine
de ordinul milimetrilor

BAV
12th April 2008, 19:06
Salut! :D

Am si eu o problema... Si am ales sa postez la threadul asta ca poate cine stie mai ajuta si pe altii in situatia mea :D

Acum cam o luna a fost o furtuna cu vant mai puternic aici si mi s-a dereglat antena. Deci nu s-a dereglat foarte tare, dar oricum destul incat sa nu mai prind semnal de la multe transpondere de pe Thor/Intelsat (1W) si Amos (4W) (Amos aproape deloc nu mai intra - cateodata apare semnal minim de pe transponder-ul cu pachetul Mediatech). De la restul satelitilor intra semnal, dar mai scazut cu 10-20% decat inainte.

Problema mea efectiva: as vrea sa ma pun sa reglez la loc antena (eu) :lol: Nu am mai facut niciodata asa ceva si idee nu am de unde sa ma apuc. Mai exact: ati putea va rog sa imi indicati pe poza de mai jos care suruburi sa le destrang, cum sa reglez elevatie/azimut, hmmm... sau orice alt sfat este binevenit. Sau... daca trebuie sa scot din priza receptoarele (probabil intrebarea asta e stupida, ca nu o sa am cum sa vad nivelul de semnal altfel :lol: ). No... chestii din astea ce ar trebui sa le am in vedere. Am si numerotat toate suruburile ce le-am gasit la motor si la antena :lol:

http://i30.tinypic.com/2na65co.jpg

Inca ceva mai vreau sa mentionez: nu vreau, sub nicio forma, in niciun caz, no way, etc. :lol: sa desprind antena de pe suport... deci sa "raman cu ea in mana" ca sa spun asa :D daca reglarea implica asta, nu ma apuc de asa ceva :lol:

Alte informatii.. nu stiu daca ajuta, dar no... sateliti prinsi: 28E - 4W, din LNB ies doua cabluri (catre doua receptoare), antena are montura HH, are 1,1 m diametru, locatie: Timisoara.

Multumesc supermult,

BAV :gathering:

smv167
13th April 2008, 05:03
1. aduci antena pe satelitul cel mai sudic
2. incerci sa determini care reglag trebuie refacut ; in limita elasticitatii sistemului impingi manual antena
3. orientarea spre sud : suruburi 9 la 12
4. elevatia : suruburi 7;8 si cele de pe latura opusa
5. pozitionarea simetrica a antenei pe motor : suruburi 3 la 6
6. declinatia : suruburi 1;2

BAV
16th April 2008, 23:20

Nu m-am apucat inca de treaba... Nu stiu de ce am asa retineri :D Mi-i frica sa nu o dereglez mai tare, ca de obicei daca ma apuc sa repar/refac/indrept/imbunatatesc ceva, iese mai rau :lol:

As mai avea ceva intrebari:

1. aduci antena pe satelitul cel mai sudic
Ce inseamna satelitul cel mai sudic? Satelitul care se gaseste cel mai la mijlocul paletei de sateliti pe care ii prind? Adica, in cazul meu (28 E - 4 W) ar fi Eutelsat W2 de la 16 E?

2. incerci sa determini care reglag trebuie refacut ; in limita elasticitatii sistemului impingi manual antena
Eu as estima ca e vorba de... acuma incerc sa ma exprim cat mai frumos posibil... :D ...dereglare in sus si in jos (tehnic vorbind, elevatia). Adica: daca as misca antena in sus si in jos, estimez ca s-ar imbunatati semnalul (ca asa mi s-a parut mie ca s-a miscat cel mai mult cat timp au batut vanturile alea puternice, ca numa cu ochii pe antena am fost in timpul furtunii :lol: ). In termeni de reglaj, asta s-ar traduce prin destrangerea suruburilor 7 si 8 plus perechile lor de pe partea ce nu se vede in poza? Sau asta s-ar rezolva prin reglarea declinatiei (suruburile 1,2)?

3. orientarea spre sud : suruburi 9 la 12

5. pozitionarea simetrica a antenei pe motor : suruburi 3 la 6
Daca destrang oricare din suruburile din grupurile astea doua nu se intampla faza cu ramasul antenei in mana? :D Asta clar nu incerc daca raspunsul e afirmativ :lol:

Multumesc inca o data,

nirolf
16th April 2008, 23:25
destringi suruburile tinind o mina pe antena si incercind sa o misti,cind incepe sa alunece pe suport inseamna ca ajunge cit ai destrins.

horatyu
17th April 2008, 00:49

Nu m-am apucat inca de treaba... Nu stiu de ce am asa retineri :D Mi-i frica sa nu o dereglez mai tare, ca de obicei daca ma apuc sa repar/refac/indrept/imbunatatesc ceva, iese mai rau :lol:

As mai avea ceva intrebari:

Ce inseamna satelitul cel mai sudic? Satelitul care se gaseste cel mai la mijlocul paletei de sateliti pe care ii prind? Adica, in cazul meu (28 E - 4 W) ar fi Eutelsat W2 de la 16 E?

Eu as estima ca e vorba de... acuma incerc sa ma exprim cat mai frumos posibil... :D ...dereglare in sus si in jos (tehnic vorbind, elevatia). Adica: daca as misca antena in sus si in jos, estimez ca s-ar imbunatati semnalul (ca asa mi s-a parut mie ca s-a miscat cel mai mult cat timp au batut vanturile alea puternice, ca numa cu ochii pe antena am fost in timpul furtunii :lol: ). In termeni de reglaj, asta s-ar traduce prin destrangerea suruburilor 7 si 8 plus perechile lor de pe partea ce nu se vede in poza? Sau asta s-ar rezolva prin reglarea declinatiei (suruburile 1,2)?

Daca destrang oricare din suruburile din grupurile astea doua nu se intampla faza cu ramasul antenei in mana? :D Asta clar nu incerc daca raspunsul e afirmativ :lol:

Multumesc inca o data,

cel mai sudic punct pt tine este 21°17" longitudine estică, satelitul pe care trebuie sa pui H-H pe punctul zero este http://www.lyngsat.com/ew6.html (21 est) de aici trebuie sa incepi ca sa nu mai ai probleme in viitor (pt o buna reglare) , dar daca cel care ti-a montat prima data antena a fost un profesionist atunci trebuie doar mici reglaje , poti eventual sa vezi daca s-a zgariat tevile cand a batut vantul identificand astfel unde erau suruburile mai putin stranse .
Deci prima data incearca sa asculti si de recomandarile de pana acum si daca nu vrei sa incepi cu reglajul de la punctul zero (cel mai sudic) desfaci putin suruburile , dar inainte cu un marker permanent poti sa iti pui niste semne la pozitia care este acum , ca sa stii unde sa te intorci , apoi misti de ordinul milimetrilor sanga dreapta si observi schimbarile la semnal.Unde crezi ca este cel mai bun semnal lasi acolo si apoi umbli la elevatie sus jos cu antena.
Atentie miscarea trebuie sa fie de ordinul milimetrilor si aici

SLAman
19th April 2008, 01:01
Cateva chestii:
-destrangerea surubului = slabirea surubului :)
-mai binele este dusmanul binelui, cu alte cuvinte nu te apuca de (de)reglat antena pana nu stii exact ce trebuie sa faci
Cateva principii:
-reglarea unei antene mobile nu inseamna sa o faci sa mearga foarte bine pe un satelit, ci sa o faci sa mearga cat mai bine pe toti satelitii
-nu face in acelasi timp doua modificari (reglaje) pentru ca o sa te incurci in concluzii. Fa pe rand cate o modificare si vezi ce se intampla; daca nu e bine, revii la ce a fost inainte. Marcarea unor repere pentru pozitiile initiale ale pieselor in miscare relativa e foarte utila
Etape in reglarea antenei mobile:
-Etapa 1: sudul local
Aceasta etapa cuprinde:
- stalpul de sustinere sa fie cat mai vertical; montura sa fie adusa pe pozitia zero; antena sa fie montata cat mai simetric pe montura; elementele urmatoare : LNB-ul, axa de simetrie verticala a antenei, teava monturii, stalpul de sustinere si directia sud sa fie in acelasi plan vertical (planul meridian) care contine si satelitul cel mai dinspre sud (longitudinea locatiei)=punerea antenei pe directia sudul local
-reglarea elevatiei ( pentru montura H-H, latitudinea de pe montura sa fie egala cu latitudinea locatiei antenei). Aceasta se face conform tabelelor si gradatiilor de pe montura, in functie de locatia antenei.
-reglarea declinatiei: daca elementele anterioare sunt reglate binisor, atunci declinatia se stabileste (cu suruburile declinatiei slabite) ridicand sau coborand antena pana se receptioneaza satelitul cel mai sudic
-Etapa 2: reglarea exacta pe satelitul de la sudul local:
Dupa ce am prins satelitul sudic (etapa anterioara), strangem suruburile declinatiei (cele care fixeaza antena de suportul monturii) si slabim suruburile care tin montura pe stalp. Rotim usor, manual, antena cu montura cu tot pe stalpul de sustinere spre est sau vest pana cand avem semnal maxim pe receptor, corespunzator satelitului sudic si strangem suruburile.
Slabim din nou suruburile declinatiei si ridicam sau coboram usor antena pana cand avem semnal maxim (pentru satelitul sudic) si strangem suruburile.
Dupa aceste operatii, antena e reglata pe satelitul sudic.
Daca am fi putut regla toate elementele (verticalitate, directia sud, simetria antenei si elevatia) exact, la zecime de grad, reglarea antenei ar fi completa pentru toata curba satelitilor. In practica nu prea e posibil acest lucru si de aceea avem:
-Etapa 3: reglarea curbei descrisa de antena
In aceasta etapa se va roti antena cu ajutorul motorului pe diversi sateliti dinspre est si vest si se va urmari modul cum antena urmareste curba geostationara.
Vom folosi in avantajul nostru faptul ca sistemul antena-montura nu e extrem de rigid, avand o anumita elasticitate. Astfel, fara a slabi nici un surub, doar impingand sau tragand de partea de jos a antenei (pe axa de simetrie a ei) si urmarind semnalul pe receptor (satfinder), putem sa ne dam seama daca curba descrisa de antena este sub sau deasupra curbei satelitilor.
Pentru a putea interpreta observatiile ce le facem ar fi bine sa tinem cont si de observatiile altora (Infosatelit nr. 2-2000): :)

http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/curbe1.jpg http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/curbe3.jpg

http://i87.photobucket.com/albums/k148/parabolicul/curbe2.jpg

(Pozele sunt pentru montura polara cu actuator, dar sunt echivalente si pentru H-H)
http://www.zshare.net/download/1075599739ea13a1/
Dupa cum se vede din poze, apar diverse tipuri de abateri care pot fi corectate revenind fin si de mai multe ori asupra reglajelor de elevatie, declinatie si E-V.

sosozah
19th April 2008, 11:01
Nokia DBox2 2xI, motor HH Strong DM 2100, LNB TWIN GOLD (parca), la LNB deocamdata folosesc o singura iesire. Motorul il comand direct din DBox2.
Am urmatoarea problema: la mutarea de pe un sat pe altul mi s-a oprit motorul si nu mai reactioneaza. Am verificat tensiunea la iesirea din receptor si este de 0.4 V cind motorul e conectat. Daca deconectez motorul si repornesc receptorul fara motor conectat ,la iesirea receptorului am 19 V. Daca pun iar motorul cade iar la 0.4 V.

Oare a decedat motorul (are cam 3-4 ani de functionare)? Sau pot sa fie probleme la LNB?

Mayerling
19th April 2008, 11:06
Nokia DBox2 2xI, motor HH Strong DM 2100, LNB TWIN GOLD (parca), la LNB deocamdata folosesc o singura iesire. Motorul il comand direct din DBox2.
Am urmatoarea problema: la mutarea de pe un sat pe altul mi s-a oprit motorul si nu mai reactioneaza. Am verificat tensiunea la iesirea din receptor si este de 0.4 V cind motorul e conectat. Daca deconectez motorul si repornesc receptorul fara motor conectat ,la iesirea receptorului am 19 V. Daca pun iar motorul cade iar la 0.4 V.

Oare a decedat motorul (are cam 3-4 ani de functionare)? Sau pot sa fie probleme la LNB?
Asta indica un scurt-circuit,verifica si cablul,sa nu fie in scurt,poate ai noroc si nu e motorul.

Mayerling
19th April 2008, 11:10
Asta indica un scurt-circuit,verifica si cablul,sa nu fie in scurt,poate ai noroc si nu e motorul.
Daca ai posibilitatea sa dezlegi si LNB-ul,sa vezi daca atunci merge motorul (asta daca e bun cablul).

sosozah
21st April 2008, 22:34
Intr-adevar cablul de la LNB la motor era cu bai, am incercat motorul cu LNB-ul deconectat si mergea. Multumesc mult pentru sfaturi, am scapat de grija ca s-ar fi defectat vreun aparat (desi un upgrade la Dreambox nu mi-ar strica :) )

constantin
25th April 2008, 11:13
am primit o antena cu diametrul de 1,40m,am montat-o pe terasa mea de la etajul 8 (ultimul etaj)cu o pozitie buna, bucuria insa s-a spulberat rapid nu am reusit sa prind NICI UN POST!!! Daca poate cineva sa-mi dea un sfat,sau un mester(sa nu fie prea scump-am o pensie modesta) .Locuiesc in zona 13 septembrie-m sebastian.Poate cineva imi face un amar de bine si ma ajuta-ii multumesc de pe acuma si-i doresc un paste fericit! ca de altfel tuturora. Constantin

Mayerling
25th April 2008, 11:24
am primit o antena cu diametrul de 1,40m,am montat-o pe terasa mea de la etajul 8 (ultimul etaj)cu o pozitie buna, bucuria insa s-a spulberat rapid nu am reusit sa prind NICI UN POST!!! Daca poate cineva sa-mi dea un sfat,sau un mester(sa nu fie prea scump-am o pensie modesta) .Locuiesc in zona 13 septembrie-m sebastian.Poate cineva imi face un amar de bine si ma ajuta-ii multumesc de pe acuma si-i doresc un paste fericit! ca de altfel tuturora. Constantin
Bine ai venit in "bransa".
Ca sa te putem ajuta,avem nevoie de mai multe informatii :
- pe ce satelit l-ai instalat (pozitionat)
- ce receiver ai (analog sau digital)
- si daca ai ceva cunostiinte in domeniu
Deocamdata doar atat sa ne spui,dupa aceea mai vedem.

horatyu
25th April 2008, 11:34

sunt antene digi in zona?
ca se te uiti la pozitia lor ca sa stii cum trebuie sa orientezi antena ,
entena trebuie pusa doar spre sud
iar miscarile de cautarea satelitilor sunt de ordinul milimetrilor,
numai ca trebuie sa te gandesti ca trebuie sa muti antena si pe verticala( mai sus sau mai jos ==>inclinarea antenei=elevatia ) dar si orizontala ==>stanga dreapta

daca te iei dupa o antena digi ai putea sa prinzi un satelit din apropiere 5Est =Sirius sau 4west=Amos sau cel pe care este si Digi 1 West unde sunt cateva canale romanesti free (FTA=fre to air) dar astea sunt in sistem digital
daca receptorul tau este analogic poate poti prinde pe 5west parca niste canale analogice

www.lyngsat.com

http://www.lyngsat.com/ab3.html unde sunt niste posturi frantuzesti

12564 V
tp KA2 France 2 SECAM 5.80 F

12606 V
tp KA3 France 5 (03-19) SECAM 5.80 F Super D
ARTE Français (19-03) SECAM 5.80 F

te-ar putea ajuta si o busola

constantin
25th April 2008, 13:05
va multumesc pt incurajare,dar notiunile mele sint prea modeste pt a intreprinde o "reglare" a antenei,totusi va descriu de ce aparatura dispun: antena diametru 1,401,receiver digicom fta-6900,LBN universal flage 0,6 db,satelitte positioner srt-p24 probabil de aia mi le-a dat ca sint bune de aruncat!Sau poate nu?Oricum cel mai bine ar fi sa ma ajute (contra cost)cineva la fata locului sau cel putin asa cred acum...

Mayerling
25th April 2008, 13:17
va multumesc pt incurajare,dar notiunile mele sint prea modeste pt a intreprinde o "reglare" a antenei,totusi va descriu de ce aparatura dispun: antena diametru 1,401,receiver digicom fta-6900,LBN universal flage 0,6 db,satelitte positioner srt-p24 probabil de aia mi le-a dat ca sint bune de aruncat!Sau poate nu?Oricum cel mai bine ar fi sa ma ajute (contra cost)cineva la fata locului sau cel putin asa cred acum...
Corect , daca e asa cum spui ca nu prea ai notiuni despre asa ceva , atunci cel mai bine ar fi sa te ajute cineva . E greu sa reglezi o antena simpla , darmite una cu pozitioner , daca nu ai cel putin cateva cunostiinte de baza . Sper sa fie cineva dispus pentru asa ceva , cineva de prin zona . Mult noroc , si sarbatori fericite .

smv167
25th April 2008, 13:47
http://www.idownload.ro/modules/mydownloads/visit.php?cid=124&lid=2055
instalezi programul care spune la ce ora soarele este in directia satelitului dorit => ai directia si ungjiul facut de axa parabolei cu planul orizontal
programezi receptorul conform manualului sa caute un transponder de pe un satelit => ai detector de semnal

k-mel
25th April 2008, 15:08
Poate gasesti pe undeva de cumparat un sat-finder la aprox 50 ron. Te va ajuta foarte mult sa gasesti macar un satelit. apoi, cu rabdare, ii vei gasi si pe ceilalti. Daca te uiti mai pe la inceputul acestui topic (cred ca pe la paginile 3,4,5) o sa ma gasesti si pe mine in aceeasi situatie ca a ta. Satfinder-ul insa a rezolvat problema, si a fost util de multe ori de atunci (cand am mutat antena, cand mi-am luat digi, cand am schimbat digi cu dolce, pe la rude, prieteni, prieteni ai prietenilor, etc).

constantin
25th April 2008, 21:24
va multumesc,dar ma simt jenat la virsta mea ca nu inteleg aproape nimic.Are cineva cunostinta de o persoana care ar putea sa ma ajute ,un nr telefon. constantin

kosmap
27th April 2008, 13:36
am ss2 la un offset de 1,1 m , cu LNB Monoblock cu comutator diseqC incorporat, pt. Astra si Hotbird.
Intrebare: merita sa schimb acest LNB cu : 2 buc. LNB Gold Edition Premium 0,1 dB + suport lnb-uri +diseqC ?

Peti sat
27th April 2008, 14:55
De obicei la lnb urile monobloc din cauza distantei fixe intre ele , daca reglezi astra perfect atunci ai semnal mic pe hotbird , daca scoti semnal maxim pe hotbird atunci semnalul ii mai mic la astra.
Din cauza asta trebuie sa gasesti o cale de mijloc sa pierzi cate un pic de semnal la fiecare ... pe cand la lnb uri le independente nu ai aceasta problema pentru ca distanta intre lnb uri o poti regla , si poti iara sa rotesti lnb urile separat .

nirolf
27th April 2008, 15:25
De obicei la lnb urile monobloc din cauza distantei fixe intre ele , daca reglezi astra perfect atunci ai semnal mic pe hotbird , daca scoti semnal maxim pe hotbird atunci semnalul ii mai mic la astra.
asta e din cauza ca monoblocurile sint construite pentru o antena cu un anumit diametru.folosind o antena mai mare automat distanta dintre lnb-uri se mareste si de aici si nevoia de compromis. capisci ?
:gathering:

Peti sat
28th April 2008, 19:20
asta e din cauza ca monoblocurile sint construite pentru o antena cu un anumit diametru.folosind o antena mai mare automat distanta dintre lnb-uri se mareste si de aici si nevoia de compromis. capisci ?
:gathering:
Eu m am referit la antena lui Kosmap care este de 1,10 , pe care am incercat lnb ul monobloc si nu am fost multumit .Care este exact marimea pentru care sunt construite 0.8- 0,9 ?

downlord
1st May 2008, 12:21
salut sint nou inscris pe rdi si vad ca sint multi baieti care sint pasionati de receptoare satelit.am si eu o mica problema cu receptorul meu technomate 5200 d care -mi da bataii de cap!!! am gasit un pach pe net interesant pe care l am instalat si care a functionat numai 24 de ore.programul se numeste darkman.acuma functioneaza numai 60 de secunde dupa care blocheaza total.
daca cineva are solutia la problema mea ii multumesc in avans pt solutie!!

downlord
1st May 2008, 12:26
am uitat sa specific ca sint interesat de programele franceze tps +digi tv sau plus
!!

atudor099
2nd May 2008, 23:31
Sunt incepator.Va rog sa-mi spuna cineva daca pot folosi in acelasi timp o antena fixa cu 3 LNB(Max Tv) si una care are motoras.Va multumesc si va rog sa ma scuzati daca am indraznit prea mult.

badboylszj
2nd May 2008, 23:39
[quote=atudor099;519147]Sunt incepator.Va rog sa-mi spuna cineva daca pot folosi in acelasi timp o antena fixa cu 3 LNB(Max Tv) si una care are motoras.Va multumesc si va rog sa ma scuzati daca am indraznit prea mult.[/qu
imi poti spune ce receiver ai

atudor099
3rd May 2008, 09:06
Am un DM 500 s

atudor099
3rd May 2008, 16:32
Multumesc!

connection
5th May 2008, 15:53
Cateva intrebari... 1. As vrea sa-mi instalez un sistem de receptie prin satelit si din ce am citit pana aici, ar trebuii sa am vizibilitate catre sud, sud-vest. Locatia se afla in Bucuresti la et.1 intr-o zona cu multa verdeata si nu am idee daca ar functiona. Ce posibilitati am pentru a afla daca pot sau nu receptiona semnal in aceasta situatie ? 2. Vis-a-vis de share-ing. Din ce am citit pe forum am inteles ca merge facut share-ing de coduri de decriptare (linii) pt. canalele criptate. Din exemplele date inteleg ca exista o metoda "manuala" in sensul ca se poate face schimb de chei de decriptare pe canale de IRC( sau alte canale). As dorii sa stiu daca exista si o metoda automata de share-ing gen client-server, cu updatare automata, odata logat la un astfel de server. Daca da, unde pot gasii docmentatie pe Internet despre acest lucru ? Mersi.

SatWien
5th May 2008, 16:04
Cateva intrebari... 1. As vrea sa-mi instalez un sistem de receptie prin satelit si din ce am citit pana aici, ar trebuii sa am vizibilitate catre sud, sud-vest. Locatia se afla in Bucuresti la et.1 intr-o zona cu multa verdeata si nu am idee daca ar functiona. Ce posibilitati am pentru a afla daca pot sau nu receptiona semnal in aceasta situatie ? 2. Vis-a-vis de share-ing. Din ce am citit pe forum am inteles ca merge facut share-ing de coduri de decriptare (linii) pt. canalele criptate. Din exemplele date inteleg ca exista o metoda "manuala" in sensul ca se poate face schimb de chei de decriptare pe canale de IRC( sau alte canale). As dorii sa stiu daca exista si o metoda automata de share-ing gen client-server, cu updatare automata, odata logat la un astfel de server. Daca da, unde pot gasii docmentatie pe Internet despre acest lucru ? Mersi.

Pentru a vedea daca ai vizibilitate catre setelitul dorit incearca sa te orientezi dupa alte antene montate pe la vecini. Cele mai multe sunt reglate pe 1W-4W (DigiTV, Focus si Boom), asa ca o sa ai un punct de reper. Daca nu ai in zona asa ceva, singura varianta ar fi sa apelezi la un instalator si sa-l rogi sa vina sa "arunce o geana". Atentie la verdeata, blocheaza aproape in totalitate semnalul de la sateliti.
Pentru partea a doua a intrebarii (cardsharing sau cheitze de decriptare) mai citeste pe aici, prin zona. Intai vezi daca ai unde pune antena si dupa aia vezi tu ce urmeaza ...

connection
5th May 2008, 19:36
Pentru a vedea daca ai vizibilitate catre setelitul dorit incearca sa te orientezi dupa alte antene montate pe la vecini. Cele mai multe sunt reglate pe 1W-4W (DigiTV, Focus si Boom), asa ca o sa ai un punct de reper. Daca nu ai in zona asa ceva, singura varianta ar fi sa apelezi la un instalator si sa-l rogi sa vina sa "arunce o geana". Atentie la verdeata, blocheaza aproape in totalitate semnalul de la sateliti.
Pentru partea a doua a intrebarii (cardsharing sau cheitze de decriptare) mai citeste pe aici, prin zona. Intai vezi daca ai unde pune antena si dupa aia vezi tu ce urmeaza ...

Am incercat deja sa ma orientez dupa alte antene de satelit... din pacate singurele antene sunt de la et. 6 in sus (unde nu exista verdeata) in plus sunt cam pe alta latura...

badboylszj
5th May 2008, 19:51
Am incercat deja sa ma orientez dupa alte antene de satelit... din pacate singurele antene sunt de la et. 6 in sus (unde nu exista verdeata) in plus sunt cam pe alta latura...
vorbeste cu un profesionist e mai bine asa,decat sa chinuiesti

connection
9th May 2008, 13:27
Pana la urma asta am facut... Verdictul: Nu am vizibilitate catre Boom, insa am catre Dolce si sud-est. Daca imi cumpar echipamentul de satelit pot receptiona Dolce, cu card share-ing ? Dar Digi, sau Boom, presupunand ca o sa fac rost de vizibilitate ? Ce alti sateliti (in zona Dolce) mai pot recepetiona si unde gasesc o lista cu satelit = pachet programe/canale disponibile Mersi.

smv167
9th May 2008, 13:55
http://www.lyngsat.com/
cumpara receptor care sa poata sharing .

connection
9th May 2008, 17:18
Sfaturi vis-a-vis de achizitionare echipamente... Am cautat in oferta furnizorilor de echipamente din Bucuresti, vreau sa am garantie locala, numai produse noi. Cam la ce m-am gandit eu, va rog sa ma corectati pe unde am mai gresit. Antena OFFSET model B 1,20m otel = 101 RON montura mobila Aici am gasit mai multe variante... H-H DM 2400 = 130 RON H-H STRONG DM 2100 = 147 RON suport perete = 15 RON nu este precizat pt. ce marime... LNB Cam toate au: banda de frecventa: 10,70 - 12,75 GHz Vreau unul single, nu cred ca o sa am mai mult de un receiver. Aici inteleg ca este bine sa aiba cat mai putini db. asa ca am selectat numai de 0,2 DIGILINE SINGLE OFFSET = 14 INVERTO SINGLE OFFSET = 21 ALPS SINGLE OFFSET = 21 Care sunt diferentele intre ele ? Am gasit si modele de 0,1db sunt reale sau gargara ? Cabluri & mufe & etc: - coaxial 75 ohmi ? otel cuprat ? - ce fel de cablu alimentare ? 4x sau 3x ce grosime ? - mufe F, de care ? - dibluri, alte elemente de prindere ? Receiver: Dreambox 500S (original Dream Multimedia) Pentru inceput o sa ma orientez catre FTA, pana capat ceva experienta. Mai am nevoie si de alte elemente la montare ? Astept recomandarile, sfaturile voastre vis-a-vis de produse, preturi, e.t.c. Se poate si P.M. pt. cei care doresc din diverse motive confidentialitate.

smv167
9th May 2008, 22:32
LNB - in ultimii 2 ani => o concluzie : toate ,, aceiasi mincare de peste "
HH principial mai buna este http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=408&category_id=f9b50466050fa242f580f7e09b014ba7
Daca pui HH acesta se alimenteaza si comanda numai prin cablul coaxial ( nu-i trebuie altceva )
Cablul coazial 75 ohm de preferinta cupru ( ai cam 3m / nivel bloc )
Receiver : DM500 este scos din fabricatie deci probabil ai gasit o clona care nu merita mai mult de 420 ron .

Alex004
11th May 2008, 10:50
Am nevoie de un instalator sa-mi monteze o antena de 1m+lnb+receptor fta pt turksat 42'est
Rog oferta de echipamente+instalare pe PM.
Am vedere spre sud, etaj 6, in Bucuresti.
Multumesc

xcool
21st May 2008, 21:33
ce se poate DECODA cu un TRIPLE DRAGON?!!

UnguruBulan
22nd May 2008, 03:37
Cateva intrebari de incepator,sper sa nu radeti dar nu m-am nascut invatat :

- avand antena indreptata in pozitia fixa X cati sateliti pot prinde ?
- ca sa prind alt satelit trebuie sa ma duc sa invart de ea,da ? avand bineinteles si niste scule,busola si inca ceva parca,asa-i ? iar daca nu le am tre sa chem un nene caruia trebuie sa-i dau $$$
- de ce unii au mai multe LNB-uri pe aceeasi antena ? ca sa prinda mai multi sateliti ? sunt mai multi in aceeasi directie deci ?
- pentru DVB-S2 e nevoie de un LNB anume ?
- am gasit o oala de 0,9 m + LNB ( noi,la o firma din oras ) la 100 RON ,sa le cumpar ?

- SkyStar2 ( Rev 2.8 A ) ,stie sau nu DVB-S2 si HDTV H.264 ? intreb asta pentru ca acum am vazut ca exista un SkyStar HD la pret DUBLU !!!
- cei ala CAM ? :pookey:

:notworthy:

UnguruBulan
22nd May 2008, 04:04
Pai as vrea sa vad destul de multe :pookey: .
Si daca se poate HD H.264.
Deci avand 4 LNB-uri pot prinde 4 sateliti simultan ? :geek:

Daca SkyStar2 ( Rev 2.8 A ) stie HD si DVB-S 2 atunci celalalt model cu ce-i mai special ?

bebelsat
22nd May 2008, 04:43
Pai as vrea sa vad destul de multe :pookey: .
Si daca se poate HD H.264.
Deci avand 4 LNB-uri pot prinde 4 sateliti simultan ? :geek:

Daca SkyStar2 ( Rev 2.8 A ) stie HD si DVB-S 2 atunci celalalt model cu ce-i mai special ?da,daca ai 4 lnb uri si un sumator-disecq-poti vedea 4 sateliti simultan.o antena de 1,2m=75ron,un sumator=10ron,4lnburi=60ron,2 suporti lnb=20ron,receptor 160ron.si rabdare...:goodnight:

Marco Materazzi
22nd May 2008, 17:05
Nu e adevărat. Eu am un singur LNB şi văd mai mulţi sateliţi (Thor 2/3, Eutelsat W2 şi Intelsat 10-02). Nu contează câte LNB-uri sunt, contează cum sunt orientate!
Apropo, am şi eu o întrebare : am văzut antenă satelit de vânzare, dar care era fără abonament, pt. că nu era de la nici un provider. Dacă eu cumpăr antena respectivă, ce pot vedea cu ea?
1.Trebuie să comand cartelă Viaccess la fiecare canal TV şi spă schimb cartela din receptor de fiecare dată când schimb canalul:confused:? Mi se pare o idee falimentară!
2.Văd doar posturile transmise "free to air":confused:? Şi această idee mi se pare falimentară, pentru că, dintre posturile româneşti, doar TVR INTERNAŢIONAL, Pratech TV, Analog TV, Speranţa TV, Digi Info, Focus Sat TV, OTV şi DDTV se transmit FTA (Free To Air).
3.Comand o cartelă Viaccess la un post TV şi văd toate canalele:confused:? Nu cred în ruptul capului aşa ceva, pt. că dacă ar fi aşa, providerii de TV prin cablu şi satelit ar da faliment pentru că nimeni nu s-ar mai abona (o cartelă Viaccess costă în jur de 10 RON)!
4.Văd toate posturile, şi criptate, şi necriptate, fără să plătesc nimic şi fără să cumpăr nimic:confused:? Nici asta nu cred, din motivele de mai sus.
În concluzie, să cumpăr sau nu antena respectivă?

badboylszj
22nd May 2008, 17:29
Nu e adevărat. Eu am un singur LNB şi văd mai mulţi sateliţi (Thor 2/3, Eutelsat W2 şi Intelsat 10-02). Nu contează câte LNB-uri sunt, contează cum sunt orientate!

nu cred nici in ruptu capului ca poti vedea un satelit,num ai daca esti SUPERMAN CUMVA,In rest poti orienta paraboloidul spre mai multi sateliti numai daca ai motoras sau un LNB monobloc,si e adevarat cate LNB-uri atatia sataliti[exceptand doar cativa care sunt atat de aproape unul de celalalt incat poti prinde semnal fara sa intorci antena,ex:thor2/3,intelsat10-02]

Apropo, am şi eu o întrebare : am văzut antenă satelit de vânzare, dar care era fără abonament, pt. că nu era de la nici un provider. Dacă eu cumpăr antena respectivă, ce pot vedea cu ea?
pt a vedea cu antena trebuie sa ai si receiver,fara te poti uita numai la stele

1.Trebuie să comand cartelă Viaccess la fiecare canal TV şi spă schimb cartela din receptor de fiecare dată când schimb canalul:confused:? Mi se pare o idee falimentară!
2.Văd doar posturile transmise "free to air":confused:? Şi această idee mi se pare falimentară, pentru că, dintre posturile româneşti, doar TVR INTERNAŢIONAL, Pratech TV, Analog TV, Speranţa TV, Digi Info, Focus Sat TV, OTV şi DDTV se transmit FTA (Free To Air).
3.Comand o cartelă Viaccess la un post TV şi văd toate canalele:confused:? Nu cred în ruptul capului aşa ceva, pt. că dacă ar fi aşa, providerii de TV prin cablu şi satelit ar da faliment pentru că nimeni nu s-ar mai abona (o cartelă Viaccess costă în jur de 10 RON)!
4.Văd toate posturile, şi criptate, şi necriptate, fără să plătesc nimic şi fără să cumpăr nimic:confused:? Nici asta nu cred, din motivele de mai sus.
În concluzie, să cumpăr sau nu antena respectivă?
te poti abona la un providerDTH si atunci poti sa vezi programe criptate si necriptate.

cipaul66
22nd May 2008, 18:06
Cam multe intrebari pentru o singura postare ... mai ales fiindca este prima ! Trebuie sa o luam pas cu pas ... sa intelegi si tu ... si sa ne lamurim si noi .... de ceea ce vrei tu :
Pasul 1 : un sistem de receptie digitala prin satelit este compus din :
Kit antena , receptor si pentru programele care necesita acces -cartela (card) . Punctele 3 si 4 din prezentarea ta poti sa le anulezi fiindca nu au logica ... . Pentru a vedea canale codate si necodate iti trebuie un Kit antena (antena + lnb) plus receptor cu sau fara CAM de acces (asta in cazul cand vrei sa folosesti card-ul de acces al unuia din providerii DTH al carei programe vrei sa le vizionezi) .
Dar la tine cred ca mai intai ar fi necesar sa studiezi topicurile ... pentru a te familiariza cu ceea ce inseamna receptia prin satelit si mai apoi sa postezi despre ceea ce te intereseaza .... . Asta ca sa nu te doara nici pe tine capul si nici pe noi .... mai ales pe noi !:targa:

horatyu
22nd May 2008, 18:56
se pot face multe pt decriptarea unor pachete de canale

depinde si de receptorul pe care il achizitionezi , dar si de alti factori
dar tu fara sa ai cunostinte nu poti intelege asa deodata

cum s-a spus mai sus
mai citeste ce anume te intereseaza ...sa intelegi ce e cu aceste key , cum e cu updatul la un card
ce estea ala un CAM....etc

PS: inainte sa cumperi un receptor intreaba mult , cauta mult pe net sa vezi cata sustinere are de soft pe net , cati se pricep la el , ce se poate face cu el

meskino
23rd May 2008, 00:07
În concluzie, să cumpăr sau nu antena respectivă?IN MOD SIGUR NU AI CUM SA PRINZI W2 CU THOR cu un singur lnb.sunt vreo 17grade.doar daca e vreun LNB cit o GALEAta:haha:

hateganradu
7th June 2008, 19:08
am achizitionat azi o montura h-h opticum dm2800. imi spune cineva gradatile si tot ce as avea nevoie pt a o monta in alba iulia cu o antena de 0,90 m cred (cea de la dolce).

danitm
7th June 2008, 22:13
IN MOD SIGUR NU AI CUM SA PRINZI W2 CU THOR cu un singur lnb.sunt vreo 17grade.doar daca e vreun LNB cit o GALEAta:haha:

...sau poate daca foloseste o oglinda... :chinese:

nirolf
7th June 2008, 23:08
Nu e adevărat. Eu am un singur LNB şi văd mai mulţi sateliţi (Thor 2/3, Eutelsat W2 şi Intelsat 10-02).

aici este vorba despre o antena deosebita,sa nu cumva sa o vinzi ! fa eventual schimb cu una de 6-8 metri !
lasind gluma la o parte cele afirmate mai sus ar putea fi valabile doar daca antena ar fi deformata,dar si asa cam greu de crezut.

magicss
9th June 2008, 13:39
sunt in spania...in zona madridului...am o problema cu antena de digi....nu imi intra programele de pe transponderul 12723 h .... am invartito da nici cum ...nu fac ceva cum trebuie oare? am antena de 1,1 m.

javrica
12th June 2008, 10:19
Incerc sa ma conectez cu DCC, de pe laptop, cu un crossover, la DM, sa transfer ceva fisiere prin ftp, si imi tot da oroarea urmatoare: "error 10057 in function send socket is not connected"

Cum o rezolv?

Multam

isr2002
12th June 2008, 10:33
Cablul nu e bun.

javrica
12th June 2008, 11:05
cablul e bun, l-am verificat intre 2 laptoape si se vedeau :(

smv167
12th June 2008, 11:09
Foloseste un switch intre DM si PC , una din interfetele ethernet ( cel mai probabil cea a PC - la unul a mers direct , la altul nu ) este mai .... prostuta .

javrica
12th June 2008, 15:29
n-ar putea fi o problema de IP-uri ceva? nu de alta dar n-as cumpara un switch doar pentru asa ceva, am deja un router wireless pentru net

isr2002
12th June 2008, 15:45
Pai atunci de ce nu folosesti combinatia router - dream - laptop? Asa o sa ai si dream-ul si laptopul pe net.

javrica
12th June 2008, 16:02
Pai deocamdata tb sa rezolv problema cu eroarea asta si sa reusesc sa comunic prin crossover cu DM, dup-aia am sa fac un bridge sa dau net la DM...oricum, am incercat aseara, si cand faceam bridge, imi taia netu la laptop... :(

smv167
12th June 2008, 16:37
Pai deocamdata tb sa rezolv problema cu eroarea asta si sa reusesc sa comunic prin crossover cu DM, dup-aia am sa fac un bridge sa dau net la DM...oricum, am incercat aseara, si cand faceam bridge, imi taia netu la laptop... :(
ce bridge ?? ce laptop ?? ce net ?? :D
In switchul routerului ( intr-un port ethernet ) infigi un capat al cablului cross-over si restartezi DM , il setezi la Net cu DHCP , save si reboot .
Laptoapa ramane cum a fost .

javrica
12th June 2008, 17:01
N-am ce sa infig :D Am un router wireless Apple Airport Express care n-are decat o gaura de infipt :D si aia e pentru netu de la nenea obornet

javrica
13th June 2008, 11:23
Am tot incercat aseara sa ii dau de cap si imi da aceeasi ororare 10057, indiferent daca las doar DM+laptop sau fac si bridge cu router-ul wireless :(

Pina reusesc sa-i dau de cap imi spune si mie cineva ce diferenta este intr-o imagine normala si una MaxVar? (de ex. Nabilo)

Multam.

smv167
13th June 2008, 12:01
/var este r/w ; restul flashului este numai r
maxvar are var-ul .... maximizat ( adica poti instala mai multe addons / emu )

Tot nu vrei sa crezi ca una din placile de retea este handicapata :D ( poate doar sw dar te convingi incercind mai multe imagini )

javrica
13th June 2008, 12:05
dar o imagine pt DM500 gen 3in1 7in1 :D care sa aiba deja addons/emu in ele...exista asa ceva? :D sa nu ma mai chinui sa le instalez eu? :D

Multam smv167 pentru rabdare si sfaturi...o sa caut la un prieten un switch, sa fiu sigur intai ca functioneaza in felul asta.

smv167
13th June 2008, 12:10
au existat si asa ceva , acum mai rar ( bine , nici nu am mai bagat in seama ) ; instalarea addons urilor se face totusi simplu .

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=2784

javrica
13th June 2008, 13:21
instalarea addonurilor se face simplu cand iti functioneaza comunicatia PC-DM prin crossover :D ceea ce deocamdata nu se intampla in cazul meu

:D Multam again

javrica
16th June 2008, 23:59
Deci ma apuca toate spumele :( Am tot incercat aranjamente permutari si combinatii, sa fac cele doua, DM si PC/laptop, sa comunice. Am incercat cu doua laptopuri si un PC, cu cablu crossover si normal....nimic!...aceeasi oroare: Error 10057 in Send socket not connected :(

Imi scoate peri albi :(

isr2002
17th June 2008, 00:37
Ia-ti un router normal! :cowboy:

miloo
17th June 2008, 00:46
[quote=javrica;540618]Deci ma apuca toate spumele :( Am tot incercat aranjamente permutari si combinatii, sa fac cele doua, DM si PC/laptop, sa comunice. Am incercat cu doua laptopuri si un PC, cu cablu crossover si normal....nimic!...aceeasi oroare: Error 10057 in Send socket not connected :(
incearca cu un al doile router conectat in dream ... asa am vazut la cineva aici in germania si el avea routeru la mama dracu in beci si nu a ramas decat sa-si mai cumpere unu si pt dream !

smv167
17th June 2008, 00:57
Deci ma apuca toate spumele .......Imi scoate peri albi :(
noua ne functioneaza LAN-ul :D , oare de ce ?? :D

PS , potoleste-te cu 800-le pina reusesti sa vezi ce si cum cu un amarit de 500 .chiar si meseriasii au ceva dificultati in al stapinii ( 800 )

javrica
17th June 2008, 01:31
Pai daca nu reusesc sa il strunesc il fac tinta de darts :hammer: si trec la 800 :P

Cred ca am sa iau un router normal, din care dau net la 500, si ii infig si un cablu in routerul wireless, sa pot sa imi verific si eu mailul de pe wc :D cu mobilul sau laptopul.

E ok varianta mea, sau e cam anapoda?

smv167
17th June 2008, 07:13
Ideea este sa ai switch/hub intre PC si DM ( sint cazuri in care merge si cross-over ) , poti folosi si un acces-point intre DM si LAN-ul wifi .Si Routerele in majoritatea cazurilor au switch incorporat , grije numai sa nu ai net de la vreun provider minune .
Deci ai de ales intre :
- switch
- accespoint
- router cu switch

k-mel
17th June 2008, 09:13
Verifica, in ordine, urmatoarele:
1. daca ai leduri pe placile de retea, verifica sa se aprinda cand bagi cablul
2. calculatorul si dreamul trebuie sa aiba ip din aceeasi clasa (de ex. 192.168.0.5 si 192.168.0.6, cu masca 255.255.255.0). Daca sunt hdcp enabled, verifica sa-si ia ambele cate un ip de la router
3. da ping de pe calc spre dream. daca ai "reply", e de bine, daca ai "request timed out", ia-o de la cap (pasul 1)
4. daca cele doua trebuie sa se conecteze la net, trebuie sa aiba definit la gateway adresa routerului (cea cu 192.168....)
5. ca sa functioneze netul, ai nevoie si de un server DNS. Daca nu stii niciunul, pune 62.231.76.49
6. verifica functionarea internetului de pe laptop. daca merge, iar setarile sunt identice (cu exceptia adresei IP) si pe laptop, si pe dream, atunci ar trebui sa mearga.
6 1/2. Daca tot nu merge, zii pana la care pas ti-a mers.

PS: eventual fa un desen in paint cu configuratia retelei tale (unde e dm, unde e switch/router, ce fel de cablu e intre ele, ce adrese ip au si tot ce mai consideri util), ca ii dam noi de cap pana la urma.

javrica
17th June 2008, 10:18
Salut si multam de ajutor.

Deocamdata e departe de mine gandul sa dau net la 500. Macar de as reusi sa il fac sa il vada DCC-ul de pe laptop.

In casa am un router wireless, cu net de la obornet si IP fix. Ca sa dau net la 500 ma gandeam sa fac un bridge prin laptop, ca tot sta deschis mai tot timpul.

Dar, pe puncte:

1. Si ledul de la 500 si cel de la laptop se aprind, iar in uindoza, in tray, imi clipoceste iconul de network intr-un singur sens (de la laptop la DM).
2. IP-urile sunt in felul urmator: 10.0.1.1 e router-ul, 10.0.1.2 e laptop-ul iar DM-ul are 10.0.1.10. Masca e 255.255.255.0
3. Request Time Out :(
4. Laptopul isi ia setarile automat de la router. La DM am setat 10.0.1.1 la gateway
5. Am dat un ipconfig /all din laptop si am doua DNS-uri de forma 62.231.X.X
6. Netu merge bine mersi pe ambele laptopuri. In schimb, daca incerc sa fac un bridge, sa dau net DM-ului, moare netul la laptop.

Cred ca m-as baga sa iau un AP pentru DM, daca as sti ce sa iau (sa fie compatibil cu ce am acum wifi, Apple Airport Express).

chooleen
17th June 2008, 11:06
Vezi că unii furnizori de internet blochează accesul dacă "simt" că ai dat mai departe. Încearcă să bagi doar DM pe net şi vezi dacă merge aşa.
Oricum, lăsând la o parte această problemă, legarea device-urilor din casă ar trebui să meargă fără probleme, chiar dacă ele nu au şi ieşire pe net.

javrica
17th June 2008, 11:12
Ca sa pun DM direct pe net trebuie sa ii rog pe cei de la ISP sa schimbe MAC-ul la ei in server ca sa se poata autentifica, altfel degeaba il pun direct, nu o sa reuseasca sa iasa pe net.

bono
17th June 2008, 11:49
Nu inteleg de ce nu te legi cu DM-ul direct la router (prin cablu direct la Ethernet ports).

javrica
17th June 2008, 12:21
Pentru ca routerul meu fireless din pacate e unul destul de simplutz, fara porturi. E asta http://www.apple.com/airportexpress/specs.html

smv167
17th June 2008, 12:51
1 DM + 1 cablu cross-over + 2 PC
- un calculator PC1 cu care merge LAN : DM+PC
- un calculator PC2 cu care NU merge LAN : DM+PC
rezolvarea a fost intercalarea intre PC2 si DM a unui banal switch ethernet .

Nu sint singurul care a avut aceasta problema sau aceasta rezolvare .
Ca sa nu te complici , testeaza cu un Acces-point

javrica
17th June 2008, 13:06
Multam mult pentru ajutor si pt rabdare :D imi poti recomanda un switch sau un client AP? Nu e domeniul meu de expertiza, mi-am mai luat o data teapa (cu actualul router wireless care a fost destul de scump si nu ofera prea multe facilitati)

smv167
17th June 2008, 13:15
Daca eu asi fi in locul tau asi lua EDIMAX EW-7209APg pentru simplul motiv ca este AP cu switch incorporat .
Mergi cu boxul la un cunoscut ce are AP si testeaza .
Despre switch , cred ca oricare este bun .

javrica
17th June 2008, 13:43
Asa am sa fac. Multam mult de ajutor, SMV167 :D

connection
17th June 2008, 14:13
In cateva saptamani urmeaza sa-mi cumpar echipamentele. Deoarece intentionez sa le montez singur (urmand instructinile de aici) exista sanse destul de mari sa nu pot regla orientarea corecta. As dorii sa stiu care ar fii costurile de manopera pentru 1. orientarea antenei 2. instalarea completa + orientare antena Precizez ca locatia mea este in Bucuresti, zona Bucur Obor, instalarea se va face pe un perete exterior (nu terasa) aflat la et. 1. Precizez ca am unelte (scara aluminiu 12 metri, bormasina, busola) probabil ca o sa mai cumpar nivela cu bula. Ca echipament o sa cumpar o antena offset max. 1,5m polara + actuator.

horatyu
17th June 2008, 19:34
In cateva saptamani urmeaza sa-mi cumpar echipamentele. Deoarece intentionez sa le montez singur (urmand instructinile de aici) exista sanse destul de mari sa nu pot regla orientarea corecta. As dorii sa stiu care ar fii costurile de manopera pentru 1. orientarea antenei 2. instalarea completa + orientare antena Precizez ca locatia mea este in Bucuresti, zona Bucur Obor, instalarea se va face pe un perete exterior (nu terasa) aflat la et. 1. Precizez ca am unelte (scara aluminiu 12 metri, bormasina, busola) probabil ca o sa mai cumpar nivela cu bula. Ca echipament o sa cumpar o antena offset max. 1,5m polara + actuator.

poti orienta antena jos daca suportul e la 90 de grade perpendicular pe sol , dupa care atunci cand o pui sus trebuie sa fie si suportul de acolo la fel ===>adica perpendicular pe sol (90*) si atunci nu te chinui mult

k-mel
18th June 2008, 10:27
Pentru ca routerul meu fireless din pacate e unul destul de simplutz, fara porturi. E asta http://www.apple.com/airportexpress/specs.html

Acum am inteles ce vrei tu sa faci.
DM legat cu cablu de laptop, laptopul legat wireless de router, bridge intre ethernet si wi-fi pe laptop. Numai ca windows-ul are un mod ciudat de a face bridge: iti apare o noua conexiune, ceva numit "bridge miniport" sau asemanator. Pe aceasta conexiune trebuie sa pui adresa 10.0.1.2. Oricum, de obicei iti ia mac-ul celei de-a doua placi de retea. Cea mai eleganta varianta e cea propusa de smv167. Nu ca n-ar merge si cu ce ai tu acum, dar e prea mare bataia de cap. Un router de duzina cu AP 802.11b/g si 4 porturi lan m-a costat acum o luna 80 de ron. Pentru comparatie, un switch de 5 porturi de 40-50 ron.

javrica
18th June 2008, 10:37
Exact asta e configuratia pe care incerc eu sa o fac sa mearga :D dar deh, eu sunt economist, mai greu cu explicatiile tehnice :P Am sa trag azi o fuga prin oras sa caut scula de care a zis smv167 sau o comand de la emag. nu e mult, vreo 130 de lei.

Multam

ibiza
18th June 2008, 14:54
Buna

As vrea si eu sa cumpar (fac) o instalatie de receptie satelit care sa distribuie semanlul la 8 TV

As vrea o instalatie cu antena offset fixa cu diametrul de 1.4 sau 1.6m cu mai multe LNB-uri (minim 2 sa am semnal simultan de la mai multi sateliti).

Am cateva nalamuriri si poate ma ajutati voi cu un raspuns:
1. Am vazut ca semanlul se trasnmite pe polarizari verticale si orizontale. Exista LNB-uri cu polarizare dubla si cu mai multe iesiri pentru mai multe receptoare?

2. Exista posibilitatea de a trasmite semanlul de la mai multe LNB-uri pe un singur cablu catre receptor?

3. Ce tip de antena credeti ca e mai buna (fier, otel, aluminiu, altceva)?

4. Ce LNB-uri cu mai multe iesiri recomandati?

Mersi

PS: sunt nou in domeniu, e primul post...

smv167
19th June 2008, 01:26
1. Exista variantele :
- un LNB cu mai multe iesiri pt receptoare ( practic mai multe lnb independente in aceiasi carcasa ) cu 2 ( twin ) / 4 ( quad ) / 8 (octo ) iesiri ; fiecare receptor functionind independent pe oricare din cele 4 benzi ( orizontal-Low / orizontal-High ; Vertical-low/vertical-high ) .
- un LNB cu 4 iesi in benzi diferite ( Quatro ) , se foloseste cu un multiswitch ( intrari multiplu de 4 ; iesiri functie de nr receptoarelor )
- LNB ,, monobloc" - doua LNB fixate in aceiasi carcasa si cu switch incorporat pentru un singur receptor si 2 sateliti distantati la 6 grade ( Astra/Hotbird etc )
2. Da , se folosesc switchuri cu 2 / 4 / 8 intrari de la LBN uri si 1 iesire
3. Oricare , randamentul nu este influentat de material ci de proiectare/fabricatie/transport/manipulare/depozitare/montare
4. Pentru sateliti apropiati la multifeed ( mai multe LNB pentru mai multi sateliti pe aceiasi antena ) , LNB-uri marca Alps ( au cap ,, racheta " si le poti apropia la 3 grade pentru astra-19E/eutelsat-16E de exemplu ) .
Vezi banerele publicitare pt magazine online

ibiza
19th June 2008, 12:03
Multumesc frumos pentru raspuns.
Acum fac si eu diferenta intre QUAD si QUATRO.

Acum ca mi s-a deschis orizontul mai am cateva intrebari:

1. pentru receptie HD sunt necesare LNB-uri speciale sau doar receiver-ul?
2. ce avantaje au LNB-urile QUATRO care au iesiri separate pe polarizari?
3. am vazut ca exista si dispozitive gen splitter care impacrt semnalul dela 1 LNB la mai multe receivere. Ce recomandati: 1 LNB + spliter catre 8 receivere sau 1 LNB Octo ?

smv167
19th June 2008, 12:35
1. Doar receiverul
2. Se folosesc pentru instalatiile complexe ( in general comune sau pentru statii CATV ) ex. doua LNB quatro + switch 4+4 intrari / 8 iesiri = 2 sateliti pentru 8 receptoare .
3. 1 LNB octo , spliterul permite doar unui singur receptor sa comande LNB , celelalte iesiri din spliter au aceiasi banda din cele 4 posibile ca cea selectata de receiverul 1.

ibiza
19th June 2008, 13:49
Ce comenzi poate da receiverul catre LNB?

Eu mi-as dori o antena cu 2 sau 3 LNB-uri OCTO si 8 switch-uri care sa insumeze semnalul de la cele 3 LNB-uri pentru cele 8 receivere.
In acesata situatie comenzile date de 1 receiver ajung in toate cele 3 LNB-uri?

Thanks a lot.
Excelent forum!

smv167
19th June 2008, 14:18
Comenzi : care banda sa fie transmisa pe cablu ( H-h/H-l ; V-h/V-l )
Da , fiecare din cele 8 receptoare selecteaza prin intermediul switchului cu care din cele doua/trei/patru LNB sa lucreze .

Mai poti cu 2 LNB quatro + http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=322&category_id=dfd8902d2ddf2942266a8a889b9bfd11

ibiza
19th June 2008, 15:32
In situatia unui LNB octo, schimbarea polarizarii dintr-un receiver duce la schimbarea polarizarii si pentru celelalte receivere?

Mersi

badboylszj
19th June 2008, 21:45
In situatia unui LNB octo, schimbarea polarizarii dintr-un receiver duce la schimbarea polarizarii si pentru celelalte receivere?

Mersi
nu se schimba numai la receiverul in cauza

ibiza
20th June 2008, 07:30
Deci daca se schimba polarizarea dintr-un receptor se propaga in toate LNB-urile si sunt afectate si celelalte receptoare?
...atunci ce solutie ar fi mai avantajoasa ca sa ai o independenta cat mai mare si nici "sa cresti" antene pe acoperis ?

smv167
20th June 2008, 08:30
LNB twin/quad/octo contin 2/4/8 LNB practic independente .

Daca esti in partea de vest ( Banat-crisana ) o antena multifeed ( se pot pune mai multe LNB pt mai multi sateliti ) sau pentru alte zone o antena offset cit mai mare ( in acest caz pozitiile orbitale ale satelitilor extremi vor fi la max 15 grade - ex 19E pina la 5E )
Apoi cauti sa minimizezi bugetul cu una din variantele :
- cite un LNB quatro pentru fiecare satelit + multiswitch
- cite un LNB octo + diseqc switch ( cu 2/1 sau 4/1 functie de nr de sateliti ) , cite unul pentru fiecare receptor .

Kroky
20th June 2008, 09:38
Deci daca se schimba polarizarea dintr-un receptor se propaga in toate LNB-urile si sunt afectate si celelalte receptoare?

Nu, receiverele sunt total independente si poti urmari pe ele orice canale de pe cei trei sateliti, fara sa se influenteze intre ele. Aceasta influenta se manifesta doar cand vrei sa folosesti varianta cu splitter, varianta mult mai ieftina dar cu limitarile respective (e buna doar cand nu te uiti simultan la mai multe receivere).

ibiza
20th June 2008, 11:03
Excelenta descriere aici: http://www.xtendedplay.co.uk/techtip-quatro-quad-lnb-differences.html

Cel putin pentru un incepator ca mine...

ibiza
20th June 2008, 22:38
Ce parere aveti despre antena asta?
http://datesat.nl/ds/product_info.php?manufacturers_id=30&products_id=526

Se gaseste si pe la noi la 550lei + transport

magicss
21st June 2008, 13:50
spuneti-mi cum sa mai orientez antena asta..ce nu fac bine...? am semnal 90 % dar are momente cand oscileaza si scade la 0 %. e vreun reglaj care ar trebui facut...asta doar pe receptorulde la digitv...mai am unul strong 6125 dar pe acesta nu apare aceasta oscilatie...si functioneaza in parametrii normali....ce sa fac_? help pls

ibiza
24th June 2008, 07:30
Sunt in dubiu ce receiver sa-mi iau. As dori un HD cu care sa vad programele HD FTA si nu numai. Antena o sa o pun intr-o zona mai izolata fara acces la internet asa ca sharing-ul o sa fie ca si inexistent. In afara de share mai exista posibilitatea incarcarii de cheitze ?

Am vazut pe aici ca dreambox-ul este foarte apreciat pentru share, dar avand in vedere ca nu prea o sa pot sa utilizez aceasta facilitate, kathreinul ar fi ok?

javrica
24th June 2008, 10:37
Exista vreun receiver cu wifi?

petrisor
26th June 2008, 13:06
LNB twin/quad/octo contin 2/4/8 LNB practic independente .
Daca esti in partea de vest ( Banat-crisana ) o antena multifeed ( se pot pune mai multe LNB pt mai multi sateliti ) sau pentru alte zone o antena offset cit mai mare ( in acest caz pozitiile orbitale ale satelitilor extremi vor fi la max 15 grade - ex 19E pina la 5E )
Apoi cauti sa minimizezi bugetul cu una din variantele :
- cite un LNB quatro pentru fiecare satelit + multiswitch
- cite un LNB octo + diseqc switch ( cu 2/1 sau 4/1 functie de nr de sateliti ) , cite unul pentru fiecare receptor .

Vreau sa-mi fac o instalatie pentru satelit, antena(e) fixa(e), 4 sateliti (astra, hotbird, sirius, intelsat) si 4 receptoare.
Voi folosi ori 4 LNB-uri ALPS Quad ori 2 Lnb INVERTO Monobloc QUAD + multi switch 1 x 17/4 Quattrix 17/4.

Var 1. Am 2 antene parabolice din aluminiu, de 1,5 si de 1,8 m. Le pot folosi pentru configuratia de mai sus ?

Var 2. Iau o antena multifeed sau toroidala si vand parabolele.

Var 3. Orice alta varianta.

Antenele multifeed sunt bune, sau mai bine toroidala ? (am sunat la o firma in Cluj si mi-au spus ca multifeed-urile nu prea sunt bune). Antena multifeed e totuna cu multifocus ?
Mentionez ca locuim in Ludus (45 km de Tg.Mures, 60 km de Cluj), iar instalatia e pentru o casa noua.
Nu ne mutam chiar acum dar vreau sa lamuresc problemele din timp.
Va multumesc.

smv167
27th June 2008, 01:46
Varianta 4
- mai cumperi un offset de 1,1m pentru dualfeed Astra/Hotbird - au semnal suficient ; Sirius 1,5m si intelsat 1,8 m - ai semnal pe toti transponderii .

Multifeed au eficienta mai redusa , toroidalul sint prea scumpe ... etc

bibbicu
27th June 2008, 14:46
O antena pentru Astra + Hotbird iar cealaltă pentru Sirius + Intelsat.

petrisor
27th June 2008, 16:25
O antena pentru Astra + Hotbird iar cealaltă pentru Sirius + Intelsat.

sa-nteleg ca pot sa pun 2 LNB-uri sau cate un monoblock pe fiecare antena ? Exista monoblock quad pentru parabole, sau alta varianta, si daca da, de unde pot cumpara ?
Multumesc.

smv167
28th June 2008, 03:55
Ai antene de 1,5m si 1,8m ; ai loc unde sa le instalezi ; este pacat sa renunti la ele .
Monoblocul este cu o singura iesire .
Pe offseturi poti pune chiar si 4 LNB ( mono/twin/quad/quatro/octo ) ; daca antena este mica apar probleme cu :
- scaderea semnalului pt LNB extreme
- distanta mica intre LNB poate face imposibila montarea lor .
@opeth parca avea offsturi triax cu suport pt 4 LNB .

petrisor
28th June 2008, 12:15
Pana la urma cred ca o sa folosesc o antena pe astra si una pe hotbird, iar pentru intelsat o sa iau abonament la digi
(oricum il faceam). Ma mai gandesc daca o sa pun ceva si pe Sirius (eventual un dual feed pe antena de digi),
nu am mult timp pentru tv, iar pe cei trei sateliti e suficienta oferta.
Mersi pentru raspunsuri.

nirolf
28th June 2008, 13:47
mono/twin/quad/quatro/octo

a aparut si hexa !

javrica
1st July 2008, 11:35
Vreau sa multumesc public userului SMV167 pentru rabdarea fantastica :) pe care a avut-o cu mine, sa imi explice tz variante de conectare retea wireless / DM. Intr-un final am reusit sa dau net DM-ului, fara s aintind fire prin casa, cu 2 routere si un metru de cablu.

Maestre: :notworthy::drunk:

cataiff
8th July 2008, 20:49
As vrea sa-mi instalez un kit DVB-S pentru HD.

Unde gasesc o firma (sau altcineva care sa-mi ofere oarece garantie morala, pentru ca, cea fizica exista pesemne pt fiecare componenta in parte) care face montaje de genul asta? In primul rand as vrea sa-mi prezinte ce posturi pot sa vad, separat codate si separat necodate. Nu vreau sute de posturi! In principiu ma intereseaza cele 2 HD romanesti si Eurosport HD. Pe langa astea, ce-o mai fi, de genul Discovery, Geografic sau posturi nationale gen RaiUno, TF1, etc.

Cam ce-mi trebuie si cam cat costa fiecare obiect (antena, motorase si alte "furnituri", receiver, etc)? La urma, cam cat ar costa manopera, cu toate reglajele.
Acum am doar televizoru HD-Ready si un Sagem DVB-T, care nu se pune, probabil.

Mentionez ca nu vreau sa devin nici macar incepator in montaje :) Dar vreau sa fiu oarecum un bun cunoscator in exploatarea instalatiei.

Nu resping nici mesajele private, daca se considera ca nu este locul aici.
Multumesc.

smv167
8th July 2008, 23:26
in ce localitate ??

cataiff
9th July 2008, 10:43
in ce localitate ??
bucuresti, cartieru titan

haiducu'
9th July 2008, 12:52
noi le poti cumpara de la magazine de specialitate,Nu stiu care sunt preturile pe la voi,la noi: offset 90- 80 Ron,lnb-40 Ron,DiseQ 20 Ron,cablu RG6 1.2 Ron, Receptor- In functie de marca.asta in cazul in care folosesti antena fixa.Ai nevoie de Hotbird,si Eutel W2.Daca vrei cu H-H ai nevoie de Motor H-H,antena,lnb,RG6, si suport pentru antena(am uitat),si decodor. Pozitie ptr antena catre S.Manopera.....? La mica intelegere,sa cu firma.
Bafta

cataiff
15th July 2008, 17:31
Io vreau sa ma uit la eurosport hd fara alte invarteli.
Si am aflat ca programul respectiv este codat si ca imi trebuie un card de access, card care nu se gaseste de cumparat in Romania...
Pot sa-l cumpar din afara, Austria de exemplu.
Dar nu stiu ce sa cer :) Cum il cheama pe card, ca pe satelit am inteles ca ii zice HotBird 13°.
Ma puteti ajuta cu informatii?