PDA

View Full Version : Dolce [Powered by Romtelecom]

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

Fanta
14th November 2006, 23:01
Am observat pe net in ultimile zile o agitatia legata de subiectul Dolce TV si de accea am hotarat sa ma interesez direct la boss-ul cel mare.

Numele platformei : Dolce TV
Satelit : Hellas Sat 2
Pozitie orbitala : 39Est
Norma de codare : videoguard
Receptor : Coship (Identic cu cel de la Boom TV numai ca este inscriptionat cu logo-ul Dolce TV). Nu se vor distribui numai smartcarduri
Numar transpondere : 4 (all SR:30000 , FEC:7/8 ) TP 5 urmeaza sa fie lansat in 2007
Numar programe TV : 70
Programe PPV : 5 (se vor comanda in prima faza prin telefoane in call center iar pe viitor direct prin linia telefonica Romtelecom)
Programe proprii : Nu , dar vor urma odata cu lansarea TP 5
Data lansarii : 29 Noiembrie 2006
Dupa lansarea in Romania exista proiecte similare pentru Grecia si Bulgaria
In momentul lansarii Dolce TV va avea deja 12.000 abonati (mai multe informatii in curand)
Retea de distributie : Locatiile Romtelecom din toata tara (in prima faza)
Instalari : DOAR echipele de interventie Romtelecom (in prima faza)
Nu va exista versiune in lb maghiara pentru programele din pachet.
EPG : Da , tot pachetul
Teletext : cateva programe din pachet
Programe radio : nu vor fi in prima faza
situl oficial va fi : http://www.dolcetv.ro

Informatiile legate de marketing sunt strict secrete si nu am dreptul sa le fac publice deocamdata.

Fanta
RDI Team

*Toate aceste informatii sunt oferite in premiera de catre echipa RDI , iar preluarea acestora se va face doar cu consimtamantul scris al lui RDI Team.
********* este marca inregistrata la OSIM

Nexxus
14th November 2006, 23:13
Cum are deja 12000 de abonati ?
De ce nu vor fi programe in lb maghiara ?
Ce vor avea in ppv ?
Ce canale proprii vor avea ?

rpintea
14th November 2006, 23:19
Data lansarii cred ca o sa fie totusi anul acesta... :D

Fanta
14th November 2006, 23:19
De ce nu vor fi programe in lb maghiara ?
Ce vor avea in ppv ?
Ce canale proprii vor avea ?

1.Cunosc strategia dar nu o pot face publica
2.Nu-i intereseaza aceasta minoritate
3.Film , datele despre content sunt secrete
4.Canalele proprii vor fi disponibile pe TP 5 , doar daca nu apare ca surpriza din momentul lansarii.

Fanta

Fanta
14th November 2006, 23:26
Data lansarii cred ca o sa fie totusi anul acesta... :D

Corect.Eu deja ma cred in 2007 :D

Fanta

mm7163
14th November 2006, 23:31
La data lansarii va avea 12.000 abonati?...si data lansarii e in nici 2 saptamani?
:shock:
Esti sigur ca vor fi abonati DTH?Sigur nu sunt abonati Romtelefon? :lol:
Cumpara unul din DTH-urile existente?

mtest
14th November 2006, 23:33

Ii vor obliga pe toti angajatii sa se aboneze? :lol:

Fanta
14th November 2006, 23:33
Asa cum v-am spus , 12.000 de abonati vor avea in momentul lansari.Ce si cum credeti-ma ca nu pot face public ...si asa am postat o gramada de lucruri complet necunoscute pana acum.

Asa ca brusc concuretul principal al lui Dolce TV , Boom TV , va cadea direct pe locul 5 :D

Fanta

Nexxus
14th November 2006, 23:39
mai sunt doua saptamani pana pe 27 asa ca vom vedea ...

isr2002
15th November 2006, 01:13
Asa cum v-am spus , 12.000 de abonati vor avea in momentul lansari.Ce si cum credeti-ma ca nu pot face public ...

Fanta
Ce provider are acum 12.000? :roll: Sa citim ziarele financiare in urmatoarele zile?

nrares
15th November 2006, 01:29
In afara de faza cu cei 12.000 de abonati deja se stiau toate. Au fost postate de aproape 2 saptamani atat aici cat si pe alte forumuri. In plus se stie ca numele final va fi Tango TV.

rz +
15th November 2006, 02:32

Ii vor obliga pe toti angajatii sa se aboneze? :lol:

Eu cred ca au inchiriat sau au luat in custodie 12.000 de abonati Digi... i-au luat pe aia cu promotiile terminate (ca oricum nu mai puteau plati la Digi) si i-au bagat din nou in oferta moka un an de zile :lol:

Unuseroarecare
15th November 2006, 02:41
Cei 12.000 de abonati sunt ******** ********** c*** p****** ******* *****m***.

mm7163
15th November 2006, 03:05
*i*** ** **t* ** **s****... :roll:

Fanta
15th November 2006, 03:26
In afara de faza cu cei 12.000 de abonati deja se stiau toate. Au fost postate de aproape 2 saptamani atat aici cat si pe alte forumuri. In plus se stie ca numele final va fi Tango TV.

Rares, nu e Tango....e Dolce toata ziua :D

Spune-mi si mie unde ai vazut EXACT aceste informatii :

TP 5 urmeaza sa fie lansat in 2007
Numar programe TV : 70
Programe PPV : 5 (se vor comanda in prima faza prin telefoane in call center iar pe viitor direct prin linia telefonica Romtelecom)
Programe proprii : Nu , dar vor urma odata cu lansarea TP 5
Data lansarii : 29 Noiembrie 2006
Dupa lansarea in Romania exista proiecte similare pentru Grecia si Bulgaria
In momentul lansarii Dolce TV va avea deja 12.000 abonati (mai multe informatii in curand)
Retea de distributie : Locatiile Romtelecom din toata tara (in prima faza)
Instalari : DOAR echipele de interventie Romtelecom (in prima faza)
Nu va exista versiune in lb maghiara pentru programele din pachet.
EPG : Da , tot pachetul
Teletext : cateva programe din pachet
Programe radio : nu vor fi in prima faza

Informatii exacte si nu presupuneri , in plus sursa nu este vreun angajat prigajit ci BOSS-ul Nr.1 :D

Fanta

Unuseroarecare
15th November 2006, 03:28
Ultimul cuvant nu l-am inteles (Sigur ca poti sa ...)

first_zipper
15th November 2006, 13:13
Primul TP: 12688V SR 30000

Paul_L
15th November 2006, 15:45
Cati angajati are RTL ? Nu cumva 12000 ?

rpintea
15th November 2006, 16:38
Cei 12.000 de abonati sunt ******** ********** c*** p****** ******* *****m***.

Cei 12.000 de abonati sunt clientii Romtelecom care platesc ******* abonament ? :?: :D

Paul_L
15th November 2006, 18:11
Eu nu cred ca RTL are numai 12000 de abonati persoane fizice . De aceea m-amgindit la angajati . Sunt 40 judete si nu mi se pare o valoare imposibila 300 angajati pe judet. Si chestia asta cu oferte pentru angajati au mai practicat-o si la Cosmorom parca tie eu minte.

melinter2000
16th November 2006, 18:21
In 1997 Romtelecomul a avut 55000 angajati, iar in noiembrie 2006 are 12000 angajati din care 5500 sint la Bucuresti LA CENTRUL SOCIETATII, iar restul de 6500 sint in cele 40 judete, deci cam 150 -200 angajati pe judet media, in unele locuri mai multi(orase mari ex iasi, timisoara, brasov etc) iar in altele mai putini. De necrezut nu? Aceste cifre sint absolut corecte.

lukas75
16th November 2006, 20:21
INFORMATII...VALIDE...din interior!!!

pe data de 1 dec se incearca lansarea comerciala a DOLCE TV.
ce e mai important.....pretul.
sa se stie...datorita marlaniilor ANRC care a aprobat altor operatori (astral si rds) subventionarea serviciilor de voce din TV si Internet, rtc contraataca si va oferi servicii de TV subventionate de voce.
so.....TV digital prin DTH la 3,5 E pt abonati de voce si 5 E pt cei care nu sunt abonati.
altfel....cel mai ieftin abonament de TV indiferent de suport (DTH sau cablu).

... nu se stie daca va fi mai bun dar, va enumar cate ceva si dupa aceia judecati :

1. Pretul pachetului
2. Exclusivitati
3. Multiwiev
4. Calitate
5. Modalitate de plata FLEXIBILA

CANALE SIGURE 100%:
TVR1
TVR2
TVRI
ProTV
TvSport
ProCinema
Acasa
Antena1
Antena3
Antena4
NationalTV
FavoritTV
N24
EuroNews
EuroSport
Extreme sports
Boomerang
Cartoonnetwork
MTV Europe
MTV2
Atomic TV
National Geografic
Travel
Fhasion
Private Spice
AXN

Mai sunt cateva dar astea sunt sigure

lukas75
17th November 2006, 16:42
De la un user inside RADIOSERV zice el iaca la noi alte pomeni DOLCETV:

.... e vorba de ce vor clientii si crede-ma cand iti spun ca Romtelecom le-o v-a da :

- preturi MICI.... ... MICI si asta e in plus de ceea ce au acum alelalte
- multiewiev .... mai multe receptoare pe un abonament (deocamdata se stie de 2 in 1)
- EXCLUSIVITATI ... adica ce nu au altii...
- PPV cu filme si evenimente care nu risca sa aiba varstra lui STRABUNICU
- CALITATE

O sa fie o problema poate .....NU O SA FIE CANALE MAGHIARE....

.... era sa uit o sa fie canale cu tematica ... SF, Crime, Action .... copii poate o sa aiba o surpriza....

P.S Daca tot sunteti asa multi si secretosi poate binevoiti sa postati si pe RDI zvonuri din interiorul DOLCE TV....

edDy
17th November 2006, 17:56
Salariatii RTC au inceput pregatirea si testele echipamentelor Dolce.In cateva zile se vor instala primele echipamente la salariati.

rpintea
17th November 2006, 22:16
Apropo, vad ca UTV este FTA pe una din frecventele Dolce TV. Sa le fi oferit Romtelecomul un pret mai mic pt uplink ? :?: :roll: Incep oare loviturile sub centura date de Romtelecom lui RCS&RDS :?: :?: :roll:

bibbicu
18th November 2006, 00:51
Apropo, vad ca UTV este FTA pe una din frecventele Dolce TV. Sa le fi oferit Romtelecomul un pret mai mic pt uplink ? :?: :roll: Incep oare loviturile sub centura date de Romtelecom lui RCS&RDS :?: :?: :roll:

Stai sa termine testul de anduranţă....

fabian23
18th November 2006, 01:01
MTV Europe NU are drepturi de retransmisie pe teritoriul Romaniei.

FAbian23

Unuseroarecare
18th November 2006, 01:38

Ai mai facut tu niste afirmatii mai demult referitoare la un anume receptor si updateul lui , si nu s-au adeverit . Dar acum ?

Testele de obicei se fac FTA .

rpintea
18th November 2006, 03:22

Ai mai facut tu niste afirmatii mai demult referitoare la un anume receptor si updateul lui , si nu s-au adeverit . Dar acum ?

Testele de obicei se fac FTA .

Nici atunci, nici acum nu am facut "afirmatii" :idea: Atunci a fost un zvon, care nu s-a adeverit, acum e o presupunere. Vom vedea ce va fi.

P.S: Daca testele sunt FTA, de ce, celelalte canale de la DOLCE TV nu sunt :?:

Unuseroarecare
18th November 2006, 04:33
Pentru ca sunt teste ! Acum 2 zile era Discovery FTA , acum nu mai e , se testeaza codarea prin rotatie .

marcutotal
18th November 2006, 16:23
Pachete DOLCETV

Start - 17 canale şi Ghidul Electronic de Programe (EPG)
- se va oferi doar clienţilor cu ADSL sau celor cu LTP “Start”

Basic - 45 canale (inclusiv canalele pachetului Start)
- Ghidul Electronic de Programe (EPG) “Variety”

Discovery - 3 canale din familia Discovery “Explorer”

Lifestyle - 6 canale “Style”

Sport - 1 canal “Active”

Adult Only - 4 canale “Midnight”

HBO a la carte - HBO “HBO a la carte”

HBO Maxpack - 3 canale “HBO Maxpak”

Cinemax - Cinemax “Cinemax á-la-carte”

Dream - 17 canale (toate pachetele, cu excepţia Variety) “Dream”

romeoX
18th November 2006, 16:47
suna destul de interesant , eu o sa fiu primul lor abonat , chiar daca am renuntat de mult la serviciile de voce de la ei

lukas75
19th November 2006, 08:51
http://www.fastnews.ro/romtelecom_confirma_pregatirea_lansarii_televiziun ii_prin_satelit_Articol_193.php

Romtelecom confirma pregatirea lansarii televiziunii prin satelit

O ştire care anunţa intenţia Romtelecom de a se lansa în televiziunea prin satelit a făcut ceva vâlvă zilele trecute prim mass-media. Nu ne-am grăbit s-o publicăm fiindcă ştiţi că noi dăm informaţii direct de la sursă, nu „din surse”. Acum avem şi confirmarea oficială, din care aflăm că: „Romtelecom confirmă pregătirea lansării unui nou serviciu, de televiziune prin satelit. Estimăm că vom putea oferi clienţilor noştri acest serviciu la începutul anului 2007, la o calitate excepţională şi la preţuri competitive.

Oferirea acestui nou serviciu se înscrie în strategia companiei de extindere a portofoliului de produse şi servicii oferite clienţilor, concretizată prin lansarea, în 2005, a serviciilor de acces la Internet de bandă largă bazate pe tehnologia ADSL (ClickNet Express), a serviciilor de date VPN, precum

Romtelecom confirma pregatirea lansarii televiziunii prin satelit
şi, în 2006, a serviciilor IT de găzduire şi protecţie a datelor – Cyber Host”.

Pe de altă parte, d-l Georgios Argentopoulos, directorul executiv de operaţiuni al companiei, a adus informaţii suplimentare nu doar despre lansarea în această nouă afacere ci şi privind planurile de viitor ale celui mai mare operator de telecomunicaţii de la noi:

„Această diversificare a ofertei noastre de produse şi servicii este o evoluţie care are loc în cazul marilor companii de telefonie fixă din întreaga lume. Piaţa serviciilor de comunicaţii electronice se transformă, iar evoluţia tehnologică ne permite să oferim servicii integrate (telefonie, Internet, TV). În viitorul apropiat Romtelecom se va concentra tot mai mult pe oferirea de conţinut, iar brandul Romtelecom va însemna din ce în ce mai mult un brand de multi-servicii şi chiar de multi-tehnologii".
Florin Silea

rock5
21st November 2006, 04:56
:? :? :? :? :? :?
pretul ceva se stie?????????????????????????
pa
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

lukas75
21st November 2006, 17:41
http://img147.imageshack.us/img147/6445/picture1fe7qt6.th.jpg (http://img147.imageshack.us/my.php?image=picture1fe7qt6.jpg)

marcutotal
21st November 2006, 17:43
pa

Cam 3.5 euro pachetul variety.

rpintea
21st November 2006, 17:47
pa

Cam 3.5 euro pachetul variety.

...pt abonatii Romtelecom. Pt restul am inteles, 5 euro

marcutotal
21st November 2006, 17:54
Receptor DOLCE http://www.hostaphoto.net/uploads/539ecfd018.gif (http://www.hostaphoto.net)
http://www.hostaphoto.net/uploads/a56b0fb81b.gif (http://www.hostaphoto.net)

scuze pentru calitatea pozelor.

gelu_dh
21st November 2006, 20:39
Oare acest receptor tot asa restrictiv e ???? Oare se pot baga TP-uri manual pe el sau e ca cel de la Boom sau mai rau?? Cine are detalii despre el asteptam cu nerabdare.

Unuseroarecare
21st November 2006, 20:43
E un Coshea , cu un NDS , deci ... ghici , e restrictiv sau nu ?

gelu_dh
21st November 2006, 21:07
Rau inseamna ca e BOOM 2 !!!

Major
22nd November 2006, 22:53
Ieri am fost pe la Deva si cu okazia asta mi-am platit si telefonul ca tot mai aveam unele mici nelamuri la pretul care mi l-au pus pt ADSL.In vitrina lor era expus mare si tare reciverul Dolce Tv ,dar interesant a fost ca nimeni nu stia nimic despre el,doar un prieten din Romtelecom mi-a spus ca in curind o sa plece la curs citiva angajati probabil la Timisoara.

Major
22nd November 2006, 23:10
La aceasta ora se transmite FTA pe 12565 V 30000 National TV si N24,iar pe 12688 V 30000 Telesport si Utv

r@zv@n
23rd November 2006, 19:32
Am vazut reclama la TV si zice ca din 29 noiembrie. Asteptam.....

mm7163
24th November 2006, 04:17
LOOOOOL :lol::lol::lol::lol: am vazut si eu reclama acu pe antena1...
Daca digi,focus si boom aveau reclame cat-de-cat, dolce concureaza cu max :D ...aia o avut segmentu de piata grajdu,shura si maneaua, astia au bucataria si telenovelele :lol:

amandigi
24th November 2006, 06:37
Salariatii RTC au inceput pregatirea si testele echipamentelor Dolce.In cateva zile se vor instala primele echipamente la salariati.

Sunt tare curios daca e adevarat sau nu. Tatal meu lucreaza la Romtelecom de zeci de ani (evident si cand nu era RTC) si nu ca personal auxiliar, dar n-a primit nimic pt. teste si nici nu am auzit de la el ca RTC ar fi distribuit echipamente DTH pentru salariati. Si este in contact cu salariatii, el fiind lider sindical local. Sau de aceea nu primeste echipament:?: ;-) Ah poate in CV majoritatea sunt minoritari care nu reprezinta interes pt. acest provider DTH... :evil:

bibbicu
24th November 2006, 06:37
LOOOOOL :lol::lol::lol::lol: am vazut si eu reclama acu pe antena1...
Daca digi,focus si boom aveau reclame cat-de-cat, dolce concureaza cu max :D ...aia o avut segmentu de piata grajdu,shura si maneaua, astia au bucataria si telenovelele :lol:

Seamana cu boomul de inceput....mister :twisted: :evil: :evil: :twisted:

mardan
24th November 2006, 16:56
Din surse destul de bine informate si plasate din RTC azi va fi informat personalul cu privire la toate detaliile. Se pare ca la exclusivitati si premiere in RO vor avea in pachet Disney si E!

romeoX
25th November 2006, 02:01
prima impresie , calitatea imaginii si a sunetului mai buna ca la Digi , sigla mare si suparatoare sper sa nu apara pe mai toate canalele ca o sa visez si noaptea ROMTELECOM si asta ar fi un cosmar , in rest semnal/calitate OK sa speram ca o sa mearga treaba ....din partea mea mult noroc si poate ma abonez si eu

sandy
25th November 2006, 04:18
Pentru ca vad ca se agita lumea cu dolce-gariile la astia de la Romtelecom, hai sa va dau informatii doar oficiale, citite dintr-un contract deja semnat de un utilizator DOLCE (nu eu sunt acela ... :lol: ):
Pachet de baza
- Variety Special (*) - 3,90 euro
- Variety - 5,00 euro
Pachete suplimentare
- Explorer - 1,40 euro
- Active - 1,40 euro
- Style - 1,40 euro
- HBO (a la carte) - 2,90 euro
- Cinemax (a la carte) - 2,20 euro
- MaxPak - 3,90 euro
- Midnight - 1,40 euro
Combinare Pachete Suplimentare
- Dream - 7,40 euro (**)

Echipamente:
1. Primul Kit de instalare (set top box, antena cu lnb si cartela) - cu plata - 85,00 euro
- in custodie (***)
Activarea primului kit de instalare - cu plata - 35 euro
- gratuit (****)
2. Al doilea STB si cartela - plata integrala - 75 euro
- plata in 12 rate egale (*****) - 6,30 euro
- plata in 12 rate egale (******) - 3,20 euro
Acelasi abonament pentru pachete de Canale TV poate fi utilizat ptr. maxim doua STB_uri. Exceptie fac HBO si Cinemax (a-la-carte) sau PaxPak, ptr. care se va plati abonament ptr. fiecare STB instalat, al carui pret va fi acelasi cu cel platit ptr. HBO si Cinemax (a-la -carte) sau MaxPak aferent primului STB.

Legenda:
(*) - Pachetul de baza Variety Special este disponibil numai clientilor Romtelecom. Clientul Romtelecom are dreptul la un singur abonament ptr. pachetul Variety Special, indiferent de numarul serviciilor Romtelecom la care este abonat. In situatia in care clientul DTH nu mai indeplineste conditiile de primire a pachetului Variety Special, acesta trebuie sa renunte la acest pachet, putand apoi opta ptr. pachetul Variety
(**) - Pachetul Dream include toate canalele incluse in toate pachetele suplimentare. Ptr. pachetul Dream, in cayul achizitionarii celui de-al doilea STB, se va plati un al doilea abonament la pretul pachetului Max Pak
(***) si (****) - Primul kit de instalare este disponibil ptr. a fi dat in custodie numai clientilor Romtelecom. Clientul Romtelecom are dreptul la un singur kit de instalare oferit in custodie, indiferent de numarul serviciilor Romtelecom la care este abonat. De asemenea, clientii Romtelecom care semneaza contractul ptr. o perioada minima initiala de 24 de luni, beneficiaza de activarea gratuita a serviciilor
(*****) si (******) - al doilea STB poate fi achizitionat in rate numai de catre clientii Romtelecom.

sandy
25th November 2006, 04:20
Am uitat, este si o oferta speciala...revin cu ea mai tarziu un pic...

xymzar
25th November 2006, 05:17
Sandy, dar ce canale contine fiecare pachet?
Suna bine cred ca ma bag :lol:

iordache
25th November 2006, 17:00
Nu pot să nu remarc că se mişcă repejor băieţii ăştia. Boom până i-a dat drumul (ce-i drept şi cu canale proprii) ne-a trecut cheful la marea majoritate. Şi când a dat drumul şi la primele oferte ne-a trecut de tot :lol:
- Preţurile par decente (gândite pentru România), calitatea imaginii tre' să fie bună, până acum cel mai încărcat TP are 15 programe la un SR de 30 000 şi la un FEC de 7/8
- Au 3 programe porno :shock:
- Poziţia orbitală nu permite cine ştie ce dual-feed (presupunând prin absurd că meniul Dolce ar da acces la Diseq)
- Nici urmă de canal de prezentare
- Grila pare ok şi fără zorzoane inutile. Chestie de gusturi, vezi cazul Eurosport2 şi Boomerang la Gigi. :lol:

Da' antena, antena cine o pune? Nenea ăla care vine cu telefonul după j de mii de ani?

salento
25th November 2006, 19:29
Da' antena, antena cine o pune? Nenea ăla care vine cu telefonul după j de mii de ani?
Cred ca Teleconstructia.Isi vor forma si ei echipe dar dureaza.

sorin_bidian
25th November 2006, 21:52
S-au facut cursuri cu cei din cadrul echipelor de pe partea de retea...cel putzin despre acestia stiu sigur.

sandy
25th November 2006, 23:36
S-au facut cursuri cu cei din cadrul echipelor de pe partea de retea...cel putzin despre acestia stiu sigur.
Asa este, fiecare oficiu romtelecom judetean si din teritoriu (in cadrul aceluiasi judet) are propria echipa ,,scolita,,. Am asistat la montarea echipamentului de prezentare la un oficiu judetean (momentan standul este acoperit cu o panza albastra pana pe 29.11.2006 cand are loc lansarea oficiala). M-am uitat si prin manualul de Coship (la fel ca la boom receptorul) doar ca este personalizat cu sigla Dolce (modelul prezentat aici pe forum cu telecomanda aferenta). Echipa care il monta avea un satfinder simplu, nu cine stie ce echipamente sofisticate (am uitat, si o busola era pe acolo :lol: ).
Am promis si un extras din oferta speciala. Iata despre ce este vorba:
- Pachetul suplimentar EXPLORER (Discovery Science, Discovery Civilization, Discovery Travel&Living) este oferit clientului DTH gratuit.
- La semnarea contractului pentru o perioada minima initiala de 12 luni, clientul DTH beneficiaza de gratuitate la abonament ptr. pachetul Variety Special si pentru canalul Telesport, pentru primele 3 luni
- La semnarea contractului ptr. o perioada minima initiala de 24 luni, clientul DTH beneficiaza de gratuitate la abonament pentru pachetul Variety Special si pentru canalul Telesport , pentru primele 6 luni.

SkySnows
25th November 2006, 23:36
Cred ca Teleconstructia.Isi vor forma si ei echipe dar dureaza.
Si analfabetii pot monta antene, eu mi-am dresat cainele in 25 minute sa monteze antena. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

salento
25th November 2006, 23:41
Super!
Cum ai reusit?
Am o maidaneza care freaca menta prin casa intre 8 -19.
Trimite-mi manualul de training pe PM.
PS.Mananca cam mult.Tzatziki!

iordache
26th November 2006, 03:54
- Grila pare ok şi fără zorzoane inutile.

Na, c-am ajuns să mă citez! Numai ce am dat "submit" că a apărut TVRM. Io nu înţeleg o chestie, programul ăsta ne urmăreşte sau chiar îl urmărim noi?!? Nu vreau să fiu greşit înţeles, consider că programele culturale sunt oricum şi oricând insuficiente, da' nu cultura brontozaurilor care se ling reciproc între fese. Oare în redacţia TVRM se vede Arte? Sau măcar Rai Nettuno să priceapă cum se face un curs la distanţă?

rz +
26th November 2006, 04:06
Super!
Cum ai reusit?
Am o maidaneza care freaca menta prin casa intre 8 -19.
Trimite-mi manualul de training pe PM.
PS.Mananca cam mult.Tzatziki!

Trimite-o pe acoperis, la Dolce... sa le roada cablurile :lol:

barbone
26th November 2006, 05:46
La Pitesti cursurile au durat 2 ore pt a specializa 10 oameni
Au avut probleme in a orienta antena lor (au reusit dupa 2 ore)
Perle de la "meseriashii" romtelecom 100% sigure:

- nu este semnal deoarece nu este activata cartela
- las-o asa ca biziie dracia asta se (referea la satfinder) chiar daca nu e semnal
- semnalul intra dupa 10 min de la orientarea antenei

Unuia dintre expertii romtelecom i-au trebuit 2 zile sa-si monteze antena si tot nu a reusit fara ajutorul unui nespecialist dar care a montat zeci de antene.
Cred ca daca nu vor incheia contracte cu adevarati specialisti vor avea probleme.

rz +
26th November 2006, 06:28
Stii cumva ce antene vor avea... tot Gibertini si tot de 0.75M :D
Sau unele de 0.6M ?

Major
27th November 2006, 20:29
Azi am vorbit cu amicul din Romtelecom care vineri a fost la o prezentare de 2 ore la Timisoara unde le-a vorbit grecul nr2 din Romtelecom.Stiintific nu a stiut sa-mi explice mare lucru,dar din ce am inteles este ca miercuri va fi o conferinta de presa in care se vor afla mai multe,tarifele ar fi impartite in 3 categorii(daca nu esti client romtelecom-mai scump,daca ai telefon-mai ieftin,daca ai si telefon si internet-cel mai ieftin).Pachetul initial s-a dorit sa se numeasca Tango Tv.Cine se aboneaza pina in 31 dec. va intra la o tragere la sorti pt tv-uri Lcd.Daca te abonezi 1 an ai 3 luni abon. gratis iar pt 2 ani 6 luni gratis.Din mai se doreste sa poti comanda la 930 ce film doresti sa vezi,data si ora.Tp-urile le-ar fi luat la un pret de nimic.Al doilea receptor ti-l dau gratuit.De tarife nu se stie nimic,probabil pina miercuri,dar din zvonuri se pare ca vor fi foarte mici.Totul se plateste pe factura Romtelecom,dealtfel cine este abonat va primi in plic odata cu factura detalii despre Dolce Tv.

Fanta
28th November 2006, 00:18
Pachet de baza
Start
Variety Special :arrow: 3,90 EURO
Variety :arrow: 5,00 EURO
Pachete Suplimentare
Explorer :arrow: 1,40 EURO
Active :arrow: 1,40 EURO
Style :arrow: 1,40 EURO
HBO (a la carte) :arrow: 2,90 EURO
Cinemax (a la carte) :arrow: 2,20 EURO
MaxPak. :arrow: 3,90 EURO
Midnight :arrow: 1,40 EURO
Combinare Pachete Suplimentare
Dream :arrow: 7,40 EURO

Fanta
28th November 2006, 00:28
Primul Kit de Instalare :arrow: 85,00 EURO

Primul Kit de Instalare este disponibil pentru a fi dat in custodie numai Clientilor Romtelecom.
Clientul Romtelecom are dreptul la un singur kit de instalare oferit in custodie, indiferent de numarul.
serviciilor Romtelecom la care este abonat. De asemenea, Clientii Romtelecom care semneaza
Contractul pentru o Perioada Minima Initiala de 24 luni beneficiaza de activarea gratuita a serviciilor.

Al Doilea STB :arrow: 75,00 EURO

Major
28th November 2006, 05:29
O stire destul de interesanta pe care am aflat-o acum 5 minute si pe care nu am citit-o in acest topic este aceea ca echipamentul Dolce se va putea achizitiona si din magazinele Flanco,Altex si Media Galaxy

Unuseroarecare
28th November 2006, 06:10
Cred ca am uitat sa pun asta : http://rapidshare.com/files/5075978/Troia.ppt.html

later edit :
Am adaugat si o locatie mai accesibila pentru download :

http://www.********.ro/upload/Troia.ppt

Lorand
28th November 2006, 08:04
Interesant PPT-ul, s-ar putea numi "Dolce pentru tonti"... :wink:
Oare numai mie mi se pare ca e ceva in neregula cu urmatoarea afirmatie?

Numarul de canale împachetate pe un transponder este mai mare – calitatea imaginii ři sunetului sunt maxime.

Unuseroarecare
28th November 2006, 08:14
E o informare pentru angajatii care se vor ocupa de subiect si care ,evident habar n-au despre DTH si cu ce se mananca el . Exista acolo multe afirmatii mai mult decat hazlii sau puerile :)

skydiver
28th November 2006, 08:47
Aia e chiar hazlie : DTH versus TV cablu -> Transmisia semnalului TV digital :lol: . Dar de DVB-C la ei nu s-a azit inca, sau sunt tot prin anii `50 .

Multumiri pentru informari ********* si Fanta . Chiar sunt utile, nu imi inchipuiam ca sunt asa de idioti aia din RTL . :D

mardan
28th November 2006, 16:21
Ba mie incercarile lui ********* si Fanta de a discredita prin orice mijloace un operator care inca nu a aparut mi se par puerile si ar fi hazlii daca nu ar arata o fata mai neplacuta a lucrurilor (asta ca sa folosesc un eufemism). Lasati-i frate sa apara si dupa aia puteti sa ii criticati cat vreti!

hanssick
28th November 2006, 16:57
DOLCE e la inceput,altii din echipa a 2 dth-uri de un amatorism evident au mai multi ani de acum si habar nu au ce e calitate,soft bun pt stb si programe de calitate,dar baga programe ca sa iasa la numar si cand ti-e lumea mai draga te uiti la... :idea:
Oricum oferta DOLCE e buna si ieftina pt cei care au net si telefon de la RTC(cazul meu si al unora :D ).
P.S.NU TOT CE E IEFTIN E SI BUN SAU RISTI ...OSPICIUL "COMUNAL"! :evil:

Lorand
28th November 2006, 18:42
E o informare pentru angajatii care se vor ocupa de subiect si care ,evident habar n-au despre DTH si cu ce se mananca el . Exista acolo multe afirmatii mai mult decat hazlii sau puerile :)
Corect! E pentru cei de la marketing, care nu conteaza ce vand (bomboane, suruburi, biblii, polite de asigurari etc.), singurul lor tel e sa "livreze" ce au "comis" catre investitori in "previzionare"... Brrr... dolce vis american... :cry:
Dar totusi ar fi trebuit sa-si arunce ochii pe prezentarea aia si unul de meserie.

celenhein
28th November 2006, 18:50
Aia e chiar hazlie : DTH versus TV cablu -> Transmisia semnalului TV digital :lol: . Dar de DVB-C la ei nu s-a azit inca, sau sunt tot prin anii `50 .

Multumiri pentru informari ********* si Fanta . Chiar sunt utile, nu imi inchipuiam ca sunt asa de idioti aia din RTL . :D

Hai sa fim mai indulgenti cine s-a nascut invatat ?.... ma rog :geek:

satenicu
28th November 2006, 20:05
Dolce
- Abonamentul la cel mai ieftin pachet = sub 5 euro
-montare gratuita
-custodie gratuita

Fanta
28th November 2006, 21:01
Alte informatii :

KIT
Primul kit de instalare contine:
Antena
LNB
STB (primul)
Suportul de antenă
Cablu
Smart card

Al doilea kit de instalare va fi achitat de către toţi clienţii:
STB
Smart card (rămâne proprietatea Romtelecom)

PPV
Va fi disponibil un număr de canale PPV

PPV va fi oferit în 4 categorii (filme, filme de top, evenimente sportive şi evenimente speciale) cu preţuri diferite

Pe acelaşi canal se pot difuza evenimente PPV de diferite categorii

Acest produs va fi valabil din 2007.

Sunet
Sunetul multicanal Dolby Digital (va fi valabil din 2007)

Fanta
RDI Team

piciul
28th November 2006, 23:06
Suna destul de promitator acest nou DTH,de alfel si calitatea imagini si a sonorului pe programele lasate free este cea mai buna fata de celelalte DTH-le Romanesti

Fanta
29th November 2006, 01:16
http://www.********.com/poze/rdi_receiver.jpg
http://www.********.com/poze/rdi_remote.jpg

liviusky
29th November 2006, 01:51
DOLCE TV un concurent demn de luat in seama..semnal puternic, calitate, preturi accesibile..mici greseli la lansare care o sa-i coste mai incolo..taxa de 35 euro e aberanta 8)

melinter2000
29th November 2006, 07:06
Deja simt ca la unii le tremura izmenele la gindul ca apare un concurent puternic care s-ar putea de data asta sa ofere si calitate si preturi decente. Personal desi sint abonat Max de 14 luni, m-ar interesa aceasta oferta intrucit acasa am telefon si internet adsl 2,5Mb/s, iar in cartierul meu doar astral(upc) mai exita la ora actuala, intr-ucit la noi rcs si upc si-au impartit cartierele, deci au de fapt monopol zonal.
Cred ca ar trebui sa-i lasam pe cei de la Dolce vreo 3-4 luni ca sa vedem efectiv ce se intimpla si apoi sa-i criticam eventual daca merita.
Deja stiu ca RTL are in acest moment 105000 abonati cu internet adsl. Daca macar jumatate din ei vor opta pentru dolce, atunci deja Dolce Tv va fi al doilea operator ca marime. Concurenta este buna pentru noi abonatii. Nu cred ca luatul la misto cu instalarea echipamentelor va tine pentru ca poate se vor chinui initial la citeva antene ca la orice lucru nou de altfel dar apoi nu vor avea probleme. La RTL din cei 55000 angajati in 1998 au ramas cca 12000, din care 5500 numai in Bucuresti. Personalul ramas este tinar, in afara de citiva dinozauri. Deci vor invata probabil usor. Nu trebuie subestimati si luati in ris cei de la RTL, eu vad ca parca incet, incet isi revin. Cititi si forumurile cu pareri despre adsl si veti vedea ca multa lume e din ce in ce mai multumita. In acest moment sper ca si concurentii RTL sa aduca imbunatatiri, oferte mai bune, servicii mai de calitate, in special in relatia de la ghiseu unde se incaseasa facturile......cozi ca inainte de 1989, timpi mari de asteptare, etc... Deci mai astept si eu vreo citeva luni sa vad daca se va metita sa trec de la Max la Dolce.

Fanta
29th November 2006, 18:29
A intrat si TV SPORT in grila Dolce TV .

12565 - V - 30000 - 7/8

Fanta
29th November 2006, 18:40
La ora actula sunt lansate 58 de programe din totalul celor 69 promise (+4PPV) . E aproape clar ca azi nu va avea loc o lansare comerciala ci practic doar o lansare pentru media.

Esti cineva acasa si poate scana cele 4 transpondere ?

Este mai mult decat ciudat ca nu s-a definitivat nici pana in acest moment care sunt programele din pachetul Start si cele din pachetul Variety.

Am promisiunea ca azi voi avea si o cartela Dolce TV.

Fanta

gelu_dh
29th November 2006, 18:43
Oare cartela Dolce merge in receptorul de la Boom sau invers caci se spunea ca e acelasi receptor.Probabil nu se pot adauga TP-uri la el

Thor819
29th November 2006, 18:48
mie mia gasit humaxul 71 de programme(din care 2 radio nefunctionale), nu toate sunt active. EPG-ul se pare ca functioneaza bine la programele active(inclusiv next) dar nu se vede de cat titlul nu si informati mai multe.(in lista apare is protv)

mariotgv2006
29th November 2006, 20:12
http://www.dolce.ro/ro/index.html este acum on line.Toate informatiile le gasiti acolo :) :twisted:

Unuseroarecare
29th November 2006, 20:21
Mi-am ales deja pachetul Dream , la propriu . :D

Major
29th November 2006, 20:50
La ora 12.45 situatia pe ss2 se prezinta astfel,de remarcat logoul Dolce sus in dreapta:
http://img96.imageshack.us/img96/2007/untitledtt5.jpg

gelu_dh
29th November 2006, 20:51
Mi-am ales deja pachetul Dream , la propriu . :D

Daca s-ar putea sa bag si alte TP-uri de pe alti sateliti pe receptor m-as abona mai ales ca am si net de la ei si telefon.

Unuseroarecare
29th November 2006, 20:53
Ziceam de pachetul Dream cu cutie cu tot , cu box ... Nevermind...

gepeto
29th November 2006, 21:03
Din pacate pentru ei, romtelecom face aceleasi greseli care le-au facut Focus si Boom...dar, ca si acestia, in cateva luni, din lipsa de clienti vor renunta la mare parte din "aberatiile comerciale"

- cumpararea obligatorie a echipamentului auxiliar de la ei(antena si LNB)
- obligativitatea instalarii si activarii cartelei NUMAI de catre "specialistii" lor...
- imposibilitatea de a receptiona canale FTA cu conserva dolce...
- taxa de activare 35 Euro fara TVA...
- achizitionarea obligatorie a primului kit de instalare, cu plata pe loc, împreuna cu taxa de activare, pentru cei care nu sunt clienti romtelecom...
- obligatia de a semna contract pe minim 2 ani, ca sa nu li se perceapa clientilor taxa de activare

Sigur sefii acestui proiect sunt rupti de realitate...Asemenea aberatii, in contextul in care pe piata DTH din Romania mai sunt 4 concurenti, nu isi au rostul si sunt produsul PWC sau al unui "consultant" care a fost dat afara de la BoomTV. Ca si in cazul altor DTH-uri, in lunile care urmeaza, Dolce va taia zdravan din coada vulpii...asta in cazul in care nu se multumesc cu 5.000 de abonati intr-un an... :lol:

lukas75
29th November 2006, 21:05
La ora 12.45 situatia pe ss2 se prezinta astfel,de remarcat logoul Dolce sus in dreapta:
http://img96.imageshack.us/img96/2007/untitledtt5.jpg

Tu deja il vezi in share??? Sau nu e codat canalul respectiv???:):)

Dominus-®-
29th November 2006, 21:06
Am impresia ca in sfarsit a aparut concurenta adevarata pentru Digi.
Asta dupa toti aiuritii de la Boom, Focus , Max.

Este o surpriza placuta pt. mine oferta Dolce, cu toate ca nu am o parere buna despre Romtelecom.

Major
29th November 2006, 21:13
@lukas75.as vrea eu sa am share la Dolce :lol: .Deocamdata National Tv,N24,U si Telesport sunt necodate

lukas75
29th November 2006, 21:30
@lukas75.as vrea eu sa am share la Dolce :lol: .Deocamdata National Tv,N24,U si Telesport sunt necodate

Am ss2 dar din pacate acest satelit HELLAS nu e in raza vizuala a terasei mele de 100 mp cu nspe mii de antene.... :) si nu puteam testa ..... :)

Unuseroarecare
29th November 2006, 21:51
Deja primele masuri in caz de nemultumiri :

http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/Dolce7.gif
http://img.photobucket.com/albums/v232/*********/antene/Dolce5.gif

gelu_dh
29th November 2006, 22:24
De acord cu gepeto inafara primului punct,adica nu m-ar deranja ca antena sa o cumpar,iar daca am sa-mi vad de treaba.Sa nu uitam ca antenele se deterioreaza si atat cat tine ea poate fi folosita si pentru un alt receptor,pe cand receptorul nu se poate folosi nici macar pentru receptionarea programelor FTA.Taxa de activare e o aberatie.
Si inca ce taxa!!!!! 35 Euro nici un DTH nu a avut asa taxa mare. Eu cred ca cei din conducere nu sant informati ca mai sant inca 4 operatori pe piata.

rpintea
29th November 2006, 22:25
De acord cu gepeto inafara primului punct,adica nu m-ar deranja ca antena sa o cumpar,iar daca am sa-mi vad de treaba.Sa nu uitam ca antenele se deterioreaza si atat cat tine ea poate fi folosita si pentru un alt receptor,pe cand receptorul nu se poate folosi nici macar pentru receptionarea programelor FTA.Taxa de activare e o aberatie.

Crezi ca cei de la RTC nu stiu ca nimeni nu va plati o asemenea taxa? Ea e pusa acolo doar pentru a convinge clientul cat e de bine sa se aboneze la Dolce pe 2 ani si la serviciile de voce la Romtelecom, adica taxa "0"

Din acest punct de vedere, strategia RTC e foarte buna, cu bataie pe 2 fronturi !

amandigi
29th November 2006, 22:40
La prima vedere oferta pare sa fie buna pentru majoritatea [1] potentialilor clienti, dar calculatorul de oferte la site este putin neclar [2] pentru mine.

Din curiozitate am facut o comparatie cu Digi privind pretul in cazul ca faci abonament la 2 ani si cumpari receptorul, cat ci in cazul cand primesti in custodie si ai abonament 1 an, cu toate pachetele incluse. In cazul Dolce iau in considerare cazul cand esti/nu esti abonat RTC.

Abonament 2 ani:

1. Dolce TV
Echipament (STB/antena/LNB): 0 Euro (Dolce nu ofera echipament pt. cumparare cu abo. 2 ani ?? Nu e abonament pt. 2 ani pentru cei care nu au linie RTC??)
Instalare: 0
Activare: 0
Abonament baza: 3.9 Euro
Abonament extra full: 7.4 Euro
Reducere: 6 luni gratis
-----------
Cost total pt. 24 luni = 203 Euro +TVA = 242 Euro = 840 RON

2. Digi TV:
Echipament: 255 RON
Baza: 16,7 RON
Extra full: 19.9 RON
Reducere: 12 luni baza gratis
----------
Cost total pt. 24 luni = 255 + 200 + 477.6 = 932 RON + TVA = 1109 RON

Deci daca esti abonat RTC, faci abonament pt. 2 ani, Dolce este mai ieftin.

Abonament 1 an:

1. Dolce TV:
Echipament: 85 Euro sau 0
Activare: 35 Euro
Baza: 5 sau 3.9 Euro
Extra full: 7.4 Euro
Reducere: 3 luni
----------------
Cost total clienti RTC: 35 + 101.7 = 136.7 + TVA = 162.7 Euro = 564 RON
Cost total non-clienti: 120 + 111.6 = 231.6 + TVA = 275.6 Euro = 954 RON

2. Digi TV:
Echipament: 0
Baza: 16,7 RON
Extra full: 19,9 RON
Reducere: 1 luna tot, 2 luni maxpack
-----------
Cost total: 183.7 + 218.9 - 12 = 390.6 +TVA = 465 RON

Concluziile mele:
1) Daca esti abonat RTC si esti dispus sa faci abonament 2 ani, merita sa iei Dolce. Economisesti 269 RON in doi ani. Avantajul vine din receptorul in custodie.
2) Indiferent daca esti sau nu abonat RTC, pentru contract de 1 an merita sa iei Digi, economisesti 99 sau 489 RON! Chiar daca cumpari un Humax de la Digi si faci contract 1 an (nu stiu daca se poate), mai ramai cu 150 RON in buzunar daca nu esti client RTC.

Comparatia e pur bazata pe sume, nu ia in considerare calitatea semnalului, programele oferite (nici numarul de programe), calitatea serviciului, receptorului, etc. Fiecare DTH are atuurile ele, Dolce ofera programe mult cerute aici, Digi ofera programe si audio in lb. maghiara de exemplu.

Scuze daca am facut greseli de calcul, sunt dispus sa corectezi pe ele daca imi spuneti unde am gresit. ;-)

[1] Pentru o anumita minoritate Dolce iese din discutie din prima secunda.
[2] Am configurat un serviciu full pt. abonat RTC, 2 ani, acum apare:
Taxa instalare: 0 Euro | 120 Euro
Abonament lunar (primele 6 luni): 6.4 Euro | 12.4 Euro
Abonament lunar: 11.3 Euro | 12.4 Euro

Acum cat trebuie sa platesc pentru instalare si abonament? ;-)

CHAMPY
30th November 2006, 08:52
are cineva idee de unde sa iau si eu o lista actualizata cu transpondere
pentru altdvb2 sau progdvb ca ma chinui sa scanez ce am si nu intra nici un dolce pe hellas sat2
mersi

BillyGates
30th November 2006, 09:08
pt cei care deja au abon la DolceTV, stiti cumva daca TCM are titrare in limba romana la filme ?

geo
30th November 2006, 18:19
E o politica ciudata de 'fidelizare' impunand abonatilor fara un contract de telefonie, cei 85 de euro... astfel incat acesta e obligat sa scoata din prima (fara prime:) ) in jur de 4,2 mil vechi...
de fapt,n-au 'prime' decat pt abonatii Romtelecom...
daca asa zice ..marketing-ul lor asta este!
sa astepte!
TCM nonstop mi se pare ca au aia de la Boom...

Merlin
1st December 2006, 02:51
Docel astia au copiat deja atatea de la Boom incat devin de-a dreptul gretosi. Sigla, receptorul, ideea generala a sit-ului, pana si chestia cu "fii dolce" care mi se pare chiar o tampenie. Nu puteau gasi ceva original?
Macar daca ar fi copiat si partile bune (canale proprii, ppv, etc) ar fi fost ceva, dar in conditiile astea deocamdata sunt doar cablu pe satelit la fel cu ceilalti loseri, iar Boom ramane primul (si deocamdata singurul) DTH adevarat din Romania.

Paul_L
1st December 2006, 03:13
Pina la urma care este definitia unui DTH ? Acronimul il stiu "Direct to Home" Ce ii trebuie unui DTH ca sa fie adevarat ?

satenicu
1st December 2006, 05:37
@merlin
Cele 2 DTH-uri sunt facute de aceiasi firma
In rest
Am fost aseara la lansare,in Casa Poporului.Frumos,elegant.Intrarea se facea printr-o perdea de fum.In anticamera pereti valuriti formati din lamai verzi in care erau infipte difuzoare auto vopsite argintiu din care se auzea ciripit de pasarele.In rest plajmi,proiectoare,boxe,mancarica,bauturica,baloan e imense de culorile siglei care atarnau de tavan si care in momentul festivitatii de lansare au explodat si au umplut farfuriile din mainile invitatilor cu hartiute colorate de nu mai stia omu' ce sa manance .Pe scena coana Raduleasca se conversa cu bossu' de la Romtelefon.Lumea buna la costum si ciocate,era si Iri.Fetele care te intampinau erau imbracate in costume care semanau cu niste acadele.Am ras 4 zame de plosnite cu gheata si cateva tarte de marimea unei monezi de 0.5 RON.In general fain chiar foarte fain.
Hai noroc
Nicu

Paul_L
1st December 2006, 06:50
@merlin
Lumea buna la costum si ciocate,era si Iri.

:shock:

Niste poze pe undeva ?

Merlin
1st December 2006, 08:00
Pina la urma care este definitia unui DTH ? Acronimul il stiu "Direct to Home" Ce ii trebuie unui DTH ca sa fie adevarat ?

In modesta mea opinie, un DTH care se respecta ar trebui sa aiba urmatoarele:
- calitate impecabila a imaginii si sunetului (Maxie = DTH la faza asta?);
- nivel si calitate impecabila a semnalului (Cel mai tare megaoperator din sud-estul Cugirului = what?);
- canale premium proprii;
- ppv;
- serviciu de relatii cu clientii competent si eficient;
- receptor decent cu soft stabil care sa permita receptionarea altor programe (FTA) decat cele ale operatorului in cauza si sa stie sa comande HH (bila alba Focus).
- sistem de plata simplu si flexibil, fara deplasari la casierii aflate la sute de km;
- lipsa canalelor de umplutura;
- pachete tematice (movie, sport, music, etc) care sa contina mai mult decat 1-2 programe - dolce are "pachetul" Activ care e de fapt "canalul" Telesport :lol:
- sa permita achizitionarea celui de-al doilea (treilea) receptor pe acelasi abonament si fara taxe suplimentare;
- sa ofere alternativa card+cam daca exista posibilitati tehnice;
- sa nu imi bage pe gat antena in plus daca am deja una;
- sa tina cont de dorintele/nemultumirile clientilor;
- sa-si respecte clientul (inca nu am vazut client Boom nemultumit de calitatea serviciului);
- etc.

@satenicu
Man, mi-ai facut pofta cu zama aia de plosnite on the rocks :wink: - daca ai drum prin Ardeal arunca un pm si iti propun o versiune de prune. Home made. Fara gheata. :)
Hai noroc!

SAFETRON1
1st December 2006, 08:25
Daca renuntau la conserva aia alterata de Coship in favoarea unui receiver mai permisiv aveau acum din partea mea o bila alba la lansare.Oare cum o sa-i explici lui tataia de la tara ca nu poti sa schimbi ordinea canalelor in lista de programe si sa-i pui de ex Pro Tv-ul pe nr 5 si TVR 1 pe 1 asa cum era el invatat la antena terestra ci pt a le accesa trebuie sa apese 3 cifre ?? ....si se vrea a fi un DTH popular pt toti oamenii :sick:

iordache
1st December 2006, 09:13
La NDS în genereal nu se poate schimba ordinea canalelor iar cele FTA, neincluse în grilă, se pot memora şi accesa printr-un procedeu ceva mai complex, dar atenţie, numai dacă operatorul dă acces prin soft la această opţiune. De ex. ca să vezi la Sky Italia, Tvr Intl. trebuie să apeşi "meniu" apoi "altri canali" apoi alegi dintr-o listă canalul în funcţie de ordinea în care l-ai memorat. Se poate şi meniu 7 1 (unde 1 presupunem că este TVR Intl, adică primul în lista de canale suplimentare). Memorarea canalelor suplimentare la Sky se face doar în baza frecvenţei şi a polarizării. SR este blocat pe valoarea 27500 iar accesul la diseqC este anulat.

SAFETRON1
1st December 2006, 09:19
La NDS în genereal nu se poate schimba ordinea canalelor iar cele FTA, neincluse în grilă, se pot memora şi accesa printr-un procedeu ceva mai complex, dar atenţie, numai dacă operatorul dă acces prin soft la această opţiune. De ex. ca să vezi la Sky Italia, Tvr Intl. trebuie să apeşi "meniu" apoi "altri canali" apoi alegi dintr-o listă canalul în funcţie de ordinea în care l-ai memorat. Se poate şi meniu 7 1 (unde 1 presupunem că este TVR Intl, adică primul în lista de canale suplimentare). Memorarea canalelor suplimentare la Sky se face doar în baza frecvenţei şi a polarizării. SR este blocat pe valoarea 27500 iar accesul la diseqC este anulat.

Man lucrurile astea le stiam si eu , dar restrictiile astea sunt impuse aiurea de nenea Murdoake pt ca nu sporesc in nici un fel gradul de protectie al acestui sist de codare deci prin urmare se poate crea bine merci un soft mult mai elastic pt rec NDS , doar vointa sa existe din partea producatorilor ....ceea ce nu este :cry:

marcelll
1st December 2006, 16:40
stie careva ident-ul de la dolce ?
sa fie cumva 092F0000 ?...

Later Edit: am avut dreptate :lol:

<-CWs (<-1) received from xxxx.kicks-ass.org (A3C7) (238 ms)
==== Network ECM on CaID 0x092F, pid 0x03F8 ===
prov: A3C7
CW0: 97 5C 55 48 E1 34 87 9C
CW1: DA 42 6B 87 AD C5 E2 54
===============================================

danielp
1st December 2006, 16:44
@merlin
Cele 2 DTH-uri sunt facute de aceiasi firma
Nicu

Man, cun adica sunt facute de aceeasi firma? De care firma?

mersi.

pom
1st December 2006, 22:11
stie careva ident-ul de la dolce ?
sa fie cumva 092F0000 ?...

Later Edit: am avut dreptate :lol:

<-CWs (<-1) received from xxxx.kicks-ass.org (A3C7) (238 ms)
==== Network ECM on CaID 0x092F, pid 0x03F8 ===
prov: A3C7
CW0: 97 5C 55 48 E1 34 87 9C
CW1: DA 42 6B 87 AD C5 E2 54
===============================================

asa e c u id dar vrei sa zici ca sunt sanse de a se "deschide"?

freeloader
2nd December 2006, 04:59
phhh ce macroblocuri urate pe n24 si national tv....

Major
3rd December 2006, 18:29
Acum 2 saptamini mi-am dorit si eu ca tot omu' sa ma abonez la DIGI,deoarece firma de cablu din Calan nu mai corespunde de mult cerintelor tehnice,marea majoritate a vecinilor fiind legati cu lita.Ma duc la ei la firma si ce credeti ca imi spun:Sa las copie dupa buletin ca probabil dupa 15 ianuarie vor aduce si echipamentul necesar.Bineinteles ca m-am ofticat si de nervi ce credeti ca fac?Sun la Dolce in 29 noiembrie ora 15-16.Ii spun la cucoana doleantele,ea imi spune ca voi fi contactat in cel mai scurt timp de o echipa de "meseriasi".In gindul meu mi-am spus ca sunt basme deoarece cunosteam pe toti cei 3 angajati romtelefon din Calan,care habar nu aveau de lumea satelitilor.In viata te mai si inseli deoarece in data de 1 Dec. la mine la usa isi face aparitia trupa de soc formata din 2 telefonisti.Eu fiind la servici 24 de ore ma suna vecinul cum ca mi-au lasat un bilet in usa ca m-au cautat si ca reprezint un client foarte important pt ei,mi-au lasat un nr tel gratuit la care sa sun si sa stabilesc o alta "intilnire"cind sunt liber.Am sunat parca la 961(daca nu ma insel)a raspuns o voce blonda de la Timisoara care imediat a luat legatura cu echipa din Calan spunindu-le sa vina a doua zi dupa ora 9 dimineata.La ora 9 si 25 de minute au fost la mine la usa cu tot echipamentul.Ca sa nu se chinuie prea mult le-am pus vechea antena pe Hellas.La ora 11 vizionam Dolce.Mi-au spus la sfirsit ca sunt al doilea din Calan primul fiind chiar unul din cei doi.Si uite asa niste amatori reusesc intr-o ora jumate sa-mi puna o antena ceea ce specialistii de la Digi le trebuia cel putin o luna.Deocamdata am doar cuvinte de lauda pt ei dar in momentul in care nu voi fi multumit de ceva voi fi primul care ii va critica si care ii va baga in origine!
PS:O chestie care m-a frapat este ca nu au sigla Dolce pe oala!

isr2002
3rd December 2006, 19:01
Ca sa nu se chinuie prea mult le-am pus vechea antena pe Hellas.La ora 11 vizionam Dolce.....
Si uite asa niste amatori reusesc intr-o ora jumate sa-mi puna o antena ceea ce specialistii de la Digi le trebuia cel putin o luna.Deocamdata am doar cuvinte de lauda pt ei ....
Nu inteleg ce ai vrut sa scoti in evidenta? Pai de-aia s-a terminat in 5 minute. Daca nu le puneai tu antena... Practic ce au facut? Au bagat cablul in receptor si au apasat pe butonul 'power'... si le-a luat si o ora jumate pentru asta :lol:

geo
3rd December 2006, 19:57
:lol: :lol:

Major
3rd December 2006, 21:10
:lol: @isr 2002 Am vrut sa scot in evidenta ca 2 oameni nescoliti care habar nu aveau de cuvintul satelit sau parabolica pina in 29 noiembrie au reusit intr-un timp acceptabil sa dea gauri in balcon sa puna un Lnb"la ora 5" sa puna oala in montura,sa mai dea si alte gauri prin tocul la geam sa caute un satelit fara Satfinder si sa mai si programeze un Stb.Doar atit am vrut sa spun.

Unuseroarecare
3rd December 2006, 21:23
Vine reversul medaliei :

Corect. Am instalat dolce ieri, 01.12.2006 si pe LCD am impresia ca se vede mult mai prost decat pe cablu.....cel putin programele romanesti (ProTV, Antena 1,3, TVR, etc). HBO si Discovery par sa se vada mai bine.
In ceea ce priveste echipa tehnica, sub orice critica. L-am intalat pe bloc, a durat cam 6 ore, si un STB nu functioneaza.Habar nu au ce are(cartela, STB-ul ?? ). De ieri nimic....Telefoane peste telefoane si nimic.
Sper ca o sa se imbunatateasca calitatea semnalului, astfel incat sa se vada ok si pe LCD-uri.

6 ore ? O antena fixa de 80 de cm in 6 ore ? Inseamna ca listele de asteptare ale lui digi sunt mici copii pe langa viitoarele liste de asteptare de la boolce .
P.S. Pentru imbunatatirea imaginii pe LCD , n-ai sa vezi asta prea degraba , nu vreau sa spun niciodata , doar nu degraba .

De la 10:30 la 16:30. Antena au montat-o "repejor" , cam 2 ore, pe urma pana au prins semnalul satelitului cam o ora, pe urma troubleshooter pentru cel de-al doilea STB 3 ore...... I-am dat afara ca trebuia sa plec.
Rezultat : Merge pe un singur STB.

Fanta
3rd December 2006, 21:43
O chestie care m-a frapat este ca nu au sigla Dolce pe oala!

Mare prostie :( Aceasi gafa a facut si Digi TV la primele 50.000 de parabole vandute

gepeto
3rd December 2006, 23:51
Am impresia ca in sfarsit a aparut concurenta adevarata pentru Digi.
Asta dupa toti aiuritii de la Boom, Focus , Max.

Este o surpriza placuta pt. mine oferta Dolce, cu toate ca nu am o parere buna despre Romtelecom.

Ar fi bine, pentru cei care vor sa-si achizitioneze un sistem DTH Dolce, sa citeasca cu atentie contractul:

- Nu se poate renunta la teme decat dupa 3 luni... :shock:

- Romtelecom-ul poate schimba cand vrea tarifele si sa ne puna sa platim chiar si pentru canalele oferite gratuit la inceput...:twisted:

- Timp de 2 ani nu se poate renunta la linia telefonica... :evil:

Major
4th December 2006, 01:14
1Programele nu au teletext(sincer nu stiu daca celelalte Dth-uri au)
2Cele 4 programe porno emit doar intre orele 21-05.
3Programele din Stb incep de la canalul 101 la 114 dupaia sare la 152-158,sare iarasi la 201-206 dupaia 251-257,301-306,351-353,401-403,451-461,501-504 fara se le pot eu memora pe ce canal vreau

nrares
4th December 2006, 02:13
Merge chiar bine dulcegaraia asta :lol: :lol: :lol:

http://img.photobucket.com/albums/v256/nrares/003.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v256/nrares/002.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v256/nrares/001.jpg

amandigi
4th December 2006, 06:49
Sursa: www.romtelecom.ro si www.dolce.ro .
"Romtelecom vă oferă Dolce, televiziune digitală totală: 45 de programe TV la numai 3,9 €, fără TVA, special pentru clienţii Romtelecom."

"Variety: contine 45 de canale...."

Am numarat, intr-adevar sunt listate 45 de canale, dar cu canale partajate listate separate (CN/TCM, Minimax/A+ si 2 canale care inca nu functioneaza (Kanal D si Antena 2). Bun ca acest lucru este mentionat pe site cu "in curand", dar reclama tot e mincionasa. Nu atat ca la Focus, dar nu-i adevarat.

Ca sa fiu corect, si Digi face acelasi lucru cu canalele partajate si este inclus acolo si Digi Info. :lol: Macar ei metioneaza ca canalele respective sunt partajate.

larry_bml
4th December 2006, 07:10
Salutare tuturor, de astazi sunt "fericitul" posesor al unui sistem DTH Dolce TV cu 2 receivere. Hai sa va spun multumiri si nemultumiri la prima vedere!
Multumiri :
- satelitul Helasat 39E este unul multumitor, are semnal destul de bun in Romania
- calitatea imaginii este mai buna ca la Digi TV, nu mai face patrate dalea cat pachetul de tigari
- receiver-ul e micutsi are iesiri multumitoare (si Optic pentru sunet, daca vreodata vor da filme 5.1)
- receiver-ul mai are 2 transpondere pe care le poti seta tu cum vrei, insa nu am gasit SEARCH-ul :D
Nemultumiri:
- dureaza instalarea de te iau toti nervii
- activarea cartelei se face numai de catre personalul romtelecom,au nishte pad-uri cu ei si prin alea fac activarea
- nu au spus ca pachetul Midnight se vede numai intre 21:00 - 05:00, cica nu ii lasa CNA-ul, in schimb Digi TV are voie
- receiver-ul este usor cam greut de umblat cu el, cel putin pana te obisnuiesti cu el
- treaba cu numerotatia canalelor, amintita si mai sus, este total aiurea

Daca nu am spus, sau nu am sesizat tot, mai astept si alte observatii!!!

canan17ro
4th December 2006, 16:57
Eu nu am nici un fel de cunostinte in domeniu si vin cu o intrebare simpla : cand ProTv HD va fi in lista de programe Dolce voi putea receptiona postul dpdv tehnic cu aparatura oferita acuma?

nrares
4th December 2006, 16:59
Raspuns simplu:

NU

Fanta
4th December 2006, 17:09
Eu nu am nici un fel de cunostinte in domeniu si vin cu o intrebare simpla : cand ProTv HD va fi in lista de programe Dolce voi putea receptiona postul dpdv tehnic cu aparatura oferita acuma?

NU ! Trebuie receiver compatibil HDTV/MPEG4/DVB-S2

canan17ro
4th December 2006, 21:27
Si sa inteleg ca momentan nu e nimeni care sa fie pregatit pentru asa ceva?

iordache
5th December 2006, 00:57
Ai "noştri" nu sunt pregătiţi nici pentru mai puţin decât HD. Până la HD, mai este 16/9, dolby digital sau măcar... imagine decentă pe 4/3! Am fost rău? :lol:

dangothic2
5th December 2006, 01:15
Toate bune si frumoase la Dolce,dar cu AXN Sci Fi sincronizat in maghiara e cel mai tare DTH romanesc!

canan17ro
5th December 2006, 01:17
Chestia e ca eu am sunat si la boom si la dolce si in ambele parti mi-au spus ca se va putea HDTV si ca se fac demersuri dar nu se stie data oficiala pentru asta. Cum nu prea ma pricep sunt cam derutat. :roll:

enderlabs
5th December 2006, 03:45
Toate bune si frumoase la Dolce,dar cu AXN Sci Fi sincronizat in maghiara e cel mai tare DTH romanesc!

Nu mai e in maghiara. E in lb engleza si cu subtitrare in lb romana.

bibbicu
5th December 2006, 03:48
Chestia e ca eu am sunat si la boom si la dolce si in ambele parti mi-au spus ca se va putea HDTV si ca se fac demersuri dar nu se stie data oficiala pentru asta. Cum nu prea ma pricep sunt cam derutat. :roll:

Receptoarele actuale DTH sunt incompatibile cu HDTV, ProTV HDTV emite terestru in jurul Buc., suna la ei.
Pentru HDTV iti trebuie si un TV HDTV.

canan17ro
5th December 2006, 06:39
Cu TV-ul HD era clar :). Asta stiam si eu.

Pana la urma m-am cam lamurit : pentru HDtv ai nevoie de tuner digital care sa suporte mpeg4 ( la LCD-urile de pe piata sunt mpeg2). DTH-urile nu stiu cum vor trece la HD ca receptoarele lor nu suporta. Digital vezi cu DTH-urile iar HD cu antena de casa lagata la tuner digital mpeg4.

Cred ca e bine ce am zis.

aliat
5th December 2006, 06:47
( la LCD-urile de pe piata sunt mpeg2)

Cred ca e bine ce am zis.

nop , lcd-urile sunt normale doar ca is unle care au si hdtv

VeNoM386
6th December 2006, 01:27
Stiti ceva de sunet Dolby Digital 5.1 ? Eu deja am achizitionat cablul optic :)
Am testat aseara pe un receiver panasonic cu boxe monitor audio si se aude excelent, chiar daca e doar stereo. Eu sper ca macar la anul canale gen HBO, Cinemax, AXN sa aiba DD 5.1

dakota
6th December 2006, 06:01
Fratilor ma bagai si eu cu DTH-ul...
Mi-am comandat on Dolce mai la plesneala in ziua lansarii (joia trecuta parca) de pe situl lor, formul de contact.
Initial mi-am luat orice speranta cind am vazut ca dupa aproape 5 zile n-au dat nici un semn de viata, dar au aparut azi s-l instaleze. Le-am aratat cum se regleaza cu sat-finderu si treaba cu reglajul(Tilt) din lnb si s-au bucurat si ei. Au zis ca a fost cea ma rapida instalare a lor de pina acuma. Baieti ok(poate am avut eu noroc ???).

Ce sa va zic ? Prima impresie e ok. Acu sa vad cit de dolce raman cind vine factura:)

Receptorul pare ok (comparat cu un 6355) desi calitatea imaginii pe citeva canale lasa de dorit, pe ansamblu sunt multumit pina acu.

Mai revin cu detalii peste citva zile dupa ce-l mai bazai nitel....

Numai bine.

geo
6th December 2006, 09:59
plus-uri:destule (si fata de Digi) in ce ma priveste!
minusuri:
-pachetul Midnight doar seara? Nu se face! Nicaieri in Europa,nici in Romania nu e la fel (din cate stiu),mai ales ca respectivele canale se pot bloca din receptor ( pct16 -http://www.dolce.ro/ro/suport_tehnic/intrebari_si_raspunsuri.html !
-nu au Viasat-urile(History si Explorer) nici Reality.
-cu atata diversitate,ma asteptam si la un canal in genul lui Mezzo.
Poate se mai schimba lucrurile si la ei...

hanssick
6th December 2006, 15:39
Am observat si eu,ca au unele lipsuri majore in grila de programe ca si FOCUS SAT si se pare ca se vor rezolva in decembrie anul asta sau in 2007 ,prin completarea grilei(idem FOCUS)! 8)

geo
6th December 2006, 19:56
aha! :) :"Acesta este doar începutul, clienţii Dolce urmând să beneficieze, începând cu anul viitor, şi de alte servicii, cum ar fi jocuri interactive sau canale personalizate de muzică, la care se vor adăuga noi pachete şi programe”, a declarat George Argentopoulos, director executiv pentru operaţiuni al Romtelecom

Major
6th December 2006, 20:15
...Da cea mai tare faza de la Dolce este la sfirsit cind vine nenea de la romtelefon cu borcanelul cu vopsea si da pe suruburi ca sa vada daca ai miscat sau nu antena :o

larry_bml
6th December 2006, 22:48
Salutare tuturor, mda, tare faza cu borcanul de vopsea :D , am si eu o rugaminte la posesorii de Dolce TV, intrati si la ei pe site si trimiteti-le nemultumirile, poate asa mai rezolvam din probleme! Sa speram :)

costinitalia
7th December 2006, 00:08
o intrebare :D TarafTv? sper ca se intelege 8)

MrMxyzptlk
7th December 2006, 02:23
Taraf TV este FTA pe sirius. Ia cel mai ieftin receptor (Strong 6005, cred ca este in jur de 38 euro), ia un LNB ieftin (6 euro) si o antena de 80 cm (gasesti tot la 6 euro). Baga antena pe Sirius 5E si din cca. 52 de euro ai Taraf TV fara abonament fara nimic. Sau ia MAX sau Digi. Lasati macar NDS-urile in pace cu Taraf.

costinitalia
7th December 2006, 02:29
stiu ca se prinde taraf pe sirius /pe digi/max free. dar era o simpla intrebare pentru ca dat fiind faptul ca dolce codeaza in NDS ma gandeam sa-mi fac un abonament la ei si sa las Digi. Macar cu Dolce pot sa bag cartela in dream 8)

dakota
7th December 2006, 07:46
Sal.

Ei, la mine nu au venit cu vopseaua si mi-au spus ca pot chiar sa o mut daca nu-mi convine unde au pus-o.
Am inteles ca montarea se poate efectua si de catre clienti (cred ca chiar se bucura :lol: ).

Pina acuma ce nu-mi place:

Calitatea imaginii in special pe ProTv si pe alte citeva canale. Da cred ca este de la receptor. In comparatie, NationalTv se vede mult mai bine pe 6355 decit pe receptorul lor... ProTv nu am cum sacompar, dar cred ca pe o plasma sau LCD se vede si mai prost. Tv-ul meu este un Sony de 72 crt... In schimb se vad bine HBO si in special cele care nu sunt "bastinase".

Nu ai access direct la lista de canale prin butonul OK. Si asta ma cam oftica.

Telecomanda mi se pare cea mai ne-ergonomica din cite am avut pina acuma(si am citeva...).

Cu ordonarea canalelor poate se rezolva cu favoritele... nu stiu inca dar voi incerca.

Receptorul nu mi se pare asa lent cum se vehiculeaza. In comparatie cu al lui Sora-mea (Digi) se misca nitel mai bine. Aproape identic cu 6355 -ul. In plus si-a facut update de soft imediat dupa instalare.

Cam atit deocamdata.
O sa mai revin pe masura ce apar noutati.

Numai Bine.

melinter2000
7th December 2006, 20:03
Nu fac reclama aici pentru RTL, spun doar ca m-am saturat de amatorismul celor de la Max iar din toate ofertele concurentilor facind calculele am constatat ca mie mi se potriveste cel mai bine oferta Dolce. Gata, am facut astazi cerere de 930 pentru Dolce cu 2 stb, pentru doua televizoare, pentru 2 ani, deci platesc doar al doilea receiver in rate pe 2 ani.
Mi-a ajuns nesimtirea maxului, cu upgradarea greoaie, ca sa vad subtitrarea pentru viasat explorer si viasat history ceea ce nici pina astazi nu am reusit, cu orientarea lor pe trei sateliti si cea mai proasta imagine dintre toti furnizorii de televiziune prin satelit. Am optat pentru pachetul dream, 7,4 euro + cel de baza variety special. Am facut un calcul si pe luna am sa platesc dupa cele 6 luni gratuite in jur de 35 ron. La max pentru max baza si evolution plateam 34 ron. Nu ma mai intereseaza umpluturile de posturi FTA, pe care le voi vedea oricum fiindca echipamentul de receptie Max l-am cumparat. Pe la sfirsitul lunii ma duc sa reziliez contractul cu ei intrucit oricum daca a inceput luna trebuie platita. Am vazut la un prieten cum se vede Dolce si pot sa spun ca se vede foarte bine pe linga ce-am avut pina acum. Astept sa vad daca chiar voi beneficia in maxim o saptamana de Dolce asa cum mi s-a spus la 930.

VeNoM386
7th December 2006, 22:51
Nu stiu cum ai calculat tu, dar mie imi da altceva pentru Dream.
Abonament lunar: primele 6 luni, perioada promotionala 10.3 Euro adica 42,15 RON cu TVA
Abonament lunar: 15.2 Euro adica 62,20 RON + TVA

irishman
8th December 2006, 05:42
Am testat si eu faimosul Dolce si parerea mea ca acesta va fi pe locul 2 dupa Digi pana recupereaza.. are tot ce iti doresti inclusiv acoperire pe toata Europa :lol: , fata de Max care era favoritul "europenilor" are calitate si EPG care dupa cate am vazut eu e mult mai bine pus la punct decat cel de la Digi, sunetul mi-a placut pe canalele de muzica.. se aude Beton :)

rpintea
8th December 2006, 18:43
o chestie neconfirmata inca (auzita pe la mine prin targ...):

canalele DISNEY, transponder number five.... 8)

Daca se confirma, cei care au fost prinsi de ceilalti operatori cu contracte pe 2-3 ani, o sa-si roada putin unghiile... :off:

Nexxus
8th December 2006, 19:16
Voi chiar credeti ca canalele Disney vor avea un impact asa de mare ... mai mare ca de exemplu disparitia OTV :D

mardan
8th December 2006, 20:08
Impactul poate ca nu va fi asa de mare dar va insemna o crestere calitativa extraordinara a Dolce (care negociaza asta din cate stiu eu dinainte de lansare) si a DTH-ului romanesc in general. Ar fi un semn ca si alte programe de calitate ca Fox, Showtime si altele incep sa se uite si prin partile astea. Devenim si noi interesanti...

MrMxyzptlk
8th December 2006, 23:41
Daca vine Disney la Dolce, va imaginati ca n-o sa aiba exclusivitate absoluta. intr-o situatie ideala, vor avea exclusivitate 6 luni. Interesul lui Disney este sa ajunga la cele mai multe case posibile, nu ca sa promoveze un DTH. In cel mai bun caz, daca RTC ajuta la lansarea ecestui canal atunci va fii distrbuitor la Disney, ceilati vor lua de la ei, iar mai mult ca probabil vor avea ei un pret special pentru clientii lor pentru aceste canale (sa zicem ca vor vinde cu 1 euro pachetul Disney, iar vor vinde si distrubuii in asa fel incat restul sa nu poate vand pachetul sub 2 euro, sau ceva aseamantor)

mardan
9th December 2006, 00:11
Asa e, dar daca Disney vroia sa intre tare in Romania intra demult. De obicei ei si americanii in general sunt precauti la intrarea pe o piata noua, mai ales in zona asta. Vor intra probabil la Dolce intr-o prima etapa, cu un program sau cu cele 3 care sunt in pachetele mai rasarite (desi nu cred sa faca risipa asta) si pe urma ii trag un focus group si un market research cu cifre de audienta. Daca rezultatele sunt OK si cred ca au viitor in Romania vor intra tare si agresiv in piata ca sa incerce sa devina nr.1 la canale vizionate de copii cat mai repede. Reclame pozitive (canale fara violenta), concursuri cu premii in excursii la Euro Disneyland, marketing agresiv (tricouri, jucarii, promotii prin snacks-uri si alte prostii de le mananca si beau copiii din ziua de azi), reclame pe celelalte canale, reviste si alte chestii din astea la care americanii sunt meseriasi.

MrMxyzptlk
9th December 2006, 03:38
MI-a povestit acum cativa ani cineva (poate chiar aici pe forum) ca Disney a vrut sa intre pe piata, insa erau ceva probleme cu licente. Si din acesta cauza n-a intrat la momentul respectiv, urmand ca sa intentioneze intrarea pe piata dupa ce expira contractele intiale facute de Disney cu diversii canale din RO. Nu imi mai amintesc care este situatia reala, a fost o discutie de acum cativa ani cum am precizat ...

MrMxyzptlk
9th December 2006, 04:44
in acest moment cred ca ai dreptate. Dar acum cateva luni am mai vazut Desene Disney si pe Prima si pe ProTV cred. Au fost 3 canale ... si la filme cred ca mai intra si alti jucatori.

Peti sat
10th December 2006, 08:06
Buna . Am instalat si eu o antena Dolce la un baiat care si a schimbat locatia antenei , fiind prima antena dolce pe care o instalez vin cu intrebarea : pe un strong 6130 , pe frecventa 12688 nivel 94 , calitate 82 (in Cluj ) ii un reglaj decent ?? :roll: Mersi .

dakota
10th December 2006, 08:44
Salut,

La mine pe 6355 e nitel invers... cam 94 calitate si 85-87 semnal.

Locatie Reghin.

Numai Bine.

Peti sat
12th December 2006, 00:43
Mersi dakota .

first_zipper
12th December 2006, 17:01
-cerere: 07.12.2006(ora 17:20)-asteptat pe 930 cam 10 min.;
-operatoarea mi-a dat numarul cererii si ma informat ca nu mai au pe stoc STB-uri."Va mai dura cca.2 saptamani"- a spus ea!OK fie , mi-am spus(orice numai nu UPC);
-11.12.2006 ora 12:00, coborit dintr-un "papuc" un angajat ROMTELECOM studia fatada blocului meu." Pai avem de instalat " la ap.... 2 STB-uri.Culmea, coincidea cu apartamentul meu!!!
-baietii(unul la prima instalare-proaspat sosit din concediu, celalalt "scolit" de alpinistul Lacatusu, la a 10-a instalare), bine intentionati, dar fara scule(lipsa:bohrmasina/ burghie cu prindere SDS/ satfinder) in schimb dotati cu busola!!!
-i-am indrumat si ajutat, aflasera prima data de importanta verticalitatii tijei suportului(le-am dat poloboc);

CONCLUZIE:
1).baieti harnici, bine intentionati, serviabili, ... cred ca intr-o saptamina intra in meserie(asta daca ROMTELECOMUL ii doteaza cu scule);
2).Legat de sericiile DOLCE, pina acum, nu am decat cuvinte de lauda(comparind acest DTH cu GIGI TV, ce sa mai spun de UPC) :D

enderlabs
12th December 2006, 23:41
-i-am indrumat si ajutat, aflasera prima data de importanta verticalitatii tijei suportului(le-am dat poloboc);

:D

Te intreb ca un nespecialist.....Importanta verticalitatii tijei....Ce este ?

Poti posta o schema de instalare corecta respectiv incorecta ?

Merci !

bibbicu
13th December 2006, 00:20

:D

Te intreb ca un nespecialist.....Importanta verticalitatii tijei....Ce este ?

Poti posta o schema de instalare corecta respectiv incorecta ?

Merci !

Verticalitatea e buna daca-i pui motor.....

first_zipper
13th December 2006, 17:52
Ca inginer mecanic cred ca nu ar trebui sa-ti raspund.
Daca cumva esti artist, ar trebui sa intereseze aspectul lucrarii(mie personal , la o lucrare facuta de niste elvetieni, nu numai ca sau folosit teodolit/poloboc cu laser... , dar dupa trei zile de suduri in argon, a unui traseu complicat de tevi, din cauza ca nu le-a convenit aspectul lucrarii, au maruntit/indoit cam 20 ml teava DN40).

Si cine ti-a spus tie ca nu importa verticalitatea, as vrea o documentatie in acest sens.Poate ma convingi :(

gymi
13th December 2006, 19:31
Confirmare:la parabole fixe NU influenteaza mai mult de 5%.Nu o fi frumos dar e functional.E un pic mai greu de reglat dar merge.
La alea cu motor i-ti dai foc la valiza daca nu ai verticalitate!!

geni2yang
13th December 2006, 19:35
vericalitatea suportului de prindere a antenei e importanta si cand ai si atunci cand nu ai motor !
lnb-ul se polarizeaza -orizontal si vertical :
inclinarea suportului duce la(munca mai multa la reglaj ,cu si fara sat finder) micsorarea calitatii si puterii semnalului receptionat!
reduce posibilitatea receptionarii a unui satelit prin simpla rotire a antenei pe suport!!
fara a incerca sa jignesc ;cel ce spune ca nu importa verticalitatea suportului ....greseste!

johnny-m
14th December 2006, 02:41
vericalitatea suportului de prindere a antenei e importanta si cand ai si atunci cand nu ai motor !
lnb-ul se polarizeaza -orizontal si vertical :
inclinarea suportului duce la(munca mai multa la reglaj ,cu si fara sat finder) micsorarea calitatii si puterii semnalului receptionat!
reduce posibilitatea receptionarii a unui satelit prin simpla rotire a antenei pe suport!!
fara a incerca sa jignesc ;cel ce spune ca nu importa verticalitatea suportului ....greseste!
Adevar graiesti.........se simte bine la semnal :idea: :wink:

gymi
14th December 2006, 03:08

Pai daca nu are motor la ce-i trebe rotire?Aia care rotesc antenele pe suport sintem putini!! :D :D
Ce ce conteaza e calitatea antenei.O antena proasta are pierderi de semnal pina la 30-40 % .Verticalitatea conteaza foarte putin.

Alex968
14th December 2006, 04:43
Stand drept si judecand stramb sau invers, nu are nicio importanta, ce legatura are discutia asta cu DOLCE TV :!:

dun
14th December 2006, 05:29
Alooo inginerii ! Cum puteti sa afirmati aceste chestii? Poti sa pui pilonul si la 45 grade, ce se impiedica spotul cumva? La o antena circulara nici macar partea estetica nu se vede.La cea offset doar ca moft ca toti le pun ca sa zicem verticale.LNB-ul conteaza cum il pui.Poti sa-l pui si orizontal, care e problema? schimbi din recptor polarizarea.Toate aceste chestii sunt valabile pt antena fixa bineinteles.La mobila trebuie strict sa fie vertical.Doar sa nu-l pui strimb ca atunci i-ti trebuie un polarotor mecanic.Dar vorba celui dinnainte , s-a deviat de la subiect

iordache
14th December 2006, 09:10
Antene Fixe.

Că să scot discuţia din off-topic ( :o ), ştiaţi că Hellas Sat ca şi alţi sateliţi au o anumită înclinaţie pe orbită? Asta înseamnă că o anumită înclinaţie Est-Vest poate fi chiar benefică (plecând de la premiza că lnb-ul este drept şi nu se face face selectarea polarizărilor) asta dacă se nimereşte pe înclinaţia satelitului. Dacă este invers se poate regla din înclinaţia lnb-ului fără mari pierderi. Dacă deviaţia suportului este S-N se reglează oricum din înăţime. Dacă este strâmb, combinat E-V cu S-N, vizibil cu ochiul liber (ce dreaq de meseriaş e ăsta) pierderile pot fi vizibile, tot cu ochiul liber, doar la semnal foarte slab. Risc să-i supăr pe instalatorii de şcoală veche (deşi fac parte) dar asta este. Azi sunt semnale mult mai puternice şi lnb-uri mult mai sensibile pe piaţă. Uneori şi antene mai bune. Sau antene proaste care trebuie puse strâmb să focalizeze bine.

Antene mobile.

Dacă nu pui suportul la poloboc mai bine te duci acasă că oricum pierzi timpul degeaba.

Sky's the limit
16th December 2006, 01:39
Conform www.ote.gr/english/investorrelations/Files/301106dolceeng.pdf directia de dezvoltare Dolce va fi "interactive games or personalized music
channels, to which new packages and channels will be added."

apeia
17th December 2006, 12:36
am inteles ca reciverul e Coship.Am intrat pe site-ul lor http://www.coship.com si nu am gasit nici o scula restrictiva ca cea de care spuneti.Cei care au Dolce ce model de receptor este?

Unuseroarecare
17th December 2006, 19:44
Este restrictiv prin softul pe care il are , nu te lasa sa introduci canale FTA , nu te lasa sa renumerotezi canale , trebuie sa ai memorie de elefant sa le memorezi : 104 214 309 etc , si alte restrictii pe care un receptor decent nu le are .

melinter2000
19th December 2006, 12:28
Oare cu un update de soft s-ar rezolva aceasta problema cu numerotarea programelor? Dar de unde sa facem update, asta e intrebarea. Cu ce soft?

dakota
19th December 2006, 12:41
Cred ca este o smecherie de informare.Cei care luati optiunea cu doua receptoare fiti foarte atenti la ce pachete optati. Eu am cerut pentru primul full (inclusiv MaxPack) iar pentru al doilea doar baza. Mi le-au activat full pe amindoua si acuma surpriza. Nu pot renunta la MaxPack de pe al doilea din cauza ca NU SE POATE.Asta este explicatia primita.Deci ma forteaza sa platesc un pachet de care nu am nevoie pe al doilea receptor fara sa mi se comunice in prealabil treaba asta.
Asa ca va trebui sa platesc dupa cele sase luni in total 18 Euro+ Tva.
Domnilor de la RTC va rog sa-mi explice cineva de ce nu se poate dezactiva unul sau mai multe pachete pe al doilea receptor in conditiile in care nu am nevoie de ele ?

Este un mare punct negru pe care-l acord lui DOLCE(nu ca ar conta prea mult).

Va multumesc anticipat.

gepeto
19th December 2006, 14:34
Oare cu un update de soft s-ar rezolva aceasta problema cu numerotarea programelor? Dar de unde sa facem update, asta e intrebarea. Cu ce soft?

Nu numai ca nu se poate, dar daca incerci sa faci ceva, poti, sigur, sa-ti iei adio de la STB...Dolce face up-date-uri via satelit, receptorul lor fiind in permanenta on-line(defect de fabricatie :naughty:...)

enderlabs
19th December 2006, 15:14
Cred ca este o smecherie de informare.Cei care luati optiunea cu doua receptoare fiti foarte atenti la ce pachete optati. Eu am cerut pentru primul full (inclusiv MaxPack) iar pentru al doilea doar baza. Mi le-au activat full pe amindoua si acuma surpriza. Nu pot renunta la MaxPack de pe al doilea din cauza ca NU SE POATE.Asta este explicatia primita.Deci ma forteaza sa platesc un pachet de care nu am nevoie pe al doilea receptor fara sa mi se comunice in prealabil treaba asta.
Domnilor de la RTC va rog sa-mi explice cineva de ce nu se poate dezactiva unul sau mai multe pachete pe al doilea receptor in conditiile in care nu am nevoie de ele ?

Va multumesc anticipat.

De acord cu tine. Am mai intrebat de chestia asta si mi s-a raspuns ca e idiot cel care a spus ca nu se poate. Teoretic se poate, insa trebuie sa mai insisti !

geo
19th December 2006, 20:51
se 'intzepeneste' imaginea pretz de cateva secunde(si sonorul) pe mtv romania, boomerang,si inca vreo 2.. si la voi?

Alex968
20th December 2006, 00:27

Va multumesc anticipat.

Neatentia se plateste !
Daca citeai oferta Dolce mai atent(daca ai citit-o), ai fi observat urmatoarea precizare: " Doar pentru pachetele HBO a-la-carte, Cinemax a-la-carte si MaxPack, vei plati abonamentul lunar pentru fiecare receiver instalat."

Asa ca nu te grabi sa acorzi "puncte negre" ( parca erau bile negre ) altora, pentru neatentia ta !

Pentru al doilea receiver poti ramane doar cu Variety si cu MaxPack.

Bafta !

christian84
20th December 2006, 00:45
Abonatii Romtelecom, loviti de Dolce-mania
20 Decembrie 2006
Alexandru Gugoasa

In ultimele trei saptamani au fost inregistrate peste 60.000 de cereri pentru instalarea serviciului de televiziune digitala Dolce.

Numarul foarte mare de cereri depuse de la lansarea serviciului a facut ca doar 12.000 dintre acestea sa fi onorate pana in prezent.
„Am dublat numarul echipelor de instalare si putem spune ca vom face Sarbatorile in casele clientilor nostri. Instalam Dolce sapte zile din sapte, in decembrie si in ianuarie (...). Durata necesara pentru instalare este de minimum o saptamana”, spune George Argentopoulos, director executiv pentru operatiuni al Romtelecom.

Cel mai atractiv abonament din oferta companiei este si cel mai ieftin. Majoritatea aleg pachetul de baza, Variety, care include 45 de programe si costa 3,9 euro, fara TVA, pentru abonatii la telefonia fixa ai Romtelecom. Aproximativ 8a dintre clienti aleg pachetul complet Dream, care contine pachetul de baza plus toate cele sapte tematice.

Pretul special pentru cei care sunt deja clienti ai operatorului are rolul de a opri valul de deconectari ale abonatilor la telefonia fixa. Acest lucru se vede si in structura de vanzari a Dolce. „Majoritatea celor care comanda Dolce sunt clienti Romtelecom. Ne bucuram sa vedem insa ca sunt si nou-veniti”, mai spune Argentopoulos.

Parteneriate cu cei mari

Pentru televiziunea prin satelit, Romtelcom a incheiat parteneriate cu cativa dintre furnizorii reputati de tehnologie de transmisie. Printre acestia se numara NDS - lider mondial in securitatea continutului, Tandberg - din industria de broadcasting si S3 Satcom - furnizor de sisteme de satelit, care lucreaza pentru BBC si CNN.

Pionierii televiziunii digitale prin satelit din Romania sunt Focussat (UPC Romania) si Digi TV, care s-au lansat aproape concomitent la sfarsitul lui 2004. Digi TV domina in prezent piata, cu aproximativ 450.000 de abonati, conform companiei. Focussat are 24.000 de abonati, Max TV - 50.000, iar Boom undeva peste 15.000.

http://www.evz.ro/article.php?artid=285049

geo
20th December 2006, 09:54
mtv romania, boomerang, cartoon, discovery travel & living, hallmark, axn crime,euronews,cnn nu au semnal + ca ieri ramanea blocata imaginea cateva sec pe boomerang,mtv romania..(putere semnal 100 % - calitate 60 % (fata de apr 100% la instalare) +........ca am cerut xtraoptiunile de luni la amiaza si au zis 24 de ore dar nici aseara nu mergeau...
la voi?

geo
20th December 2006, 11:53
ok,nu va inghesuitzi! am aflat!

geo
25th December 2006, 18:47
...se pare ca nu e bine reglata antena,in spetza vad ok trei frecvente dar la 12647V,sunt probleme:se blocheaza imaginea si noaptea nici nu am semnal! s-o fi miscat ori n-au potrivit-o bine ca e pusa pe acoperis,si deci, e greu de reglat!

bogdansat
29th December 2006, 20:45
Astia de la Dolce sunt tampiti rau de tot.
Imi trebuia un receptor pt. o vila la munte maine sa il montez ca sa fie acolo de revelion.
M-am dus la Romtelecom sa iau unul, ori custodie pe oferta lor ori sa-l iau cu banu jos, dar o duduie de la ei imi tot explica ca nu se poate decat sa-l monteze ei peste trei saptamani. Intre timp s-au strans toti specialistii lor din respectiva locatie care au inceput sa-mi explice ca trebuie montata o antena speciala, ca trebuie prins un semnal (le-am zis ca am o capcana de soareci si-l prind singur si am si o colivie in care sa-l inchid sa nu mai fuga), dupa ce le-am explicat ca am mai montat antene si pot sa o montez si pe asta au dat telefon la "centru" sa intrebe inca o data daca se poate cumva, in final dupa o ora de asteptare a ramas ca la inceput, sa vina ei peste 3 saptamani sau o luna si de revelion sa le arat invitatilor de acolo pliantul lor promotional in loc de tv.
Toata aceasta poveste m-a facut sa constat ca idiotii astia au ramas aceiasi companie comunista obtuza (acum cu peretii in sedii frumos vopsiti si angajatii in tricouri noi cu dolce pe ele) care daca nu ar fi avut norocul sa aiba grecii care ii detin satelit sus ar fi fost faliment direct.
Mi-a fost, imi este si banuiesc ca si in viitor imi va fi sila de acest romtelecom, nimic nu ii va schimba.

PS: Nimeni nu mi-a putut da o explicatie de ce nu pot cumpara stb-ul si cartela pe care sa le montez singur (antena am deja acolo); se pare ca pana la sfarsit o sa ajunga acolo tot un digi.

Bafta voua si un an nou fericit!

BOO*BI
29th December 2006, 21:06
@bogdansat, la fel le-am explicat si eu,ca-mi trebuie doar decodorul+cartele,de res ma ocup eu..(pentru a nu ma mai pune pe lista lor de asteptare).raspuns-ul pe care l-am primit(dupa ce am sunat de doua ori) este nu se poate,de ce?intrebai si io.Raspuns_este obligator,instalatia completa''ant,rec..etc''si echipa de instalatori sunt in masura sa activeze cartela.Am inteles ca activarea se face prin telefonul fix cu nustiu ce aparat de-al lor.

mai am ce astepta,pina la anuu:-(

rpintea
29th December 2006, 22:06
Tare de tot...Se pare ca si la Dolce sunt unii care-si baga mana pe la butoane fara sa stie ce fac...:))
http://i10.photobucket.com/albums/a101/rpintea/untitled.jpg

draguescu
29th December 2006, 22:59
@rpintea putem afla si noi butoanele magice sa ajungem acolo?
multumesc [email protected]

rpintea
29th December 2006, 23:20
@rpintea putem afla si noi butoanele magice sa ajungem acolo?
multumesc [email protected]

N-ai inteles. Era vorba de meseriasii de la Dolce, nu de clienti... Pe Sport Klub la Dolce, a aparut pentru o vreme meniul de la conserva DIGI, cu care Dolce receptioneaza acest program...So fi frecat careva de conserva...

mariust5
29th December 2006, 23:26
Ma miram si eu , ce asemanare izbitoare

patrocle
30th December 2006, 13:28
pe ce cam merge.....are cineva...?

yoghin
30th December 2006, 23:37
Dupa 22 de zile de la cerere au venit si au instalat-o in 2 ore.Intradevar au un fel de telefon mobil pe care transmit serile de la stb si cartela la centru ptr activare . Ce ma nemultumeste este lipsa de meniu pentru programe favorite ,nu se pot prinde programe fta ,si nu se pot sterge programele care nu vrei sa le folosesti. :x

gepeto
31st December 2006, 14:10
@bogdansat, la fel le-am explicat si eu,ca-mi trebuie doar decodorul+cartele,de res ma ocup eu..(pentru a nu ma mai pune pe lista lor de asteptare).raspuns-ul pe care l-am primit(dupa ce am sunat de doua ori) este nu se poate,de ce?intrebai si io.Raspuns_este obligator,instalatia completa''ant,rec..etc''si echipa de instalatori sunt in masura sa activeze cartela.Am inteles ca activarea se face prin telefonul fix cu nustiu ce aparat de-al lor.

mai am ce astepta,pina la anuu:-(

Inca o aberatie marca romtelecom&NDs... Si cei de la BoomTv faceau, la inceput, la fel, dar au inteles cat de penibili sunt...In cazul rtc, la ei nu are cine sa gandeasca...:)

SatWien
31st December 2006, 16:14
Pana la urma scrie undeva pe site-ul lor sau in pliante ca se poate achizitiona numai receiver+cartela? Daca da, poate ar trebui sa afle si Protectia Consumatorului ca Dolce lanseaza oferte mincinoase ...

marcutotal
1st January 2007, 12:39
Pana la urma scrie undeva pe site-ul lor sau in pliante ca se poate achizitiona numai receiver+cartela? Daca da, poate ar trebui sa afle si Protectia Consumatorului ca Dolce lanseaza oferte mincinoase ...

Nu scrie asa ceva oferta este cu echipamentul de receptie (antena, LNB, receptor, cartela) in custodie de aceea insista ei sa monteze antenele, abonatul semnand pentru echipamentul de receptie in intregime.

merlin_b
3rd January 2007, 23:34
Stie cineva daca se poate cumpara al doilea receiver din alta parte astfel incat sa pot receptiona si FTA??? Si in acest caz, imi dau baietii cartela si pentru el? Sau e musai sa iau conserva lor de STB??

rpintea
4th January 2007, 08:32
@merlin b
Nu se poate ce vrei tu, esti obligat sa iei STB-ul lor

Paul_L
4th January 2007, 13:37
Am fost azi pe la RTL pentru a afla ceva detalii. Era coada la contracte si daca faci contractul acum instalarea in 30 zile. Mi-au zis ca la noi in oras au facut in decembrie 1200 contracte.

bb
4th January 2007, 17:27
Salutare,
Tocmai mi-am instalat Dolce(abonament full), primele impresii: au venit doi, nici unul din ei nu stia pozitia satelitului pe care functioneaza Dolce, oricum erau convinsi ca nu conteaza prea mult (mi-au zis ca Hellas e cam pe la 35,36 grade EST:)))); am comandat de la inceput doua receptoare, ei au venit cu o comanda pe care scria "1 bucata" , instalarea a durat cam 1 ora,
doua ore au vorbit la 930 pentru al doilea receptor (ei aveau receptoare in masina, dar cica nu aveau voie sa-l lase daca nu era trecut in comanda);
pana la urma am fost ieri si l-am luat de la Dorobanti, cash, fara probleme;
receptorul - il stiti, limitat, soft slab, semnal ok, dar ieri la primii fulgi de zapada, semnal 10%.. programe ok, pret ok, sper sa apara totusi un soft mai bun;

bafta,

dakota
7th January 2007, 13:14
Salut,

A mai primit-o cineva ?
Eu sunt total in ceata. Dupa toate calculele incercate si cu toate gratuitatile de la ei tot am ramas cu plata echivalenta a unei sume in jur de 20 Euro(fara linia telefonica...) !!!

Am contract pe doi anu cu Full pe amindoua pachete.

Ce ziceti ? Mai sunteti altii cu nelamuriri ?

Multumesc de opinii.

Alexy2221
8th January 2007, 19:51
Esti sigur ca asa e?cu abonatii.............................?tata lucreaza acolo si stiu mai bn asta asa ca mai bn taci................oki?

sigxcpu
8th January 2007, 22:11
Nu stiu unde lucreaza tatal tau, dar te asigur ca este fix cum zic oamenii de pe aici.
Bajetii nu aveau habar sa dea o gaura, le-am dat eu o busola, pentru ca a lor avea niste idei foarte ciudate legate de punctele cardinale, au carait antena aia de-au disperat-o, cred ca si mama o facea mai repede (e sus pe bloc, deci zero obstacole).

Observatii:

- compresie cam mare. Pe LCD se vede binisor, pe CRT e bubita (ala e mai iertator).
- am "varat" codu' ala si-am scapat de mizeria de "0000" la pornire (si-a facut update de soft intr-un timp de parca a tras tot internetu'). Se tine oprit 8 secunde, nu 8 minute, cum zice lumea.
- in alta ordine de idei, am ramas placut surprins ca Euroscart-urile de la ei, desi arata identic cu bombele pe care le-am luat eu in prealabil cu 50000, chiar sunt BUNE (la bombele mele se "aude" imaginea in calea de sunet, deci ecranare ZERO). La alea de vin cu receiver-ul e complet mut.

canan17ro
8th January 2007, 22:41
Daca nu am liber pe directia S-E cum am auzit ca trebuie ci doar pe S e vreo sansa sa pun antena la geam sau trebuie sa o sui pe bloc. E ceva voloros la ea de furat ca romanului ii vin idei?

sigxcpu
8th January 2007, 22:45
cica se fura. asa ziceau "meseriasii" de azi. e buna la fiare vechi :)

barghy
14th January 2007, 10:32
In cazul in care vrem 2 receivere, cei de la Dolce merg pe varianta cu LNC twin ,ca nu are cum sa mearga pe loop-out, ei emitind si pe polaritate V si H?
Sau exista alta solutie tehnica ??

yoghin
14th January 2007, 13:43
Apropo de programe fta as putea monta inca un lnb linga twin pentru a prinde programele de pe Turksat42E ? Credeti ca ma lasa RTLC sa montez pe parabola lor ? Ajunge diametrul de 80 cm pentru a prinde cu al doilea lnb Turksatul ? Semnalul vreau sa-l bag in DISEqC4 unde am loc liber pentru dream500 dar nu stiu daca semnalul o s aiba putere si calitate sa se vada ceva.

canan17ro
15th January 2007, 16:32
32 de zile de cand am sunat pentru instalare : baza + dream in Bucuresti. Inca astept dar cam mult.

BOO*BI
15th January 2007, 16:54
La fel si eu,inca i tot astept ! poate o sa fie prea tirziu cind se vor hotari d-niiInstalatori sa vina(probabil am sa m a razgindesc pina atunci...).Prima data mi-au zis ca dureaza 20zile,acum citeva zile am sunat sa vad care e situatia=30zile,din cauza cererilor multe.M a deranjeaza putin...cind am facut cererea,de ce mi-au spus ca dureaza 20zil...?
Cu Respect.

barghy
17th January 2007, 09:00
Problema e clara in privinta Dolce: nu sunt pregatiti in privinta echipelor de instalare, iar personalul de vanzari pentru a nu pierde potentialii clienti, promit instalarea in termene nereale. De ex. in localiatea unde locuiesc exista citeva sute de cereri de instalare iar ei lucreaza cu 2 echipe care mai trebuie sa se ocupe si de deranjamentele la serviciile de voce si date. Cite antene pot instala intr-o zi, 2 echipe oare ?? Se pare ca acum s-au gindit sa lucreze cu anumite firme care sa le instaleze antene dar nu stiu cit e comisionul acestor firme si cum se vor alege acestea... Concluzia e clara: au fost luati prin surprindere si problema e ca nu fac fata instalarilor!

tdani
17th January 2007, 09:58
La mine a venit de la Dolce dupa 2 zile sa instaleze. Am facut cerere joi si sambata au venit nu una, ci 2 echipe. La vreo jumate de ora dupa ce au terminat primii de instalat si au plecat, m-am trezit cu alta echipa care avea in plan sa instaleze la mine ! :)

canan17ro
17th January 2007, 13:49
In ce oras asta? Chiar conteaza! :)

VeNoM386
17th January 2007, 14:30
De dolby digital pe HBO stiti ceva ? Am inteles ca digi preia DD 5.1

gepeto
17th January 2007, 15:39
De dolby digital pe HBO stiti ceva ? Am inteles ca digi preia DD 5.1

Se pare ca exista ceva adevar in cele de mai sus...Cel putin asa "declara" Humax-ul...

Seriously
19th January 2007, 12:51
HBO se joaca din Noiembrie cu sunetul multicanal.
Inca nu au o configurare definitiva. Daca se hotarasc, o sa poata si Providerii sa-si seteze corect receptoarele din Headend. E posibil sa mearga uneori, si uneori NU. Oricum nu vor transmite 100% in multicanal. For the moment, singurul serviciu configurat corect pentru sunet multicanal HBO este INES IPTV. No comment ...

canan17ro
23rd January 2007, 19:40
Dupa fix 40 de zile m-au sunat ca vin maine. Cererea facuta pe 13 Decembrie si m-au sunat pe 23 Ianuarie. Sunt curios cum o sa decurga instalarea mai ales ca trebuie pusa antena pe bloc.

BOO*BI
23rd January 2007, 19:51
canan17ro: Dupa fix 40 de zile m-au sunat ca vin maine. Cererea facuta pe 13 Decembrie si m-au sunat pe 23 Ianuarie. Sunt curios cum o sa decurga instalarea mai ales ca trebuie pusa antena pe bloc.

norocosule:taz: .atunci eu trebe sa astept 2''doua''Luni :rdiband:
Totusi,este un lucru bun ca anunta viitorul abo inainte cu o zii.
Baffta.

canan17ro
23rd January 2007, 20:41
Au zis de la inceput ca ma suna dar .....
.... cand am facut cererea mi-au zis instalarea in 14 zile, dupa 14 zile am sunat si au zis 21 apoi dupa 21 mi-au zis 30 si au sunat dupa 40. Vedem maine cum stau cu atitudinea si profesionalismul ca perioada mare nu m-a deranjat.

BOO*BI
23rd January 2007, 21:07
canan17ro: Au zis de la inceput ca ma suna dar .....
.... cand am facut cererea mi-au zis instalarea in 14 zile, dupa 14 zile am sunat si au zis 21 apoi dupa 21 mi-au zis 30 si au sunat dupa 40. Vedem maine cum stau cu atitudinea si profesionalismul ca perioada mare nu m-a deranjat.

exact,aceiasi situatie si la mine(sincer nici pe mine nu ma arde asa tare,cu 3abo digi)dar,de la 20zil de cind am facut cererea...inca tot astept...am inteles ca din lipsa de intalatori+nu mai fac fata cererilor din urma.
Ce sa mai zic,ai inteleg si pe ei :-)

canan17ro
26th January 2007, 10:57
Au venit 3 baieti si au intalat totul in maxim o ora. Au cautat satelitul manual prin rotirea antenei ca sculele nu i-au ajutat. A mers insa repede. Semnalul e maxim ca nu mai e nici o bara din aia necolorata.

Ce ma enerveaza cel mai rau momentan e ca protv-ul se vede de toata jena si sunetul e mult mai incet decat la celelalte posturi. Daca vreau sa vad un film pe protv dau pe analog ca se vede mult mai bine. Sunt posturi la care se vad pixeli (bravia de 82) si altele care se vad foarte bine (majoritatea). Sper ca in viitor sa mai imbunatateasca calitatea pe unele posturi.

runcan ioan
26th January 2007, 14:21
oare ceva canale noi o sa mai bage in grila de la dolce? a aparut atomic dar el era anuntat de mult pe site... viassat-urile reality zone club etc... stie cineva?

dragosvasile
26th January 2007, 20:59
Boomerang nu are titrare in romana sau nu ma descurc eu cu optiunile?

Unuseroarecare
26th January 2007, 21:13
Nu are si sa speram ca nu va avea vreodata .

tdani
27th January 2007, 00:48
O chestie interesanta: telecomanda de la dolce merge si la dvdplayer-ul meu Eboda !! in sensul ca daca apas spre exemplu pe tasta '9' imi porneste/opreste DVD :D

Major
28th January 2007, 01:22
Acum mi-am dat si eu seama de ce o ia aiurea Dvd-ul...

Major
28th January 2007, 01:27
O remarca interesanta din interiorul Romtelecom:
"Dolce Tv nu a fost creat ca sa acapareze alti abonati de cablu sau alte Dth-uri de pe piata,ci ca sa faca in asa fel incit sa nu renunte cei care au mai ramas in sistem la abonamentul Romtelecom"!!!

cableguy
28th January 2007, 10:09
tot acelasi lucru este...clientii sunt cam tot aceeasi...

aleksutz
29th January 2007, 00:27
O remarca interesanta din interiorul Romtelecom:
"Dolce Tv nu a fost creat ca sa acapareze alti abonati de cablu sau alte Dth-uri de pe piata,ci ca sa faca in asa fel incit sa nu renunte cei care au mai ramas in sistem la abonamentul Romtelecom"!!!

Si crezi cand o sa faca 200 de mii de abonati si o sa isi depaseasca si cele mai frumoase asteptari ale lor, ca nu vor schimba tactica? Daca o afacere e profitabila se detaseaza de celelalte. Eu sincer astept surpriza lansarii canalelor proprii anuntate pe forum.

larry_bml
29th January 2007, 15:52
In legatura cu acele PACHETE platite separat, mai ales cele pentru adulti, se aude ceva ca vor revenii la forma initiala aceea de 24/24 sau vor ramane cu portia? Nu ma plang ca sunt impatimit al satelitilor si am vre-o 3 antene pe acasa, asa ca eu nu imi fac probleme :) , dar cei care platesc pentru asa ceva......

geo
29th January 2007, 21:33
ref. la pachetul 'midnight',cred ca sunt singurii dintre dth-uri(la digi si max stiu sigur) care restrictioneaza orele de difuzare! pe site e specificat sec: 'conf.Dec.187/2006'! probabil vor lua bila alba de la Ralu(Filip):D! Oricum nici la francezi nici la italieni nu e asa! Se dau mai 'catolici decat Papa'!

Unuseroarecare
29th January 2007, 21:38
Nu , doar mai prosti decat majoritatea . Legea spune altceva , dar ei nu stiu sa o citeasca .

melinter2000
4th February 2007, 10:33
Stie cineva cind apare softul nou pentru receiverul Dolce, care rezolva problemele aranjarii, stergerii si numerotarii programelor TV. Cineva spunea mai demult ca apare in februarie, dar deja sintem in 3 februarie si nici o veste. Apare un nou soft sau a fost doar o goanga zvonul aparitiei acestuia?
Va multumesc.

ionutc
4th February 2007, 10:53
[Feb 2, 2007]
Romtelecom are circa 60.000 abonaţi la serviciul de televiziune digitală, la două luni de la lansare

Numărul abonaţilor la serviciul de televiziune digitală furnizat de Romtelecom a ajuns la aproximativ 60.000 la două luni după lansarea comercială, la sfârşitul lunii noiembrie 2006, a anunţat, vineri, operatorul de telecomunicaţii.

sursa: mediafax.

cableguy
4th February 2007, 11:12
HUSTON we have a problem...

gepeto
4th February 2007, 13:59
ref. la pachetul 'midnight',cred ca sunt singurii dintre dth-uri(la digi si max stiu sigur) care restrictioneaza orele de difuzare! pe site e specificat sec: 'conf.Dec.187/2006'! probabil vor lua bila alba de la Ralu(Filip):D! Oricum nici la francezi nici la italieni nu e asa! Se dau mai 'catolici decat Papa'!

Si Boom face acelasi lucru...Au spus ca atata timp cat legea este interpretabila si CNA nu le trimite un raspuns oficial, vor difuza canalul XXX doar noaptea...

ambra
6th February 2007, 00:16
Neatentia se plateste !
Daca citeai oferta Dolce mai atent(daca ai citit-o), ai fi observat urmatoarea precizare: " Doar pentru pachetele HBO a-la-carte, Cinemax a-la-carte si MaxPack, vei plati abonamentul lunar pentru fiecare receiver instalat."

Asa ca nu te grabi sa acorzi "puncte negre" ( parca erau bile negre ) altora, pentru neatentia ta !

Pentru al doilea receiver poti ramane doar cu Variety si cu MaxPack.

Bafta !
Astazi am mers la sediul Romtelecom din Brasov, unde am cerut sa nu mi se furnizeze pe al doilea receiver pachetul HBO si Cinemax intrucat de la inceput (decembrie) am precizat acest lucru.
Raspuns: nu se poate asa ceva!
Insist, -degeaba- chiar incep sa ma cert, vine seful lor care spune: nu se poate asa ceva!
Insist, spun uite pe siteul rdi-board scrie ca se poate!
Zice: unde?
Ii arat. Zice: Povesti! Sunt chiar prieten cu dir.ajunct Romtelecom, cu care merg la schi, si am avut o discutie pe tema asta si a spus ca nu se poate. Este politica HBO care cere acest lucru.
Insist, cer sa arate unde scrie in contractul meu asa ceva. Zice: Daca nu va convine, puteti sa va adresati in scris companiei, dar raspunsul este cel care vi-l dau eu acum.

Deci....... asta e.

gepeto
6th February 2007, 00:56
Astazi am mers la sediul Romtelecom din Brasov, unde am cerut sa nu mi se furnizeze pe al doilea receiver pachetul HBO si Cinemax intrucat de la inceput (decembrie) am precizat acest lucru.
Insist, -degeaba- chiar incep sa ma cert, vine seful lor care spune: nu se poate asa ceva!
Ii arat. Zice: Povesti! Sunt chiar prieten cu dir.ajunct Romtelecom, cu care merg la schi, si am avut o discutie pe tema asta si a spus ca nu se poate. Este politica HBO care cere acest lucru.
Insist, cer sa arate unde scrie in contractul meu asa ceva. Zice: Daca nu va convine, puteti sa va adresati in scris companiei, dar raspunsul este cel care vi-l dau eu acum.

Era normal...deja rtc isi arata coltii...si asta e doar inceputul...:puke:

Bowser
6th February 2007, 01:31
Dom'le, nu ca nu te-am crede, dar inainte sa dam navala la Boom, am vrea si noi, fraierii de la Dolce, sa stim cam la ce te referi, la ce sa ne asteptam, poate aruncam pe geam receptoarele de nervi. Deci... ne dati ori nu ne dati, dl. gepeto?

Alex968
6th February 2007, 02:18
@ambra.

Unde ai vazut tu in postul meu ca se poate ?
Eu zic sa mai citesti inca odata, eventual si un pliant Dolce ca sa te lamuresti ca nu se poate ce vrei tu ! Apropo, nu lucrez la Romtelecom !

Citez: " Doar pentru pachetele HBO a-la-carte, Cinemax a-la-carte si MaxPack, vei plati abonamentul lunar pentru fiecare receiver instalat."

Deci....... asta e.

gepeto
6th February 2007, 03:31
Dom'le, nu ca nu te-am crede, dar inainte sa dam navala la Boom, am vrea si noi, fraierii de la Dolce, sa stim cam la ce te referi, la ce sa ne asteptam, poate aruncam pe geam receptoarele de nervi. Deci... ne dati ori nu ne dati, dl. gepeto?

Man, am zis eu sa dai navala la Boom?? Si Boom si Dolce au aceleasi STB-uri de 20 lei...
rtc-ul a fost, este si va fi una dintre firmele care iau bani nemeritati, nu-si fac treaba si, nu in ultimul rand, vor mari in continuare pretul la abonamente.
Ceea ce fac acum cu dolce, se va rasfrange negativ in pretul de mai tarziu... atat la telefonie fixa, cat si la DTH...
Si sa-ti dau doar cateva exemple:
1. banii pentru investitii pe care grecii au spus ca-i vor aduce, i-au luat din abonamentele marite abuziv...clientii platesc aproape jumatate de milion de lei, doar pentru a avea telefon fix...
2. convorbirile internationale ale rtc treceau, pana sa fie preluati de greci, prin statia de sol Cheia(SNR)...dupa preluare, au folosit statia lor de la Salonic, Grecia, nu de alta, dar era in "EURO", mai scumpa si toti banii le ramaneau lor...
3. sistemul de contorizare folosit de rtc este un dezastru...nu putini au fost clientii, persoane de 70 de ani care s-au trezit cu milioane de lei la plata convorbiri erotice...
4. rtc incaseaza bani DOAR din beep-urile pe care abonatii sai le dau la GSM-mobile...
... si pot sa continui...
Sper ca acum intelegi de ce eu nu cred ca dolce va fi un succes pentru abonati...poate doar pentru grecii de la rtc...

aleksutz
6th February 2007, 09:59
gepeto, amice, cateodata vorbesti prostii...

RTC are preturi mai mari, dar calitatea peste orice serviciu de voce si de date furnizat de concurenti...

Pt moshii shi balele sarace exista si abonament social la RTC. Unde mai exista asa ceva la concurenta?

Dolce are cel mai mare TS bitrate atat audio cat si video. Are cea mai buna grila de programe. Daca ar avea si canale proprii ar fi de departe cel mai tare. Si nici nu practica preturi mari. Ceea ce spui tu ca, preturile se vor mari, poate fi adevarat, dar mi se pare ca miroase ceva ciudat in afirmatiile tale. Investitia se poate recupera prin inmultire nr de clienti (pt ca se stie ca Dolce e un trend ascendent al dracului), si nu numai prin marirea pretului. Daca ai dovezi ca nu e asa...spune-le. Nu mai face afirmatii nejustificate si aruncate la plesneala, pentru ca incepi sa semeni cu altzi "batrani" ai acestui forum, care sunt obiectivi si au un sens in ceea ce spun pana cand le este in pericol interesul.

Daca gresesc, si nu ai nici un interes ca Dolce sa nu creasca, atunci imi cer scuze de pe acum pt afirmatiile facute, si iti cer inca odata sa aduci justificari pt afirmatiile facute de tine cu privire la marirea pretului la abonamentul Dolce. Pt ca asa pot afirma si eu si oricine ca de luna viitoare Focus va mari preturile, pentru ca asa am auzit pe Cosmos TV.

Bowser
6th February 2007, 10:53
O atitudine absolut corecta, aleksutz. Stim ca esti iubitor Boom, gepeto, dar poate nu toata lumea isi permite sa dea 20E/luna ca sa vada aceleasi canale ca la Dolce, exceptie facand amaratele de canale proprii si PPV. Pur si simplu accepta ca nu toti au aceasta suma disponibila pentru "home entertainment". Astfel ca atunci cand zici ca vor mari preturile, poate si dai dovezi, nu doar argumentezi POSIBILITATEA de a le mari. Naiba, si eu pot sa zic ca de saptamana viitoare SuperCinema va costa 14E pentru toti abonatii, vechi si noi. Deh, am auzit un zvon.

gepeto
6th February 2007, 13:09
O atitudine absolut corecta, aleksutz. Stim ca esti iubitor Boom, gepeto, dar poate nu toata lumea isi permite sa dea 20E/luna ca sa vada aceleasi canale ca la Dolce, exceptie facand amaratele de canale proprii si PPV. Pur si simplu accepta ca nu toti au aceasta suma disponibila pentru "home entertainment". Astfel ca atunci cand zici ca vor mari preturile, poate si dai dovezi, nu doar argumentezi POSIBILITATEA de a le mari. Naiba, si eu pot sa zic ca de saptamana viitoare SuperCinema va costa 14E pentru toti abonatii, vechi si noi. Deh, am auzit un zvon.

Man, de unde sti ca sunt iubitor Boom?? In trecut, unii spuneau ca sunt iubitor Focus, mai tarziu ca sunt iubitor Digi, acuma iubitor Boom...Pai eu NU iubesc nici un DTH mioritic, atata timp cat consider ca nici unul nu se apropie de cele din vest. Dar, daca sunt nevoit(silit) sa iau un abo la un dth mioritic, prefer, intr-adevar, Boom. Si asta pentru ca stiu ce echipamente de transmisie au!
Actuala politica Dolce este una inselatoare, iar acest lucru se va vedea intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat...

Bowser
6th February 2007, 13:16
Deci opinii, nu dovezi. Am inteles. Puteai sa zici din start "cred ca vor scumpi tarifele", nu sa formulezi ca pe o stire bazata pe informatii certe. Oricum, am semnat un contract in care sunt specificate chiar pe prima pagina tarifele. Nu e impotriva normelor ANPC sa schimbi din mers tarifele?

gepeto
6th February 2007, 22:19
Deci opinii, nu dovezi. Am inteles. Puteai sa zici din start "cred ca vor scumpi tarifele", nu sa formulezi ca pe o stire bazata pe informatii certe. Oricum, am semnat un contract in care sunt specificate chiar pe prima pagina tarifele. Nu e impotriva normelor ANPC sa schimbi din mers tarifele?

Acum, daca ai scapat de UPC pe cablu, nu trebuie sa te dai mare sustinator dolce, ti-am spus, o sa ai parte de multe surprize...neplacute...
rtc-ul isi respecta blazonul :flex:

valyp67
6th February 2007, 23:52
Acum, daca ai scapat de UPC pe cablu, nu trebuie sa te dai mare sustinator dolce, ti-am spus, o sa ai parte de multe surprize...neplacute...
rtc-ul isi respecta blazonul :flex:Subscriu si eu la ceea ce zice @gepeto. RTC este un balaur care inghite banii de aiurea de la novici creduli in nu stiu ce"servicii'de KK oferite de ei,care nu stiu cum sa salveze telefonia lor fixa de tot KK-tul si sa agate astfel fraieri care habar nu au avut pana acum de televiziunea prin satelit,cu tot felul de bazagonii de 2lei(DTH)pentru aceasta salvare a telefoniei lor.

cableguy
7th February 2007, 00:02
dupa cite stiu eu nu mai este abonament social la rtc...
intr-un interviu de acum citeva luni intr-o revista de bussines
managerul de la rtc a spus ca ei vor sa aiba un volum de incasari crescator, sa aiba cotatii bune la bursa...intrebarea mea este cum vor avea ei incasari mai mari cind abonatii facuti de ei la DTH vor plati abonament mic si abia peste 6 luni, timp in care ei vor pierde mult mai multi abonati la telefonia fixa ( nu mai pot cere zeci de roni celor care vor sa renunte...) care plateau peste 30 de roni/luna...raspunsul ar fi ca vor creste tarifele...sau abonamentele...sau ce stiu eu ce vor creste...vom vedea dupa 1 iulie...

Bowser
7th February 2007, 00:19
1 iulie? Ce se intampla pe 1 iulie? Atunci pune lacatul pe poarta Boom?

21mediastudio
7th February 2007, 14:22
Nu am sa intru in polemica cu nici unul dintre voi ... dar ....
Romtelecom pregateste :

- abonament telefonie fixa, fara limita de minute in interiorul judetului unde te afli si cu o taxa speciala nu mare pentru alte zone ale Romaniei.
- abonamentul Dolce nu va creste dar... se va da 3 receptoare multiwiew
- se introduce abonamentul Dolce pentru persoane juridice
- adsl am mai zis dar "specialisti" de 2 lei m-au contracarat fara argumente binenteles .... cum ziceam ADSL 2+ .... 8 M si 24 M si nu mai ziceti ca nu e posibil ca vorbiti prosti in acest moment in service Romtelecom resedinta de judet se foloseste ADSL 8 si 24 Megi

Ce e mai important nu se va scumpi deloc abonamentele .... pentru cei care nu stiu in acest moment statul roman mai are in romtelecom angajati .... in conduceri nu nu romanii iau decizi asa ca nu faceti pe smecheri si atatstiutori ca sunteti prost informati .... la nivel inal decizile se iau de 5- 6 oameni dintre care 1-ul e roman iar restul sunt 2 greci si 2 austrieci..... zvonurile lansate de voi sunt pur si simplu speculatii

gepeto
7th February 2007, 14:42
rtc-ul a fost, este si va fi una dintre firmele care iau bani nemeritati, nu-si fac treaba si, nu in ultimul rand, vor mari in continuare pretul la abonamente.
Ceea ce fac acum cu dolce, se va rasfrange negativ in pretul de mai tarziu... atat la telefonie fixa, cat si la DTH...
Si sa-ti dau doar cateva exemple:
1. banii pentru investitii pe care grecii au spus ca-i vor aduce, i-au luat din abonamentele marite abuziv...clientii platesc aproape jumatate de milion de lei, doar pentru a avea telefon fix...
2. convorbirile internationale ale rtc treceau, pana sa fie preluati de greci, prin statia de sol Cheia(SNR)...dupa preluare, au folosit statia lor de la Salonic, Grecia, nu de alta, dar era in "EURO", mai scumpa si toti banii le ramaneau lor...
3. sistemul de contorizare folosit de rtc este un dezastru...nu putini au fost clientii, persoane de 70 de ani care s-au trezit cu milioane de lei la plata convorbiri erotice...
4. rtc incaseaza bani DOAR din beep-urile pe care abonatii sai le dau la GSM-mobile...
... si pot sa continui...
Sper ca acum intelegi de ce eu nu cred ca dolce va fi un succes pentru abonati...poate doar pentru grecii de la rtc...

Romtelecom pregateste :

- abonament telefonie fixa, fara limita de minute in interiorul judetului unde te afli si cu o taxa speciala nu mare pentru alte zone ale Romaniei.
- abonamentul Dolce nu va creste dar... se va da 3 receptoare multiwiew
- se introduce abonamentul Dolce pentru persoane juridice
- adsl am mai zis dar "specialisti" de 2 lei m-au contracarat fara argumente binenteles .... cum ziceam ADSL 2+ .... 8 M si 24 M si nu mai ziceti ca nu e posibil ca vorbiti prosti in acest moment in service Romtelecom resedinta de judet se foloseste ADSL 8 si 24 Megi

Ce diferenta este intre speculatiile mele si speculatiile tale?? Timpul va decide, dar istoria NU este favorabila rtc. Pentru binele nostru, sper ca eu sa ma insel si tu sa ai dreptate...Repet, timpul va decide cine a avut dreptate ;)

21mediastudio
7th February 2007, 14:53
O data pentru todateauna eu v-am anuntat ceva nu am speculat cum ?.. ce ? de unde stiu .... nu e treaba voastra .... din tot ce am zis in intreventile anterioarea s-au dovedit a fi corecte pe 90 %

P.S. poate lucrez la ei ...poate nu ....poate pur si simplu colaborez cu ei ...CE E ASA DE GREU DE INTELES ????:gossip:

ady18
7th February 2007, 15:00
mdea

Unul mai grozav ca altu :2guns::taz: