PDA

View Full Version : Telekom (Fost Dolce)

Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

niros
22nd November 2007, 23:33
azi la sedinta de la cluj ni s-a adus la cunostiinta ca in urma unor hotarari luate de conducerea de la bucuresti din ianuarie 2008 va intra pe piata oferta cu 4 receptoare pe un abonament. inca nu e hotarare definitiva, luati-o ca pe un zvon deocamdata. detalii despre sistemele de inchiriere sau custodie la noua oferta nu cunosc, daca aflu mai multe voi informa pe oricine doreste sa afle noutati despre aceasta oferta.

evilmoe
22nd November 2007, 23:41
multumim niros :)

evilmoe
22nd November 2007, 23:51
inca o intrebare... imi zice si mie cineva o lista cu receivere compatibile Dolce si de unde le pot cumpara? Multumesc

niros
23rd November 2007, 01:06
doar receptorul oficial pe care il primesti de la ei, ca sa nu ai surprize la update-ul subscriptiei.

gepeto
25th November 2007, 17:34
azi la sedinta de la cluj ni s-a adus la cunostiinta ca in urma unor hotarari luate de conducerea de la bucuresti din ianuarie 2008 va intra pe piata oferta cu 4 receptoare pe un abonament. inca nu e hotarare definitiva, luati-o ca pe un zvon deocamdata. detalii despre sistemele de inchiriere sau custodie la noua oferta nu cunosc, daca aflu mai multe voi informa pe oricine doreste sa afle noutati despre aceasta oferta.

Datorita cererilor de instalari foarte mari, datorate si liberalizarii instalarilor, s-a trecut la "contractarea" fostele firme(instalatori) care au montat pentru Boom si Digi. Pretul per instalare 25 Euro.

Dolce, tace si face! :death:

niros
25th November 2007, 22:13
Datorita cererilor de instalari foarte mari, datorate si liberalizarii instalarilor, s-a trecut la "contractarea" fostele firme(instalatori) care au montat pentru Boom si Digi. Pretul per instalare 25 Euro.

Dolce, tace si face! :death:

25 de euro pentru instalare cu 2 stb-uri si 23 euro pentru instalarea cu un singur stb. daca antena nu se poate monta din cauza lipsei de vizibilitate si se incearca solutia cu pilonul in curte, pentru montarea unui pilon firma de instalari mai primeste de la romtelecom inca 35 euro.

brainstorming
30th November 2007, 23:31
Maine,1 decembrie cind este sarbatoare mare,Ziua Nationala a Romaniei,Dolce ne va furniza vreo surpriza?
Ar fi extraordinar...

bibbicu
30th November 2007, 23:58
Da, va oferi EPG FTA ;)

ezekiel
5th December 2007, 21:26
salutare all
dupa un atent studiu al pietei si ceva recomandari de la prieteni/cunostinte, am renuntat si eu la TVS sa pun Dolce.
pana acum destul de multumit: am facut cerere pe 22.11 si a venit echipa pe 4.12 (destul de repede!), calitate super ok pe LCD 82cm (inca mai am semnal pe cablu pana la sfarsitul lunii si pot sa fac comparatie ;))
o chestie inca nu am reusit sa o testez: Dolby Digital Surround 5.1. Pe cablu a trebuit sa cumpar un SCART 21 pini complet legati 1 la 1 (cablu gros, destul de scump) si HBO se auzea super bine DD. Acuma SCART-ul pe care l-au adus astia de la dolce cu stb-ul e de duzina si nu se aude absolut nimic in sistem (chestie care se intampla si cu TVS-ul inainte sa cumpar full SCART). A probat cineva daca iese DD din STB? Merita sa mai cumpar inca un cablu SCART d-ala gros?

ms in avans

in rest e ok. de cand au montat antena a si plouat intr-o veselie si a nins in draci de 2 zile, si semnalul e super ok ;)

CristiALBA
5th December 2007, 22:37
25 de euro pentru instalare cu 2 stb-uri si 23 euro pentru instalarea cu un singur stb. daca antena nu se poate monta din cauza lipsei de vizibilitate si se incearca solutia cu pilonul in curte, pentru montarea unui pilon firma de instalari mai primeste de la romtelecom inca 35 euro.

Asta da veste buna,multumim NIROS!!

dannic
7th December 2007, 13:20
Stie cineva daca la montarea Dolce,firul de cablu este gratuit? Cei ce au venit sa monteze au spus ca doar 20 m ira restul pana la parter trebuie platit?
Stiu alte persoane care au instalat si nu au platit nimic.

niros
7th December 2007, 13:28
dolce da in kitt-ul de instalare 20 metri cablu gratuit. ce se depaseste costa un euro 10 metri de cablu.

dannic
7th December 2007, 15:37
Cei ce au venit au vrut sa imi treaca 100 de m in plus spunand ca voi trebui sa platesc 500-600 de mii im plus pentru cablu.La interventia mea au trecut doar 45 m in plus.Daca este cum zici ar trebui sa platesc 4,5 euro(sigur 10m =1 euro?) ,ceea ce este acceptabil. Dar am spus vroiau sa treca cat mai mult...

niros
7th December 2007, 15:53
sigur e atat. un metru de cablu e 35 de bani. adica 3500 lei vechi.

amadeus
7th December 2007, 16:04
sigur e atat. un metru de cablu e 35 de bani. adica 3500 lei vechi.

la magazin e 12.000 lei vechi ...

cu 35 de bani, as lua si eu 100m de cablu ;)

niros
7th December 2007, 16:08
tu cumpara-l de la magazin.

optimus
7th December 2007, 16:37
Cam greu merg instalarile Dolce in Timisoara.De 3 saptamani asteapta taica-miu sa vina la montaj.Ii suna pe instalatori si nu raspund sau au telefonul inchis.Daca asta inseamna seriozitate,nu inteleg de ce nu dau la oameni doar receptorul si cei care se pricep sa-si poata monta singuri antena.Daca mi-ar fi dat receptorul,deja i-as fi instalat antena si toate cele.:wrong:

cucus
10th December 2007, 15:51
Mie mi s-a instalat in 5 zile si telefonul si dolcele, poate am avut eu noroc :), suna si tu la fetitele de la 930 si intreaba de cererea lui taica-tu, trebe sa-ti dea un raspuns.

frankino
10th December 2007, 16:51
mo si eu am asteptat 3 saptamani , dar au zis de la inceput ca vin dupa 3 saptamani si au venit in ziua si la ora stabilita.

optimus
10th December 2007, 17:27
mo si eu am asteptat 3 saptamani , dar au zis de la inceput ca vin dupa 3 saptamani si au venit in ziua si la ora stabilita.

Mi-a spus ca au venit Duminica trecuta(acum o saptamana)...bineinteles fara vreun telefon in prealabil.Nu a fost acasa ,i-au lasat pe usa un numar de telefon,i-a sunat ,au stabilit ca vor veni a doua zi dupa ora 14...N-au venit.A incercat sa-i sune sa intrebe ce se intampla dar se pare ca baietii nu vroiau sa fie deranjati ca si-au inchis telefoanele.Wankers.

novimihai
12th December 2007, 18:11
MOVIES 24 a intrat pe pozitia 160 dar inca nu emit!;)

gelu_dh
12th December 2007, 19:27
MOVIES 24 a intrat pe pozitia 160 dar inca nu emit!;)
A inceput emisia vad ca acu au un film.

nucutza
12th December 2007, 19:44
Si ce e cu Movies asta?
Dupa denumire e clar ca da filme , dar ce fel?

Later edit

Am gasit cite ceva :

Grupul media NBC Universal va lansa in Romania, pe 12 decembrie, un nou post de televiziune de filme, numit Movies 24. Investitia in postul Movies 24 pentru Romania, Polonia si Ungaria se va ridica in urmatoarele 12 luni la zece milioane de dolari, a declarat pentru Business Standard Colin Mcleod, director comercial Sparrowhawk Media, parte a NBC Universal Global Network.

Postul Movies 24 va fi subtitrat integral in limba romana si va contine publicitate din Romania. Regia ce se va ocupa de vanzarea de publicitate pentru postul Movies 24 este Splendid Media, potrivit unor surse din piata. Aceleasi surse indica si iesirea contului Halmark Channel (operat de acelasi grup Universal) din portofoliul ARBOmedia si intrarea lui in portofoliul Splendid Media. In ceea ce priveste continutul noului post, Colin Mcleod a explicat ca el nu va difuza filme de Hollywood, ci filme realizate pentru televiziune. “Ne-am dat seama ca nisa productiilor hollywoodiene, este deja intens exploatata, nu mai aveam loc acolo”, a spus acesta. Postul Movies 24 va fi lansat initial doar pe platforma DTH Dolce, operata de Romtelecom.
Pe piata din Romania mai exista urmatoarele televiziuni specializate pe filme: MGM, Hallmark Channel, Pro Cinema, AXN, AXN Sci-Fi, AXN Crime, HBO si Cinemax. Postul va fi inclus in pachetul de baza al acestei platforme. Pentru lansarea din decembrie NBC Universal a achizitionat deja 180 de filme, urmand ca portofoliul sa fie innoit in fiecare luna. NBC Universal a lansat de curand postul KidsCo, in Romania, exclusiv pe platforma Dolce. Colin Mcleod a declarat in mai multe randuri ca Romania si Polonia sunt cele doua piete din Europa Centrala si de Est in care NBC Universal are incredere sa investeasca.

Postul Movies 24 a fost lansat in Marea Britanie, anul trecut in iulie. Grupul american NBC Universal a anuntat, la sfarsitul lunii august, ca va achizitiona compania britanica Sparrowhawk Media Group, care detine 18 posturi de televiziune, printre care si Hallmark, si ca in urma acestei tranzactii isi va dubla operatiunile prin cablu din afara granitelor Statelor Unite. Surse apropiate afacerii au declarat pentru Reuters ca NBC Universal achizitioneaza Sparrowhawk Media Group pentru suma de 350 mil. dolari. NBC Universal, unul dintre cele mai importante grupuri de media, este detinut de conglomeratul de servicii General Electric (80%) si de grupul francez media Vivendi (20%).

Proiecte
NBC Universal va lansa tot in decembrie alte doua posturi de televiziune, in Romania: Sci Fi Channel si Universal Channel. Acestea vor fi subtitrate in limba romana, iar din primavara ele vor avea canale speciale pentru Romania.
sursa: standard.ro

programul tv http://www.tvmovies24.com/listings_by_week.aspx

novimihai
12th December 2007, 19:57
A inceput emisia vad ca acu au un film.

La mine nu se vede nimic!Ecranul e negru!:confused:

larry_bml
13th December 2007, 13:23
La mine se vedea ieri Movies 24!

Stie cineva ce trebuie facut ca sa ajunga cineva sa instaleze antene pentru Dolce?
M-ar interesa si pe mine o colaborare de genul asta, dar nu stiu de unde sa incep!

marcutotal
14th December 2007, 09:09
Citeste aici........ (http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=58901)

brainstorming
15th December 2007, 15:12
Sci-Fi or not Sci-Fi la Dolce:that is the question

Paul_L
15th December 2007, 16:54
Si daca da , cind ?

babicu
31st December 2007, 06:22
Probabil cand se va elibera un "post" ...
De exemplu atunci cand vor oficializa treaba cu sepaarea programelor amintite in titlu, "locul" pe care-l ocupa acum Cartoon Netwrk / TCM poate fi luat de ceva nou !
Si spun ca locul va ramane gol pentru ca (poate multi nu stiu ...) deja au aparut cele 2 programe -pactic ziua e Cartoon dublu, iar noaptea, TCM - simultan cu programul "vechi", dar borcanu' lu' peste prajit evident ca nu vede respectiva miscare decat atunci cand vrea Romtricolomu', noroc ca ne mai descurcam unii cu alte acarete-motorete trotinete ...

Numa' bine !!!

:))

babicu
31st December 2007, 06:54
P'asta abia acuma am vazut-o:

http://www.dolce.ro/ro/stiri/2007/pachetul_active.html

Ce mai cresc preturiliii astea, ba baiatule, ceva de speriat la dulce !!!

Si ce mai viseaza unii ...
Lasa ca se scot ei (Romtrocyclonu', de !) pe partea ailalta: a "cazut" in mainile mele intamplator o factura de la ei (nu mai vazusem cum arata de cam multicel ...) si m-am crucit: incaseaza CHIRIE pe cablajul care-ti vine-n casa, oameni buni !!!
P'asta daca mi-o spunea cineva, nu-l credeam nici intr-o mie de ani, da acu' ... am ramas mut !

Haidi pa !!!

HarryE2007
8th January 2008, 11:29
Cine te pune sa folosesti acel rebut de receptor cand sunt atatea in care merge cardul de Dolce ?

Sado-maso ....
Ajutati un incepator si dati macar UN exemplu...
Sunt tentat sa cumpar un CAM Matrix Revolutions cu soft ncas pt. Sky Italia.

Multumesc

traian
13th January 2008, 15:35
Vroiam sa va intreb:
1. daca instalarea antenei este perfecta, se poate sa-mi intre semnal si putere 100% sau sa ma multumesc cu peste 95%? In acest caz, exista riscuri de intrerupere a transmisiei atunci cand bate vantul sau transmisie cu patratele/no or bad signal?
2. in legatura cu lista canalelor favorite, pana la urma cate canale pot baga? Le pot aranja pe ce taste vreau eu (de la 0 la 9) sau doar in lista de favorite unde va trebui sa ma plimb de fiecare data si sa aleg de acolo programul dorit?:detective:

iaro2007
14th January 2008, 21:10
1. Vei avea probleme daca puterea semnalului e undeva intre 60-70%. La 95-100% nu sunt probleme.
2.Ai buton pe telecomanda Favorite si le setezi cum vrei tu intre 900 si 909.

traian
15th January 2008, 11:36
1. Vei avea probleme daca puterea semnalului e undeva intre 60-70%. La 95-100% nu sunt probleme.
2.Ai buton pe telecomanda Favorite si le setezi cum vrei tu intre 900 si 909.
Dar de ce nu merge sa le setez si pe tastele telecomenzii de la 0 la 9 si atunci cand deschid receptorul/televizorul apas pe tasta cutare si imi intra automat programul respectiv?
Sau cand il deschid imi apare mereu ca la satelitul obisnuit meniul si eu trebuie sa intru de acolo si sa formez 900...etc...? ar fi obositoare treaba asta.:sad:

mihaimihai
15th January 2008, 23:20
Nu-si face pomana unul dintre expertii care posteaza pe acest forum si pune o lista cu receptoarele compatibile (mai ieftine sau mai scumpe) cu Dolce, ca am vazut ca sunt destul de multi care intreaba de alternative la conserva?
Eu unul personal as cumpara unul mai de Doamne-ajuta, cu 2 tunere si hard-disk ca sa pot inregistra de pe un canal si sa ma uit in paralel la altceva. Daca aveti cunostinta de asa ceva va rog sa postati sau direct PM. Multumesc frumos pentru ajutor!

savin stelian
15th January 2008, 23:59
Nu-si face pomana unul dintre expertii care posteaza pe acest forum si pune o lista cu receptoarele compatibile (mai ieftine sau mai scumpe) cu Dolce, ca am vazut ca sunt destul de multi care intreaba de alternative la conserva?
Eu unul personal as cumpara unul mai de Doamne-ajuta, cu 2 tunere si hard-disk ca sa pot inregistra de pe un canal si sa ma uit in paralel la altceva. Daca aveti cunostinta de asa ceva va rog sa postati sau direct PM. Multumesc frumos pentru ajutor!
salut , un dreambox 7025 , e ideal pt. ce doresti tu , uite aici :http://www.digisat-systems.ro/indexs.php?action=produse&categ=10 . bafta .

mihaimihai
16th January 2008, 00:31
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt! O sa caut si pe afara, poate-l gasesc mai ieftin. Eu m-am uitat la marca Relook (au mai multe modele dual tuner si PVR) dar nu stiam dupa ce caracteristici sa ma uit ca sa fie compatibil cu Dolce. Poti sa-mi dai citeva dintre ele, cele esentiale, sau ma uit in specificatia lui 7025 si caut tot ce este similar?

savin stelian
16th January 2008, 00:50
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt! O sa caut si pe afara, poate-l gasesc mai ieftin. Eu m-am uitat la marca Relook (au mai multe modele dual tuner si PVR) dar nu stiam dupa ce caracteristici sa ma uit ca sa fie compatibil cu Dolce. Poti sa-mi dai citeva dintre ele, cele esentiale, sau ma uit in specificatia lui 7025 si caut tot ce este similar?
salut , o parere : alege un receptor cu sustinere soft cat mai mare .
ps: din punctul meu de vedere , familia DREAMBOX are cea mai mare sustinere soft .
bafta .

traian
17th January 2008, 17:32
Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos cu o chestie, ca vreau sa-mi trag dolce si m-am contrazis cu un "istet". El zice ca la conectarea receptorului prin RF-OUT ca sa pot viziona programele va trebui sa salvez dolce pe un canal UHF, altfel nu voi vedea nimic la deschiderea televizorului. Intrebarea e: ce sa mai scanez si sa salvez din moment ce televizorul functioneaza doar ca monitor, iar eu pot folosi telecomanda lui doar la aprindere? Eventual daca e sa salvez pozitia satelitului, dar asta doar din receptor, fiindca odata conectat receptorul la televizor nu mai am cum sa folosesc scanarea din meniul televizorului.
Multumesc anticipat! :winkandkiss:

Peti sat
17th January 2008, 19:41
Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos cu o chestie, ca vreau sa-mi trag dolce si m-am contrazis cu un "istet". El zice ca la conectarea receptorului prin RF-OUT ca sa pot viziona programele va trebui sa salvez dolce pe un canal UHF, altfel nu voi vedea nimic la deschiderea televizorului. Intrebarea e: ce sa mai scanez si sa salvez din moment ce televizorul functioneaza doar ca monitor, iar eu pot folosi telecomanda lui doar la aprindere? Eventual daca e sa salvez pozitia satelitului, dar asta doar din receptor, fiindca odata conectat receptorul la televizor nu mai am cum sa folosesc scanarea din meniul televizorului.
Multumesc anticipat! :winkandkiss:

A spus bine , daca conectezi prin rf out ,trebuie sa dai o scanare la televizor si sa salvezi pe un anumit canal .

iaro2007
17th January 2008, 19:47
La orice receiver digital ii corespunde canalului pe care urmaresti programul tv un canal din banda UHF a televizorului. Din setarile receiverului poti sa alegi pe ce canal UHF sa setezi receiverul.
Apropo de mufa RF OUT, e un cablu ca la "catv" care intra in spatele Tv-ului in mufa de antena. Acest cablu este de tip mama-tata si se gaseste in comert la magazinele specializate. Ei bine, daca vei conecta recieverul la Tv prin "cablu clasic" (descris mai sus), atunci din telecomanda tv vei putea memora pe tv, in banda UHF.:kid:
Pe un canal care doresti tu, la libera ta alegere!:sniper:

mihaimihai
17th January 2008, 20:07
salut , o parere : alege un receptor cu sustinere soft cat mai mare .
ps: din punctul meu de vedere , familia DREAMBOX are cea mai mare sustinere soft .
bafta .

Cat de accesibil este acest receptor unui afon in ale receptiei satelit si care nu a pus mina decit extrem de subtire pe Linux-uri (deh, Windozele e peste tot!)? Imi prind urechile cind va veni vorba sa-l configurez ca sa ma conectez la Dolce? Ceva tutoriale pentru Dreambox gasesc pe acest forum?
Multam pentru orice sugestie/sfat (cu exceptia celui sa dau Search :) )!

Nelu2006
25th January 2008, 21:30
va rog daca poate cineva sa-mi zica, exista posibiliataea de a lega la dolce 2 receptoare prin loop aut? ....in ce sens am 3 tv ...2 contracte unul ca abonat Romtelecom altul nu . .... cel cu Romtelecomul cu 2 STB iar celalalt cu 1......problema este ca nu vreau sa pun decat o antena... sau singura solutie este un lnb quatro ?
va multumesc.

niros
25th January 2008, 21:50
lnb quad, adica 4 lnb-uri universale independente in aceeasi cutie. lnb-ul quatro este in felul urmator: LH, LV, HH, HV. da, asta e cea mai buna solutie.

greyMD
26th January 2008, 16:30
incerc sa dau si eu de 39E

fac experimente, sa vad ce pot prinde de aici de unde`s eu.

din 5 transponderi ce transmit dolce, receptionez 3 la ~80% SNR. alte doua transpondere nu le pot lock`a nicidecum - semnal ~ 60%.

de ce oare ?..

bibbicu
26th January 2008, 21:59
Normal unde eşti tu semnalul trebuia să fie 150%. Mai reglează antena.

greyMD
27th January 2008, 00:13
am uitat sa mentionez ca la mine e multifeed: 36+39, primul fiind in centru/focus

bibbicu
27th January 2008, 02:11
Şi ai mai uitat ceva. Unde cristoşii mamii ei de treabă staţi, voi ăştia cu măsurători plutitori în atmosferă.
Nu te supăra, dar nu eşti singurul fără adresă.

greyMD
27th January 2008, 12:31
cristoşii mamii ei de treabă staţi > 47°00′N 28°55′E

Mayerling
27th January 2008, 13:06
> 47°00′N 28°55′E

Pe aici pe undeva ?

http://img147.imageshack.us/img147/7275/locatiegreymdtc9.jpg (http://imageshack.us)

greyMD
27th January 2008, 14:08
mai spre Chisinau.

mariusr22
1st February 2008, 18:13
Sunt si eu proaspat client la DOLCE. Am si eu o problema cu semnalul, sau cred ca e semnalul.

Am o plasma PANASONIC de 94 cm diagonala cu rezolutie de 1024x720 pixeli, stau in Voluntari iar MIBA transmite prin CATV la o caliate decenta. Cand spun decenta marefer de fapt la un foarte bine (pe un tv de 54 se vede lacrima orice program, pe plasma se vede foarte putin bluruit). Am crezut ca odata cu trecerea la DOLCE (deci la digital) se va schimba si claritatea imaginii ... bleah a fost primul cuvant pe care l-am scos cand am deschis televizorul conectat la DOLCE. Nu stiu ce se intampla insa se vede mai prost ca pe CATV. Imaginea se vede clar intradevar insa sigla de la fiecare program e de proasta calitate se vede patratos indreptul ei cu mici liniute de alte culori si tot asa, daca te uiti la un meci de fotbal imaginea per total e clara insa jucatorii in miscare sunt cu purici in jurul lor. Mai e ceva de setat la antena sa prinda mai bine sau sa pun un amplificator ceva fiindca nu sunt deloc multumit de aceste neajunsuri.

Daca si voi ati trecut prin probleme de genul asta va rog dati-mi un sfat.

hipiejoe
1st February 2008, 18:42
Sunt si eu proaspat client la DOLCE. Am si eu o problema cu semnalul, sau cred ca e semnalul.

Am o plasma PANASONIC de 94 cm diagonala cu rezolutie de 1024x720 pixeli, stau in Voluntari iar MIBA transmite prin CATV la o caliate decenta. Cand spun decenta marefer de fapt la un foarte bine (pe un tv de 54 se vede lacrima orice program, pe plasma se vede foarte putin bluruit). Am crezut ca odata cu trecerea la DOLCE (deci la digital) se va schimba si claritatea imaginii ... bleah a fost primul cuvant pe care l-am scos cand am deschis televizorul conectat la DOLCE. Nu stiu ce se intampla insa se vede mai prost ca pe CATV. Imaginea se vede clar intradevar insa sigla de la fiecare program e de proasta calitate se vede patratos indreptul ei cu mici liniute de alte culori si tot asa, daca te uiti la un meci de fotbal imaginea per total e clara insa jucatorii in miscare sunt cu purici in jurul lor. Mai e ceva de setat la antena sa prinda mai bine sau sa pun un amplificator ceva fiindca nu sunt deloc multumit de aceste neajunsuri.

cum este o transmisie digitala vezi sau nu daca ai probleme cu semnalul, calitatea imagini depinde doar de provider

ps: daca te uitai putin mai jos http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=61562
o sa iti fie util deci tu nu poti face nimic ei pot sa faca ceva dar deocamdata....

vasile
6th February 2008, 23:14

Pentru a va convinge cum se vede pe un TeVeu subtzire cu Dolce, e suficienta o vizita, de exemplu la Carrefour Militari, dar cred ca si la un magazin Romtelecom au combinatia letala conserva Dolce + LCD Samsung( foarte bun televizorul de altfel).
De ce se vede oare asa de ciudat, spre foarte prost ? Dintr-un motiv simplu. Pentru ca transmisia este de tip 720i, adica imaginea se transmite intretesut una la mina, iar pe un ecran cu explorare progresiva imaginea mai ales in miscare este aproximata prin interpolare care e facuta destul de prost si a doua la mina rezolutia nativa a ecranului subtire e departe de 720/576 deci a doua aproximare. Rezultatul ? Niste patrate foarte pregnant conturate cu dimensiune minima de 1-2 cm. Daca te uiti de la 1 metru, e posibil sa nu intzelegi ce semnifica imaginea.
Pe un TeVeu clasic cu tub catodic patratele se vad si acolo dar nu asa de pregnant (in acest caz banda video limitata e o binecuvintare), iar faptul ca e intretesut e ce recomanda doctoru' pentru tipul de explorare de la tuburile catodice. Rezultatul ? Canale ca HBO se vad aproape bine (cred ca au bitrate mai mare, preferential) destul de aproape de calitatea DVD Video. Intimplator sau nu, canalele de sport cu meciuri de fotbal se pare ca se transmit cu bitrate mai mic, nu stiu de ce si rezultatele se vad mai ales pe Teve-urile de boieri.
Apropo de Carrefour, alaturi de Dolce sunt niste LCD-uri pe care ruleaza clipuri HD de pe niste media-playere digitale si imaginea e beton. Deci ? Ca sa ai la ce sa te uiti pe TeVe-uri boieresti mai asteptati pina apar semnale HD pe satelit si pe DTH-urile romaneshti sau incercati PRO-TV HD pe linga Bucuresti de pe un tuner care stie DVB-T cu H264 sau un PC cu tuner digital.

brainstorming
8th February 2008, 01:11
Insiderii de la Dolce anunta ca au ajuns la aproape 800000 abonati.
Se pare ca urmeaza aproape pas cu pas treseul lui Digi care dupa ce a devenit lider a fost lovit de un recul puternic.Astia de la Digi s au trezit si pregatesc pt acest an numeroase surprize placute abonatilor incepind in forta anul cu "o avalansa" de programe .Dolce doar un singur program notabil a reusit sa introduca,TCM in rest pauza totala.

traian
8th February 2008, 12:51
Mi-am tras si eu Dolce ieri, au venit baietii si au instalat. Problema e urmatoarea:
-la televizorul Samsung din 2007 culorile se vad la fel de vii ca si inainte pe cablu, dar la Platinium (din 2004) se vad culorile mai sterse ca inainte la cablu. Au incercat baietii sa regleze luminozitatea si contrastul, dar tot nu se vede la fel de bine ca pe Samsungul meu. Si au spus ca e din cauza televizorului si ca s-ar putea sa fie o problema la mufa scart de la Platinium. Asa e sau alta sa fie cauza? Ce se poate face? O sa vina si cu cablu normal sa-l puna poate se vor vedea culorile la fel de vii, dar care e pana la urma treaba? E de la ei sau din cauza televizorului meu?
Precizez ca amandoua sunt televizoare normale.

gelu_dh
8th February 2008, 14:13
Mi-am tras si eu Dolce ieri, au venit baietii si au instalat. Problema e urmatoarea:
-la televizorul Samsung din 2007 culorile se vad la fel de vii ca si inainte pe cablu, dar la Platinium (din 2004) se vad culorile mai sterse ca inainte la cablu. Au incercat baietii sa regleze luminozitatea si contrastul, dar tot nu se vede la fel de bine ca pe Samsungul meu. Si au spus ca e din cauza televizorului si ca s-ar putea sa fie o problema la mufa scart de la Platinium. Asa e sau alta sa fie cauza? Ce se poate face? O sa vina si cu cablu normal sa-l puna poate se vor vedea culorile la fel de vii, dar care e pana la urma treaba? E de la ei sau din cauza televizorului meu?
Precizez ca amandoua sunt televizoare normale.
Cateodata si unele receivere au culori sterse si palide.

ardu67
8th February 2008, 14:38
Baga si tu semnalul in Platinium pe iesirea de RF si mai vorbim!
Vezi ca semnalul AV intra printr-un integrat specializat care poate sa fie in 'forma ceva mai slaba"

traian
8th February 2008, 14:38
Cateodata si unele receivere au culori sterse si palide.
Pai au venit iar baietii sa vada daca nu e o problema la receiverul de la Platinium si l-au pus la tv Samsung, si tot la fel de clar se vedeau culorile. Deci e clar ca nu de la receiver e problema, asa cum credeam eu.
Oricum, o sa testez si la vechiul Samsung din '94, nefolosit de 1 an de cand l-am luat pe asta nou :D sa vedem daca are culorile sterse. Daca NU, e clar ca tv-ul cu probleme de contrast e Platinium.:sniper:

vasile
9th February 2008, 05:08
Pai au venit iar baietii sa vada daca nu e o problema la receiverul de la Platinium si l-au pus la tv Samsung, si tot la fel de clar se vedeau culorile. Deci e clar ca nu de la receiver e problema, asa cum credeam eu.
Oricum, o sa testez si la vechiul Samsung din '94, nefolosit de 1 an de cand l-am luat pe asta nou :D sa vedem daca are culorile sterse. Daca NU, e clar ca tv-ul cu probleme de contrast e Platinium.:sniper:

Parerea mea este ca la Platinum trece in mod RGB, probabil automat si atunci nu se mai regleaza saturatia, iar la TV-ul cu "culori vii", merge in mod S-video sau chiar AV chior (a se citi videocomplex), iar daca saturatia e reglata mai sus, apar "culori vii".
Pe interfata euroscart exista un pin, parca, pe care se face selectia dinspre receptor spre TV a modului video (tensiune 0-12V). Depinde si de TV daca pricepe aceste comutari. Oricum, cel mai cinstit este modul RGB.

first_zipper
9th February 2008, 11:36
Aveti semnal sonor/ audio la CNN (ch. 255)? -09.02.2007 10:25

La mine, pe 'badoagele' C****p, e "pauza":confused:

Pe DM... idem ??

niros
9th February 2008, 12:12

intra la receptor in meniul optiuni si seteaza-l pe cvbs, platinium vad ca se comporta aiurea la rgb, si al meu ala mic din bucatarie tot asa reda imaginea pe rgb.

traian
9th February 2008, 13:32
intra la receptor in meniul optiuni si seteaza-l pe cvbs, platinium vad ca se comporta aiurea la rgb, si al meu ala mic din bucatarie tot asa reda imaginea pe rgb.
Unde mai exact la optiuni, nu prea stiu, ca e de-abia a treia zi de cand il am? La configurare avansata? Daca DA, e tot codul 0000?
Apropo, pe receptorul meu de pe Samsung nu prind Etno si Taraf, dincolo la receptorul de la Platinium insa da. Ce trebuie sa fac si in acest caz? Sa mai scanez inca o data satelitii? Care, ca imi apar 4? Pot sa scanez linistit, fara sa se intrerupa transmisia pe celalalt receptor sau au legatura unul cu celalalt?
Multumesc anticipat. :help:

niros
9th February 2008, 14:08
la configurare avansata. codul e 0000. scoate receptorul din priza si alimenteaza-l iar, va lua etno si taraf. sau scoate cardul si pune-l iar in slot. probabil n-a luat pid-urile bine, iti apare mesaj ca programul respectiv nu este receptionat sau cam asa ceva.

traian
9th February 2008, 14:17
la configurare avansata. codul e 0000. scoate receptorul din priza si alimenteaza-l iar, va lua etno si taraf. sau scoate cardul si pune-l iar in slot. probabil n-a luat pid-urile bine, iti apare mesaj ca programul respectiv nu este receptionat sau cam asa ceva.
La configurare avansata n-am gasit nici un CVBS! (pentru reglarea culorilor), e doar configurare tv, UHF etc. Deci, unde setez CVBS-ul asta?

niros
9th February 2008, 15:27
da, ai dreptate, nu apare. m-am uitat si eu dupa aceea. uite cum am rezolvat acum 5 min problema asta. am luat un adaptor de la rca la scart. l-am pus la tv. de la dvd player am luat cablul rca cu mufele galben, rosu, alb. cablul se conecteaza la iesirile rca de la receptor si la intrarile rca ale adaptorului rca-scart. si acum am culori ca lumea. fa asta si spune-mi la tine ce rezultate a dat. cu chestia cu taraf si etno s-a rezolvat?

traian
9th February 2008, 15:35
:sailor:Da, cu taraf si etno s-a rezolvat, multumesc mult, restul nu am cablurile alea care zici tu, il las asa si o sa incerc la sharpness sa reglez mai mare-mai mic poate se vede la fel ca pe Samsung. Deci, incetosat nu este, doar ca nu sunt culorile la fel de vii cum erau inainte pe cablu. Si pe urma mi-am dat seama ca de fapt n-a auzit nimeni de marca Platinium, nu se poate compara cu Samsung.
E clar ca e tv-ul de vina, ieri de curiozitate am pus celalalt Samsung din '94 la receptor si se vad tot vii culoarile, de parca ar fi nou. Samsung ramane Samsung, indiferent cat de vechi ar fi :gunsmile:

niros
9th February 2008, 15:57
platinium este brandul lui petre roman :). el aduce produse oem (fara firma) din china si le stampileaza cu emblema platinium. rele nu sunt, dar nici in top nu le vezi.

traian
9th February 2008, 19:46
Intrebare: 1.de ce atunci cand programez tv-ul sa se aprinda la o anumita ora, se aprinde pe canalul pe care am stins ultima oara tv-ul, si nu pot alege eu pe care program doresc sa se aprinda?
2. De ce la Dolce teletextul canalelor apare suprapus imaginii la Platinium, si normal ( pe fond negru) la Samsungul nou? Cand eram pe cablu amandoua televizoarele intrau pe teletext in mod normal, asa cum trebuie.:detective:

Rock Band
14th February 2008, 18:58
Nu exista forum in care sa nu pui tot felul de intrebari stupide:baby:
Daca iti raspunde prima data cineva de pe softpedia ii faci fraieri pe cei de pe RDI si invers...si mai trebuie sa ti vedem si fata aia de molie:bag:

traian
19th February 2008, 22:39
De ce exista acel decalaj de 2-3 secunde intre TVR transmis terestru si cel de pe Dolce (satelit)? Am constatat acest lucru la TVR prins pe FM ca este inaintea TVR-ului transmis de Dolce, dar am crezut ca asa ceva se intampla numai cu posturile transmise de firmele de cablu, unde se pierde semnalu pe drum, nu si aici cand am antena chiar in fata geamului. :shifty:

Unuseroarecare
19th February 2008, 22:47
Pentru ca semnalul TVR e re-encodat si trimis 70.000 de kilometri spre tine , si asta dureaza . Putina aritmetica elementara .

traian
19th February 2008, 22:55
Pentru ca semnalul TVR e re-encodat si trimis 70.000 de kilometri spre tine , si asta dureaza . Putina aritmetica elementara .
Aha! Pai si la ce se refereau baietii cand spuneau ca antena trebuie pusa cat mai aproape de camera unde am televizorul, si cablul sa fie cat mai scurt pentru a nu fi "pierderi" pe cablu? Nu tot la intarzierile astea se refereau?

vancelino
19th February 2008, 23:22
@traian

Esti un prost. Crezi ca o sa te destepti daca ti se raspunde la toate intrebarile stupide ? Pana la un moment dat erai amuzant, dar devii enervant. Pa.

danzel
19th February 2008, 23:59
Credeam ca numai mama vorbeste mult prost si fara rost..I-am zis ca daca as avea o soacra ca ia as fi batut-o .:)

bibbicu
20th February 2008, 03:09
Propun să se acorde câte un premiu "Zmeura de Aur" celor mai ''haioşi'' useri...;)
Eu îl propun pe Traian.

ady18
20th February 2008, 03:21
De ce exista acel decalaj de 2-3 secunde intre TVR transmis terestru si cel de pe Dolce (satelit)? Am constatat acest lucru la TVR prins pe FM ca este inaintea TVR-ului transmis de Dolce, dar am crezut ca asa ceva se intampla numai cu posturile transmise de firmele de cablu, unde se pierde semnalu pe drum, nu si aici cand am antena chiar in fata geamului. :shifty:

D
:lolsign:

Unuseroarecare
20th February 2008, 03:34
Hai sa nu ne jignim intre noi . Fiecare intreaba ce poate si ce nu stie . Nu e vina nimanui ca unii stiu mai mult sau mai putin .

cipaul66
20th February 2008, 09:19
De acord cu tine King .... sa ma ierte unii useri , dar unele intrebari tin macar de fizica elementara .... iar studierea doar a o mica parte din topicurile de pe forum ne-ar scuti de aparitia unor intrebari aproape hilare ! Inainte de a posta ... va rog eu sa va ganditi putin inainte !!
Mie imi este simpatic Traian .... dar din dorinta de a stii cat mai multe ... afli la sfarsit ca sti din ce in ce mai putin ... !
Nu este chiar banc ... cu cat citesti mai mult cu atat stii mai mult , cu cat stii mai mult cu atat uiti mai mult .... etc. ....
Scuze de offtopic ....

becali_nou
20th February 2008, 15:36
si vecinu de la 1 de ce are debitul de apa mai mare ca ala de la 10?

traian
21st February 2008, 16:21
Hai sa nu ne jignim intre noi . Fiecare intreaba ce poate si ce nu stie . Nu e vina nimanui ca unii stiu mai mult sau mai putin .
Asa e. Apropo, si la voi sonorul de la Realitatea e mai slab decat la celelalte canale? Cum pot regla sa fie sonorul la fel pe toate canalele? Aveam deja pus din meniul televizorului volumul automat, dar pentru Realitatea trebuie mereu sa dau volumul receptorului aproape la maxim, iar cand comut pe alt canal trebuie din nou sa reglez volumul.:sad:

badilescu
22nd February 2008, 17:40
salve.
nu se poate face nimic pt a prinde fta pe dolce?
tnk:afro::afro:

novimihai
2nd March 2008, 13:59
A inceput de ieri sa bata un vant puternic in CONSTANTA si toate canalele se vad cu intreruperi!Am fost pe bloc (10 etaje) antena este reglata corect dar se misca axul pe care e fixat LNBUL de zici ca e steag!Antena este artizanala flutura ca steagul!Aveti vreo alternativa la antena DOLCE?O antena SOLIDA care sa reziste la rafalele de pe malul marii?MULTUMESC!

novimihai
3rd March 2008, 15:17
Am fost la cei de DOLCE si mi-au dat o revizie mai noua de antena cu brat mai solid si am montat-o si totul e OK!Mai mult de ~85 din 100 la putere semnal si ~88 din 100 la calitate semnal nu am scos!Se vede bine oricum! ;)

Unuseroarecare
3rd March 2008, 15:24
Semnalul nu are legatura cu calitatea imaginii , cand veti invata asta ?

Poate fi si 10% , daca receiverul receptioneaza la 10% fara intreruperi , imaginea e la fel cu cea de la 100% .

novimihai
3rd March 2008, 18:02
Multumesc pentru informatii!Nu stiam asta!Deh sunt incepator!:(

PS:Recomandati un LNB de calitate pentru DOLCE sau cel STANDARD cu care a venit E OK?

brainstorming
4th March 2008, 01:23
Nu mai este testul pe 12730 Hellas unde credeam ca o sa apara un nou program asa ca poate e un transporder nou:D

cableguy
13th March 2008, 17:25
noua oferta Dolce din 15 martie este chiar facuta pentru FIDELIZAREA ABONATILOR LA TELEFONIE FIXA, ne arata costurile reale ale unui aboant DTH ( care nu eset client romtelecom) si cred eu, marcheaza un moment important, acela al RENUNTARII LA SUBVENTIONAREA serviciului DTH cum fac si alti operatori telecom...poate urmeaza si ei sa faca acelasi lucru sis a concureze cu preturi reale nu cu mocangeala...
acum vom realiza cit de buna este oferta Boom :)

koby
13th March 2008, 17:36
Incepand cu data de 15 martie 2008 se va lansa noua oferta Dolce – primavara 2008.

Oferta va fi valabila pana la data de 31 mai 2008.

Variety Special(clienti Romtelecom):

1 an durata contractuala

* Disponibil numai la tarif de lista – 3.9 Euro

* Oferta de echipamente/ instalare/ activare nu se modifica

2 ani durata contractuala

* Disponibil numai la tarif de lista – 3.9 Euro

* Promotie aplicabila abonamentului lunar: prima luna de la activarea serviciului este oferita Gratuit

* Oferta de echipamente/ instalare/ activare nu se modifica

New Variety (clienti non-Romtelecom):

2 ani durata contractuala

Disponibil numai la tarif de lista – 6.65 Euro

Oferta de echipament echipamente/ instalare/ activare se modifica dupa cum urmeaza:

primul kit (85 Euro) – plata integrala sau rate lunare -12 sau 24 (dispare custodia)

taxa de activare (35 Euro) – nicio promotie (se taxeaza)

al doilea receiver (75 Euro) – numai plata integrala (nu mai este valabila posibilitatea de plata in regim de rate lunare)

taxa de instalare (20 Euro) – nu se modifica (aceeasi oferta: se percepe numai daca instalarea celui de-al doilea receiver se realizeaza de catre RTc, la o data ulterioara instalarii primului)

csachiri
13th March 2008, 17:52
asta da oferta...:haha:
mai bine aveau ca promo: "scumpirile de primavara":lol::lol::lol:

Sp@rtacus
13th March 2008, 18:32
asta da oferta...:haha:
mai bine aveau ca promo: "scumpirile de primavara":lol::lol::lol:
Anul trecut cand vorbea @Fanta de scumpiri, toata lumea a sarit pe el, ca-i vrajeala, ca el e dealer DigiTV, bla-bla-bla... Ehhh.... uite ca s-a adeverit faza...

csachiri
13th March 2008, 18:36
Anul trecut cand vorbea @Fanta de scumpiri, toata lumea a sarit pe el, ca-i vrajeala, ca el e dealer DigiTV, bla-bla-bla... Ehhh.... uite ca s-a adeverit faza...
adevar graiesti,man:-P
chiar vroiam sa-l citez pe fanta dar nu gaseam postul:blush:

cableguy
13th March 2008, 19:49
nu s-a scumpit...s-a scos promotia pentru abonatii Romtecom...pentru ceilalti s-a inchis robinetul, cum este normal... cine nu are linie telefonica va putea socoti si va vedea ca este mai ieftin sa-si puna telefon ca sa aiba si Dolce :) decit sa fuga de oferta non-romtelecom

nick1968
13th March 2008, 19:58
ceea ce era de asteptat s-a intimplat... grecii au taiat subventiile si de-acum, Dumnezeu cu mila....

nick1968

Sp@rtacus
13th March 2008, 20:53
nu s-a scumpit...s-a scos promotia pentru abonatii Romtecom...pentru ceilalti s-a inchis robinetul, cum este normal... cine nu are linie telefonica va putea socoti si va vedea ca este mai ieftin sa-si puna telefon ca sa aiba si Dolce :) decit sa fuga de oferta non-romtelecom
Da, putem spune si asa... nu s-a scumpit pe naiba... adica e un fel de: Va dam juma de kil de portocale doar daca cumparati si un capac de WC:lol::lol::lol:

Sp@rtacus
13th March 2008, 20:59
Este O Miscare Inteleapta Vor Atrage Noi Clienti De Voce Si De Ce Nu De Date,multi Nu Vor Achita Receiverul Preferand Sa Isi Faca Ab. De Voce Si Internet Sau Doar De Voce Stiind Ca Vor Plati Mai Putin Pentru Dolce,este O Miscare Strategica Bine Gandita De Cei De La Marketing
Sau nu... o sa explic in cursul serii si de ce... pana atunci, :beer:

brainstorming
13th March 2008, 21:28
Cred ca de programe noi nu vom avea parte,jenant.

bibbicu
13th March 2008, 23:35
.....O Miscare Strategica Bine Gandita De Cei De La Marketing

Targetul celor de la marketing sunt clienţii tâmpiţi? E o vorbă: cine se aseamănă se-adună.

traian
16th March 2008, 21:08
Explicati-mi si mie ceva: de ce se vede teletextul la Dolce suprapus peste imagine la televizorul Platinium, iar la Samsungul nou din 2007 se vede teletextul normal (intra pe ecranul negru asa cum trebuie)?:unsure:

mardan
17th March 2008, 09:51
Mestere, nu vreau sa fiu rau, dar inainte de a posta aici intrebari din astea ai 2 locuri in care sa te uiti. Primul loc ar fi cartile celor 2 televizoare, al 2-lea ar fi Internetul. Atunci ai vedea ca orice televizor din lumea asta poate sa vada teletextul atat suprapus peste imagine cat si pe fundal negru la o apasare de buton. Treaba ta este sa gasesti butonul ala la fiecare dintre televizoarele alea...
Si apropo, aici se vorbea de Dolce. Pentru odiseia celor doua televizoare ale tale poate ar fi cazul sa deschizi un thread separat...:-)

ady18
17th March 2008, 12:41
de fiecare data cand citesc posturile lui traian, ma apuca rasul

P.S : Scuze , dar nu m-am putut abtine :D

niros
21st March 2008, 00:38
Explicati-mi si mie ceva: de ce se vede teletextul la Dolce suprapus peste imagine la televizorul Platinium, iar la Samsungul nou din 2007 se vede teletextul normal (intra pe ecranul negru asa cum trebuie)?:unsure:

pentru ca televizorul tau e de calitate mediocra. nu compara samsung cu o obscura firma chinezeasca care-i vinde lui petre roman televizoare oem iar el isi pune firma pe ele.

niros
21st March 2008, 00:39
de fiecare data cand citesc posturile lui traian, ma apuca rasul

P.S : Scuze , dar nu m-am putut abtine :D

dar cand le citesti pe ale tale nu te-apuca rasul? pe noi ne apuca plansul cand vedem cata prostie zace in capul tau, baiete. nu te lega de altii de pe-aici, ca tu esti catastrofa forumului, nu te egaleaza nimeni oricat s-ar sili.

cipy_1982
21st March 2008, 03:00
dar cand le citesti pe ale tale nu te-apuca rasul? pe noi ne apuca plansul cand vedem cata prostie zace in capul tau, baiete. nu te lega de altii de pe-aici, ca tu esti catastrofa forumului, nu te egaleaza nimeni oricat s-ar sili.

Hai sa nu transformam acest forum intr-un razboi personal.

ady18
21st March 2008, 03:06
E parerea domnului.

Stimabile domn. Va rog sa nu va bagati

Cu stima

unul te uraste , dar cu alti 10 oameni te impaci bine. Exista bine si rau, s.m.d..

Ca doar asa-i in tenis! :detective:

niros
21st March 2008, 10:37
Hai sa nu transformam acest forum intr-un razboi personal.

nu e vorba de nici un razboi personal, e vorba de faptul ca respectiva persoana in loc sa se concentreze pe specificul topicului, delireaza, atacand fara motiv userii de aici. ce sa mai spun ca pe fanta il ataca la greu pe alte forumuri dupa ce i-a dat receptoare de satelit, l-a facut betatester la digi, l-a ajutat si in alte probleme, si apoi are neobrazarea sa apara pe ******** sa posteze. asta e singura lui preocupare, sa-i scuipe pe toti cei care i-au intins o mana sa-l ajute de cate ori a avut nevoie. deja vad ca pe alte forumuri incepe sa-l atace si pe *********. o sa-i pun lui Andrei pe messenger cateva link-uri luate de acolo, sa vada ce scrie acest neispravit despre el iar daca-i convine sa fie facut jegblana si alte mizerii din astea, e problema lui si n-are decat sa tolereze in continuare aparitia acestui frustrat pe rdi-board. deja eu, nirolf, onyx, badboy si alti membri ai forumului rdi stim ce caracter mizerabil are acest individ si chiar nu se merita sa-l mai bagam in seama.

cableguy
21st March 2008, 12:29
asa-i pe forum ca si in viata...multa lume, PUTINI OAMENI

niros
21st March 2008, 12:57
cableguy, ai dreptate. din caine nu se face niciodata slanina, cum spun batranii. sa revenim la ontopic, incetarea promotiilor la dolce.

ady18
21st March 2008, 13:03
nu e vorba de nici un razboi personal, e vorba de faptul ca respectiva persoana in loc sa se concentreze pe specificul topicului, delireaza, atacand fara motiv userii de aici. ce sa mai spun ca pe fanta il ataca la greu pe alte forumuri dupa ce i-a dat receptoare de satelit, l-a facut betatester la digi, l-a ajutat si in alte probleme, si apoi are neobrazarea sa apara pe ******** sa posteze. asta e singura lui preocupare, sa-i scuipe pe toti cei care i-au intins o mana sa-l ajute de cate ori a avut nevoie. deja vad ca pe alte forumuri incepe sa-l atace si pe *********. o sa-i pun lui Andrei pe messenger cateva link-uri luate de acolo, sa vada ce scrie acest neispravit despre el iar daca-i convine sa fie facut jegblana si alte mizerii din astea, e problema lui si n-are decat sa tolereze in continuare aparitia acestui frustrat pe rdi-board. deja eu, nirolf, onyx, badboy si alti membri ai forumului rdi stim ce caracter mizerabil are acest individ si chiar nu se merita sa-l mai bagam in seama.

bravo! i-ai dat reply lui fratimiu.

asteptam alte jicniri !

cipry189
19th April 2008, 11:38
stie cineva dc in loc de ceas apare cc:cc si receverul e complet blocat, nici nu il pot inchide, sa fie vre un fel de update
ps: ambele recevere sunt in aceiasi stare :-)

floreasorin80
7th May 2008, 01:03
Salut la toata lumea. In primul rand sunt chiar la inceputuri, atat in ceea ce priveste forumurile cat si antenele Dolce. De cateva luni m-am mutat in Olanda(oras Tilburg) si am dorit sa am posturi TV romanesti aici. Cineva mi-a recomandat Dolce si am luat pachetul full(acum o saptamana). Odata aduse in Olanda am incercat sa instalez antena dar fara rezultat. Tin sa precizez ca in tara a mers cateva zile, deci a fost activata. Am incercat sa o instalez conform unui website care iti da coordonatele cum ar trebui sa iti pozitionezi antena dar fara succes. Antena nu am fixat-o definitiv, iar pe langa casa sunt ceva pomi, dar totusi nimic la partea de semnal(odata apasat butonul de detalii de pe telecomanda imi arata semnal 0). Toate acestea le-am facut inainte de a o monta pe casa, vrand sa fac aceasta incercare de a o invarti de la fereastra. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi va raman recunoscator. E posibil ca sa nu pot sa receptionez acest satelit din Olanda?

bibbicu
7th May 2008, 16:12
http://www.lyngsat-maps.com/maps/images/hellas2_f1.gif

După cum poţi vedea semnal ai berechet. Încearca sa orintezi antena cu acest ajutor...
http://www.dishpointer.com/

first_zipper
12th May 2008, 19:54
Asa cum vedeti mai jos, azi au aparut canale cu emisie 16:9... de vreo cateva zile apare mesaj "ANUNT IMPORTANT"-selectati-va semnalul...BLA...BLA

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/Cinemax2_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/Discovery_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/HBO_39E-1.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/MTVDance_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/MTVTWO_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/NGC_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/Science_39E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/TravelLiving_39E.jpg

... cam 13 programe... normal nici unul local:(

traian
13th May 2008, 10:37
Explicati-mi si mie ceva ca nu inteleg: de exemplu la Money Channel: de ce se vede pe noul meu Samsung ceasul din dreapta sus taiat, iar la vechiul Platinium se vede imaginea ca lumea (adica marginea de sus intreaga)? E o chestiune de pixeli sau de ce? Suprafata utila a TV-ului nu e aceeasi? (diagonala e aproximativ egala. cu max 1cm diferenta).
Se poate rezolva cumva problema sa se vada imaginea intreaga?

armand25
13th May 2008, 12:07
Explicati-mi si mie ceva ca nu inteleg: de exemplu la Money Channel: de ce se vede pe noul meu Samsung ceasul din dreapta sus taiat, iar la vechiul Platinium se vede imaginea ca lumea (adica marginea de sus intreaga)? E o chestiune de pixeli sau de ce? Suprafata utila a TV-ului nu e aceeasi? (diagonala e aproximativ egala. cu max 1cm diferenta).

uita-te in continuare la Platinium ... :) :) :)

cde34
13th May 2008, 12:12

Ia vezi nu ai reglaje care iti permit sa muti imaginea mai la stanga-dreapta?
Nu am Samsung, dar alte marci au acest reglaj.

boy2good
13th May 2008, 15:28
probabil e pe wide.verifica ca aspectul sa fie 4:3.uita-te in manualul de instructiuni

rpintea
13th May 2008, 15:36
Cu televizorul in standby , incearca combinatia:

Info>Menu>Mute>Power

Daca iti apare un meniu de service, de acolo poti regla, mai exact din submeniul "Deflection".

Ai grija ce modificari faci pe-acolo ! Succes !

fixpixu
13th May 2008, 15:47
Nu ma pot abtine...
Cred ca cineva il plateste pe "traian" sa fie asa prost si sa ne distreze.

cde34
13th May 2008, 16:02
Nu ma pot abtine...
Cred ca cineva il plateste pe "traian" sa fie asa prost si sa ne distreze.
Nici eu nu ma pot abtine, la primul post pe forum si deja jignesti pe cineva...
Rog frumos un admin sa faca curatenie.

runcan ioan
13th May 2008, 22:42
"informatii tehnice" - Un canal de info la dolce . Oare de ce este asa de important sa se faca acele setari despre care se tot scrie pe canalul info? o sa se faca update de soft???

fixpixu
14th May 2008, 14:03
Nici eu nu ma pot abtine, la primul post pe forum si deja jignesti pe cineva...
Rog frumos un admin sa faca curatenie.
Da, asa e, primul post... dar intai am studiat cu atentie tot forumul ;)

first_zipper
14th May 2008, 14:09
Da, asa e, primul post... dar intai am studiat cu atentie tot forumul ;)

Nu ca nu ti-as da dreptate, dar puteai sa te abtii sau sa o spui mai voalat!!

@Traian: chiar consideri ca posturile legate de problemele tale cu TV-urile isi au locul la Dolce [Powered by Romtelecom] ??

skycleaner
14th May 2008, 14:33
...pixule... nu cumva esti matale o clona???

fixpixu
14th May 2008, 15:11
Yeeey !!! m-ai prins :)
E drept...
Din pacate la contul vechi am avut o problem si n-am reusit nicicum sa il recuperez.

De atunci mi-am bagat Dolce.
Si nu imi place ce a devenit threadul asta, unde se anuntau si se discutau chestii care tineau exclusiv de Dolce, nu de probleme legate de TV. Pt asta exista alte forumuri de specialitate.

viorel2008
14th May 2008, 16:15
Va rog sa imi spuneti ce model de receptor se foloseste la Dolce sau macar daca are iesire HDMI. Dolce transmite sau macar intentioneaza sa transmita in format HDTV in curand.
Exista alti furnizori in Romania care transmit in acest moment HDTV?

STARTREK1
14th May 2008, 17:21
Va rog sa imi spuneti ce model de receptor se foloseste la Dolce sau macar daca are iesire HDMI. Dolce transmite sau macar intentioneaza sa transmita in format HDTV in curand.
Exista alti furnizori in Romania care transmit in acest moment HDTV?
Folesec COSHIP (la fel ca cel la BOOM).Nu are HDMI.Deocamdata nici un DTH nu transmite in HD,se aud ceva zvonuri cu DIGI in rest nimic concret. :taz:

Paul_L
14th May 2008, 22:49
Ce vrea dolce de la noi cu procedura pe care ne-o tot trimite pe mesaj in receptor ? SI insista sa o facem pina pe 15 ?

first_zipper
15th May 2008, 09:15
Ce vrea dolce de la noi cu procedura pe care ne-o tot trimite pe mesaj in receptor ? SI insista sa o facem pina pe 15 ?

raspunsul il gasiti aici: http://www.rdi-board.com/showpost.php?p=525524&postcount=143

PS: o simpla trecere a programelor de pe programe de pe:
Hellas Sat 2 (39.0E) - 12606.00 H - Txp: 21 - Beam: F1
SR30000 FEC 7/8 - NID:28 - TID:21

pe noul TP:

Hellas Sat 2 (39.0E) - 12526.00 V - Txp: - Beam:
SR30000 FEC 7/8 - NID:28 - TID:13

traian
16th May 2008, 07:54
Ati vazut ca pe EP4 a aparut pachetul OTE care este free-to-air, insa nu se poate receptiona cu receptorul Coship? E si un canal 16:9:clap:
http://en.kingofsat.net/pack-ote.php
Credeti ca le vor da drumul sa le vedem si noi sau nu?
Intrebare: de ce daca apare in lista pachetul OTA nu apare si MAD TV si Bulsatcom?

boy2good
16th May 2008, 08:37
pentru ca lista de canale ce se incarca in receptor se comanda de la sediul dolce

mihaimihai
20th May 2008, 22:24
Salut,
Am mai pus intrebarea asta acum ceva timp si raspunsul primit a fost negativ. O mai pun o data (sorry :) ) in speranta ca a aparut vreunul sau ca citeste cineva mai informat si ma ajuta. Durerea mea cea mare este ca am nevoie sa inregistrez citeva seriale si faptul ca trebuie sa programez aproape in fiecare receiverul sa comute automat pe canalele respective la ora dorita ma omoara. In plus nici nu pot sa ma uit la altceva daca incepe inregistrarea.
Multam pentru orice sfat!
Cu stima,
Mihai

traian
22nd May 2008, 09:57
pentru ca lista de canale ce se incarca in receptor se comanda de la sediul dolce
Pai si atunci de ce-mi mai arata si pachetul OTE daca tot nu pot sa-l prind? De ce l-au mai bagat in lista? Doar ca sa ne faca in ciuda?:dontgetit:

boy2good
22nd May 2008, 14:59
daca te uitai pe lyngsat vedeai ca s-a facut o rocada intre frecventa ote si cea dolce.in receptoare a ramas frecventa pe care e acum ote.cred ca ai inteles

Peti sat
23rd May 2008, 00:08
Am primit o oferta ca sa montez antene dolce pentru un subcontractor , in mare masura m am inteles cu firma , singura nelamurire pe care o am iii legat de termenul la care imi primesc banii
35 zile , nu ii cam mult sau asa se face la dolce ?

badboylszj
23rd May 2008, 00:29
Am primit o oferta ca sa montez antene dolce pentru un subcontractor , in mare masura m am inteles cu firma , singura nelamurire pe care o am iii legat de termenul la care imi primesc banii
35 zile , nu ii cam mult sau asa se face la dolce ?
cam asa primim si noi banii de la dolce ,singura problema ca nu ne prea dau de instalat acum

abraxas
28th May 2008, 14:52
daca stie cineva ce trebuie facut pentru a vedea si bulgarii de pe 39 E cu conserva dolce?

boy2good
28th May 2008, 22:17
nu poti sa faci nimic.eventual daca ai inca un receptor fta pune-l pe a doua iesire a lnb

PREDATOR
29th June 2008, 01:53
se mai aude ceva de programe noi pe la Dolce?
sa bage naiba National Geographic Wild, Viasat History, Explorer,TV 1000 si sa scoata porcaria aia de Movies24,sau sa-l lase,oricum e degeaba...

Urmuz
4th July 2008, 13:12
Ce rev. are smartcardul Dolce ?

satcodx2002
17th July 2008, 00:14
Se poate aranja un receptor Dolce de la un contract expirat incat sa functioneze macar pt. programe FTA ?

mariano
1st August 2008, 07:32
Acum trei zile am pus Dolce cu doua receptoare.Au venit la 10 zile de la comanda.Functioneaza perfect pe un LCD 42" full hd si un CRT.M-am mutat de la RCS/RDS,unde semnalul era infect la cablu,pe LCD,iar comanda la digitv nu au onorat-o nici dupa doua luni.Sunt nemultumit in doua cazuri,nu vad pe al doilea receptor programele platite peste abonamentul de baza,trebuie sa le mai platesc inca o data.Treaba asta nu mi s-a spus la incheerea contractului pe doi ani.Am luat pachetul cu internet,alta pacaleala,nu se compara cu RDS unde aveam 2Mb si functiona perfect down si up,la cliknet cica am 6Mb,down mai merge cat de cat cu maxim 1Mb,dar upload-ul este catastrofa,maxim 30KB.Mi-am luat adio de la torrent si dc.

optimus
1st August 2008, 11:20
Din cate stiu,despre plata pachetelor extra-baza pe al doilea receptor scrie si pe site-ul lor.
In rest:Romtelecom:aceeasi Marie cu alta palarie.:beer:

boy2good
2nd August 2008, 23:09
Acum trei zile am pus Dolce cu doua receptoare.Au venit la 10 zile de la comanda.Functioneaza perfect pe un LCD 42" full hd si un CRT.M-am mutat de la RCS/RDS,unde semnalul era infect la cablu,pe LCD,iar comanda la digitv nu au onorat-o nici dupa doua luni.Sunt nemultumit in doua cazuri,nu vad pe al doilea receptor programele platite peste abonamentul de baza,trebuie sa le mai platesc inca o data.Treaba asta nu mi s-a spus la incheerea contractului pe doi ani.Am luat pachetul cu internet,alta pacaleala,nu se compara cu RDS unde aveam 2Mb si functiona perfect down si up,la cliknet cica am 6Mb,down mai merge cat de cat cu maxim 1Mb,dar upload-ul este catastrofa,maxim 30KB.Mi-am luat adio de la torrent si dc.

functiona perfect pt ca faceai download de pe reteaua lor interna.foloseai cum se spune intranet.pt a testa netul fa un test pe speedtest.net

mariano
3rd August 2008, 10:16
Am facut teste si pe speed si pe abeltronica si tot 30-35KB la upload.La torrent daca nu ai up iti scade ratio si te da afara.Nu inteleg de ce taie uploadul,Romtelecomul au sa piarda multi abonati,mai ales tineri,daca nu rezolva cu upload-ul.Eu am sa reziliez contractul dupa doi ani daca nu rezolva problema cu upload-ul.Copiii mei mi-au spus ca fac numai belele,am luat-o acuma,asta este.Singurul dezavantaj al Romtelecomului este ca nu are intranet si upload echilibrat,de ce nu rezolva treaba asta.Chiar ca ar fi leader pe piata cu Dolce care functioneaza perfect,cu telefonul peste ora 18,dar clicknet-ul....Mai bine ar face 3Mb download si 2Mb upload,aproape de RDS(6Mb dowun si 2Mb up la abonamentul cel mai mic) si totul ar fi perfect,leader de piata incontestabil.

maximov
4th August 2008, 15:54
Am facut teste si pe speed si pe abeltronica si tot 30-35KB la upload.La torrent daca nu ai up iti scade ratio si te da afara.Nu inteleg de ce taie uploadul,Romtelecomul au sa piarda multi abonati,mai ales tineri,daca nu rezolva cu upload-ul.Eu am sa reziliez contractul dupa doi ani daca nu rezolva problema cu upload-ul.Copiii mei mi-au spus ca fac numai belele,am luat-o acuma,asta este.Singurul dezavantaj al Romtelecomului este ca nu are intranet si upload echilibrat,de ce nu rezolva treaba asta.Chiar ca ar fi leader pe piata cu Dolce care functioneaza perfect,cu telefonul peste ora 18,dar clicknet-ul....Mai bine ar face 3Mb download si 2Mb upload,aproape de RDS(6Mb dowun si 2Mb up la abonamentul cel mai mic) si totul ar fi perfect,leader de piata incontestabil.

si eu am net tot la clicknet da nu uita ca exista si programe de facut ratie :D eu asa fac mereu si nam probleme si nici calculatorul nul tin deschis ca sa se faca ratie ci imi face un program totu. Cu acel program iti poti face cat vrei tu upload la orice torrent. Contacteazama pe idul maximov2006 si mai vb.

mariano
8th August 2008, 08:54
ok.Multumesc.

sigxcpu
5th September 2008, 19:43
@mariano: este conexiune ADSL
viteza maxima download: 6144kbps
viteza maxima upload: 512kbps

scrie pe site http://www.clicknet.ro/ro/res1. nu scrie si in oferta pe care ai vazut-o tu?

str-evo
12th September 2008, 20:55
Tocmai s-au scos din grila dolce TVRM si U TV , programe ce au fost inlocuite cu TV5 respectiv MUSIC1 Channel

gigi19lic
15th September 2008, 15:43
e forte posibil sa fie reintrodus tvrm deoarece sunt multi clienti nostalgici.... cel putin asa am auzit.

traian
27th September 2008, 23:05
Actualizare software STB
26 septembrie 2008
Pentru ca ne propunem de fiecare data sa furnizam clientilor nostri servicii de calitate, pe 1 octombrie, la ora 3:00 dimineata, vom instala o noua versiune de software pentru receptoarele dumneavoastra.

Aceasta operatiune se deruleaza automat si nu necesita niciun efort suplimentar din partea dumneavoastra. Tot ce trebuie sa faceti este sa lasati deschise receptoarele Dolce la data mentionata mai sus pentru instalarea automata a programului software.

Pentru mai multe informatii, ne puteti contacta la 1930 (apel gratuit in reteaua Romtelecom).
http://www.dolce.ro/ro/stiri/2008/update_stb_software.html
Ce ziceti, ni se pregateste ceva?:-D Sper ca odata cu noua versiune de soft sa ne bage si programele de radio atat de mult asteptate. :yes:

gelu_dh
27th September 2008, 23:31
Actualizare software STB
26 septembrie 2008
Pentru ca ne propunem de fiecare data sa furnizam clientilor nostri servicii de calitate, pe 1 octombrie, la ora 3:00 dimineata, vom instala o noua versiune de software pentru receptoarele dumneavoastra.

Aceasta operatiune se deruleaza automat si nu necesita niciun efort suplimentar din partea dumneavoastra. Tot ce trebuie sa faceti este sa lasati deschise receptoarele Dolce la data mentionata mai sus pentru instalarea automata a programului software.

Pentru mai multe informatii, ne puteti contacta la 1930 (apel gratuit in reteaua Romtelecom).
http://www.dolce.ro/ro/stiri/2008/update_stb_software.html
Ce ziceti, ni se pregateste ceva?:-D Sper ca odata cu noua versiune de soft sa ne bage si programele de radio atat de mult asteptate. :yes:

Se poate sa pregateasca ceva ca la BxxxxxM .

SatWien
27th September 2008, 23:52
Se poate sa pregateasca ceva ca la BxxxxxM .
Eu va recomand sa nu faceti update-ul pana nu se afla exact despre ce este vorba. Nu am receptor Dolce, dar ar trebui sa existe si posibilitatea de anulare pentru autoupdate. Poate verifica cineva ...

Miki
28th September 2008, 00:19
Eu va recomand sa nu faceti update-ul pana nu se afla exact despre ce este vorba. Nu am receptor Dolce, dar ar trebui sa existe si posibilitatea de anulare pentru autoupdate. Poate verifica cineva ...

sal,daca nai receptor dolce nu trebuie sa vorbesti,numai recomanda bazaconi,se pregateste ceva frumos la dolce......

barghy
28th September 2008, 02:45
@miki Ce se poate pregati asa frumos oare la disperatii astia dupa partea de voce ?
Nu inteleg ce ai impotriva lui satwien , chiar daca nu ar avea receptor de dolce, asa de "deosebite" or fi aceste coship cosmetizate ?
Da voi chiar nu va dati seama ca Dolce e un serviciu adiacent serviciilor de voce de la RTC ?
Ca daca ar fi independent chiar nu stiu ce profit ar avea...
Deci, nu cred ca e cazul sa aruncam cu vorbe aiurea. Eu cred ca nu trebuie blamat cineva ca foloseste o anumita cartela in receptorul preferat, daca providerul respectiv nu-i da posibilitatea de alegere...Si mergind mai departe, ne intrebam de ce DTH autohtone(cu o singura exceptie oficiala) nu ne dau posibilitatea sa folosim cartelele in receptoarele dorite?
Simplu: se castiga la partea HW a pretului (vezi Coship, hyundai etc)
Deci, hai sa fim mai temperati si sa cantarim mai corect si impartiali lucrurile!

SatWien
28th September 2008, 05:45
sal,daca nai receptor dolce nu trebuie sa vorbesti,numai recomanda bazaconi,se pregateste ceva frumos la dolce......

Imi cer mii de scuze pentru ca in ignoranta mea nu cotizez la acest mirific DTH si ca nu am si un receptor de Dolce in patrimoniu. Se pare ca este prea greu pentru tine sa intelegi ce am vrut sa spun eu si nici nu am de gand sa-mi bat capul sa-ti explic.
Pentru restul, care stiti despre ce e vorba: In alt caz similar, modificarea algoritmului de imperechere s-a facut tot printr-un simplu update, neanuntat, ce-i drept. Si tot pentru cei care stiu despre ce e vorba, la mizeria aia de Coship, chiar nu se poate bloca autoupdate-ul?

Miki
28th September 2008, 09:42
@miki Ce se poate pregati asa frumos oare la disperatii astia dupa partea de voce ?
Nu inteleg ce ai impotriva lui satwien , chiar daca nu ar avea receptor de dolce, asa de "deosebite" or fi aceste coship cosmetizate ?
Da voi chiar nu va dati seama ca Dolce e un serviciu adiacent serviciilor de voce de la RTC ?
Ca daca ar fi independent chiar nu stiu ce profit ar avea...
Deci, nu cred ca e cazul sa aruncam cu vorbe aiurea. Eu cred ca nu trebuie blamat cineva ca foloseste o anumita cartela in receptorul preferat, daca providerul respectiv nu-i da posibilitatea de alegere...Si mergind mai departe, ne intrebam de ce DTH autohtone(cu o singura exceptie oficiala) nu ne dau posibilitatea sa folosim cartelele in receptoarele dorite?
Simplu: se castiga la partea HW a pretului (vezi Coship, hyundai etc)
Deci, hai sa fim mai temperati si sa cantarim mai corect si impartiali lucrurile!

sal,atita dimp cat dolce e operatorul nr 2 in romania,trebuie putin respect si bagati in seama,restul e cancan.papa

Cata
28th September 2008, 09:47
e forte posibil sa fie reintrodus tvrm deoarece sunt multi clienti nostalgici.... cel putin asa am auzit.

ai urmarit vreodata o singura emisiune pe tvrm? cele facute de Mircea Dogaru si au ca subiect istoria sunt extraordinare. e istoria pe care nu o citesti in cartile de istorie si pe care celelalte posturi o interzic. inainte de a pune etichete fii sigur ca ai proprietatea termenilor!

Cata
28th September 2008, 09:51
sal,atita dimp cat dolce e operatorul nr 2 in romania,trebuie putin respect si bagati in seama,restul e cancan.papa

respectul ca respect da se poate si indiferenta, sau nu am voie?

Miki
28th September 2008, 10:03
respectul ca respect da se poate si indiferenta, sau nu am voie?
fiecare sa face ce vrea.papa

barghy
28th September 2008, 15:54
Perfect de acord cu Spaniolul. Chestie buna care a facut-o totusi este ca a creat presiune pe concurenta (vezi ofertele cu al doilea receiver in custodie pentru abo mai vechi de un an, preturile relativ mici la pachetul baza etc). Dar receiverul chiar nu-si merita banii, in varianta cumpararii acestuia. Si ca sa nu fim rai doar cu Dolce, nici conservelede la Digi nu prea isi merita banii.... In schimb toata stima pentru providerii care nu imperecheaza cardul cu receptorul, lasand libertatea de a ne alege in ce sa punem cardul.

bebelsat
28th September 2008, 22:25
Pai vezi...e pe locul 2 deci....nu e de bagat in seasma cu atat mai mult sa-i oferim respect,respect pentru ce? pentru obligarea clientilor sa cumpere echipamentul daca nu sunt abonati RTC? ori obligarea cumparari conservei celui de al 2 lea stb? hai ma lasi cu astfel de texte,mai intai invata despre conservele coship ce poti face cu ele dupa ce iti expira ab.NIMIC FOLOSITOR!!! nici macar pentru FTA nu le poti folosi,
nu pot sa ma abtin:nu erai tu ala care lauda dolcele acu'vreo juma de an?

bibbicu
28th September 2008, 22:44
Aşa-i Spaniolul, acum te laudă, acum te ceartă, acum te pupă, în final bea o bere cu tine.

bebelsat
28th September 2008, 22:58
Aşa-i Spaniolul, acum te laudă, acum te ceartă, acum te pupă, în final bea o bere cu tine.
o bea,nu zic nu,dar eu n as risca.e posibil sa mi dea cu sticla n cap...:grin:

fixpixu
29th September 2008, 10:47
In fine... discutiile astea pot continua la nesfarsit. RTC face ce vrea... in doare-n basca.

Dar ... nu pot scoate oare din grila "PRO TV International" ? Ca asta chiar nu-si are rostul acolo. Sa mai elibereze din canale si sa urce calitatea la celelalte canale existente.

runcan ioan
29th September 2008, 21:52
Un nou soft la receptorul dolce , incepand cu data de 1 octombrie. Oare ce va aduce nou acest soft ??

gelu_dh
29th September 2008, 23:17
Un nou soft la receptorul dolce , incepand cu data de 1 octombrie. Oare ce va aduce nou acest soft ??
Mai mult ca sigur cred ca aduce un BooooooooM.

runcan ioan
30th September 2008, 09:03
Asa cred si eu... Dar nu se stie , poate dupa schimbarea soft-uli , vom putea urmari canalele free de pe acest satelit si vor introduce programe radio... Cu toate ca nu ar fi cinestie ce mare imbunatatire a serviciulu , doar un pas innainte.

gladix
30th September 2008, 14:48
ca posesor de dolce nu ma astept la mai nimic/daca era ceva sa sparga gura tirgului era de mult dezbatut pe forum.../dolcele a mai modificat softul odata tot noaptea si neanuntat si ce s-a vazut ceva?

runcan ioan
1st October 2008, 09:52
Intradevar noul soft nu a adus nimic vizibil, poate in viitor se va misca ceva ...

fixpixu
1st October 2008, 17:17
Si totusi, nu mai e Niros aici sa ne zica despre ce face sau ce a facut noul update de soft ?

tra
1st October 2008, 17:50
Intradevar noul soft nu a adus nimic vizibil, poate in viitor se va misca ceva ...

Maine pe ordinea de zi a CNA se afla cererea de obtinere a licentei de emisie prin satelit a RTC pentru postul Dolce Info. Deci se misca ceva.

chooleen
1st October 2008, 17:52
Moaaaaamaaaa! De cand asteptam sa apara acest canal!
O sa fie 3D?

Sp@rtacus
1st October 2008, 19:37
Moaaaaamaaaa! De cand asteptam sa apara acest canal!
O sa fie 3D?
Mda, si full HD...

skycleaner
1st October 2008, 19:49
Cu sunet quatrodimensional (nus cum ii ala da am pus si io asa...)

Ciprica
2nd October 2008, 21:38
1. Solicitări licenţe audiovizuale prin satelit:
* S.C. Romtelecom SA Bucureşti pentru Dolce Info.

Solicitarea va fi discutată din nou în şedinţa de marţi, 07.10.2008. Consiliul a solicitat refacerea grilei de program.

Sursa: http://www.cna.ro/Extras-din-procesul-verbal-al,1157.html

jonutz
3rd October 2008, 22:12
Este vre-o problema tehnica incat sa nu pot lega in loop cu receiverul dolce un alt receptor cu care sa receptionez si alte canale decat ceea ce ofera dolce pe satelitul hellas (ex. FTA)? Poate afecta cu ceva receptia canalelor dolce?

Au fost probleme cu receptia Dolce pe doua receptoare Dolce legate in loop (inainte de updateul din 1 octombrie)?

Sp@rtacus
3rd October 2008, 23:16
1. Solicitări licenţe audiovizuale prin satelit:
* S.C. Romtelecom SA Bucureşti pentru Dolce Info.

Solicitarea va fi discutată din nou în şedinţa de marţi, 07.10.2008. Consiliul a solicitat refacerea grilei de program.

Sursa: http://www.cna.ro/Extras-din-procesul-verbal-al,1157.html

Clar: n-au fost de acord cu reclame- reclame- promo -reclame si materialul documentar - How to make Modified Original Smart Card step by step :goof::goof::goof:

armand25
3rd October 2008, 23:43
DOLCE nu merge in LOOP,poti lega in LOOP un alt receiver altul decat coshipul dolce pentru a vedea alte canale,pentru 2 receivere dolce iti trebuie LNB TWIN.

da de ce nu merge Dolce in Loop ? toate cele 5 transponcere pe care emit sunt pe vertical.

first_zipper
6th October 2008, 10:11
Penultima schimbare de soft a adus subtitrare la TCM:whistle:
.
.
.
ultima schimbare de soft a adus subtitrare la Travel( care oricum era functionala in TXT-pag.893):whistle:

...altceva, in afara de lipsa canalelor noi(si nu prin inlocuire-gen Music Channel), nu am remarcat :oops:

iugh.ro
29th October 2008, 17:33
Dolce nu merge in loop pentru ca tensiunea de alimentare a LNB-ului este prezenta pe ambele mufe...pe receptorul ce cacao Dolce.
O solutie ar fi sa-l pui pe cel pe care vrei sa vezi FTA primul...

iugh.ro
1st November 2008, 16:38
Seriosssssssssss????
Spune tu un motiv mai serios. ca de aceea scrii pe forum nu? Iar unii ca noi de aceea citim. Sa aflam de la cei destepti si cunoscatori...

jonutz
1st November 2008, 22:36
Se pare ca merge in loop coshipul la Dolce. Ma asteptam la asta, de aceea am si intrebat initial pentru ca vroiam sa imi "confirmati" raspunsul primit de la relatii clienti via mail. Acum 1 luna mi-au spus ca principalul update la softul coship, care de altfel nici nu e vizibil, este posibilitatea de a pune in loop doua receptoare. A doua chestie care i-am intrebat la acea data a fost despre programe noi. Raspunsul: nu in curand din ce stiau ei.

Confirmarea pentru loop am gasit-o astazi pe un alt forum unde este detaliata noua oferta Dolce: 4 receptoare/abonament, 50/euro pe receptor suplimentar + taxa de 3 euro dar asta nu am inteles daca e pt 3 si 4 sau pentru toate receptoarele suplimentare in parte. In fine. Desi, sincer, am anticipat aceasta miscare sunt oarecum dezamagit, ma asteptam si la nouati in grila, eventual receptoare mai bune 3 si 4, gen HD care ar fi fost o bomba pe langa bombele care le tot citesc pe acest site. Is ok aceste bombe rdi, majoritatea ma amuza, fiind un fel de manipulare mai mult sau mai putin reusita.

Totusi astept sa vad ca misca si ceva la grila in sensul sa adauge noutati si nu sa schimbe/scoata programe actuale. Bulgarii de pe Hellas au si HD in pachet, nu vad de ce Dolce nu si-ar permite. Din pacate pentru mine, momentan, Dolce e singura solutie pt TV si astept sa mai miste si ei cate ceva. Chiar si la calitatea imaginii.

bufny
1st November 2008, 22:47
sunt nou pe aici, daca intreb ce nu trebuie sau unde nu trebuie, dont kill me.

Se da:
- un abonament de telefonie fixa in locatia 1
- un abonament dolce cuplat cu abonamentul de telefonie fixa, numai ca dolce l-am instalat in locatia 2 (la tara)
- un abonament UPC in locatia 1

Ma bate gandul sa renunt la UPC in locatia 1. Tinand cont ca dolce imi da un al doilea receiver (contracost) dar in acelasi pret de abonament, pot pe acelasi abonament sa am cele doua conserve in doua locatii diferite? Se leaga cumva stb-urile intre ele? Sau sunt independete, fiecare cu cartela lui? Primesc pe langa al doilea stb si o cartela noua? eu asa am inteles.

Daca imi confirmati ca e ok, ar mai trebui sa cumpar parabola si lnb-ul. Sunt ceva cerinte importante? Offset de 80 si lnb de cati db factor de zgomot? Per total cat dau pe parabola + lnb + receiver platit la dolce < abonamentul UPC pe 2 ani. Si e si ideea psihologica ca e o factura mai putin de platit :D. Si e si chestia ca digitalul de la dolce se vede mult mai bine ca analogul de la upc (cel putin in locatia 1 e jalnic).

Si inca o intrebare. Tinand cont ca stb-ul ala dolce e blocat (cred ca asa se zice) doar pe ei, si nu pot vedea alte programe FTA, pe viitor, daca renunt la dolce si raman cu stb-ul al doilea cumparat, se poate flashui la softul original (am gasit sapand pe net pe undeva producatorul si conserva era identica doar fara sigla dolce).

Multumesc.

bebelsat
1st November 2008, 22:53
sunt nou pe aici, daca intreb ce nu trebuie sau unde nu trebuie, dont kill me.

Se da:
- un abonament de telefonie fixa in locatia 1
- un abonament dolce cuplat cu abonamentul de telefonie fixa, numai ca dolce l-am instalat in locatia 2 (la tara)
- un abonament UPC in locatia 1

Ma bate gandul sa renunt la UPC in locatia 1. Tinand cont ca dolce imi da un al doilea receiver (contracost) dar in acelasi pret de abonament, pot pe acelasi abonament sa am cele doua conserve in doua locatii diferite? Se leaga cumva stb-urile intre ele? Sau sunt independete, fiecare cu cartela lui? Primesc pe langa al doilea stb si o cartela noua? eu asa am inteles.

Daca imi confirmati ca e ok, ar mai trebui sa cumpar parabola si lnb-ul. Sunt ceva cerinte importante? Offset de 80 si lnb de cati db factor de zgomot? Per total cat dau pe parabola + lnb + receiver platit la dolce < abonamentul UPC pe 2 ani. Si e si ideea psihologica ca e o factura mai putin de platit :D. Si e si chestia ca digitalul de la dolce se vede mult mai bine ca analogul de la upc (cel putin in locatia 1 e jalnic).

Si inca o intrebare. Tinand cont ca stb-ul ala dolce e blocat (cred ca asa se zice) doar pe ei, si nu pot vedea alte programe FTA, pe viitor, daca renunt la dolce si raman cu stb-ul al doilea cumparat, se poate flashui la softul original (am gasit sapand pe net pe undeva producatorul si conserva era identica doar fara sigla dolce).

Multumesc.ai dreptate nu ti mai trebuie decit un ,,lighean''si lnb.singura problema e ca tre' sa platesti stbul 2,pe care nu l poti folosi mai tirziu pt fta sau alte.

eol
2nd November 2008, 10:11
echipele de instalatori au voie sa instaleze dolce numai la adresa unde functioneaza si telefonul fix

in principiu, poti dupa instalare, sa-l duci unde vrei, dar:
- pierzi garantia in caz de deranjament daca suni la 1921. mutandu-l undeva prin tara
- se reziliaza contractul daca l-ai mutat in strainatate

asa ca aveti grija ce adresa dati la 1921, sa fie cea din contract

bufny
2nd November 2008, 11:19
Eu i-am zis la tanti de la romtelecom din start ce vreau sa fac, a zambit si a zis ca e ok atat timp cat ei nu stiu nimic. Cand m-a sunat "echipa de instalatori" le-am zis ca nu am nevoie de instalare, numai sa-mi activeze cartela si sa-mi aduca echipamentul. Toata lumea a fost multumita (romtelecom - client in plus, eu - ca am dus antena la tara, echipa de instalare - a terminat in 5 minute, pana am semnat actele echipa a baut o cafea).

Si ca tot veni vorba, "echipa de instalare" era un nene, saracul mi s-a facut mila de el. Era plin de noroi din cap pana in picioare, inainte sa imi aduca mie echipamentul fusese la nu stiu ce cabana, cu o zi inainte mi-a povestit ca a trebuit sa taie 2 brazi... Din cei 20€ cat ar costa instalarea daca nu e abonament nou, mai ciupeste romtelecomul, firma unde e angajata "echipa", echipa nu stiu daca ramane cu 10€. Si mai si zicea ca deplasarile le face cu masina lui pe benzina lui... Omul mi-a lasat numarul de telefon, daca nu ma descurc cu instalatul la tara... Sper sa faca un ban.

Ca veni vorba, desi eram la prima experienta, mi-am notat de pe google earth coordonatele locului aprox unde e "la tara la mine", mi-am listat de pe nu stiu ce site unghiurile pentru helas si coordonatele respective. Si dupa o juma de ora de vanat helasul fara busola :P (stiam aproximativ unde e sudul), lnb-ul rasucit un pic spre stanga si mama urland din casa cand bipaia stb-ul m-am descurcat.

gladix
2nd November 2008, 15:53
felicitari ai reusit cea ce unora nu le-a mers ,din prima,persevereaza si vei avea numai satisfactii de pe urma satelitilor[cu dolce mai putin]

jonutz
3rd November 2008, 18:32
Oferta Dolce de Craciun:
http://www.dolce.ro/ro/avantajele_dolce/accesibilitate.html

Nici nu vreau sa calculez cata economie faceam daca mai asteptam 1 luna si jumatate tinand cont ca nu sunt client voce si am luat full cu 2 receivere. Asta e, nu poti avea totul.

Sonovi
3rd November 2008, 23:13
Ce modul citeste cardul de la dolce?

bufny
3rd November 2008, 23:48
Oferta Dolce de Craciun:
http://www.dolce.ro/ro/avantajele_dolce/accesibilitate.html

Nici nu vreau sa calculez cata economie faceam daca mai asteptam 1 luna si jumatate tinand cont ca nu sunt client voce si am luat full cu 2 receivere. Asta e, nu poti avea totul.

Esti sigur?

"Tarif tehnic lunar: 3 Euro pentru fiecare receiver instalat. In primele 3 luni, tariful tehnic este ZERO!"

http://www.dolce.ro/ro/ce_este_dolce/echipamente.html

jonutz
4th November 2008, 11:12
Spaniolule e exact ce am spus mai sus, cu 2-3 zile in urma. NU sunt dealer dar mi-au raspuns pe mail si au zis ca cel mai important update e ca permite sa pui in loop receptoarele. Ce alt motiv sa pui receptoarele in loop cand iti da lnb twin? De altfel la acea data am intrebat aici, oarecum diferit, insa nu s-a raspuns nimic concret. Vroaim sa verific mai mult cat adevar au zis baietii din Romtelefon. Anticipam miscarea facuta de Dolce dar ma asteptam la ceva mai mult decat coship :D. Asta e.

Am facut si o cerere pt programe Viasat, in special History. Raspunsul initial a fost: noi programe nu curand, apoi altii din Romtelefon au zis ceva diferit.

Ma astept ca o data cu TVR3 si Dolce Info sa mai apara si alte noutati. Sa vedem daca nu va fi iar o dezamgire pt mine.

giolgau
4th November 2008, 16:24
""ACUM poti urmari programele tale preferate optand pentru al 2-lea, al 3-lea si chiar al 4-lea receptor platind un singur abonament. Dolce iti ofera abonamentul aferent acestora GRATUIT, cu exceptia pachetelor HBO, Cinemax si MAXPAK. Aceste pachete fiind taxate separat, se activeaza optional pe celelalte receptoare. Oferta promotionala MAXPAK este disponibila pentru toate cele 4 receptoare.

Daca esti client Dolce, dar abonamentul tau expira in perioada 3 noiembrie – 31 decembrie 2008, reinnoieste-ti acum contractul si bucura-te in continuare de beneficiile Dolce! In plus, profita de oferta promotionala Dolce si MaxPak! ""
- Duc lipsa de clienti sau ce se intimpla ?

first_zipper
4th November 2008, 17:09
.
.
.
Duc lipsa de clienti sau ce se intimpla ?

Nu. E primul "val" de abonati Dolce... au trecut cei 2 ani de contract.

Apropo. Dintre cei abonati in nov-dec 2006, v-ati reinoit vreunul contractul.
Eu am in momentul asta full, 2 STB-uri si imi expira ctr. in luna asta.
Ce promisiuni/ realizari ati reusit?
Eventuale discount-uri pt. vechi abonati?

Mutzam anticipat.

jonutz
4th November 2008, 17:21
In principiu un DTH are in grila lui 85% din ceea ce isi poate dori un client,programele nationale in pachetul de baza + alte extraoptiuni,ce nu inteleg 99% din clienti este faptul ca nici un DTH nu poate multumi pe toata lumea drept urmare fiecare client isi poate instala o antena in plus pentru receptia programului dorit fie el FTA fie el codat,pentru cele codate exista 3 variante;
1-achizitionarea unui card oficial
2- key luate de pe net [unde e cazul]
3-sharingul
Acestea fiind spuse va doresc vizionare placuta!

De mult cochetez cu ideile care le-ai mentionat aici. Insa uneori pozitia pe care o ai la apartament (ca nu toata lumea isi permite casa) nu te lasa sa vezi nimic direct din cer sau o parte care nu prea conteaza. Singurul DTH care are semnal prin pozitia pe care o am cu aprtamentul e Dolce.

Apoi sa achizitionez echipament suplimentar nu e momentul acum, poate de la vara incepand, daca criza nu ne baga de tot in caca. Si atunci am la dispozitie Hellas si ce mai ramane la est. As investi suplimentar dar numai si numai pentru HD. Iar din ce am la dispozitie nu stiu cat HD este incat sa merite. Turci si arabi nu prea ma incanta daca nu au si coloana sonora ENG. Si sa schimbi apartamentul doar ca nu poti monta antena sa vezi toti satelitii mi se pare deplasat.

Foarte greu am reusit sa am si Dolce. In aer nu e mare lucru si cablu nu stiu cand. Raspunsul UPC: nu mai avem fonduri de investitii pentru 2008. RDS poate in primavara, acum fac planuri de zona.

Cu alte cuvinte sunt la mana Dolce. Cel putin 6 luni de acum inainte, cand poate voi gasi fonduri pentru ce sugerezi tu. :cheers:

rpintea
4th November 2008, 17:37
""ACUM poti urmari programele tale preferate optand pentru al 2-lea, al 3-lea si chiar al 4-lea receptor platind un singur abonament. Dolce iti ofera abonamentul aferent acestora GRATUIT, cu exceptia pachetelor HBO, Cinemax si MAXPAK. Aceste pachete fiind taxate separat, se activeaza optional pe celelalte receptoare. Oferta promotionala MAXPAK este disponibila pentru toate cele 4 receptoare.

Daca esti client Dolce, dar abonamentul tau expira in perioada 3 noiembrie – 31 decembrie 2008, reinnoieste-ti acum contractul si bucura-te in continuare de beneficiile Dolce! In plus, profita de oferta promotionala Dolce si MaxPak! ""
- Duc lipsa de clienti sau ce se intimpla ?

Tarif tehnic lunar: 3 Euro pentru fiecare receiver instalat. In primele 3 luni, tariful tehnic este ZERO! - deci platesti 3 euro lunar pt stb 3 si 4 (inafara de primele 3 luni) ??

soryanb
8th November 2008, 19:56
Salut ,
Am nevoie de un instalator sau cineva care se pricepe sa regleze o antena in zona Nuoro , Sardegna , Italia .
Mentionez ca am receptor de la Dolce dar nu a fost folosit de mult si este cartela blocata . Din cate stiu cartela nu poate fi deblocata decat daca este pornit receiverul .
Multumesc .

jonutz
10th November 2008, 11:41
Retransmite Dolce vre-un program cu sunet 5.1, program care la baza este Dolby Digital 5.1? Daca da, poate cineva sa dea informatii exacte care sunt acele programe? Daca nu, sunt limitari de la Coship sau tehnica Dolce?

Am pus Coship-ul pe iesiere optica intr-un sistem 5.1 si HBO pare a fi 5.1, dar poate ma insel. As vrea confirmare, acesta e scopul acestui post.

De exemplu HBO, care transmite in 5.1 anumite filme. Dolce face retransmisie 5.1?

Multumesc.

isr2002
10th November 2008, 12:25
Pai verifica in meniul Coship la audio daca are si optiunea aia .

darkwings
10th November 2008, 14:51
tvr 3 pozitia 117,tvr info pozitia 118..

str-evo
10th November 2008, 18:50

117 merge 118 nu prea...asta acum...poate mai tarziu da...

first_zipper
11th November 2008, 15:44

si pe DM ti-o alegi singur :)

lasind deoparte gluma a revenit si UTV

Am postat un info legat de aparitia acestor canale aici: http://forum.paytv.ro/showpost.php?p=613662&postcount=348

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/TVR3_390E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/UTV_390E.jpg

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/emo41.gif

na ca le-am pus inca odata:

New:
11.11.2008
.
.
.
-TVR3/ TVR Info/ UTV( din nou inapoi) in pachetul Dolce_39°E;

gigi19lic
11th November 2008, 16:52
117 merge 118 nu prea...asta acum...poate mai tarziu da...

TVR Info va fi introdus sigur cu prima ocazie cand va incepe sa emita altceva decat mira (la sfarsitul lunii noiembrie din ce am inteles)
Iar momentan referitor la 5.1 pe dolce.... cel mai aproape de aceasta setare veti ajunge cu o setare de spatialitate (efect 3d sau altceva...) din sistemul audio, din cunostintele mele retransmisia se face doar stereo pe toate canalele.

str-evo
11th November 2008, 19:15
Vad ca au lasat si Music Channel , dar pe 459...

crissss4
26th November 2008, 20:39
ieri am pornit cel de-al doilea receptor de la dolce,cam dupa aproape 20-30 zile in care nu l-am folosit,fiind oprit de la butonul din spate.
si surpriza,vrea sa faca un update de soft ,dar de vreo cateva ore sta pe 0,l-am lasat pornit ,dar nimic.ce ar trebui sa fac in acest caz?
multumesc, orice raspuns e binevenit

gladix
26th November 2008, 21:45
suna la rtc service dolce .le spui ca ai avut rec-ul inchis mult timp si ti-l vor debloca imediat

crissss4
28th November 2008, 20:32
suna la rtc service dolce .le spui ca ai avut rec-ul inchis mult timp si ti-l vor debloca imediat

multumesc,problema rezolvata

nustiu
1st December 2008, 17:51
dolce info pe 100

first_zipper
2nd December 2008, 06:35
dolce info pe 100

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/DolceInfo_390E.jpg

in locul la test 1

test card: Test2, Test3 si Test4

runcan ioan
4th December 2008, 21:29
info dolce si-a inceput emisia ... Acum este Horoscop :notworthy:

soryanb
8th December 2008, 20:12
Salut , stie cineva cand se face update la cartela Dolce pt a nu se bloca ?

runcan ioan
8th December 2008, 21:22
Salut , stie cineva cand se face update la cartela Dolce pt a nu se bloca ?
Depinde in ce receptor o ai, Daca e in stb-ul de la dolce nu ai nici o treaba, nu se blocheaza numa daca tii receptorul scos din priza .Daca e in alt receptor... (nu cred ca exista o zii anume cand se face update) o mai introduci tu ''cartela bineinteles'' din cand in cand in stb-ul de la DOLCE

soryanb
9th December 2008, 22:08
Depinde in ce receptor o ai, Daca e in stb-ul de la dolce nu ai nici o treaba, nu se blocheaza numa daca tii receptorul scos din priza .Daca e in alt receptor... (nu cred ca exista o zii anume cand se face update) o mai introduci tu ''cartela bineinteles'' din cand in cand in stb-ul de la DOLCE

Cartela o folosesc in receptorul de la Dolce doar ca nu-l folosesc tot timpul , din acest motiv vroiam sa stiu cand face update ca sa-l tin pornit atunci .
Multumesc

blueeye
11th December 2008, 15:45
ce aduc test 2,3,4,5,6 ???

first_zipper
12th December 2008, 11:21
ce aduc test 2,3,4,5,6 ???

vezi aici: http://forum.paytv.ro/showpost.php?p=636367&postcount=3 :cheers:

ady18
12th December 2008, 14:26
poate testele 5 si 6 sunt sci fi si universal.. cine stie :)

gymi
12th December 2008, 20:21
La vintu oricum nu se aboneaza nimeni.:lol:

airwave88
29th December 2008, 23:35
Salutare,

Se poate lega al doilea STB (tot Coship, tot de la Dolce, cu cartela lui) pe un cablu care vine de la Loop al primului STB sau trebuie dual-LNB sau trebuie splitter inainte de primul STB?

Adica:

Antena -----> LNB -----> STB1 |------> (SCART) TV1

------> (Loop) STB2 -----> (SCART) TV2

ia_ro
30th December 2008, 15:12
depinde de ce tip de instalatie ai tu. astfel, daca ai cu lnb cu doua iesiri, atunci conectezi al doilea receiver la cea de-a doua iesire a lnb-ului. daca ai o singura iesire la lnb, atunci esti nevoit sa te legi cu receiverul nr. 2 la receiverul nr. 1, prin loop. In nici un caz, splitarea cablului ce vine de la antena nu este o solutie.

gigi19lic
4th January 2009, 18:28
In teorie cat si in practica toate cele trei variante sunt perfect functionale, pe testate, daca pui un splitter cu 2 sau mai multe cai si obligatoriu cu cel putin o cale de power pass ( care permite trecerea tensiunii de la receptor catre LNB) merge sigur, loop out iarasi merge (au fost cazuri in care s-a dovedit ca aceasta mufa este nefunctionala la anumite serii de coship, insa sistemul permite conectarea in serie), iar conectarea separata la lnb ar fi logic sa mearga din start.

gigi19lic
5th January 2009, 16:31
:horse:
In nici un caz, splitarea cablului ce vine de la antena nu este o solutie.

Nu gasesc butonul EDIT...
Pai daca posteaza in thread-ul dolce se presupune ca are dolce, iar dolce are toate canalele cu polarizare V, ceea ce inseamna ca se poate monta un splitter.

ia_ro
5th January 2009, 19:22
Da am Dolce, si am LNB cu doua iesiri. De faza cu splitter-ul nu am auzit pana acum.

istrate01
29th January 2009, 03:41
cat costa abonamentul full la dolce?sunt abonat romtelecom am si net de la ei si daca dolce cu pachetul de baza am vazut ca e 6 luni gratuit la contract pe 2 ani

ia_ro
29th January 2009, 10:50
Pachet baza = 4,9 euro, fara tva + pachet dream = 7,4 euro, fara tva = 12,30 euro, fara tva

boy2good
29th January 2009, 15:46
Da am Dolce, si am LNB cu doua iesiri. De faza cu splitter-ul nu am auzit pana acum.

mai nou se folosesc doar lnb cu o singura iesire.pt al lega 2 stb se foloseste sau un spliter sau mufa de loop

first_zipper
4th February 2009, 15:22
au inceput transmisia...

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/TVRInfo_390E.jpg

first_zipper
5th February 2009, 16:10
Un nou canal pe Dolce a inceput transmisia:

E! Entertainment dost Service 15

http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/EEntertainment_390E.jpg

Video Format: 720x576 4:3 25 fps
Frequency: 12598 MHz
Symbol Rate: 14050 KSymbols/s
Polarisation: Vertical
FEC: 7/8
SID: 266

PS. se pare ca pe acest nou TP, dupa TVR Info si E! Entertainment, mai sosesc 2 canale: Service 01(SID 251) si Service 14(SID 265).

cipy_1982
5th February 2009, 16:23
E! Entertainment la Dolce, pozitia 114.

adryan_s2
14th February 2009, 18:22
Buna ziua,am o intrebare..Daca se conecteaza doua recivere la antena dolce se diminueaza cumva semnalul tv?Stiu ca poate e prosteasca intrebarea pentru voi dar eu nu ma pricep la chestii din astea si vreau doar o lamurire :unsure:Multumesc anticipat,o zi buna !

Peti sat
14th February 2009, 19:24
Se poate conecta linistit si al 2 lea receptor , preferabil direct de la lnb (daca ai antena de la dolce trebuie sa ai lnb cu 2 iesiri), daca nu poti iesi si din primul receptor de la loop out .

djnerio
21st February 2009, 12:02
SUPEROFERTA REGIONALA SERVICII ROMTELECOM
**valabila doar pentru orasele mari**

Incepand cu 16Februarie2009 Romtelecom pregateste o oferta foarte acccesibila clientior sai. In special este destinata clientilor existenti care au linie telefonica Romtelecom, dar si pentru clientii noi.

Aceste oferte sunt pentru toti clientii, fata de oferta comerciala prezentata in presa Romtelecom vine prin reprezentantii de vanzari cu o oferta speciala cu reduceri de 70% la abonamentele noi incheiate (doar de date si dolce)

la Abonamentele ClickNET(4Mb,6Mb,8Mb) incheiate pe 2 ani de zile Modemul Wireless este GRATUIT

Preturi abonamente ClickNET valabile incepand cu 16.02.2009:

ClickNET 2Mb ...............4.1E
ClickNET 6Mb................5.9E
ClickNET 8Mb ..............10.9E
(instalare gratuita)

Preturi abonamente dolce:
(numai pentru abonatii Romtelecom)

Variety Special Star............ 2,7E

¨ Pachetul Active: taxa de activare este zero, iar abonamentul este gratuit pentru toata perioada contractuala, fara obligatia de a-l pastra pana la expirarea cotractului; pachetul poate fi dezactivat dupa 3 luni
¨ Pachetul Midnight: taxa de activare este zero, iar abonamentul este gratuit pentru toata perioada contractuala, fara obligatia de a-l pastra pana la expirarea cotractului; pachetul poate fi dezactivat dupa 3 luni
¨ Pachetul Explorer: taxa de activare este zero, iar abonamentul este gratuit si dupa expirararea perioadei contractuale; pachetul poate fi dezactivat dupa 3 luni

Pentru informatii si comenzi:
0762588428

aceasta oferta se vinde numai de catre reprezentantii de vanzari din Bucuresti pentu 104 orase din tara.

blueeye
22nd February 2009, 17:34
axn scifi
are doar sonor in maghiara si ... rusa cred
chiar nu se poate face ceva sa auzim originalul

djnerio
22nd February 2009, 18:18
axn scifi
are doar sonor in maghiara si ... rusa cred
chiar nu se poate face ceva sa auzim originalul

schimba limba din butoane

blueeye
22nd February 2009, 23:56
ai tu niste butoane in plus ?
in afara de english si hungarian ?

platondd
23rd February 2009, 12:01
SUPEROFERTA REGIONALA SERVICII ROMTELECOM
**valabila doar pentru orasele mari**

..............

Preturi abonamente ClickNET valabile incepand cu 16.02.2009:

ClickNET 2Mb ...............4.1E
ClickNET 6Mb................5.9E
ClickNET 8Mb ..............10.9E
(instalare gratuita)

.............

Tarifele de mai sus se aplica si pentru clientii existenti? Daca am ClickNET 8Mb instalat in toamna, ce trebuie sa fac pentru a beneficia de tariful de 10,9E??

platondd
23rd February 2009, 12:06
Salut,

Este posibil sa se bage Antena comuna (semnal terestru) si Dolce pe acelasi cablu prin acelasi cablu (printr-un splitter)? Este risc de interferenta sau alte incompatibilitati?

isr2002
23rd February 2009, 12:28
Din cite am citit eu se poate cu sumator la intrare/iesire. Sumatorul este special tv terestru/satelit. Uite aici (http://www.antech.ro/?cat=p&page=6).

horatyu
23rd February 2009, 13:54
Din cite am citit eu se poate cu sumator la intrare/iesire. Sumatorul este special tv terestru/satelit. Uite aici (http://www.antech.ro/?cat=p&page=6).

nici vorba

nu se poate asa ceva

semnalul de la antene e pe o frecventa mult mai mare decat cea (lungimea de banda)folosita pe FIF si UIF pe care receptorul o transforma in semnal de UIF

deci inca odata iti spun ca nu se poate

banda UIF merge pana la 900MHz
si la semnalul de satelit trebuie sa fie ceva sa suporte 2500MHz

*Victor*
23rd February 2009, 13:59
Te-ai obosit măcar să accesezi link-ul ăla?

Uite aici mai explicit:

MM-214 - SUMATOR ANTENE SAT SI TV
http://www.antech.ro/img.php?f=foto/p6_sumatoare/MM-214.jpg&max=150 (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:pic%28%27p6_sumatoare/MM-214.jpg%27%29) Multiplexor de catarg pentru insumarea semnalului de la antena de satelit si o antena terestra TV sau radio FM.Semnalul rezultant este transmis printr-un singur cablu.
Folosit in aplicatii individuale sau SMATV in cazul in care coborarea de la antene spre cladire nu poate fi facuta decat printr-un singur cablu.

CARACTERISTICI:
-banda de frecventa 5-862 Mhz pentru TV si 930-2400 Mhz pentru SAT
-atenuare in banda 1 dB
-rejectie intre intrari 5 dB
-trecere CC 500mA si 22 Khz pentru intrarea SAT
-carcasa din zamac inclusa intr-o cutie ABS pentru utilizare exterioara cu grad de protectie IP-53

ME-214 - SUMATOR SAT SI TV
http://www.antech.ro/img.php?f=foto/p6_sumatoare/ME-214.jpg&max=150 (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:pic%28%27p6_sumatoare/ME-214.jpg%27%29) Multiplexor pentru insumarea semnalului de la antena de satelit si o antena terestra TV sau radio FM.Semnalul rezultant este transmis printr-un singur cablu.
Folosit in aplicatii individuale sau SMATV in cazul in care coborarea de la antene spre cladire nu poate fi facuta decat printr-un singur cablu.Sumatorul este reversibil putand fi utilizat si pentru separarea semnalului in componentele SAT si TV.

LIVRARE DIN STOC

CARACTERISTICI:
-banda de frecventa 5-862 Mhz pentru TV si 930-2400 Mhz pentru SAT
-atenuare in banda 1 dB
-rejectie intre intrari 5 dB
-trecere CC 500mA si 22 Khz pentru intrarea SAT
-folosit in aplicatii de interior

djnerio
23rd February 2009, 14:46
Tarifele de mai sus se aplica si pentru clientii existenti? Daca am ClickNET 8Mb instalat in toamna, ce trebuie sa fac pentru a beneficia de tariful de 10,9E??

nu prea ai ce sa faci tb sa astepti sa-ti expire perioada contractuala apoi sa te muti pe o noua oferta

Levys
23rd February 2009, 15:26
Pana acuma a existat si o varianta de internet, tot doar pentru orasele mari.
Internet 4 MB + Telefon seara si weak-end nelimitat la 10 EUR.

In noile pachete de oferte mai exista aceasta versiune, si daca exista la ce tarife ?

djnerio
23rd February 2009, 16:45
Pana acuma a existat si o varianta de internet, tot doar pentru orasele mari.
Internet 4 MB + Telefon seara si weak-end nelimitat la 10 EUR.

In noile pachete de oferte mai exista aceasta versiune, si daca exista la ce tarife ?

momentan pachetul s-a scos nu se stie daca se va mai introduce pe viitor , la ora actuala este doar oferta cu 6 luni gratuit si oferta regionala cea postata mai sus

Satyca
23rd February 2009, 17:44
Salut,

Este posibil sa se bage Antena comuna (semnal terestru) si Dolce pe acelasi cablu prin acelasi cablu (printr-un splitter)? Este risc de interferenta sau alte incompatibilitati?
http://digitalsatelit.ro/shop/index.php?cPath=24&osCsid=12771a13995646e13325c581ef8b38ec Aici gasesti ce cauti.

platondd
23rd February 2009, 19:54
http://digitalsatelit.ro/shop/index.php?cPath=24&osCsid=12771a13995646e13325c581ef8b38ec Aici gasesti ce cauti.

Multumesc pentru raspuns, Intrebarea urmatoare e daca este valabil si pentru o antena (teretra) activa, care se alimenteaza prin cablu... Intentionez sa pun o antena DVB-T si mai tot ce am gasit pe piata sunt active.

Numai bine

Levys
23rd February 2009, 21:13
Salut,

Teoretic este posibila realizarea unei asemenea instalatii.
Frecventele sint mul diferite, lucru bun pentru ca nu apar interferente, insa cu o singura conditie, ca "firul direct" sa fie cel de la receptorul de satelit pentru ca tensiunea de polarizare, si daca este nevoie (antena mobila) semnalele diseq sa ajunga la LNB, frecventele de la antenele terestre se cupleaza de acest cablu cu ajutorul unor filtre capacitive, ca sa nu se puna in scurt undeva prin antene, etc...

Cred ca un asemenea sistem ar putea functiona, dar cu o mica atenuare a semnalelor terestre, iar cea de satelit nu cred ca ar fi influentata sub nici o forma. (adica nici macar atenuata, eventual atenuata insesizabil)

Nu am folosit niciodata sumatoarele prezentate, dar sint convins ca functioneaza fara probleme.

micu_vali
24th February 2009, 15:58
Salut DOLCE.
Vreau sa plec dela AKTA(CANAD TV, adica cablu digital AKTA) si vreau sa stiu care este calitatea imaginii in comparatie cu alte DTH-uri. La AKTA este f. proasta. La DOLCE cum stati comparativ cu AKTA?

Sp@rtacus
24th February 2009, 16:00
Salut DOLCE.
Vreau sa plec dela AKTA(CANAD TV, adica cablu digital AKTA) si vreau sa stiu care este calitatea imaginii in comparatie cu alte DTH-uri. La AKTA este f. proasta. La DOLCE cum stati comparativ cu AKTA?
Muuult mai bine, dar nici ei n-au HD :tongue:.

ady18
24th February 2009, 16:12
intr-un fel au HD. ( tvr hd)

Sp@rtacus
24th February 2009, 16:12
intr-un fel au HD. ( tvr hd)
Se transmite HD? :innocent:

micu_vali
24th February 2009, 16:15
Muuult mai bine, dar nici ei n-au HD :tongue:.
Macar au NCG si EUROSPORT2. Cat priveste HD ma multumesc cu CL la Protv hd si ceva sport la TVR HD, in rest blu-ray-ul sa traiasca.